Dağa Çıkan Kurt

7,8/10  (13 Oy) · 
35 okunma  · 
4 beğeni  · 
913 gösterim
"Uşak'a girerken düşündüm, Anadolu'da geçen yıllarımda yüz evden otuz eve eriyerek dağılan, ölen, erkeksiz ve kimsesiz köylerde Himmet çocuğun eşlerine rastlıyor, onlara memleketin hayat tarihinde birer ışık ve iz diye bakıyordum. Hayat diye, insanlık diye Anadolu'da ne kalmışsa gayretli kadınlarıyla bu küçük gündelik kahramanların insanüstü çalışmasından kalmıştı. Bunlardan bir tanesi kafamda ve kalbimde içimi kanatan bir çivi gibi saplanmış kalmıştır..."

Dağa Çıkan Kurt, Milli Mücadele'de sahne arkasında kalan kahramanların kitabı. Bir yandan işgal ordusuyla, bir yandan da açlıkla, hastalıkla savaşan Anadolu halkının ve Kuva-yı Milliye birliklerinin serüvenleri, bu hikâyelerde Halide Edib'in cephe gerisi tanıklığıyla sunuluyor. Kaleme aldığı her metinle yeniden tartışılan Halide Edib'in bütün eserleri, gözden geçirilmiş baskılarıyla Can Yayınları'nda.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9789750721557
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Melih Karaman 
 31 Ara 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · 8/10 puan

Adıvar`ın kurtuluş savaşı zamanında kaleme aldığı hikayelerinden oluşuyor. Bunun yanısıra milli mücadele dönemindeki anılarına da yer verilmiş.Otuz`a yakın hikayesi var bazı hikayeler sıkıcı gelebilir. Son bölümdeki, yazarın yolculuk notlarını beğendim. Genel olarak güzel bir kitaptı tavsiye ederim.

Dağa Çıkan Kurt benzeri kitaplar