Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023)

8,3/10  (123 Oy) · 
319 okunma  · 
111 beğeni  · 
3.335 gösterim
"Türklerin son iki asrı bütün Doğu dünyasında ve Balkanlar'da dikkatle gözden geçirilmesi gereken büyük bir tarihî yolculuktur. Bu nedenle de Dünya Tarihi'nin önemli bir parçasıdır ve dikkatle üzerinde durulmalıdır."
-İlber Ortaylı-

“Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı'na yeni devletimizin yapı taşlarının döşendiği Osmanlı İmparatorluğu'nun modernleşme döneminden başladık.
Atatürk ve silah arkadaşlarının yetiştiği II. Abdülhamid'in modernlik arayışı içinde geçen yıllarını, ama aynı zamanda istibdad günlerini ve buna karşı isyan edip hürriyet arayan genç Osmanlı subaylarının maceraları hayatları...
Millî Mücadele dönemini, özgürlük havasının egemen olduğu Cumhuriyet'in ilk iki yılını ve tek partili zorlu zamanları, ardından gelen çok partili siyasal yaşamın başladığı 1950'li yılları...
1913 Babıali Baskını'yla başlayan darbeler tarihini...
Yeni devletin ilk gününden itibaren çözmeye çalıştığı kadim problemleri; Kürt Sorunu'nu, "irtica" meselesini ve eğitim konusunu...
İslâmcılıktan milliyetçiliğe, merkez sağdan sosyal demokrasiye bütün siyasal akımları...
1876'dan 1924'e ve 1982'ye anayasa metinlerimizi... Bizleri 2023'e taşıyacak yeni anayasa özlemimizi...
Asırlık dış politikamız, ikili ilişkilerimiz, uluslararası kuruluşlardaki temsiliyetimiz, Kıbrıs Barış Harekâtı, AB macerası ve Ortadoğu politikalarımızı...
Şehirleşme, üniversiteleşme, gecekondulaşma, ekonomik büyüme, yolsuzluklar, gündelik yaşamdaki nitelik ve kalite kaybı gibi en güçlü sosyolojik dinamik ve gelişmeleri...
Yani bizi biz yapan ve bugünlere taşıyan önemli tarihsel dinamikleri konuştuk...”
-İsmail Küçükkaya-

Türkiye'nin geçmiş ve geleceğiyle ilgilenen her okurun mutlaka okuması gereken bir başucu kitabı…

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2017
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9789752430082
 • Yayınevi:
  Kronik Kitap
 • Kitabın Türü:
Sarya 
23 Kas 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 7/10 puan

İsmail Küçükkaya soruyor İlber Ortaylı cevaplıyor. Cumhuriyet'in ilk yüzyılını değerlendiriyor.

Akademik bir kitap değil, sıkıcı bir tarih kitabı da değil daha çok sohbet havasında güzel bir yorum kitabı.Zaten kitabın başında da bu konuya değiniyor:  “Cumhuriyet muhabbetlerinden oluşan elinizdeki bu kitap, klasik bir tarih çalışması değil, akademik eser ise hiç değil. Sadece bir dizi Cumhuriyet sohbeti…”
Bu yüzden kolayca okunabilir..

2. Abdülhamid döneminden Lozan'ın 100. yılına kadar geçen süreçte yaşananları anlatıyor.


Bazı tarihi terimler zorlayabilir onun dışında tavsiye ederim okumanızı.

Enes Sezer İslamoğlu 
15 Ara 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · 10/10 puan

Geçmişten alıp geleceğe götüren, sohbet tarzında bir eser. Gerçekten sıkılmadan okunabilecek bir kitap. Sadece bazı terimsel ifadelere aşina değilseniz bunlar biraz zorlayabilir aksi takdirde okunulması gereken bir eser. Sorular ve yanıtları oldukça etkileyici ve değilmesi gereken, ışık tutulması gereken noktalar. Bu yüzden tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar...

Adem ŞEN 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · 38 günde · 9/10 puan

İsmail KÜÇÜKKAYA'nın soruları ve İlber ORTAYLI'nın cevaplarından oluşan bu eser; İnsanı cumhuriyet tarihinde kısa bir yolculuğa çıkartıyor.Başta kendinizi Cumhuriyet öncesinde buluyorsunuz sonra sizi Atatürk ve İnönü dönemleri karşılıyor, ardından Menderes dönemi, karışıklıklar dönemi, Özal'dan Erdoğan'a ve son olarak 2023'e doğru Türkiye dönemi sizlere sunuluyor...

Dil olarak İlber Ortaylı'yı tanıyanlar için bilinenden sade, tanımayanlar için ise biraz yorucu bir okuma sizleri bekliyor.

