Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.030
Gösterim
Adı:
Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023)
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752430082
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kronik Kitap
Baskılar:
Cumhuriyet
Cumhuriyet
"Türklerin son iki asrı bütün Doğu dünyasında ve Balkanlar'da dikkatle gözden geçirilmesi gereken büyük bir tarihî yolculuktur. Bu nedenle de Dünya Tarihi'nin önemli bir parçasıdır ve dikkatle üzerinde durulmalıdır."
-İlber Ortaylı-

“Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı'na yeni devletimizin yapı taşlarının döşendiği Osmanlı İmparatorluğu'nun modernleşme döneminden başladık.
Atatürk ve silah arkadaşlarının yetiştiği II. Abdülhamid'in modernlik arayışı içinde geçen yıllarını, ama aynı zamanda istibdad günlerini ve buna karşı isyan edip hürriyet arayan genç Osmanlı subaylarının maceraları hayatları...
Millî Mücadele dönemini, özgürlük havasının egemen olduğu Cumhuriyet'in ilk iki yılını ve tek partili zorlu zamanları, ardından gelen çok partili siyasal yaşamın başladığı 1950'li yılları...
1913 Babıali Baskını'yla başlayan darbeler tarihini...
Yeni devletin ilk gününden itibaren çözmeye çalıştığı kadim problemleri; Kürt Sorunu'nu, "irtica" meselesini ve eğitim konusunu...
İslâmcılıktan milliyetçiliğe, merkez sağdan sosyal demokrasiye bütün siyasal akımları...
1876'dan 1924'e ve 1982'ye anayasa metinlerimizi... Bizleri 2023'e taşıyacak yeni anayasa özlemimizi...
Asırlık dış politikamız, ikili ilişkilerimiz, uluslararası kuruluşlardaki temsiliyetimiz, Kıbrıs Barış Harekâtı, AB macerası ve Ortadoğu politikalarımızı...
Şehirleşme, üniversiteleşme, gecekondulaşma, ekonomik büyüme, yolsuzluklar, gündelik yaşamdaki nitelik ve kalite kaybı gibi en güçlü sosyolojik dinamik ve gelişmeleri...
Yani bizi biz yapan ve bugünlere taşıyan önemli tarihsel dinamikleri konuştuk...”
-İsmail Küçükkaya-

Türkiye'nin geçmiş ve geleceğiyle ilgilenen her okurun mutlaka okuması gereken bir başucu kitabı…

(Tanıtım Bülteninden)
İlber Ortaylı'nın bilgisi ve yorumlarıyla Türkiye'nin yakın tarihini öğrenmek açısından referans olabilecek bir eser. İsmail Küçükkaya'yı es geçmemek lazım. İlber Hoca, bir başlıktan diğerine çok farklı yerlerden eklemeler, örnekler vererek konuyu bağlamayı seven bir tarihçimiz olduğu için söyleyişiyi yapanın gidişatı, konu bütünlüğünü iyi ayarlaması lazım. İsmail Küçükkaya da bu işi layıkıyla yapmış. "Peki neden?" dediğim her yerde araya girip, şunu da bir açıklığa kavuşturalım diyerek başlıkları derinleştirmeyi başarmış.

Tarih bilgimize katkı sağlaması nedeniyle okumak için tarih meraklılarına önerilebilecek nitelikte bir kitap. Keyifli okumalar.
İlber Ortaylı son zamanlarda fazlasıyla moda, muhtemelen denk gelmişsinizdir. Fakat moda olmak var, moda olmak var. Sosyal medyada esprili yorumlar ile karşımıza çıkıyor son zamanlarda İlber Hoca. Tabi, bu da insanları İlber Hoca hakkında bilgi sahibi olmaya iten bir durumdur, yani yerine göre güzel bir gelişme. Fakat işi sadece espri boyutunda tutan, İlber Ortaylı'yı kendini beğenmiş bir ünlüden başka bir şekilde görmeyen bir kesim var ve bu beni ve eminim ki çoğu insanı üzen bir durum. İlber Ortaylı, yaptığı işin en iyisi olduğu için alçakgönüllülük göstermesi gerekmeyen insanlardan. Mizaha konu olmayı da sorun etmeyen bir kişilik. Zaten mizaha konu olmak kötü değil, aksine mizahı kucaklamak insanı büyütür. Fakat kişiyi olduğundan farklı gösteren bir mizahın çıkış noktası da ulaştığı sonuç da yanlıştır.

İlber Ortaylı, dinlenmesi ve dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında konuşan bir hocadır, kesinlikle bilgisinden faydalanmak gerekir. Ve keşke fırsatımız olsa da sohbet edebilsek derken İsmail Küçükkaya ile giriştiği bu proje karşımıza çıkıyor. Cumhuriyetimizin şekillenme aşamasından geleceğine kadar olan geniş bir materyale sahip olan bu sohbet üzerine olan eser belki de çoğu insanın sormak istediği soruları da cevaplıyor.

