·
Okunma
·
Beğeni
·
3.259
Gösterim
Adı:
Çünkü Zordur Sevgi
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257163187
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cem Yayınevi
Baskılar:
Çünkü Zordur Sevgi
Çünkü Zordur Sevgi
Cem Yayınevi, Rilke'nin düzyazı eserlerini Kâmuran Şipal, bütün şiirlerini de Yüksek Pazarkaya'nın çevirileriyle Türkçeye kazandırıyor. Kâmuran Şipal, daha önce Rilke'nin öyküleri, mektupları ve denemelerini Türkçeye çevirmişti. Bu kez Rilke'nin özdeyişleri, gözlemleri ve seçme düşüncelerini bize sunuyor. Rilke'nin zengin iç dünyasını anlamak ve günümüz için sunduğu olanakları değerledirmek için metinlerinden damıtılmış seçkiler oluşturmak, sık başvuralan bir yöntem, Kâmuran Şipal de hem yurtdışında yapılan seçkileri tarayarak, hem de yıllarıdır sürdürdüğü Rilke çevirilerini yeniden gözden geçirerek elinizdeki kitabı hazırladı. Kitabın ardındaki kaynakça, Rilke'nin bize bıraktğı büyük mirasın bir kanıtıdır.(Tanıtım Bülteninden)
120 syf.
·13 günde·6/10 puan
İsmini sevip okumaya başladığım aforizma kitaplarına bir yenisini daha eklediğim Çünkü Zordur Sevgi, okumuş olduğum aforizmalar içinde iyi diyebileceklerimin arasında yer aldı. Başta sevgi olmak üzere birçok farklı konu başlıklarıyla ilgili aforizmaların yer aldığı kitap oldukça akıcı. Kısa sürede bitirebileceğiniz ve beğeneceğinizi düşündüğümden okumanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar :)
120 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
İmge, insan zihninde şekil bulmuş düşüncelerin görünür dünyaya yansımasıdır. Söz konusu şiir olduğunda imge çoğu zaman bir yanılsamadır. Günümüz dünyasında gerçek anlamda ise metadır. Rilke de meta haline gelmiş imgesel anlamını kaybetmiş, özel adı şiirlerinin önüne geçmiş düşünür-şairlerden biridir. Nasıl bir dönem Sabahattin Ali " kahveli-Kürk Mantolo Madonna" fotoğraf karesine hapsedildiyse Rilke de bir çok eşyayı süsleyen imge haline gelmiştir.
Peki şair ve düşünce adamı olarak kimdir Rilke... Rilke varoluşun en önemli nedeni olan, hayatta kalmamızın ve nefes almanızın temel sebebi olan sevgiyi en iyi şekilde kelimelere büründüren düşünür ve yazardır. Sevgiyi, metalarla ifade ettiğimiz, değer biçtiğimiz dünyada daha çok Rilke okunması temennisiyle...
"Sevmek zor bir iştir. Biri sevmeni istedi mi, seni zor bir işi üstlenmeye çağırıyor demektir. Ama altından kalkılamayacak bir iş de değildir bu. Çünkü senden bir insanı sevmen istenmemektedir, çünkü acemilere göre değildir bir insanı sevmek; senden bir Tanrı'yı sevmen de beklenmemektedir, çünkü olgunlaşmanın en üst aşamasına erişenler bunun üstesinden gelebilir ancak. Senden söz konusu istekte buluman, dikkatini senin için zor olan'a çekmektedir, bu da doğrusu senin gereksindiğin, aynı zamanda sana hepsinden çok
hayrı dokunacak şeydir." S. 19
120 syf.
·9 günde
Rilke'yi tanımak için güzel bir eser. Birçok konu hakkında görüşleri; yazdığı kitaplar ve mektuplardan alınarak bölümlere ayrılmış şekilde derlenmiş. Harika bir çalışma olmuş.

İlk Malte Laurids Brigge'nin Notları'nı okuyarak başlamıştım Rilke'ye. Maalesef yanlış zamanlamaydı.O sıralar durağan kitaplar okuma ruh halinde değilmişim. Bırakmak zorunda kaldım. Tekrar okuyup okumayacağımı bilemiyordum. Fakat o okuduğum birkaç sayfada sıkılmama rağmen kelimelerinin gücünü hissetmiştim.
Bu yüzden sonradan Seçme Şiirler ve Duino Ağıtları'nı okudum. Sevdim mi sevmedim mi anlayamasam da hislerini kağıda dökme biçimine hayran kaldım. Gerçek bir sanatçıyla karşı karşıya olduğumu hissettim. Okurken beni ne kadar zorlarsa zorlasın yine kendimi başka bir kitabını okurken buldum: Çünkü Zordur Sevgi. Kitapta altı çizilecek, düşünülecek, bir çok yer var. Okurken bana güzelliği ve umudu fısıldadı. Umarım size de güzellikler sunar.

Keyifli okumalar...
120 syf.
Düşüncelerime, hislerime, sevgime, acılarıma en yakın gördüğüm yazarlardan biri Rilke. Gözlerimden kalpler çıkıyor eserlerini okudukça. Bireyi de bir nesne olarak ele alıp, "nesnelere dikkatli bakma"yı aşkla, acıyla anlatıyor. (Sabahattin Ali abimiz de buna "etrafı çeşmi ibretle temaşa kabiliyeti" demiş, içimizdeki şeytan romanında.) Hem ıstırap çekip hem de bir yandan mutlu olmak mümkün müdür? Hem diri, hem de ölü olunabilir mi aynı anda? Aslında bu sorular ve buna benzer soruların yanıtlarının tümü kendi içimizde mevcut. Ama cevapları bulamıyorum diyorsanız Rilke size çok yardımcı olabilir. Kitaba gelince aforizmaları, düşünceleri ve gözlemlerinden oluşuyor. Birkaç başlık altında toplanmış. Rilke gördüğünüz, bulduğunuz yerde okuyun, es geçmeyin derim.
120 syf.
Rilke'den okuduğum ilk kitaptı. Ben severek okudum. Aforizma tarzında yazılmıştı. İçinde birden çok konu üzerinde Rilke'nin söyledikleri yer alıyor. Aşktan, acıdan tutun da ölümden Tanrı'ya kadar geniş bir yelpazedeki düşüncelerini görmüş oldum.
Mesela sevgi hakkında söylediği şeyler çağının ilerisindeydi ki. Ki Salome'ye aşık olduğu, aralarındaki ilişkinin sürdüğü zamanlar da bence Rilke sevginin güzelliği üzerine ayrıldıktan sonra da aşkın acısı üzerine yazılar kaleme almış.
Sanata bakış açısı ise beni derinden etkiledi. Sanata, sanatçıya derin bir saygı duyuyormuş ki sanata dair aforizmaların olduğu kısmın ilk cümlesi "Sanatın başı saygıdır, kendine saygı her yaşantıya, her nesneye, büyük örneklerden her birine ve henüz sınanmayı bekleyen kişisel özgücüne saygı." ile sanata olan saygısını da dile getirmiş. Sanatçılara deha demesi çok hoşuma gitti ki ben de sanatçıların çoğunun birer deha olduğunu düşünüyorum. Rilke'nin sanat konusundaki görüşlerinden hoşuma giden bir diğeri ise sanatı sürekli devingen halde tanımlayıp sanatı bir haftanın yedi günü gibi farz edip sanatçıyı haftanın son gününe ulaşamayan kişi olarak görmesiydi.
Ölüm üstüne olan kısımda en çok ölüm zaten bizim içimizde neden ona küsüz diyor, ölümle barışmamız gerektiğini söylüyor. Bence haklı da çünkü ölümü düşündüğümüz her an korkuyor olmamız bizi etkiliyor ve sonuç olarak sürekli bir korku halinde yaşadığımız gibi yaşamdan da bir tat alamıyoruz. Bu yüzden Rilke diyor ki ölüm de yaşam da bize kendimizi evimizdeymiş gibi hissettirmelidir.
Mutluluk ve acı üzerine kısmından ise tek çıkardığım şey şu ki; İnsanın önünde mutluluk ve acı seçenekleri varsa acıyı, kolay ve zor seçenekleri varsa da zoru seçmeliyiz.
Bu kısımların haricinde daha çok kısım var üzerine Rilke'nin fikirlerinin olduğu. Bunlar bana en yakın gelenleriydi.
Rilke ile tanışmak istiyorsanız bence bu kitap tam olarak o kitap. Ben tavsiye ederim. İlk başta da dediğim gibi çok severek okuduğum bir kitap.
120 syf.
·6 günde·7/10 puan
Sizlerin alıntı defteri var mı, bilmiyorum ama benim küçüklüğümden beri altı çizili satırlarımı yazdığım, kitaplara dair notlar aldığım sayısını unuttuğum defterlerim vardır her birini özenle saklar, ara sıra açıp bakar ve alıntılarını okuduğum kitabı yeniden okuma isteği doğar içimde. İşte bu kitap da Rilke'ye özel bir alıntılar kitabı.

Son zamanlarda artan "Aforizma" kitaplarının 2007'de Cem Yayınevi tarafından Rainer Maria Rilke için basılmış kitabı. Derleyen ve çeviren Kamuran Şipal, Rilke'nin tüm eserlerini okumuş ve bunları Erkek ve Kadın, Sevgi ve Evlilik Üstüne, Sanat ve Sanatçı Üstüne, Birey ve Toplum Üstüne, Ölüm Üstüne, Mutluluk, Acı, Sabır ve Değişim Üstüne, Doğa, Yaşam ve Bilme Üstüne, Düş, Görüntü ve Gerçek Üstüne, Başlamanın Mutluluğu, Çocukluk, Gençlik, Yaşlılık Üstüne, Öğrenme, Öğretmek, Büyümek ve Olgunlaşmak Üstüne, Şiir Üstüne, Zamn ve Sonsuzluk Üstüne, Duygular, Eylemler ve İnsanlararası İlişkiler Üstüne ve Tanrı Üstüne olarak alt başlıklara ayırmış ve alıntıların hepsini ayrı ayrı yerleştirmiş esere.

Yazara dair okuduğum ilk kitap olan Çünkü Zordur Sevgi, diğer eserlerine dair de bir öngörü oldu benim için çünkü alıntıların hepsinin hangi kitaptan olduğun dair dipnotlarla da bilgi verilmişti kitapta. Yazarın üslubu güzel ve değindiği konular, bakış açısı düşündürücü. Yıllar yıllar öncesinden bize şimdiki duygularımızı anlatıyor, evrensel olan insana, değişmeyen duygulara, ölmeyecek sanatlara değinmiş Rilke eserlerini kaleme alırken tüm zamanların elbisesini giymiş sanki.

Okuduğum bazı alıntıları tam anlayamadım çünkü bazen bir parçayı anlamlandırabilmek için bütününü de görmek gerekiyor ama maalesef kitap sizlere sadece pasajlar halinde kısa alıntılar sunuyor.

Çünkü Zordur Sevgi Rilke kitaplarına başlangıç için güzel bir eserdi diğer kitaplarını da merak ediyorum yazarın, tavsiyedir.

Not: Kitapta altını çizdiğim o kadar fazla yer var ki Alıntı Defterimin üçte biri doldu neredeyse, ağrıyan kolum da cabası ama kitap güzel. Rilke güzel. Sevgi zor.
120 syf.
·8/10 puan
Rilke, hayatımızın her anından parçaları görmemiz gereken en doğru şekilde bize anlatmaya çalışıyor. Sevgiyi, aşkı, yalnızlığı, duygularımızı, çocuklarımıza nasıl davranmamız gerektiğini, acılarımızı, alışkanlıklarımızı.. Ve bunun gibi hayata dair hali hazırda yaşanan ne varsa hepsini bakmamız gereken bir en doğru açıdan bize gösteremeye çalışıyor. Kendimi bazen güzel bir kişisel gelişim kitabı okurken buldum bazen de psikolojik bir eser.. Evet tamda böyle dediğim çok yerde oldu. Güzel saptamalar ve insana bir şeyler öğretebilen bir yolculuk..


Bazen bir cümle bazen uzun bir paragraf derken yaşama dair her şeyin yer aldığı bir kitap okumayı istiyorsanız aradığınız kitap bu olabilir. Yazarla yeni tanıştım ve daha başka eserlerini de okumayı çok istiyorum. Keyifli okumalar
120 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Beklenen her şey çıkıp gelir sonunda, hiçbir şey gelmemezlik etmez; yeter ki acele edip gelmekte olan şeyi karşılamaya çıkılmak istenmesin, o zaman kaçırılır elden; çünkü beklenen şeyin gelişini yöneten yada vardır; onu karşılamaya çıktık mı, yasayı bir yana itip beklenen şeyi kazara ele geçirmeye çalışırız
120 syf.
100 yıl önce değil de 1 gün önce buluşup dertleştiğim , içte yaşanan duyguları en katıksız şekilde analiz edip sevginin en derinini, yalnızlığın en çekici halini , yaratıcı ile en yararlı ilişki şeklini (ve daha fazlasını )anlatıp yol gösteren bir dost ile muhabbet eder gibi..
Zaman metaforu o ya ! , akıp geçmesini istemediğiniz o anların hiç olmadığı kadat hızlıca geçişi ve bitişinde ise sana kalan hüznün burukluğu işte.

neyse ki tekrar buluşmak için randevulaştık :)

O yüzden mutlaka ,
okumayan okusun
okuyan da tekrardan randevu oluştursun.
120 syf.
·1 günde·10/10 puan
Cem Yayınevi, Rilke'nin düzyazı eserlerini Kâmuran Şipal, bütün şiirlerini de Yüksel Pazarkaya'nın çevirileriyle Türkçeye kazandırıyor. Kâmuran Şipal, daha önce Rilke'nin öyküleri, mektupları ve denemelerini Türkçeye çevirmişti. Bu kez Rilke'nin özdeyişleri, gözlemleri ve seçme düşüncelerini bize sunuyor.

Rilke'nin zengin iç dünyasını anlamak ve günümüz için sunduğu olanakları değerlendirmek için metinlerinden damıtılmış seçkiler oluşturmak, sık başvurulan bir yöntem. Kâmuran Şipal de hem yurtdışında yapılan seçkileri tarayarak, hem de yıllardır sürdürdüğü Rilke çevirilerini yeniden gözden geçirerek elinizdeki kitabı hazırladı. Kitabın ardındaki kaynakça, Rilke'nin bize bıraktığı büyük mirasın bir kanıtıdır.

Bu eser Rilke’ye başlamak için ideal bence. İçeriğinde farklı konular hakkında görüşleri, yazdığı eserler ve mektuplarından kesitler bulunuyor. Yani diğer eserlerine dair de bir ön bilgi edinmemizi sağlayan şahane bir derleme. Alıntıların hepsinde hangi kitaptan olduğuna dair dipnotlarla da bilgiler bulunması gerçekten güzel. Alıntılar sonrası hangi kitabını öncelikli okuyacağınızı da seçebilirsiniz böylece.

Alıntılar sonrası yazarın kalemini çok sevdim. Konulara bakış açısı oldukça düşündürücüydü. Eserlerini okumak için sabırsızlanıyorum!

Erişkin herkese tavsiye ederim!

Sevmek iyidir, çünkü zordur sevgi.
-sayfa 9

İyi bir evlilik eşlerden her birinin ötekini yalnızlığının bekçisi yaptığı, ona duyabileceği en büyük güveni duyduğu evliliktir.
-sayfa 16

Her geçen gün yeniden öğreniyorum bunu, acıların eşliğinde öğreniyorum, kendilerine şükran borçlu olduğum acıların eşliğinde sabrın her şey demek olduğunu.
-sayfa 25

Her yeni gün yaşama bir başlangıçtır. Ve her yaşam sonsuzluğa başlangıç.
-sayfa 99
120 syf.
·Beğendi·8/10 puan
#okudumbitti #kitapyorum
#çünküzordursevgi 120 Sayfa

