Dante Denklemi

7,0/10  (13 Oy) · 
21 okunma  · 
9 beğeni  · 
799 gösterim
Dünyanın bir film ve bu filmin devamının olduğunu bilseydiniz?

Haham Aharon Handalman’ın Tevrat’ın şifreleri üzerindeki uzmanlığı – Kutsal kitaplarda kelime ve harfleri yeniden düzenleme çalışması – bir adamın ismini ortaya çıkardı: Yosef Kobinski kimdir ve neden Tanrı onun ismini Kutsal Kitap’a koymuştur? Cevapları bulmak için, Handalman bir araştırma başlatır ve bir haham olan Kobinski’nin sadece bir bilge değil, aynı zamanda insanlık tarihinin belki de en önemli çalışmasını yazmış olan muhteşem bir bilim adamı olduğunu öğrenir.

Jill Talcott, iş ortağı ve Kobinski’den çok etkilenen bir yazar, Polonya’da Handalman ile buluşmak üzeredirler; hepsi de bu muhteşem buluşun sırlarını çözmek için yanıp tutuşmaktadır. Geçmişi araştırırken, Kobinski’yi Auschwitz yakınlarındaki ormanın ortasında bir açıklığa kadar izlerler. Ve o açıklıkta, inanılmaz bir olayla yüzleşirler: Kendi bilim simyasına ve Kabala ilmine sahip olan Kobinski, bir ışık patlaması içinde ölüm kampından sonsuza dek kaçmıştır. Şimdi istihbarat ajanları peşlerine takılmışken, araştırmacıların başka bir seçeneği kalmamıştır: Kobinski’yi izlemeye devam edeceklerdir; hangi cehenneme gitmiş olursa olsun...

Bu soluk kesici romanda, Jane Jensen bizi bildiğimiz dünyadan alıp ancak sınırlı bir şekilde hayal edebileceğimiz bir gerçekliğin ortasına atıyor.

“Heyecanlı bir kitap. Direnmek zor.” USA Today

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  648
 • ISBN:
  9786054629398
 • Orijinal Adı:
  Dante's Equation
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Jane Jensen'in yaklaşık 600 sayfalık kitabını kısa sürede bitirdim. Auschwitz zulmünü yaşamış dahi fizikçi-haham Kobinski'nin kitabının ve içinde yer alan sırların peşinde bir maceraya şahit oluyoruz bu kitapta. Kitap hakkında detay vermek istemiyorum ki büyük bir merakla okuyun. Söyleyebileceklerime gelirsek: iyilik ve kötülüğün aslında nelerden güç aldığını ve aralarında nasıl bir denge olduğunu düşündürdü bana. Bu kavramlara dışarıdan bir güçle müdahale edebilir miyiz? Edebilseydik neler olurdu? Beyin jimnastiği yapmak isteyenlere kesinlikle tavsiye ediyorum bu kitabı.

Soundtrak of life 
05 Haz 18:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aşık olduğum sayılı kitaplardan. kütüphaneden alıp okuduğuma pişman oldum . kitaba öylesine bağlandımki son cümleyi okumak istemedim. Kütüphaneye geri vermek canımı çok sıkmıştı. Kesinlikle alıp rafınıza koymaya değer bi kitap. Fantastik, hayal gücü, günümüz insanların yargıları ve olasılıklar içinde kendinize yer bulabilirsiniz

Esma Tezgi 
16 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 1/10 puan

İlk bölümü eksikleriyle, güzellikleriyle okuduk derken ikinci bölümde hayattan soğudum. Reading slump kıyılarında gezindim durdum ki bu bana çok nadiren olur. Kitabı okumamak için bahaneler üretirken dedim artık şunu okuyup bitireyim, yarıda bırakmamak için istemeye istemeye okudum.

Kitap o kadar mı kötüydü derseniz, kötü değildi belki ama ben hiç beğenmedim, okurken sıkıldım, saçma buldum ve kandırılmış hissettim. Kitabın adı Dante Denklemi ama kitapta Dante'nin adı bir kez geçiyor ve içeriği Dante'den tamamen bağımsız. Kitabın başındaki Dante Çarkı'nı araştırdım ama bir şeye rastlamadım internette. Kitaptaki diğer bir çok şeyi de araştırdım ve hiçbirinin Dante'yle ilgisini öğrenemedim. Dante için bu kitabı alıp Dante'den tamamen bağımsız bir şey okumak bende kazıklanmışım duygusu oluşturdu.

Yazar güzel bir şeyler yapmaya çalışmış ama yapamamış, bence. Ben kitabı beğenmedim, belki güzeldir ya da siz çok beğenirsiniz ama ben sevmedim. Bu kadar sıkılmasaydım puanım daha yüksek olurdu. Çünkü ben okurken kolay sıkılan bir okur değilim.

Tamamı için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...en-kitap-yorumu.html

Zeynep Acat 
13 Oca 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

son yıllarda okudugum en iyi bilim kurgu romanı.

Ebru Ince 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

yazar olarak begendim...konu farklı karakterlerle dağalmadan ilerliyor...
insan düşünmeden edemiyor
ya bu dünyadaki korkularımız diğer tarafta cehennemimizi oluşturuyorsa ?

Kitaptan 1 Alıntı

Zeynep Acat 
14 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sevilen ve onurlandırılan sen
Asilce düşmüş ölülerin yanına uzanasın
Yine yeraltında
Cehennem krallarının tahtlarında oturduğu
O lordlar hisarında

Dante Denklemi, Jane Jensen (Sayfa 505 - Aeschlus)Dante Denklemi, Jane Jensen (Sayfa 505 - Aeschlus)