Cumhuriyet Türk Mucizesi - 2. Kitap

·
Okunma
·
Beğeni
·
2394
Gösterim
Adı:
Cumhuriyet Türk Mucizesi - 2. Kitap
Baskı tarihi:
Ekim 2010
Sayfa sayısı:
848
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752203631
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi Yayınevi
1923-1938 Cumhuriyet dönemini anlatan Cumhuriyet - Türk
Mucizesi'nin bu ikinci kitabıyla Türkiye Üçlemesi son buluyor. Bu
kitabi da okumanızi diliyoruz. Çünkü:

Çanakkale, Milli Mücadele ve Cumhuriyet bir butündür. Yakın
tarihimizi oluşturan bu üç aşamali dönemin tarihini iyi bilmek
zorundayız. Yoksa bugünu anlayamaz, yarını kestiremeyiz.

Çanakkale ve Milli Mücadele ruhu, bağımsızlık sevdasi, yurt
sevgisi, azim, sabır ve akıl Cumhuriyette kucaklaşıp birleşti, Türk
Mucizesi oluştu. Bazı Batılı gözlemciler neden bu dönemi Türk
Mucizesi diye nitelediler?

Millet M. Kemal Paşa'nin açtığı istiklal, milli irade ve uygarlık
bayrağı altında toplandı. Dünyaya egemen galiplere ve onların
yardakçlarına karşı, yarı çıplak dört yil daha dövüştü. Vatan
düşmandan kurtarıldı.

Ama 1923'te Türkiye 12 milyon nüfuslu, Anadolu'da tek fabrikanın bulunmadığı, geri, ilkel, yoksul, bütün nüfusunun sadece % 7'si okur-yazar olan bir köylü toplumuydu. Kadın-erkek eşitliği söz konusu bile değildi.

Sıra milleti kurtarmaya gelmişti.

Gazi M. Kemal Atatürk ve ideal arkadaşları ortaçağı yenmek, çağdaşlığı gerçekleştirmek için bir avuç bütçe, halkın desteği ve uygarlık öncülerinin özverileri ile birçok siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik devrimler, olaganustü atılımlar yaptılar. On beş yıla destanlar, efsaneler, harikalıklar sığdırdılar. Okudukça şaşacak, hayran kalacaksınız.

Bu tarihi doğru bilirsek aramızdaki birçok anlaşmazlık sona erer.
Birçok sorunun kaynağı doğru tarihi kirleten yalanlardır. Doğru
tarih kutup yıldızı gibi doğru, kurtarıcı yolu gösterir. Her alanda çağdaş uygarlığa ulaşmak, bunun gereklerini yerine getirmek
zorundayız. Geri kalan dona kalır.

Sözün özü, Atatürk'e yürüyelim!
(Tanıtım Bülteninden)
848 syf.
·3 günde·10/10
Beyler, hanımlar!
Bizim tarihimiz lafla yazılmamıştır, lafla da yıkılamaz.
Tarih okumanın ve tarihi bilmenin ehemmiyetini bir daha anladım. Tarihini bilmeyen,unutan bir millet çürümeye mahkumdur.
Borçlu doğduk borçlu ölmeyiz inşaAllah
Söyleyeceklerim bu kadar.
848 syf.
·15 günde·Beğendi·10/10
Spoiler içerir.

Şahsen kitabı bitirir bitirmez nutkum tutuldu. Şu satırları yazarken bile zor oluyor; duygularımı tercüman etmekte zorlanıyorum. Sanırım üzgünüm. Keşke ulu önder Atatürk ölmeseydi; en azından 5-10 yıl daha yaşasaydı da yarım kalan hayallerini gerçekleştirseydi.

Turgut Özakman'ın Türkiye Üçlemesi(DİRİLİŞ, ŞU ÇILGIN TÜRKLER, CUMHURİYET 1 - 2)'ni okuyup bitirdiğinizde gerçekten anlıyorsunuz bu ülkenin kolay kazanılmadığını, Cumhuriyet'in kolay kurulmadığını.
Türk halkı, Türk askerleri canını koydu bu vatan için.
"Bastığın yerleri 'toprak' diyerek geçme, tanı! Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı!"
İstiklal Marşı'mızdaki bu söz Cumhuriyet'in kurulmasının sebebinin tam da bu yüzden olduğunu belirtiyor.
"Böyle güzel, onurlu Türk milleti ancak cumhuriyet yönetimine layıktır." diyor Mustafa Kemal Atatürk.