İyi düşünülmüş ve üzerinde çok durulmuş bir eser "Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı". Aynı zamanda İlber Ortaylı'nın ne kadar bilgili ve değerli bir hoca olduğunun da canlı kanıtı. Kanıt hiç mi yoktu derseniz, elbette vardı. Fakat birebir sohbet olarak şekillenmiş bu yapıt şunu da gösteriyor ki; İlber Hoca otursa 300 sayfalık bir konuşmayı hiç zorlanmadan dolu dolu gerçekleştirebilir. Hatta bunu bizleri hiç sıkmadan yapabilir.

"Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı"; geçmişimize, yakın tarihimize, günümüze ve geleceğimize ışık tutan, kapsamlı ve çok değerli bir eser. Fakat eserin amacı bu geniş konuyu tamamen açıklamak değil. O yüzden İlber Hoca verdiği cevapların aralarında faydalanmamız gereken ekstra kaynaklardan da bahsetmiş. Kitabın detaylı başlıklara ayrılması da defalarca rahat bir şekilde açıp ilgili bölümleri bulabilmemizi sağlamış. İsmail Küçükkaya'nın da detaylı araştırmalarını ve sağlam temellendirilmiş sorularını es geçmemek gerek. Her iki tarafın da büyük emekleri sonucunda bu eser elimize ulaşmış, iyi ki ulaşmış. Bizler de böylelikle İlber Ortaylı ile değerli ve kapsamlı bir sohbet gerçekleştirmiş olduk.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.921 Oy)19.843 beğeni45.424 okunma3.473 alıntı192.013 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.706 Oy)9.657 beğeni27.119 okunma1.996 alıntı125.568 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.911 Oy)9.185 beğeni30.108 okunma922 alıntı146.182 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (8.221 Oy)9.211 beğeni27.495 okunma2.925 alıntı121.183 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.753 Oy)8.367 beğeni23.923 okunma948 alıntı95.304 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.263 Oy)6.618 beğeni17.598 okunma2.936 alıntı90.075 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.097 Oy)13.910 beğeni36.034 okunma3.751 alıntı153.119 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.712 Oy)8.175 beğeni22.241 okunma4.387 alıntı136.446 gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (5.206 Oy)5.657 beğeni18.176 okunma1.140 alıntı63.617 gösterim
 • Olasılıksız
  8.6/10 (6.361 Oy)7.090 beğeni20.788 okunma786 alıntı116.891 gösterim
Geçmişten alıp geleceğe götüren, sohbet tarzında bir eser. Gerçekten sıkılmadan okunabilecek bir kitap. Sadece bazı terimsel ifadelere aşina değilseniz bunlar biraz zorlayabilir aksi takdirde okunulması gereken bir eser. Sorular ve yanıtları oldukça etkileyici ve değilmesi gereken, ışık tutulması gereken noktalar. Bu yüzden tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar...
İsmail KÜÇÜKKAYA'nın soruları ve İlber ORTAYLI'nın cevaplarından oluşan bu eser; İnsanı cumhuriyet tarihinde kısa bir yolculuğa çıkartıyor.Başta kendinizi Cumhuriyet öncesinde buluyorsunuz sonra sizi Atatürk ve İnönü dönemleri karşılıyor, ardından Menderes dönemi, karışıklıklar dönemi, Özal'dan Erdoğan'a ve son olarak 2023'e doğru Türkiye dönemi sizlere sunuluyor...

Dil olarak İlber Ortaylı'yı tanıyanlar için bilinenden sade, tanımayanlar için ise biraz yorucu bir okuma sizleri bekliyor.

İçeriğe gelirsek; Sorulara verilen cevaplar fazla bir derinliğe sahip değil daha çok genel bir çerçeve çizme ve bu konularda bilgi sahibi olmayan insanlara ufakta olsa bir şeyler katma amacı taşıyor.

Okurken kendinizi çay eşliğinde yapılan bir tarih sohbetinin içinde hissediyorsunuz. Ve ilginizi çeken konuları daha sonra derinlemesine araştırmak için bir kenara not etme ihtiyacı hissediyorsunuz.

