Cumhuriyet'in İlk/Son Yüzyılı Çöken Bir Düzen Üzerine Tartışmalar

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
14 gösterim
“Kemalizmden muhafazakâr ‘Atatürkçülük’e evrilen bir ideolojik restorasyonun elbette tartışılacak pey çok yönü var. Ancak bununla birlikte, cumhuriyetin eskisi ile ilgili eleştiriler de inanılmaz bir sığlık içinde. Yüzyıllık tarih neredeyse bir tek kavramın içine, ‘askeri vesayet’e sıkıştırıldı. İkinci sınıf Amerikan üniversitelerinin ‘üçüncü dünya’ için ürettiği bu kavram, anti kemalist ‘yeni Atatürkçülüğün’ amentüsü gibi artık. Kaldı ki, bütün bu dönüşümü getirip son on yıla bağlamak ta büyük bir haksızlık. Cumhuriyetin egemenleri, daha işin başında cumhuriyetin yarattığı yeni insandan ürkmüş, ricat etmiştir. İslamizasyon, işte bu ricatın sığınağıdır.

Kemalizm ve onun kurduğu cumhuriyet ise pek çok noktada eksikli, pek çok noktada cüretkâr, pek çok noktada zalimanedir. Ama bir iddiası vardır yine de. Elbette, iddiası olan eleştirilmeyi de hak eder ama önce bilmek gerekir.”

Bildiğimiz cumhuriyet bitti. Yerine neyin konulacağı hala karanlık. Eskisinin son aktörleri saldırılar karşında diz çöküyor, panik içinde geriye kaçıyor…

Enver Aysever ve Orhan Gökdemir, bu çalışmada, ömrü bir yüzyıl ile sınırlı olduğu ortaya çıkan Cumhuriyet’i, onun devrimini ve geriye çekilmesini tartışıyor…
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2011
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9786054455683
 • Yayınevi:
  Destek Yayınları
 • Kitabın Türü:
ecitah 
07 Ağu 2017 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Bu nedir yahu! Bitirmedim, bitiremedim, bitirmiycem uzun bir süre bu kitabı. Bu ne sertliktir ya? Kendi düşüncelerime ters olan şeyleri okumayı severim, düşünmemi sağlıyor ama böyle bir dille değil efendim. Ne akıcılık ne samimiyet ne hoşgörü... Hiçbirisi yok ve ben böyle bir kitaba katlanamam!