Dağların Adamı Barnabo

7,7/10  (9 Oy) · 
13 okunma  · 
6 beğeni  · 
423 gösterim
Dino Buzzati'nin ilk romanı ilk kez Türkçede!

İnsanın yalnızlıkla imtihanı...

Gazeteci, ressam ve hepsinin ötesinde ünlü romancı Dino Buzzati'nin ilk romanı Dağların Adamı Barnabo ilk kez Türkçede... Yazar, sembollerle dolu gerçeküstü bir dünyayı, gerçek dünyanın yanına yerleştiriyor; gerçeği inceden inceye istila eden o iç sıkıntısı ve yalnızlığı hikâyelerindeki kahramanlar ve nesneler aracılığıyla aktarıyor.

"Ormanın kuytu bir yamacında, hiç bir işe yaramayan bir cephaneliği beklemekle görevlendirilmiş bekçilerin hikâyesinin anlatıldığı Dağların Adamı Barnabo, yazarın ilk kitabı. Kitabı okuyanlar, Buzzati'nin daha başından beri temel meselesinin değişmediğini, San Nicola kasabasının uzak bir yamacındaki cephaneliğin, Tatar Çölü'ne bakan Bastiani Kalesi'nin bir ilk taslağı olduğunu göreceklerdir. Bir de, bir ustanın çıraklığındaki güzelliği!

On yedi yıl önce, Dino Buzzati'nin bir kitabına önsöz yazabileceğim, aklımın ucundan bile geçmezdi."
-Ali Ayçil-

"Barnabo'nun yolculuğu aracılığıyla temsil edilen hayat yolculuğu ve daha ilk romanından itibaren işlemeye başladığı tipik Buzzati konularındandır uzun bekleyişler, geçen zamanın ritmi, korku veren belirsiz bir şeye doğru geriye dönüşü olmayan bir ilerleyiş, baskı yapan geçmişin hatırası, geride kalan yılların bıraktığı boşluk ve nihai kurtuluş. Eğer bir Buzzati hayranıysanız bu kitabı mutlaka okumalısınız çünkü yazar Buzzati'nin doğuşuna tanıklık edeceksiniz. Buzzati'yle yeni tanışıyorsanız, doğru yerden başlıyorsunuz."
-Elçin Kumru-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2010
 • Sayfa Sayısı:
  149
 • ISBN:
  9786051141770
 • Çeviri:
  Elçin Kumru
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Filiz Özcan 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bir dağ köyünde yol yapımı için kullanılacak olan patlayıcıların bulunduğu cephaneliği korumakla görevli orman bekçilerinin haydutlara ve belki yalnızlığa karşı mücadelesini anlatıyor.Biraz durağan,biraz ağır ama kötü değil.Romanda Barnabo'nun ümitsizliği,başarısızlığı,hayallarini kaybedişi ajitasyon yapılmadan,sakin sakin anlatılmış.Yazar'ın ilk romanı olduğundan ve öykülerini çok beğendiğimden illa ki okumak istedim.İlgilenenlere iyi okumalar...

Kitaptan 1 Alıntı

onbesincieylul 
11 Ağu 23:55 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Kimse farkına varmadan zaman geçip gitmeye devam ediyor; sonbahara yaklaştık bile ve pek çok hatıra yok oldu gitti. Geceleri silahlı dolaşmak için duvarda asılı tüfeğini indirenler, gün geldi duvardaki beyaz lekeyi örtmek üzere tüfeklerini yine çiviye astı. Günün belli saatlerinde gelen güneş ışığı tüfeğin çeliğini ışıl ışıl parlatıyor. Bir günden ertesi gün belli olmuyor, ama aradan birkaç hafta geçtikten sonra toz her şeyin üstünü kaplıyor; Eski kitapların, rafların, eşyaların ve San Nicola kasabasındaki saat kulesinin tepesindeki dört kadranlı saatin içini... Saat kulesinin zangoçu bazı geceler kulak kesiliyor ve saatin soluk soluğa kaldığını, kalp atışının tüm kuleyi titretecek kadar hızlandığını duyuyor. Sonra azar azar yavaşlıyor, gittikçe uzaklaşıyor, belki de rüzgarla birlikte yitip gidiyor."

Dağların Adamı Barnabo, Dino Buzzati (Timaş Yayınları)Dağların Adamı Barnabo, Dino Buzzati (Timaş Yayınları)