Dağlar ve Rüzgar

·
Okunma
·
Beğeni
·
2277
Gösterim
Adı:
Dağlar ve Rüzgar
Baskı tarihi:
Ocak 2020
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257026024
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ren Kitap
Baskılar:
Dağlar ve Rüzgar
Dağlar ve Rüzgar
Dağlar ve rüzgâr
Dağlar ve Rüzgâr
Dağlar ve Rüzgar
Türk edebiyatının büyük isimlerinden Sabahattin Ali, hikâye ve romancılığımız için önem taşıyan eserler kaleme almış, bize Kürk Mantolu Madonna, Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan gibi edebi miraslar bırakmıştır. Toplumcu gerçekçi edebiyatta öncü, trajik bir yaşam öyküsüne sahip yazarın az sayıda şiiri Dağlar ve Rüzgâr başlığı altında toplanmıştır. Yazınsal başarısını şiir türünde de sergileyen Sabahattin Ali, pek çok ünlü şarkıda dillerimize dolanan sözlerin sahibidir.

Yazdığı şiirleri kendi beğenmese de, çeşitli dergilerde yayımlanıp Dağlar ve Rüzgâr’a dahil etmediği şiirlerinin varlığı bilinir. Servet-i Fünun dergisinde şiirleri Tevfik Fikret’le birlikte yer alır. Her ne kadar kendisi şiirlerini sevmese de, bugünün okuru, kıymetli şiirler bulacaktır bu kitapta.

“Sen benim sevgilimsin, sevsen de, sevmesen de,

Aradığım yerlere benzeyiş buldum sende.”


(Tanıtım Bülteninden)
144 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Okuduğum için kendimi şanslı hissettiğim bir eser oldu DAĞLAR VE RÜZGAR. Eser ciltli olup, özel baskı olarak yayımlanmış. Sabahattin Ali'nin şiirlerini hiç okumamış biri olarak bir başlangıç yapmış oldum bu kitapla.

İçerik Sabahattin Ali'nin arkadaşlarına gönderdiği, dergilerde yayımlanan ve arşivlerde bulunan şiirlerinden oluşuyor. Nerede yazıldığı, kime gönderildiği, şiirin hangi kaynaktan alındığı gibi her detaya yer verilmiş kitapta.

Şiirlerin birçoğu Konya, İstanbul, Sinop ve Ankara'da yazılmış. Sabahattin Ali'nin Konya ve Sinop Hapishanesinde yazmış olduğu, günümüzde hala dinlediğimiz Aldırma Gönül ve Göklerde Kartal Gibiydim şiirleri de ''HAPİSHANE ŞARKILARI'' olarak bulunuyor kitapta.

Kendisini bir şair olarak görmüyor ve yazdıklarını beğenmiyor. Tabii bazen dostlarından da eleştiriler alıyor. Sen beğenmesen de şiirlerini, biz çok sevdik CANIM SABAHATTİN ALİ... Daha yıllarca okur ve dinleriz.

Ah bir tanesi var ki sona sakladım! 10 Aralık 1931'de Konya'da yazılmış olan ÇOCUKLAR GİBİ şiiri her zaman en sevdiğimdir. Bilmeyen yoktur gerçi ama Sezen Aksu'nun muhteşem yorumuyla, bir kez daha dinlemek istersiniz belki...
http://www.youtube.com/watch?v=OZ-W9sKJKHg

Şiir severlere tavsiyedir. Keyifli Okumalar dilerim...
180 syf.
·2 günde·Beğendi
Bildiğiniz üzre Sabahattin Ali'nin ölümünün üzerinden 70 yıl geçmesi  eserlerinin telif hakkı kalkıp, kamuya mal olması sebebiyle bir çok yayınevi bu eserleri basmaya başladı. Üzülerek söylüyorum ki bazılarının kapak tasarımı beni üzdü, utandırdı. "Böyle olmamalıydı..." dedim. Ama yine de elit şekilde davranan yayınevleri de yok değil. 

Kopernik Kitap'ın Sabahattin Ali'nin şiirlerinin bulunduğu bu baskısını kaliteli bulduğumu söylemek isterim. Gerek kapak tasarımı, gerekse onun hakkında kitabın başında yer alan bilgi hoşuma gitti. 

