Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar

8,9/10  (8 Oy) · 
30 okunma  · 
7 beğeni  · 
792 gösterim
'Yolculuğun, bütün ruhsal süreçler gibi seni henüz tanımadığın birisi ile karşılaştıracaktır. Bunun ne zaman gerçekleşeceğini, hatta gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini bilemezsin. Onunla karşılaşmaya hazır olduğunu hissettir, yeter. Ama karşına çıkacak Yüz'ü tanımadığın gibi, ne kurallar koyabilir, ne önceden belirlenmiş bir randevu verebilirsin. Arayış seni bir kırılganlık, bir soyunma durumuna sürükleyecektir ki, arayıştan uzak kalmış kişilerin beklediği hiç de bu değildir aslında. Hiçbir şeyden emin olma, emin olduğun bir şey varsa ondan vazgeç.'
Susanna Tamaro, sevginin ateşi ve ruhun rüzgârı olmadan hiçbir yere varamayacağımızı, günlerimizi sıradan bir tutsaklıktan kurtaramayacağımızı söylerken bir kez daha okurların içini ısıtıyor, yüreklerine sesleniyor. Tamaro ile yirmi yaşlarında bir genç kızın bir yıl süren hayali mektuplaşması üzerine kurulu kitapta, ünlü yazar, hayatla baş etmekte zorlanan bu genç kıza açık ve neşeli bir üslupla, insanlığın ortak dilini kullanarak, sıkıntı çektiği konularda yardımcı olur, kendi içselliğine yönelmesini ve kendi duygularını keşfetmesini, bunu yaparken de acı, karamsarlık ve sıkıntıdan korkmamasını söyler. Susanna Tamaro, aslında ona kendi kişisel ve manevi deneyimini aktarmakta, kendi geçtiği yolları anlatmakta, kendi ruhunun kapılarını açmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2003
 • Sayfa Sayısı:
  171
 • ISBN:
  9789750703232
 • Çeviri:
  Eren Yücesan Cendey
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zeynep akyol 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

susanna tamaro'yla bu kitapla tanıştım. iki kadının: bir genç biri yetişkin birbiriyle olan mektuplaşmasını konu alıyor. güzel betimlemeleriyle ve anlamlı öğütleriyle yazar harika bir yapıt oluşturmuş. kendi dilinden anlatması kitaba daha hoş bir hava vermiş. bir solukta bitirebileceğiniz akıcı ve güzel bir kitap.

Kitaptan 22 Alıntı

ozge 
11 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Can sıkıntısının panzehri meraktIR. Açık, sürekli harekette olan bir zihindir. Bilginin yolunu izleyen asla sıkılmaz. Can sıkıntısı, yüzeysellik ve dışsallikla yetinerek yaşayan kişinin yanında taşıdığı bavuldur

Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 31)Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 31)

"Soylu ruh, çevresinde bir şaşkınlık yaratır ve bu da onun yüce, hiç farkına varmadan yerine getirdiği görevidir. Tohum olmak, polen olmak. Bilineni kırmak, bilinmeyeni yeşertmek."

Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 22 - Can Yayınları)Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 22 - Can Yayınları)
ozge 
11 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uygarlık paralarla,süslü söylevlerle ,televizyon kanallarının sayısıyla, seçim vaatleriyle değil, her bir yurttaşın sunabildiği yaşam onurunun düzeyi ile ölçülür.

Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 103)Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 103)

Pek çok kişi, bizleri yaşamlarımızın deney için büyütülen farelerinkinden pek farklı olmadığına inandırmaya çalışırlar. Suyumuz ve besinimiz her gün verildiği, bitişik bölmede bulunanlarla koklaşabildiğimiz, ışık düzenli biçimde yakılıp söndürüldüğü, ısıtma sağlandığı için halimizden hoşnut olmamız gerekir çünkü büyük olasılıkla bizden daha kötü koşullarda ve daha fazla tehlike altında yaşayan fareler de vardır. Bir çiçek hayal etmek, onun rengi karşısında heyecanlanmak adeta sakıncalıdır!"

Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 15 - Can Yayınları)Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 15 - Can Yayınları)

"Bir an için durup bizleri çevreleyen doğanın dünyasını izlemek, yaşayan tüm canlıların kaygısız beklentisizliğini, kırılganlığını ve güzelliğini fark etmek için yeterli olacaktır."

Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 16 - Can Yayınları)Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 16 - Can Yayınları)
Maria Puder 
19 Ağu 00:20 · Kitabı okuyor · Beğendi

İnsanoğlunun doğal çevresiyle olan ilişkisini belirleyen özelliği kibir, cehalet ve açgözlülüktür. Ormanlar ölüyorsa ne önemi var ki? Hayvanlar deliriyor, bitkiler mevsimlerini ayırt edemiyorsa ne olur ki? Önemli olan en son model cep telefonuna sahip olmak, her yıl otomobil değiştirmek, dünyanın öteki ucuna tatile gidebilmektir.

Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 87 - Can Yayınları)Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 87 - Can Yayınları)
Maria Puder 
 18 Ağu 23:52 · Kitabı okuyor · Beğendi

Peki ama inançlı insan kimdir? Ruhun olağanüstü genişlemesine, yani merhamete fırsat tanıyarak yaşayan insandır. Ve merhamet, olasılıkla senin düşündüğünün tersine dilencinin eline bırakılan para, kiliselerde doğru yolda olduğunu düşünerek kurumlanan kişilerin yıprattığı sıralar ya da onların diz dayama tahtaları değildir. Merhamet yüreğin daimi olarak gizemin kutsallığına açık olmasından doğan bir duygudur. Merhamet dağlardan doğan ırmaklar gibi inançtan kaynaklanır ve yaşamlarımızın en küçücük içsel tasarrufunu bile içine katar.

Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 73 - Can Yayınları)Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 73 - Can Yayınları)

"Her dönüşüm içeriden dışarıya giden bir harekettir. Kendimi derinlemesine dönüşüme uğratabilirsem çevremde bulunan her şey dönüşüme uğrar. Yalnızca sözcüklerimi, düşüncelerimi, zihinsel giysilerimi değiştirirsem, çevremdeki her şey eskisi gibi kalır. Tarih bütünlenmek için yüreklerin kurtuluşunu bekler."

Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 170 - Can Yayınları)Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 170 - Can Yayınları)

"Bir yerdeyken hemen bir başka yerde olmak isterdim; bir şey yapıyorsam aklım yapmak istediğim bir başka şeye kayardı. Kendimi hiçbir zaman olduğum yere ait hissedemezdim. Uzun bir süre bunun bir tür hastalık olduğunu düşündüm. Ancak büyüdükçe huzursuzluğun bir sağlık işareti olduğunu ve bütün öteki sağlık işaretleri gibi enerji ürettiğini anladım. Kendi kendimize yönelttiğimizde olumsuz olabilen bu enerji, bizi dışarı yönlendirdiğinde, yanıtların peşine düşebilmek için dışarıya açılmamızı sağladığında olumlu bir nitelik kazanır."

Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 17 - Can Yayınları)Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar, Susanna Tamaro (Sayfa 17 - Can Yayınları)
3 /