Düşündükçe yazasım geliyor arkadaşlar. O kadar güzel bir eserler ki bu Türkiye Üçlemesi, her Türk'ün okuması gerekiyor.
Atatürk'ü daha iyi tanımak, 1. Dünya Savaşı'nı, Kurtuluş Savaşı'nı, Cumhuriyet'i daha iyi tanımak, anlamak için çok güzel, etkili bir alternatif.
Okuyun, okutturun. Anlatın.

Turgut Özakman'ın kaleminden ustaca yazılmış muhteşem bir eserdi. Sıkılmadan okudum. Dili sade ve akıcıydı.
Öyle zamanlar oldu ki bir oturuşta 150 sayfa okudum aralıksız.
Tabii son 10 sayfa kala bitmesini hiç istemedim, o acı anları okumak çok zor geldi.

Çok şanslı bir milletiz ki Atatürk gibi halkçı, devrimci, aydın, ileri görüşlü, fedakâr, hoş görülü, iyi kalpli, vicdanlı, cumhuriyetçi, demokrat, kitap sever bir önderimiz, başöğretmenimiz, başkomutanımız, cumhurbaşkanımız olmuş. Bu güzel vatanımızı kurmuş.

Türk milleti Atatürk için Allah'a, geri kalan her şey için Atatürk'e şükretmeli.

Türkiye Cumhuriyeti uğruna can veren tüm askerlerimizi, halkımızı saygı ve minnet ile anıyorum. Nur içinde uyusunlar...
848 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Türkiye üçlemesi bitti .Onunla birlikte Yazarın tüm kitapları okunmuş oldu .
Bugünü anlamak için yarını anlamak için tarihi eklenen yalanlar ,çarpıtmalar ile değil doğrusu ile yanlışı kaynağı olan bilgilerle okuyup öğrenmek gerek . Çünkü tarih bizim rehberimizdir .
Son kitabında Özakman Cumhuriyet kuruluşundan Atatürk’ün ölümüne kadar geçen zamanı kaleme almış . Okudukça bir milleti nasıl kalkındırdığını, bir devleti nasıl yoktan var ettiğini kendisine bir kez daha hayran kaldım . Aynı zamanda kızdım da .Atatürk’ün 15 yıllık Cumhurbaşkanlığı döneminde yaptıklarını ,Atatürk’ün ölümünden bu yana (81 yıl ) onun yaptıklarının binde birini yapamayanlar tarafından kendisinin eleştirilmesine kızdım .
Cumhuriyetin ilk 15 yılı gerçek bir kurtuluş destanıdır . Bu destanla gurur duymayan TÜRK yoktur .
Yolum her dağim çağdaşlık , uygarlık yoludur .Bu yol da her daim Atatürk’e çıkar .
848 syf.
·78 günde·Beğendi·10/10
Cumhuriyet 2.Kitap /Turgut Özakman
1923 Cumhuriyet 'in ilanından 1938 Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'ün vefatına kadar olan dönemi bir çok kaynaktan faydalanarak yazmış.
Kitap zaten Cumhuriyet 'in ilan edilmesi ile başlıyor, daha sonra Atatürk 'ün hiç durmadan, yorulmadan, ara vermeden ülke kalkınması için yaptığı DEVRİMLER i, gelişmeleri anlatıyor. Ülke kalkınması için kurulan şimdi hepsi hiç fiyatına satılan fabrikaları, Köy Enstitülerini, Halk Evlerini, yeni Türk alfabesini, Türk Dil Kurumunu, Tarih Kurumunu, Üniversiteleri, yolları, demiryollarını,en ücra yere kadar giden okulları, kadınların toplumsal hayata katılmalarını, seçme ve seçilme hakkını kazanmalarını, Ziraat Fakülteleri, Tarım ve çiftçilerin kalkınmasını, elektrik, su, hastane, sağlık evleri, aşı ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele, ormanlar, iktisadi ve kalkınma planları, Lozan Diplomatik başarısını, Hatay' in anavatana katılması, Boğazlar ile yapılan lehimize anlaşmayı ,Güzel Sanatlar ve Mimari,İş Bankası,Ziraat Bankası,Uçak fabrikası,Gemi yapımı, tiyatro,radyo evleri ve daha aklıma gelmeyen birçok inkişafların hepsini yılmadan, bıkmadan Türk milletine sunmuştur.
İzmir 'de Atatürk e yapılan suikast, Latife ile evlenmesi, Şeyh Sait ayaklanması ve Musul un burada ayaklanmadan dolayı elimizden çıkması , tam on bir kere suikast tertiplenmesi de içinde mevcut.
Atatürk bu devrimleri yaparken dışarda dış düşmanlarla uğraşmıştır, mesela güneyde Fransızlar hâlâ Suriye'de idi, İngiliz' ler Musul ve Kerkük'te, bir ara Yunanistan, bir ara da İtalya bize kafa tutmuş onlarla uğraşılmış ;bunlar ustaca çözülmüş bir yandan da iç isyanlar, gerici ayaklanmalar ve Cumhuriyet karşıtları ile mücadele edilmiş.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatını bir Millet'in istikbali için nasıl adadığını milim milim, saniye saniye anlayıp hissedeceksiniz.
Bu büyük eseri bize kazandırdığın için teşekkürler Turgut Özakman hoca, nur içinde uyu.
Bu vatanda senin sayende rahat ve mutlu yaşadığımız için ,özellikle de bir kadın olarak dimdik durabiliyorsam senin sayende olduğu için ve bu yüzden sana minnettarız büyük önder, nur içinde, huzurla uyu büyük Atatürk.
848 syf.
·Beğendi·10/10
Turgut ÖZAKMAN'in sunmuş olduğu serinin sonuncusu, 1923-1938 Cumhuriyet dönemini yıl-yıl özetliyor gerçeklerle, yaklaşık 2250 sayfa bütün seri ve ek olarak 460 sayfalık kaynak ve notlarıyla önemli bir eser.
.
.

