Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar

8,5/10  (6 Oy) · 
28 okunma  · 
5 beğeni  · 
759 gösterim
'Yolculuğun, bütün ruhsal süreçler gibi seni henüz tanımadığın birisi ile karşılaştıracaktır. Bunun ne zaman gerçekleşeceğini, hatta gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini bilemezsin. Onunla karşılaşmaya hazır olduğunu hissettir, yeter. Ama karşına çıkacak Yüz'ü tanımadığın gibi, ne kurallar koyabilir, ne önceden belirlenmiş bir randevu verebilirsin. Arayış seni bir kırılganlık, bir soyunma durumuna sürükleyecektir ki, arayıştan uzak kalmış kişilerin beklediği hiç de bu değildir aslında. Hiçbir şeyden emin olma, emin olduğun bir şey varsa ondan vazgeç.'
Susanna Tamaro, sevginin ateşi ve ruhun rüzgârı olmadan hiçbir yere varamayacağımızı, günlerimizi sıradan bir tutsaklıktan kurtaramayacağımızı söylerken bir kez daha okurların içini ısıtıyor, yüreklerine sesleniyor. Tamaro ile yirmi yaşlarında bir genç kızın bir yıl süren hayali mektuplaşması üzerine kurulu kitapta, ünlü yazar, hayatla baş etmekte zorlanan bu genç kıza açık ve neşeli bir üslupla, insanlığın ortak dilini kullanarak, sıkıntı çektiği konularda yardımcı olur, kendi içselliğine yönelmesini ve kendi duygularını keşfetmesini, bunu yaparken de acı, karamsarlık ve sıkıntıdan korkmamasını söyler. Susanna Tamaro, aslında ona kendi kişisel ve manevi deneyimini aktarmakta, kendi geçtiği yolları anlatmakta, kendi ruhunun kapılarını açmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2003
 • Sayfa Sayısı:
  171
 • ISBN:
  9789750703232
 • Çeviri:
  Eren Yücesan Cendey
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zeynep akyol 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

susanna tamaro'yla bu kitapla tanıştım. iki kadının: bir genç biri yetişkin birbiriyle olan mektuplaşmasını konu alıyor. güzel betimlemeleriyle ve anlamlı öğütleriyle yazar harika bir yapıt oluşturmuş. kendi dilinden anlatması kitaba daha hoş bir hava vermiş. bir solukta bitirebileceğiniz akıcı ve güzel bir kitap.

Kitaptan 8 Alıntı

ozge 
11 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Can sıkıntısının panzehri meraktIR. Açık, sürekli harekette olan bir zihindir. Bilginin yolunu izleyen asla sıkılmaz. Can sıkıntısı, yüzeysellik ve dışsallikla yetinerek yaşayan kişinin yanında taşıdığı bavuldur

Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 31)Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 31)
ozge 
11 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uygarlık paralarla,süslü söylevlerle ,televizyon kanallarının sayısıyla, seçim vaatleriyle değil, her bir yurttaşın sunabildiği yaşam onurunun düzeyi ile ölçülür.

Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 103)Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 103)
Özge Çankaya 
28 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

#öğrenmek #okul
"Okul, bilgiye dayalı araştırmaların değil, sıkıntı ve korkunun yeriydi. Pek az şey öğreniyorduk ve hiçbiri ilgimi çekmiyordu. Pastamın beşte dördünü yersem geriye ne kadarı kalırmış? Bunun hayatta ne önemi olabilirdi ki?"

Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 26)Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 26)

Akıntıya kapılmamak ve kötünün sıradanlığı tarafından yok edilmemek için tıpkı akşamları sürüsünü ahıra teslim eden bir çoban gibi düşüncelerimizi ve duygularımızı denetlemeliyiz.

Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 171)Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 171)
Özge Çankaya 
29 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

#bellek
"Bellek ne gizemli, ne tuhaf bir şey; seni hiç ilgilendirmeyen şeyleri tutuyor da saklamaktan gurur duyacağın bilgileri fırlatıp atıyor."

Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 105)Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 105)
Özge Çankaya 
29 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

#politika #güven
"Temsilcilerinin zamanlarını birbirlerine hakaret ederek geçirdiği bir politikacı sınıfına insan nasıl güvenebilir ki; üstelik böyle davranarak onları dinleyenlerin sabırlarına ve zekâlarına da hakaret etmiş oluyorlar."

Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 102)Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 102)
Özge Çankaya 
29 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

#inanmak
"Yeni bir başlangıca adım atmayı, dünkü kalıpları kırmayı, yapabilirken 'yapamam', olabilirken 'olamam' ve bütünüyle özgürken 'kapana kıstırılmışım' dememeyi öğret bana."

Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna TamaroDaha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro