Da Vinci ve Saklı Not Defteri

7,7/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
4 beğeni  · 
673 gösterim
Da Vinci, hayatı boyunca yaptığı gözlemleri, bilim, sanat ve hayat hakkındaki düşüncelerini not defterine kaydetmiştir. Ölürken bu notları, öğrencisi ve kadim dostu Francesco de Melzi'ye bırakır. Ondan kalan 13.000 sayfa nottan bugün yaklaşık 7000 sayfası korunabilmiştir.

Bu değerli el yazmalarının büyük bir kısmı özel koleksiyonlarda, müzelerde ve kütüphanelerde bulunmaktadır.

Da Vinci'nin notlarından derlenen bu kitabı okuyanlar; onun dehasından oldukça etkilenecek, bazı şeyleri nasıl da yüzyıllar öncesinden bilebildiğini görüp "Vay be!" diyecek, gelecekte olacaklara dair yazdıklarından dolayı biraz ürperecek, "Ben de bir dahi olabilirim. Neden olmasın!" deyip gaza gelecek ve muhtemelen birçok cümlenin altını çizerek kitabı haşat edecekler. Ama en önemlisi, bu kitabı okuyanlar aslında bir bakıma bir dâhinin aklından geçenleri okuyacaklar… Nasıl ama!
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789756107102
 • Yayınevi:
  Carpediem Kitap
 • Kitabın Türü:
Believe Me 
 07 Şub 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 6/10 puan

Kitap her yerini çizdim kitap eskidi diyebilirim ama sıkıldım okurken bölüm bölüm hikâyeler, gelecek, sanat şiir karşılaştırma, heykel, insan vücudundan ve hayatan bahseden sözler var. sanat la ilgilenen varsa okusun. Ben sanatan anlamiyomuşum kitabı okurken anladım. Kitabı okuyan 2. Kişiyim.