serinin sonuncu eserini kısaca anlatmak istersem şunu söyleyebilirim, ulu önderin de söylemiş olduğu gibi ; askeri zaferimiz kutsaldır lakin ulusumun kurtuluşu cehaleti yenerek, eğitimle yüksek medeniyetler seviyesine ulaşacaktır, bunu başarabilmek meydan muharebelerinden daha çetindir.
.
.

15 yıllık genç cumhuriyet 1939 2.dünya savaşının patlak vermesiyle duraksadı lakin devam etti daha sonrası malumunuz. muhakkak bu eseri okuyunuz okutturunuz.
848 syf.
·42 günde·Beğendi·9/10
Turgut Özakman'ın Türkiye Üçlemesini bitirdiği kitap yine bir Turgut Özakman klasiği olarak karşımızda. Binbir uğraş sonucu yazılan , insanın okudukça okuyası gelen , kanıtlara dayanan , insana gurur, üzüntü, özlem duygularını aynı anda yaşama fırsatı veren , yeri geldiğinde okurun gözlerini yaşartan, para kazanmak için değil Türk milletinin tarihiyle övünç duyması, dünyanın Türkün gücünü görmesi , Türk gençliğinin gerçek vatanseverliği Atatürk ve yoldaşlarında görmesini sağlamayı, Atatürk ilke ve inkılaplarının daha iyi anlaşılabilmesini sağlayabilmek için yazılan kitaplardan oluşur Türkiye Üçlemesi... Türkiye Üçlemesi'nin bana göre en çok gölgede kalan ama en önemli kitabıdır Cumhuriyet Türk Mucizesi. Çünkü Turgut Özakman'ın da dediği gibi '' Tarih olumlu ve olumsuz örnekleri sergileyerek herkese rehberlik eder, kurtarıcı uygun yolu gösterir.Kutup yıldızı gibidir. '' İşte bu sözdeki gibi tarihin olumlu ve olumsuz örneklerden daha çok olumlu örneklerine rastlayacağınız bu kitap günümüz sorunlarına da rehberlik edecek bir kitapdır. Eğer gerçekten iyi bir gelecek istiyorsak Türkiye Üçlemesini okumalı ve bütün dostlarımıza önermeliyiz...
848 syf.
·45 günde·Beğendi·10/10
1923 ve 1938 yılları arası o kadar mükemmel bir şekilde aktarılmış ki, hiç ezberlerle kafamızı yormadan, işin mantığını kavrıyor insan.
İlkeleri, Kemalizmi, Cumhuriyeti,
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK' ü, o dönemim şartlarını, büyük emekleri olan diğer insanları, demokrasiyi ve daha çok fazlasını kavramamızı sağlayacak olağanüstü bir kitap...
Emeği geçen herkese ne kadar teşekkür etsek az kalır.
Saygılarımla...
848 syf.
·71 günde·Beğendi·10/10
Okuması biraz uzun sürdü. Araya ramazan-bayram-taşınma eklenince 2 ay olmuş. ayıp bana...
Cumhuriyetin kuruluşundan Büyük Önder Mustafa Kemal'in vefatına kadar olan tarihi yıl yıl işlemiş Turgut Özakman.
Daha çok sanat ve kültür alanında yapılan yenilikleri, sosyal yaşam alanında yapılan devrimleri işlemiş sanki. Cumhuriyet dönemi ayaklanmalarına yer vermiş. Farklı kitaplardan da bu dönemi okuduğum için biliyorum sanayi alanındaki gelişmelere sadece birkaç cümle yer vermiş gibi geldi bana.
Tarihimizi öğrenmek, nerelerden geldiğimizi görmek için hele hele o zamanlarda imkansızlıklar içinde kurulan kültür yuvalarının, fabrikaların, işletmelerin, binaların şimdi ne hallerde olduğunu, tarihimize-özümüze aslında ne kadarda değer vermediğimizi gözler önüne seren bir başyapıt.
