Cumhuriyeti Çok Sevmiştim! Cumhuriyet Gazetesi'ndeki İç Savaş'ın Perde Arkası

7,0/10  (1 Oy) · 
11 okunma  · 
0 beğeni  · 
616 gösterim
Bu kitap sadece Cumhuriyet Gazetesinde "eski" ile "yeni" arasında yaşanan bir "iç savaş"ın perde arkası değildir.

Çünkü Cumhuriyet, yalnız Cumhuriyet değildir. Aynı zamanda Kemalizm'in, Türk radikalizminin en önde gelen kalelerinden biridir.

Adını Atatürk'ün koymuş olduğu, Cumhuriyet rejimiyle yaşıt ender kurumlardan biridir. Onun için Cumhuriyet'te olup bitenleri öğrenmek, size, bunca yıldır Türkiye'yi sarsan rejim mücadelelerinin, demokrasi kavgalarının, yenileşme ve reform sancılarının ipuçlarını da verecektir.

Hatta bugünlere kadar sarkan Avrupa Birliği kavgalarının, "Kızılelma" arayışlarının, "Cumhuriyet-Demokrasi" çekişmelerinin içyüzüne şık tutacaktır. Bir başka deyişle güncel politikayı daha iyi anlamak isteyenlere, bu kitap, yeni bir derinlik kazandırabilir.

Ayrıca gazeteci milletinin renkli curcunasıyla "ciddi" gazeteciliğin günümüzde aşınmaya yüz tutan anlamı da yer alıyor bu kitapta.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  560
 • ISBN:
  9786051416649
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Ülkenin yazılı basın hayatında uzun yıllar hizmet vermiş. Ülkenin çağdaşlaşması ve demokratik yapının, kurum kurallarıyla yerleşmesi için çaba sarf etmiş önemli bir gazetemizin belli bir dönemindeki mücadelelerini anlatan önemli bir kitap.