Velhasılıkelam; Cumhuriyet Tarihi'ne ilgi duyan ve daha önce bu alanda okuma yapmamış arkadaşlara fazlasıyla katkı sunacak güzel bir çalışma olmuş.
Benim için başlaması en güç kitaptı diyebilirim. Tarih konusunda hiç 'Her şeyi biliyorum' cu bir insan olamadım malesef. Kitabımıza gelecek olursak Türkiye'nin 1923 sonrası siyasi,ekonomik ve sosyo kültürel durumunu ele almış. Fakat öyle kalın tarih kitapları gibi düşünmeyin hiç. İlber Amcanız size nasihatler veriyor geçmişi anlatıyor gibi bir sohbet havasında geçiyor. Tüm arkadaşlarıma tavsiye ediyorum.
Cumhuriyetin 100 yılına ışık tutan okunası bir tarih kitabı hatta tarih kitabından öte tarih bir söyleşisi. İlber Ortaylı'nın mükemmel tespitleri ile geleceğe ışık tutan bir kitap. Çok isabetli tespitleri zaman geçtikçe anlaşılıyor. Ayrıca mükemmel bir tarih objektifliği ile oluşturulmuş ve tüm görüşlere tarafsız bir şekilde yaklaşılmış. Ortaylı'nın tarih bilgisi ve Kücükkaya'nın gazeteciliği ile harika bir tarih söyleşisi olmuş.
“Anayasalar yaptık; daha da yaparız. O işin de tadını kaçırdık. Anayasa yapmak, yakında neredeyse herhangi bir değerli müzik kompozisyonu yapmaktan daha kolay ve yaygın hale gelecek.” derken o kadar haklıydı ki İlber Ortaylı. Gözlem yeteneğine hayranım hocam!
İsmail Küçükkaya'nın nokta atış soruları ve İlber hocanıngayet objektif olduğu ortada olan cevapları özellikle bu dönemde kutuplaşma olarak kullanılmak istenen 2.Abdülhamit,İnönü,Menderes gibi liderlerin bazı kilit uygulamalarına ışık tutması açısından önemli bir eser.Kitap genel havada her liderin uygulamalarında artı ya da eksi yönleri olabileceğinin en doğal süreçlerden bir tanesi olduğunu benimsetmesi açısından önemli ve dikkate değer...
İsmail Küçükkaya'nın İlber Ortaylı ile uzun bir röportajı diyebiliriz. Kitap her seviyeden insanın okuyabileceği düzeyde yazılmış, okurken herhangi bir akademik bilgiye ihtiyacınız olmuyor. Araştırma kitabı değil tamamen yüzeysel bir kitap. Cumhuriyet dönemi hakkında bilgisi olmayan insanların bilgi edinmeye başlamadan önce kafasında dönemi şekillendirmesi için ideal bir eser.
Abdulhamid'ten başlayarak günümüze kadar ki her safhayı soru cevap tarzında ilerleyerek, eksileriyle artılarıyla çok güzel bir eser ortaya konulmuş. Cumhuriyet'in bu güne kadar ki tarihinde her kesimin kafasında mutlaka bir takım eksiklikler, soru işaretleri vardır. Günümüz sisasetçilerinin de geçmişe ait söylemlerinde kendi ideolojileri ve bakış açılarının da ağır bastığını düşünürsek eğriyi doğruyu, artıyı eksiyi bir "tarihçinin" gözüyle okumakta çok büyük fayda olduğu kanaatindeyim ve kendi açımdan her ne kadar konulara hakim olduğumu düşünsem de oldukça faydalı bir okuma olduğunu düşünüyorum.
İsmail Küçükkaya’nın sorduğu İlber Hoca’nın cevapladığı, hocanın etnik meseleler, ekonomi, eğitim, iç ve dış politikalar hakkında ciddi eleştirilerinin de bulunduğu yakın tarihimiz hakkında yazılmış bu başucu kitabını ilgiyle ve beğenerek okudum.