Sabahattin Ali'nin doğumundan katline kadar yaşamı ayrıntılı ve objektif bir şekilde kaleme alınmış. Bu bir emektir ve yazara verilen kıymeti gösterir. 
Sabahattin Ali'nin şiirlerinden kısaca bahsetmek istiyorum. O bir çok şiirlerinde mısraları kısa tutmuş. Kafiyeli ve kolay anlaşılır tarzı var. Ama her birinde zor bir yaşamın, acıların izlerini görmeniz mümkün. En derin ve üzücü olanlar hapishanede yazdıkları sanırım. Ve kimisini onun olduğunu bilmeden dinlediğimiz şarkılar varmış ki; bu da şiirlerinin duygu yüklü, samimi olduğuna bir başka işaret. 

Kısacası bu kitabı, bu baskıyı sevdim ve gönül rahatlığıyla önerebilirim. 
144 syf.
·Beğendi·9/10
İyi ki bu dünyadan bir Sabahattin Ali geçti..

Geçen yıllarda Sinop cezaevinde şiirlerinden bestelenen şarkıları ve heryerde asılı duran şiirleriyle gezerken içim bambaşka duygularla dolmuştu. Bu kitapta bu duygu selini tekrar yaşayabilmenin güzelliğini tattım..

Bir çok şiirini bilmeme, ezber etmeme ve bestelenmiş hallerini dinlemeye doymamama rağmen ilk kez bir şiir kitabını baştan sona okuma fırsatı buldum.

Yapıkredi'nin çok iyi bir derlemesi ve baskısı söz konusu ve bu kitabı okuduğum için kendimi çok şanslı hissettim. Sabahattin Ali'nin kendi el yazısıyla yazdıklarının ve şiirlerin dergi, gazete ve mektuplardaki serüvenlerini içeren kısa notların bulunduğu kitap tam olarak arşiv değeri taşıyor.

Hece ölçüsü kullanan, halk şiiri yazan şair bazı şiirlerinde kendisiyle aşık atışması yapıyor gibi hissettiriyor okuruna. Yaşamındaki değişiklikleri ve bu dönemlerdeki haleti ruhiyesini şiirlerinden çok iyi anlayabiliyoruz.

Bir yanda umutsuz aşık, bir yanda aşktan coşmuş, öte yanda aşkının hasretiyle yanmış, bir diğerinde ölümü bekleyen bir Sabahattin Ali...

Özellikle hapishanede yazdığı şiirlerdeki yoğun ölüm düşüncesi ve buna rağmen hayatın güzelliğinden kopmayan bir Sabahattin Ali...

#okuyunuz efendim
144 syf.
Kitap YKY'nin 2017'de çıkardığı ciltli özel baskı. Sabahattin Ali'nin diğer şiir kitabında bulunan şiirleri bu defa ayrıntılı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Mektuplarında dostlarına gönderdiği el yazmalı bütün şiirleri fotoğraflarıyla birlikte; hangi dostuna, hangi tarihte, nerede gönderdiği, hangi cümleyi-kelimeyi değiştirdiği detaylı bir şekilde yazılmış. Sabahattin Ali'yi bir de el yazısından okumak ayrı bir keyif. Lakin el yazmaları Osmanlıca olduğu için çevirisini okuyabiliyorsunuz. 'Tüm kitapları bende var bide el yazmaları da olsun' ( Şahsen ben öyle dedim ) diyorsanız tavsiye ederim. İyi okumalar.
41 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Ahmet Kaya, Edip Akbayram, Volkan Konak...
En sevdiğimiz şarkıların bestecileri...
Ve bu şarkıların sözleri Sabahattin Ali' nin şiirleri...
Başucumda duran kitap, şiirlerin hepsi çok güzel.
Sabahattin Ali' nin hangi kitabı kötü ki ?
"Sözün şiirlerin mükemmelidir".
144 syf.
·Beğendi·9/10
Her şiirin bir hikayesi, bir anısı vardır. Kime yazıldığı, nerede yazıldığı, nasıl yazıldığını hep merak ederdim. Bu kitapta da hikayesini anlatmış işte. Öykülerinde olduğu gibi şiirleri de aşk, yalnızlık, umutsuzluk, karamsarlık doludur Sabahattin Ali'nin. İlk hapis cezasını da bir şiir yüzünden almıştır .Diğer kitabı olan "Bütün Şiirleri" kitabını okumanız daha faydalı olacaktır.
144 syf.
·2 günde·8/10
Baskı kalitesi olarak çok güzel bir kitap olmuş. Şiirleri daha önceden okuduğumuz, dinlediğimiz gibi aktarılmıştır. Güzel bir düşünce olarak el yazısı ile yazılı olan müsvetteleri de eklenmiştir. Bu ayrı bir hava katmış ve kitaplığınızda bulunmasını isteyecek bir neden yaratmış. Şiirlerini gönderdiği kişiler, şiirlerine ulaşılan kaynaklar güzelce belirtilmiş. Daha önceden şiirlerini okuduysanız bu kitabı ancak koleksiyon için bulundurmak amacı güdebilirsiniz. Gün içerisinde alıp elimize mola vermek için okunabilir. Keyifli okumalar...
144 syf.
·9/10
Göklerde kartal gibiydim
Kanatlarımdan vuruldum
Mor çiçekli dal gibiydim
Bahar vaktinde kırıldım