Bizlerin ne kadar küçük dünyevi işlerin bile altından kalkamadığını, sadece yerimizde saydığımızı gözümüze sokan bir baş yapıt.
O yıllarda bir çok sanayi kuruluşu açıldığı bir çok yabancı işletme Türkleştirildiği, kilometrelerce demiryolu yapımına rağmen büyümenin %10 olduğu şuan büyümenin nasıl oluyorda her yıl %8 olduğunu bir türlü yine! yine! yine! anlayamadığınız, yine bunu size sorgulatan bir başyapıt.
Nasıl oluyorda bir insanın bir faninin ölümü, hayatın en doğal olayı doğum ve ölümden biri olan ölümü bizleri bu kadar etkileyebiliyor. Nasıl oluyorda bu konu da bir cümle gözümüzden bir damla yaşı indiriveriyor. Nerede, ne zaman hiç farketmeksizin Onun ölümünden bir fotoğraf karesi, bir cümle bizi bu kadar derinden yaralayabilir, bunu anlamak ve anlatmak imkansız...
Turgut Özakmanda tam kararında işlemiş bunu.
Başta Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizin ve bu eserleri kaleme alan Turgut Özakman'ın ruhları şadolsun.
Okurken ben bu kitapta dipnotlarla birlikte ilerledim. Diğer kitaplarında bunu yapmamıştım, dipnotlarla ilerlemek daha akılda kalıcı etki yaratıyormuş, nacizane tavsiyemdir.
848 syf.
·28 günde·Beğendi·10/10
Bana göre Türk İnkılap tarihi hakkında yazılmış en çarpıcı ve sade roman diyebilirim. Bilgilerimin eksikliğini büyük ölçüde giderdi ve bana "Biz neymişiz be!" dedirtti.
Herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. Bir kaynakçası var 200 sayfa zaten.
Araştırın, insanlar boşuna yapmamış, boşuna yazmamış, söylememiş o marşları, o inkılapları. Neymiş, ne olmuş hepsi yazıyor.
Kulaktan dolma bilgilerle bazı şeylere yorum yapıyoruz, benim de eksikliğim buydu bu tarih hakkında, bu yaşıma kadar neden okumadım, pişmanım.
Her neyse, bu kitap beni çok etkiledi. Hiç bitmesin istedim orası ayrı. 15 yılda ne gerekiyorsa imkanları el verdiğince yapmışlar, yapmaya çalışmışlar. Hepsi gözü pek, çağdaş insanlarmış ve bu insanlar bizim insanlarımız. Onurlu ve dürüst bir şekilde çalışmışlar fakat arada çıkıntılarda yok değil. Üçlemeyi böylece bitirmiş bulunuyorum ve sanıyorum ki favorim olarak kalacaklar.
Keşke yazarından da hayattayken bir imza alabilseydim.
Okunmasını kesinlikle tavsiye ederim.
848 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Bu devlet öyle kolay kurulmadı ne zorluklar çekilerek ne emekler dökülerek yapıldı herşeyi Şimdi 3-5 tane kendibilmez çıkıp devletivatanı milleti bölmeye kardeşi kardeşe kırmaya çalışıyorlar ama okuyan öğrenen hiçkimse bu tuzağa düşmez bu oyuna gelmez.
848 syf.
·54 günde·Beğendi·10/10
Nüfusu 12 milyon olan, Anadoluda tek bir fabrikanin bulunmadığı okur yazar oranının yuzde 7 olduğu, cahil bir toplumu devralan bir cumhuriyeti anlatıyor bu yapit. Bir avuç bütçe ile yapılan devrimler ve inkilaplardan bahsediliyor.

