Dağlar ve Rüzgar El Yazısıyla Şiirler

8,9/10  (19 Oy) · 
35 okunma  · 
15 beğeni  · 
312 gösterim
Dağlar ve Rüzgâr’ın bu özel baskısında Sabahattin Ali’nin şiirlerinin farklı arşivlerde bulunan el yazmalarıyla, kitap olarak yayımlanan biçimleri karşılaştırılarak farklılıklar gösterildi.Şiirlerin sonuna eklenen Notlar’da şiirlerin yazıldığı tarih, yer, yayımlandığı dergi, gönderildiği kişiler vb. bilgilerle birlikte Sabahattin Ali’nin mektuplarında şiirleri hakkında yazdıklarına da yer verildi.Sabahattin Ali’nin yaptığı değişikliklerin izini sürmek ve şiirlerini el yazısından okumak isteyenler için Dağlar ve Rüzgârhoş bir sürpriz.Bütün gayretime rağmen kendimi lirik bir mecradan boşaltmak ihtiyacını duydum: İşte böylece şu son aylar içinde beş on manzume meydana geldi. Belki kıyamadığım için, bunları, eskilerden de birkaç tane ilave ederek neşrettim. Bunu yapmakla sahamın haricine çıkmadığım kanaatindeyim, çünkü bu şiirler de uzun bir hikâyenin parçalarıdır, uzun ve ebedi bir hikâyenin... -Dağ Şiirleri, 1932(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2017
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789750841156
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitap YKY'nın 2017'de çıkardığı özel ciltli baskısı.Sabahattin Ali'nin birçok kitabında bulunan şiirleri bu defa ayrıntılı bir şekilde karşımıza çıkıyor.Mektuplarında dostlarına gönderdiği el yazmalı bütün şiirleri fotoğraflarıyla birlikte; hangi dostuna , hangi tarihte , nerede gönderdiği ? Hangi cümleyi-kelimeyi değiştirdiği detaylı bir şekilde yazılmış. Sabahattin Ali'yi birde el yazısından okumak ayrı bir keyif. Lakin el yazmaları Arapça olduğu için çevirisini okuyabiliyorsunuz. 'Tüm kitapları bende var bide el yazmaları da olsun' ( Şahsen ben öyle dedim :) ) diyorsanız tavsiye ederim. İyi okumalar.

Feyzi Demirelli 
 21 Şub 15:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Göklerde kartal gibiydim
Kanatlarımdan vuruldum
Mor çiçekli dal gibiydim
Bahar vaktinde kırıldım


Bu sözleri Sabahattin Ali'nin hapiste yazdığını biliyor muydunuz? Sabahattin Ali iyi bir yazar olduğu kadar aynı zamanda iyi bir şair de.

Enes Sezer İslamoğlu 
15 Şub 17:37 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Baskı kalitesi olarak çok güzel bir kitap olmuş. Şiirleri daha önceden okuduğumuz, dinlediğimiz gibi aktarılmıştır. Güzel bir düşünce olarak el yazısı ile yazılı olan müsvetteleri de eklenmiştir. Bu ayrı bir hava katmış ve kitaplığınızda bulunmasını isteyecek bir neden yaratmış. Şiirlerini gönderdiği kişiler, şiirlerine ulaşılan kaynaklar güzelce belirtilmiş. Daha önceden şiirlerini okuduysanız bu kitabı ancak koleksiyon için bulundurmak amacı güdebilirsiniz. Gün içerisinde alıp elimize mola vermek için okunabilir. Keyifli okumalar...

Sinem Sönmez 
31 Oca 19:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Her şiirin bir hikayesi, bir anısı vardır. Kime yazıldığı, nerede yazıldığı, nasıl yazıldığını hep merak ederdim. Bu kitapta da hikayesini anlatmış işte. En sevdiğim tarafı buydu. Sert kapak olması ayrı bir güzeldi.Kitapta ki şiirlerin çoğunu okumuştum zaten ama yine de gözlerimden kalpler fışkırarak okudum. Okuyun, okutun. Özellikle Sabahattin Ali hayranı iseniz!

Erdem Gül 
14 Oca 21:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Öykülerinde olduğu gibi şiirleri de aşk, yalnızlık, umutsuzluk, karamsarlık doludur Sabahattin Ali'nin. İlk hapis cezasını da bir şiir yüzünden almıştır....Okuyanların beğeneceğine eminim...

Kitaptan 2 Alıntı

İlgen Aktürk 
05 Nis 01:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

istek
"İstek" diye çok kötü bir şiir gönderiyorum. Orada yazılı olan isteklerin ne kadar hakiki ve samimi olduğunu ne kadar kötü ifade edilmiş olduğuna bakarak kıyas edebilirsin. Oscar Wilde'a göre insan ancak sahiden hissetmediği şeyleri güzel yazarmış ve hissettiği şeyleri yazarsa fena olurmuş, benim şiir gibi..."

Dağlar ve Rüzgar, Sabahattin Ali (Sayfa 26 - YKY Sinop Hapishanesi)Dağlar ve Rüzgar, Sabahattin Ali (Sayfa 26 - YKY Sinop Hapishanesi)

Bütün gayretime rağmen kendimi lirik bir mecradan boşaltmak ihtiyacını duydum: İşte böylece şu son aylar içinde beş on manzume meydana geldi. Belki kıyamadığım için, bunları, eskilerden de birkaç tane ilave ederek neşrettim. Bunu yapmakla sahamın haricine çıkmadığım kanaatindeyim, çünkü bu şiirler de uzun bir hikâyenin parçalarıdır, uzun ve ebedi bir hikâyenin...

Dağlar ve Rüzgar, Sabahattin AliDağlar ve Rüzgar, Sabahattin Ali