.
"Biri bir şey mi kaybetti, bir insanı, bir sevinci ya da mut­luluğu örneğin, asla umutsuzluğa kapılmamalıdır; çünkü her şey ileride daha görkemli bir şekilde kendisine dönüp gelecektir. İlle de elden çıkıp gidecek olan çıkıp gider elden, bizim olan bizde kalır, çünkü her şey kavrayış gücümüzü aşan ve bizim görünürde çelişki içinde bulunduğumuz yasa­lar uyarınca gerçekleşir. Bizlere düşen, kendi içimizde yaşa­maya bakmak, tümüyle yaşamı, onun kendisinde barındır­dığı milyonlarca olanağı, yaşamın boyutlarını ve yarınları düşünmektir; bütün bunlar da dururken, ne geçmişe karış­mış, ne yitirilmiş bir şeyin sözü olabilir."
.
Herkese Merhaba
.
Bugün sizlere harika bir kitap bırakıyorum. Kitapta aforizmalar şeklinde yazılar okuyoruz, ama öyle ki her sayfayı çizerek okudum. Kitaba "SUNU" ile başlayıp devamında 13 konu başlığı altında ve her konuda farklı tatlar alarak ilerliyoruz.
"Sevmek iyidir, çünkü zordur sevgi."
Kitap bu güzel ve üzerine uzunca düşünülesi cümle ile başlayıp bizleri Rilke'nin iç dünyasına konuk ediyor.
Rilke'nin düşüncelerini okumak çok keyifliydi. Siz de bu Rilke'nin kalemiyle tanışmak isterseniz içtenlikle tavsiye ederim...
.
Kitaptaki konuları merak edenler.
.
ERKEK VE KADIN, SEVGİ VE EVLİLİK ÜSTÜNE
SANAT VE SANATÇI ÜSTÜNE
BİREY VE TOPLUM ÜSTÜNE
ÖLÜM ÜSTÜNE
MUTLULUK, ACI, SABIR VE DEĞİŞİM ÜSTÜNE
DOĞA, YAŞAM VE BİLİM ÜSTÜNE
DÜŞ, GÖRÜNTÜ VE GERÇEK ÜSTÜNE
BAŞLAMANIN MUTLULUĞU, ÇOCUKLUK, GENÇLİK, YAŞLILIK
ÖĞRENMEK, ÖĞRETMEK, BÜYÜMEK VE OLGUNLAŞMAK ÜSTÜNE
ŞİİR ÜSTÜNE
ZAMAN VE SONSUZLUK ÜSTÜNE
DUYGULAR, EYLEMLER VE İNSANLAR ARASI İLİŞKİLER ÜSTÜNE
TANRI ÜSTÜNE
.
Kitabın sonunda ise KAYNAKÇA ve KRONOLOJİ analizi verilmesi çok güzeldi.
.
Ne kadar okursanız, o kadar bilirsiniz. Ne kadar öğrenirseniz, o kadar farklı yere gidersinizSağlıkla, kitapla ve sevgiyle kalın canlar...
Nereye gidileceği bilinmedi mi, veda etmek içinden pek gelmez insanın. Ölmek üzere olanların veda etmekte o kadar zorlanmalarının nedeni de budur.
Ancak sığlıktan uzak, engin ve kendine özgü iki ayrı dünyayı içlerinde barındırması insanları birbirine bağlayabilir.
Sevilmek, yana yana tükenmektir. Sevmek, kandilin yağı bitmeksizin yanmaktır ışıl ışıl. Sevilmek geçiciliktir, sevmek kalıcılık.
Hoyrattır sevgi, züğürttür, bir başkası uğruna çekilen çiledir, bir başkasına yöneltilmiş beklentidir, bütün damarlarında hiç vakit geçirmeden Tanrı aşamasına çıkabilmek, Tanrının gerisinde kalmamak amacıyla güzel, güçlü ve yüceltici olması için bir başkasına duyulan işte öylesine mutlu, öylesine ateşli istektir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çünkü Zordur Sevgi
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257163187
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cem Yayınevi
Baskılar:
Çünkü Zordur Sevgi
Çünkü Zordur Sevgi
Cem Yayınevi, Rilke'nin düzyazı eserlerini Kâmuran Şipal, bütün şiirlerini de Yüksek Pazarkaya'nın çevirileriyle Türkçeye kazandırıyor. Kâmuran Şipal, daha önce Rilke'nin öyküleri, mektupları ve denemelerini Türkçeye çevirmişti. Bu kez Rilke'nin özdeyişleri, gözlemleri ve seçme düşüncelerini bize sunuyor. Rilke'nin zengin iç dünyasını anlamak ve günümüz için sunduğu olanakları değerledirmek için metinlerinden damıtılmış seçkiler oluşturmak, sık başvuralan bir yöntem, Kâmuran Şipal de hem yurtdışında yapılan seçkileri tarayarak, hem de yıllarıdır sürdürdüğü Rilke çevirilerini yeniden gözden geçirerek elinizdeki kitabı hazırladı. Kitabın ardındaki kaynakça, Rilke'nin bize bıraktğı büyük mirasın bir kanıtıdır.(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 211 okur

  • Merve
  • Daphne
  • Tuğba Deniz
  • Su

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%1.5 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0