Bu kitabi kesinlikle okuyun. Okuyun ki özellikle günümüzde bu dönemle ilgli uydurulan yalanlara kanmayın. Hepimize düşen öncelikli görev tarihimizi doğru öğrenmek.
848 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Cehaletin kader olmadığını haykıran bir liderin emeklerinin bugün nasıl çalındığına tanık olmak çok acı. Cehalet ile orantılı oy alanların, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün anılmasından rahatsızlık duymaları çok doğal. 1950'lerden beri kendi tarihini emperyalizmin kalemine teslim eden anlayışın, bugün gelinen noktada açılan yaraları kapatmalarını beklemek ahmaklıktır.
" Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat, insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır. "
Onca yoksulluk, çaresizlik içinde, nice kan, can, gözyaşı, acı, emek pahasına kurulan Cumhuriyet'in ebedi olmasını istemiş, devletin temelini böyle atmışlardı.
"Adam İngilizin dokuduğu kumaştan elbiseyi giyiyor.
Alman malı lokomotifin çektiği trene biniyor.
Namaz vaktine ne kadar kaldığını cebindeki İsviçre malı saate bakarak kestiriyor. Odesa'dan getirilen Rus unundan yapılma ekmek yiyor ama şapkayı giyince
kâfir olacağını sanıyor. Bu karanlık, donmuş, hasta kafayı yenmemiz gerek.
Çünkü bir an dalsak, bu kafa devreye girer, halkı yine kendine
benzetmeye, orta çağa çekmeye kalkışır.
Onun için yarımız uyusak, yarımız uyanık durmalıyız."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cumhuriyet Türk Mucizesi - 2. Kitap
Baskı tarihi:
Ekim 2010
Sayfa sayısı:
848
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752203631
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi Yayınevi
1923-1938 Cumhuriyet dönemini anlatan Cumhuriyet - Türk
Mucizesi'nin bu ikinci kitabıyla Türkiye Üçlemesi son buluyor. Bu
kitabi da okumanızi diliyoruz. Çünkü:

Çanakkale, Milli Mücadele ve Cumhuriyet bir butündür. Yakın
tarihimizi oluşturan bu üç aşamali dönemin tarihini iyi bilmek
zorundayız. Yoksa bugünu anlayamaz, yarını kestiremeyiz.

Çanakkale ve Milli Mücadele ruhu, bağımsızlık sevdasi, yurt
sevgisi, azim, sabır ve akıl Cumhuriyette kucaklaşıp birleşti, Türk
Mucizesi oluştu. Bazı Batılı gözlemciler neden bu dönemi Türk
Mucizesi diye nitelediler?

Millet M. Kemal Paşa'nin açtığı istiklal, milli irade ve uygarlık
bayrağı altında toplandı. Dünyaya egemen galiplere ve onların
yardakçlarına karşı, yarı çıplak dört yil daha dövüştü. Vatan
düşmandan kurtarıldı.

Ama 1923'te Türkiye 12 milyon nüfuslu, Anadolu'da tek fabrikanın bulunmadığı, geri, ilkel, yoksul, bütün nüfusunun sadece % 7'si okur-yazar olan bir köylü toplumuydu. Kadın-erkek eşitliği söz konusu bile değildi.

Sıra milleti kurtarmaya gelmişti.

Gazi M. Kemal Atatürk ve ideal arkadaşları ortaçağı yenmek, çağdaşlığı gerçekleştirmek için bir avuç bütçe, halkın desteği ve uygarlık öncülerinin özverileri ile birçok siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik devrimler, olaganustü atılımlar yaptılar. On beş yıla destanlar, efsaneler, harikalıklar sığdırdılar. Okudukça şaşacak, hayran kalacaksınız.

Bu tarihi doğru bilirsek aramızdaki birçok anlaşmazlık sona erer.
Birçok sorunun kaynağı doğru tarihi kirleten yalanlardır. Doğru
tarih kutup yıldızı gibi doğru, kurtarıcı yolu gösterir. Her alanda çağdaş uygarlığa ulaşmak, bunun gereklerini yerine getirmek
zorundayız. Geri kalan dona kalır.

Sözün özü, Atatürk'e yürüyelim!
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 522 okur

  • Onur
  • Smyldz
  • Ahmet Tosun
  • Ali Onur Kaylan
  • Ahmet Eminoğlu
  • Güngör Hoca
  • sdusaray
  • kitap kokusu
  • Kaptanret
  • Dilan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.5
14-17 Yaş
%0.9
18-24 Yaş
%15.3
25-34 Yaş
%37.8
35-44 Yaş
%32.4
45-54 Yaş
%7.2
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%33.3
Erkek
%66.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%59.1 (107)
9
%17.1 (31)
8
%11.6 (21)
7
%1.7 (3)
6
%2.2 (4)
5
%0.6 (1)
4
%1.1 (2)
3
%0.6 (1)
2
%0.6 (1)
1
%5.5 (10)