Bu sözleri Sabahattin Ali'nin hapiste yazdığını biliyor muydunuz? Sabahattin Ali iyi bir yazar olduğu kadar aynı zamanda iyi bir şair de.
144 syf.
·8/10
YKY’nin arşivlik basımlarından. Ciltli bir şekilde satışta.

Sabahattin Ali’nin şiirlerinden bazılarını hem Türkçe hem de Osmanlıca (el yazısıyla) bir şekilde bulacaksınız. Şiirlerin altlarında yer alan açıklamalar da eserin arka planına götürüyor sizleri.

Hikaye, roman, köşe yazıları dışında bir de böyle tanımalı onu.
144 syf.
·Beğendi·9/10
Kitabın gerçekten süs için basıldığında inanıyorum.. Çok az şiir ve israf edilmiş kağıt ve boş alan.. Diğer kitabı olan "Bütün Şiirleri" kitabını okumanız daha faydalı olacaktır.
144 syf.
·Puan vermedi
Sabahattin Ali'nin şiirlerinin toplandığı bu eserde bazı şirrler çok tanıdık çünkü bestelenmiş. Göklerde Kartal Gibiydim , Aldırma Gönül bunlardan en bilinenleri Cocuklar Gibi adli şiiri de çok güzel Sezen Aksu'nun söylediği bir şarkıda son dörtlüğü kullanılmış.
144 syf.
·Beğendi·10/10
Sabahattin Ali'nin herhangi bir eserini okuduğumda yüreğinim bir köşesi sızlayarak bağırmaya başlar. Yaşaması gereken hayatı onun elinden alanları düşünürken bulurum kendimi.

Bu seferki rotamı şiirlerine çevirmeye karar verdim. Onun ruhunu daha iyi anlamak için şiirlerini de okumam gerektiğini düşünerek aldım elime kitabı.

"Dağlar ve Rüzgar'ın bu özel baskısında Sabahattin Ali Arşivi'nde bulunan el yazmalarıyla, 1932'de kitapçıkta yer alan, 1934'te de kitap olarak yayımlanan biçimleri karşılaştırılarak dipnotlarda açıklamış ve farklılıklar italik olarak belirtilmiştir. Şiirlerin sonuna eklenen Notlar'da ise Tarih Vakfı Ayşe Sıtkı İlhan ve Pertev Naili Boratav arşivlerinde bulunan el yazmalarıyla Sabahattin Ali'nin dayısı Ali Rıfat Ertüzün ve eşi Müfide Ertüzün'e gönderdiği, bugün Ertüzün Ailesi arşivinde saklanan el yazmalarının yazılış tarihleri ve yerlerine dair bilgiler eklenmiştir. Kitabın içinde şiirlerin yanına yerleştirilen el yazması * ile gösterilmiştir. Notlar'da ayrıca Sabahattin Ali'nin mektuplaşmalarında şiirleri hakkında yazılanlara da yer verilmiştir."

Şiirlerini okurken dikkatimi çeken bir durum ise aslında bu şiirlerin Sabahattin Ali'ye ait olduğunu bilmeden sadece şarkıları bilmemiz oldu. Onu anarken her şeyi ile anmamız bilmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden herhangi bir şarkı dinlerken sözlerine dikkatlice bakmaya karar verdim.