İlber Hoca’nın olayları başka milletlerin tarihleriyle mukayeseli olarak anlatması daha iyi kavramama neden oldu.
Cumhuriyetimizin ilk yüzyılını hocanın yorumundan okumak isteyenlere önerimdir.
Kitabın sunuş kısmında da ifade edildiği gibi; "Bir tarih çalışması ya da akademik bir eser değil. Sadece bir dizi cumhuriyet sohbetleri".
Kitabın soru cevap şeklinde sohbet havasında geçmesi okumayı ve anlamayı kolaylaştırıyor. İlber hoca yazmış/anlatmış bize de okumak düşer.
Atatürk'ün büyüklüğünü görmek için Osmanlı'yı küçümsemenin ya da Cumhuriyetçi olmak için Osmanlı müesseselerini inkar etmenin gereği yok.
Atatürk'ün büyüklüğünü görmek için Osmanlı'yı küçümsemenin ya da Cumhuriyetçi olmak için Osmanlı müesseselerini inkar etmenin gereği yok.
Atatürk Dil-Tarih, Edebiyat Fakültesi gibi örnekleri kurdu. Bunlar Başbakanlığı kurmaktan daha pahalıdır, binaları bile daha maliyetlidir. Bunu, tahılla geçinen bir ülkede yaptı ama maalesef Atatürk’ün kendisinden sonrakiler bunu anlayamadılar. Güzelim müesseseleri mahvettiler. Konservatuarı, Musiki-Muallim Mektebi’ni, Dil-Tarih’i, Edebiyat fakültelerini anlamadık. O nasıl anlamıştı bunu? Dehasından
AKP zaman zaman Türkiye'yi yeniden kuruyoruz iddiasını dile getiriyor. Fakat Türkiye onlardan çok daha önce her bakımdan kurulmuştu. Yapılan iyi şeyler takdirle karşılanmalıdır ama geçmişimizden miras aldığımız şeyleri de inkâr edemeyiz. Onlardan önceki bir yönetici altyapıyı geliştirmiş, bir diğeri asayişi sağlamış, bir diğeri yollar, barajlar yaptırmıştır.
Orhan Şaik Gökyay ve Nihal Atsız gibi bir kısım insanlara akademik düzeyde mevkileri geri verilmedi, çünkü öyle parlak uzmanları herkesten önce sağ entelektüellerin kendileri istemedi ve çekemedi.
Yani söyledikleri gibi tarih cahili olan sadece solcular mı ? Sağcılar nereden biliyor kendilerinin her şeyi daha iyi bildiğini ?
Abdülhamidçi anlayış; insanlar okusunlar, mühendis olsunlar, zabit olsunlar, zanaatkâr olsunlar istiyor, fakat filozof olmaları zinhar hedef değil.
Peki Abdülhamid neslinden kimler çıkıyor? Mustafa Kemal Paşa, Enver Paşa, Fevzi Paşa, Karabekir Paşa hep bu devrin adamları.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023)
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752430082
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kronik Kitap
Baskılar:
Cumhuriyet
Cumhuriyet
"Türklerin son iki asrı bütün Doğu dünyasında ve Balkanlar'da dikkatle gözden geçirilmesi gereken büyük bir tarihî yolculuktur. Bu nedenle de Dünya Tarihi'nin önemli bir parçasıdır ve dikkatle üzerinde durulmalıdır."
-İlber Ortaylı-

“Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı'na yeni devletimizin yapı taşlarının döşendiği Osmanlı İmparatorluğu'nun modernleşme döneminden başladık.
Atatürk ve silah arkadaşlarının yetiştiği II. Abdülhamid'in modernlik arayışı içinde geçen yıllarını, ama aynı zamanda istibdad günlerini ve buna karşı isyan edip hürriyet arayan genç Osmanlı subaylarının maceraları hayatları...
Millî Mücadele dönemini, özgürlük havasının egemen olduğu Cumhuriyet'in ilk iki yılını ve tek partili zorlu zamanları, ardından gelen çok partili siyasal yaşamın başladığı 1950'li yılları...
1913 Babıali Baskını'yla başlayan darbeler tarihini...
Yeni devletin ilk gününden itibaren çözmeye çalıştığı kadim problemleri; Kürt Sorunu'nu, "irtica" meselesini ve eğitim konusunu...
İslâmcılıktan milliyetçiliğe, merkez sağdan sosyal demokrasiye bütün siyasal akımları...
1876'dan 1924'e ve 1982'ye anayasa metinlerimizi... Bizleri 2023'e taşıyacak yeni anayasa özlemimizi...
Asırlık dış politikamız, ikili ilişkilerimiz, uluslararası kuruluşlardaki temsiliyetimiz, Kıbrıs Barış Harekâtı, AB macerası ve Ortadoğu politikalarımızı...
Şehirleşme, üniversiteleşme, gecekondulaşma, ekonomik büyüme, yolsuzluklar, gündelik yaşamdaki nitelik ve kalite kaybı gibi en güçlü sosyolojik dinamik ve gelişmeleri...
Yani bizi biz yapan ve bugünlere taşıyan önemli tarihsel dinamikleri konuştuk...”
-İsmail Küçükkaya-

Türkiye'nin geçmiş ve geleceğiyle ilgilenen her okurun mutlaka okuması gereken bir başucu kitabı…

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 564 okur

 • OSMAN
 • Ece
 • M C
 • Emir Erkec
 • Özgür Coşkun
 • Ramazan Hırkalı
 • VELİ DERE
 • Bulut EREN
 • Imysr
 • Bey Böyrek

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.8
14-17 Yaş
%4.8
18-24 Yaş
%23.4
25-34 Yaş
%32.4
35-44 Yaş
%24.1
45-54 Yaş
%8.3
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%0.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%25.9
Erkek
%74.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.4 (41)
9
%20.4 (41)
8
%30.3 (61)
7
%13.9 (28)
6
%6 (12)
5
%0.5 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%3 (6)

Kitabın sıralamaları