Damgalı Kadın (Kızıl Harf)

·
Okunma
·
Beğeni
·
22
Gösterim
Adı:
Damgalı Kadın
Alt başlık:
Kızıl Harf
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054962419
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tutku Yayınevi
288 syf.
·6 günde
Bu kitabı okuduktan sonra yaşamımda ne değişti? Öncelikle şunu itiraf etmeliyim. Söz konusu insan olduğunda titiz ve saygılı olmam gerektiğini bir kez daha duyumsadım. İnsan öyle bir varlık ki bütün kesin yargıları ve yargılamaları anlamsız kılabiliyor. Okuma sürecinde ben tam da bu durumu yaşadım. Romanı okurken Arthur Dimmesdale'ye kızdım. Onu sert bir dille eleştirdim. Yalnızca günahlarını gizleyenler rahip olabilir, senden de başka bir şey olmazdı zaten dedim. Yanıldığımı romanın sonunda anladım. Karşında insan varsa, dur bir düşün Bahar dedim! Evet, evet bu bir insan sorunu. Ne yazık ki biz hâlâ bunun bilincinde değiliz. Sözgelimi kadına şiddet vb söylemleri ayakta tutarak bu toplumsal sorundan erkekleri soyutlayabiliyoruz. Belki de insana şiddet desek ortak bir paydada buluşabiliriz. Bence kitaptaki insan ilişkileri de bunu gözler önüne sermekte. Damgalanan Hester olabilir, ancak yaralanan Pearl'dir, Arthur'dur, Roger'dır. Hester demişken şunları da belirtmeden geçemeyeceğim. Hester gibi bir kadına günümüz dünyasında da gereksinim vardır. Bütün aşağılamalara, yok saymalara karşı dimdik ayakta duran, en önemlisi kendi kendine yetebilen bir kadın... Onu hiç unutmayacağım. Karakterler ülkeme bir birey daha katıldığı için mutluyum.
"bırakın damgasının üzerini istediği gibi örtsün, nasıl olsa acısı hep kalbinde olacak.". (Yüreğimi burkan bir alıntı!)
Ama merhametlerinden ve yüreklerinin yumuşaklığından dolayı Hester Prynne'ı sadece üç saat boyunca bu teşhir yerinde durmaya ve sonra da bu dünya üzerindeki hayatının geri kalanı boyunca göğsünde bir utanç işareti taşımaya mahkum ettiler.
Tıpkı bir patates gibi insan doğası da gereğinden fazla kuşak boyunca aynı yıllanmış toprağa ekilip durursa yeşeremez.
Bütün dünyaya huzur dolu günler dilerim! Dostlarıma hayır duaları ediyorum! Düsmanlarımı bağıslıyorum! Çünkü ben artık huzur diyarındayım!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Damgalı Kadın
Alt başlık:
Kızıl Harf
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054962419
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tutku Yayınevi

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • Seren Kocaman
  • Şiir Sever

Kitap istatistikleri