İçeriğe gelirsek; Sorulara verilen cevaplar fazla bir derinliğe sahip değil daha çok genel bir çerçeve çizme ve bu konularda bilgi sahibi olmayan insanlara ufakta olsa bir şeyler katma amacı taşıyor.

Okurken kendinizi çay eşliğinde yapılan bir tarih sohbetinin içinde hissediyorsunuz. Ve ilginizi çeken konuları daha sonra derinlemesine araştırmak için bir kenara not etme ihtiyacı hissediyorsunuz.

Velhasılıkelam; Cumhuriyet Tarihi'ne ilgi duyan ve daha önce bu alanda okuma yapmamış arkadaşlara fazlasıyla katkı sunacak güzel bir çalışma olmuş.

Betül YILDIRIM 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Benim için başlaması en güç kitaptı diyebilirim. Tarih konusunda hiç 'Her şeyi biliyorum' cu bir insan olamadım malesef. Kitabımıza gelecek olursak Türkiye'nin 1923 sonrası siyasi,ekonomik ve sosyo kültürel durumunu ele almış. Fakat öyle kalın tarih kitapları gibi düşünmeyin hiç. İlber Amcanız size nasihatler veriyor geçmişi anlatıyor gibi bir sohbet havasında geçiyor. Tüm arkadaşlarıma tavsiye ediyorum.

Samet Dönmez 
06 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Cumhuriyetin 100 yılına ışık tutan okunası bir tarih kitabı hatta tarih kitabından öte tarih bir söyleşisi. İlber Ortaylı'nın mükemmel tespitleri ile geleceğe ışık tutan bir kitap. Çok isabetli tespitleri zaman geçtikçe anlaşılıyor. Ayrıca mükemmel bir tarih objektifliği ile oluşturulmuş ve tüm görüşlere tarafsız bir şekilde yaklaşılmış. Ortaylı'nın tarih bilgisi ve Kücükkaya'nın gazeteciliği ile harika bir tarih söyleşisi olmuş.

BİROL COŞKUN 
 22 Tem 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Abdulhamid'ten başlayarak günümüze kadar ki her safhayı soru cevap tarzında ilerleyerek, eksileriyle artılarıyla çok güzel bir eser ortaya konulmuş. Cumhuriyet'in bu güne kadar ki tarihinde her kesimin kafasında mutlaka bir takım eksiklikler, soru işaretleri vardır. Günümüz sisasetçilerinin de geçmişe ait söylemlerinde kendi ideolojileri ve bakış açılarının da ağır bastığını düşünürsek eğriyi doğruyu, artıyı eksiyi bir "tarihçinin" gözüyle okumakta çok büyük fayda olduğu kanaatindeyim ve kendi açımdan her ne kadar konulara hakim olduğumu düşünsem de oldukça faydalı bir okuma olduğunu düşünüyorum.

Ismaıl senturk 
17 Kas 2017 · Kitabı okudu · 20 günde · 9/10 puan

Kitabın sunuş kısmında da ifade edildiği gibi; "Bir tarih çalışması ya da akademik bir eser değil. Sadece bir dizi cumhuriyet sohbetleri".
Kitabın soru cevap şeklinde sohbet havasında geçmesi okumayı ve anlamayı kolaylaştırıyor. İlber hoca yazmış/anlatmış bize de okumak düşer.

Ali Alper 
24 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İlber hocanın okuduğum ilk kitabı.
Tarih alanında ne kadar yetkin birisi olduğunu açık seçik ortaya koymakta.
Yaptığı analizlere ve yorumlara hayran kaldım. "Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz"
demiş Ziya Paşa. Yıllarca resmi ve dayatılmış tarihi okuduysanız yaptığı saptamalara çok şaşıracaksınız.

Kerem Özdil 
31 Tem 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Türkiye'nin yetiştirdiği en entelektüel insanlardan biri olan İlber Ortaylı ve gazeteciliğini takdir ettiğim İsmail Küçükkaya ikilisinin sohbetlerine dayanan bir kitap. Ülkemizin yakın tarihine ilgi duyanların kesinlikle kaçırmaması gerekiyor.

Mustafa Yılmaz 
01 May 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · 9/10 puan

Türkiye'nin 100 yılını özetleyen çok güzel bir kitap mutlaka okunmasını tavsiye ediyorum. Özellikle genç nesle. Türkiye'nin 100 yılının kısa bir özeti.

Tekrar okumayı düşünüyorum.

4 /

Kitaptan 179 Alıntı

Onur Kurt 
17 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Atatürk'ün büyüklüğünü görmek için Osmanlı'yı küçümsemenin ya da Cumhuriyetçi olmak için Osmanlı müesseselerini inkar etmenin gereği yok.

Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023), İlber OrtaylıCumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023), İlber Ortaylı
Sarya 
02 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Eskiden milletimiz bu yakın tarihin en acı günlerini hayal meyal hatırlıyordu, bugün ise gençler hiç bilmiyor. "Geçmişi unut, ileriye bak" yavesiyle yakın tarih unutuluyor, zihinden çıkarılıyor.

Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023), İlber Ortaylı (Sayfa 20 - Kronik Kitap)Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023), İlber Ortaylı (Sayfa 20 - Kronik Kitap)
Sarya 
02 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Tarih sürekliliktir, kopamaz. Kesintiye uğramış gibi görünse bile akmaya devam eder. Tarihimiz bir bütün ve onu anlamak için kopuş-süreklilik ilişkisi içinde ona bakmak zorundayız. Biz onu görmesek, yokmuş gibi davransak bile o kendi mekanizmasını çalıştırır.

Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023), İlber Ortaylı (Sayfa 11 - Kronik Kitap)Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023), İlber Ortaylı (Sayfa 11 - Kronik Kitap)
Peyroux 
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Atatürk Dil-Tarih, Edebiyat Fakültesi gibi örnekleri kurdu. Bunlar Başbakanlığı kurmaktan daha pahalıdır, binaları bile daha maliyetlidir. Bunu, tahılla geçinen bir ülkede yaptı ama maalesef Atatürk’ün kendisinden sonrakiler bunu anlayamadılar. Güzelim müesseseleri mahvettiler. Konservatuarı, Musiki-Muallim Mektebi’ni, Dil-Tarih’i, Edebiyat fakültelerini anlamadık. O nasıl anlamıştı bunu? Dehasından

Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023), İlber Ortaylı (Timaş Yayınları)Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023), İlber Ortaylı (Timaş Yayınları)
Adem ŞEN 
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

AKP zaman zaman Türkiye'yi yeniden kuruyoruz iddiasını dile getiriyor. Fakat Türkiye onlardan çok daha önce her bakımdan kurulmuştu. Yapılan iyi şeyler takdirle karşılanmalıdır ama geçmişimizden miras aldığımız şeyleri de inkâr edemeyiz. Onlardan önceki bir yönetici altyapıyı geliştirmiş, bir diğeri asayişi sağlamış, bir diğeri yollar, barajlar yaptırmıştır.

Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023), İlber Ortaylı (Sayfa 242)Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023), İlber Ortaylı (Sayfa 242)
Enes Sezer İslamoğlu 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Yani söyledikleri gibi tarih cahili olan sadece solcular mı ? Sağcılar nereden biliyor kendilerinin her şeyi daha iyi bildiğini ?

Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023), İlber Ortaylı (Sayfa 275 - Timaş Yayınları)Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023), İlber Ortaylı (Sayfa 275 - Timaş Yayınları)
Enes Sezer İslamoğlu 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Niye 70 milyonluk ülkeden kimse buz pateni şampiyonasına katılmıyor? Niye kayak şampiyonalarına kimse katılmıyor? Buradaki dağlar Avrupa'dakinden çok daha yüksek. Niye yüzme şampiyonlarımız, sutopu şampiyonlarımız, takımlarımız yok? Çünkü yeterli tesis yok, yeterli genç sporcu tespiti yok ve gelişme olmasına rağmen yetersizlik hakim.

Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023), İlber Ortaylı (Sayfa 299 - Timaş Yayınları)Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023), İlber Ortaylı (Sayfa 299 - Timaş Yayınları)
Enes Sezer İslamoğlu 
01 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Atatürk zamanın anti-demokratik ruhuna uygun hareket etmedi. O demokrasiyi istedi.

Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023), İlber Ortaylı (Sayfa 116 - Timaş Yayınları)Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023), İlber Ortaylı (Sayfa 116 - Timaş Yayınları)
Samet Dönmez 
04 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

1950 öncesinin tek partisinden bahsetmek artık politika kürsülerinin değil, 20. Yüzyıl tarihçiliğinin işi olmalıdır.

Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023), İlber Ortaylı (Sayfa 172)Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023), İlber Ortaylı (Sayfa 172)
Enes Sezer İslamoğlu 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Her sene 2 milyona yakın gencimiz üniversite giriş sınavları denen cendereye sokuluyor. Maalesef büyük çoğunluğu üniversiteye kabul edilemiyor, edilenlerin de önemli bölümü istemediği yerde ömür törpülüyor.

Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023), İlber Ortaylı (Sayfa 245 - Timaş Yayınları)Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023), İlber Ortaylı (Sayfa 245 - Timaş Yayınları)