O şiirlerini ilk başta ailesine ve dostlarına mektup olarak gönderir. Buradan bile onun için dostluğun ve ailenin önemini anlamak mümkün.

Sabahattin Ali Dağ Şiirleri'ne yazdığı önsözde şair olmak iddiasında olmadığını hatta yazdığı mektuplarda da kitabı beğenmediğini dile getirir.


"Bütün gayretime rağmen kendimi lirik bir mecradan boşaltmak ihtiyacını duydum: İşte böylece şu son aylar içinde beş on manzume meydana geldi. Belki kıyamadığım için, bunları, eskilerden de birkaç tane ilave ederek neşrettim. Bunu yapmakla sahamın haricine çıkmadığım kanaatindeyim, çünkü bu şiirler de uzun bir hikâyenin parçalarıdır, uzun ve ebedi bir hikâyenin..."

Şiirlerini dörtlük şeklinde hece ölçüsü ile yazmıştır. Şiirlerin dili sade ama kelimelerin ahenki ile dans ediyorsunuz. Okurken şarkıları dinlemek isteyeceksiniz.

Dağlar şiirinde insanlardan umudu kestiğini onu anlamadıklarını onu anlayan dağların onun meskeni olduğunu dile getirmiş.

"Dağlar
Başım dağ saçlarım kardır,
Deli rügarlarım vardır,
Ovalar bana çok dardır,
Benim meskenim dağlardır.
Şehirler bana bir tuzak,
İnsan sohbetleri yasak,
Uzak olun benden, uzak,
Benim meskenim dağlardır.
Kalbime benzer taşları,
Heybetli öter kuşları,
Göğe yakındır başları;
Benim meskenim dağlardır.
Yarimi ellere verin;
Sevdamı yellere verin;
Elleri bana gönderin:
Benim meskenim dağlardır.
Bir gün kadrim bilinirse,
İsmim ağza alınırsa,
Yerim soran bulunursa:
Benim meskenim dağlardır."

Hapishane hayatının onun üzerindeki ruhen etkisini okuyoruz. Onun isteklerini, arzularını, yaşamak istediklerini mürekkep kağıtlara akarak sanki içindekileri döküyordu.
Başım dağ saçlarım kardır,
Deli rüzgarlarım vardır,
Ovalar bana çok dardır,
Benim meskenim dağlardır.

Şehirler bana bir tuzak,
İnsan sohbetleri yasak,
Uzak olun benden, uzak,
Benim meskenim dağlardır.

Kalbime benzer taşları,
Heybetli öter kuşları,
Göğe yakındır başları;
Benim meskenim dağlardır.

Yarimi ellere verin;
Sevdamı yellere verin;
Elleri bana gönderin:
Benim meskenim dağlardır.

Bir gün kadrim bilinirse,
İsmim ağza alınırsa,
Yerim soran bulunursa:
Benim meskenim dağlardır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dağlar ve Rüzgar
Baskı tarihi:
Ocak 2020
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257026024
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ren Kitap
Baskılar:
Dağlar ve Rüzgar
Dağlar ve Rüzgar
Dağlar ve rüzgâr
Dağlar ve Rüzgâr
Dağlar ve Rüzgar
Türk edebiyatının büyük isimlerinden Sabahattin Ali, hikâye ve romancılığımız için önem taşıyan eserler kaleme almış, bize Kürk Mantolu Madonna, Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan gibi edebi miraslar bırakmıştır. Toplumcu gerçekçi edebiyatta öncü, trajik bir yaşam öyküsüne sahip yazarın az sayıda şiiri Dağlar ve Rüzgâr başlığı altında toplanmıştır. Yazınsal başarısını şiir türünde de sergileyen Sabahattin Ali, pek çok ünlü şarkıda dillerimize dolanan sözlerin sahibidir.

Yazdığı şiirleri kendi beğenmese de, çeşitli dergilerde yayımlanıp Dağlar ve Rüzgâr’a dahil etmediği şiirlerinin varlığı bilinir. Servet-i Fünun dergisinde şiirleri Tevfik Fikret’le birlikte yer alır. Her ne kadar kendisi şiirlerini sevmese de, bugünün okuru, kıymetli şiirler bulacaktır bu kitapta.

“Sen benim sevgilimsin, sevsen de, sevmesen de,

Aradığım yerlere benzeyiş buldum sende.”


(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 267 okur

  • Zeynep uzuner

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0