1000Kitap Logosu
Cumhuriyet'in Sonbaharı

Cumhuriyet'in Sonbaharı

Kumpastan Tek Adam Rejimine

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
7.2
12 Kişi
27
Okunma
9
Beğeni
1.267
Gösterim
296 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 8 sa. 23 dk.
Adı
Cumhuriyet'in Sonbaharı (Kumpastan Tek Adam Rejimine)
Basım
Türkçe · Türkiye · Kırmızı Kedi Yayınevi · Ağustos 2020 (İlk yayınlanma: Mayıs 2011) · Karton kapak · 9786052986677
Diğer baskılar
1. Cumhuriyetin Sonbaharı
Cumhuriyet'in Sonbaharı
Akp gericiliğinin, 2020 yılında yeni bir tarihsel virajı alarak karşı devrim sürecini derinleştirmeye çalışması hem bir başarıya hem de bir başarısızlığa işaret ediyor. Başarı, çünkü Erdoğan “tek adam yönetimini” şöyle ya da böyle kurdu. Başarısızlık, çünkü Erdoğan-AKP iktidarı, bütün gücüne karşın “yeni rejimi” kurmakta ve onun kurumlarını oluşturmakta yetersiz kalıyor, dahası toplum direniyor. Bütün iktidarlar gibi, çok büyük ve öngörülemeyen doğal bir afet olmadığı sürece Erdoğan-AKP iktidarı kendiliğinden yıkılmayacaktır. Tam tersine Erdoğan, iktidarı bırakmamak için direnecektir. O nedenle programlı, sürekli, kararlı ve cesaretli bir mücadele tarzından ve çizgisinden başka çare yoktur. Bugün şu ikilemle karşı karşıyayız; ya ilerici-aydınlanmacı bir çözüm üreterek bu umut krizini aşacağız ya da içe doğru kapanarak bir Ortadoğu ülkesi haline geleceğiz...
Sol liberallerin emperyalizmi yok sayma, yurtseverliği suç olarak ilan gösterme, anti emperyalist olmayı milliyetçilik hatta yabancı düşmanlığı ile eşitleme; sınıf mücadelesi yerine, Amerikan sosyolojisinden apartılmış, devlet-sivil toplum çatışmasını ya da merkez-çevre çelişkilerini yerleştirme özgürlüğü, etnisite ve dinsel cemaatlerin serbestisi olarak değerlendirme ve sınırlandırma çabaları yoğunlaşarak devam ediyor.
5
Yeni düzenin elitleriydi onlar. Ama hadlerini de bilmeliydiler. İncelmiş hayat anlayışı ve zevklerine sahip olduğuna inanan yeni düzenin akıl hocaları olmayı sürdüreceklerini sanan bu liberal zevat, geldikleri yeni mahallenin adabına uymaya davet edildi. Açıkça azarlanır oldular, şaşırdılar. Mızmızlanmaya başladılar. Ancak ihanet ettikleri kendi hayat alanlarını savunmak için, çok geç kaldılar.
13
Sermaye sınıfının artık insanlığa ve gezegene verebileceği iyi ve yeni bir şey kalmadı. Sosyalist blok’un var olduğu dönemde “demokrasi”, “insan hakları” gibi tezlerle ideolojik saldırı yürüten Batı, artık bu gerçeklerin kimseyi ikna edemediği koşullarda, kendi hegemonyası için toplumlardan yeni bir rıza üretmede zorlanıyor. Durum böyle olunca, bir önceki çağın kültürüne, ideolojisine, iltica ediliyor. Din yeniden keşfediliyor. İnsan aklı, kutsal metinlerle yeniden teslim alınmaya ve toplumlar bunun üzerinden dinle yönlendirilmeye çalışılıyor.
11
Özellikle sol liberaller tarafından demokrasiye ilişkin bütün devrimci ve Marksist eleştirilerin geri çekildiği bir dönemden geçiyor Türkiye. Bir kavram ve sistem olarak demokrasilerin sınıflar üstü olduğuna dair bir efsane üretiliyor. Demokrasi neredeyse insanlığın ulaştığı son aşama ve en mükemmel rejim ilan ediliyor. Artık burjuva demokrasileri yok, sadece demokrasi vardır.
7