Dante'nin İstanbul Cehennemi

·
Okunma
·
Beğeni
·
689
Gösterim
Adı:
Dante'nin İstanbul Cehennemi
Baskı tarihi:
Mart 2013
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054771189
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
"Cehennem'in en sıcak yerine kim gidecek?
Tabii ki ahlaki kriz esnasında tarafsız kalanlar!"

İtalyan kökenli Pisani ailesinin genç oğlu Duran, İlahi Komedya'yı İstanbul dekorunda oynamaya neden karar verdi?
Koyu bir Katolik olan Bayan Pisani ile gizemci Bay Pisani, oğullarının İstanbul Cehennemi'ne doğru çıktığı yolculuktan nasıl etkilenecekler?
Karanlık İstanbul'un esrarengiz kralı Erdoğan Bey ile Fransız düşünür Michel Faucoult ve İspanyol ressam Salvador Dali'yi hangi "hassas çizgi" birleştiriyor?
Nasıl bir "büyülü gerçeklik" onun gibi bir adamı İlahi Komedya'ya bağlayabilir?
Karargâhı Süleymaniye'de bulunan mistik bir tarikatın üyesi olan yönetmen Cebrail'in, akıllara durgunluk veren planı sonuç verecek mi?
Dante'nin büyük aşkı Beatrice'i canlandıran dünyalar güzeli Gizem herkesten neyi gizliyor?
İlahi Komedya'nın en önemli karakterlerden biri olan Charon'u sahneye taşıyacak sürpriz oyuncu kim ve "aklını kontrol altında tutarken iradesini nasıl askıya alabiliyor?"
Charon, "her istediğini yerine getirebilenin emri"yle başlayacak ve yedi gün sürecek İlahi Komedya macerasında, başrol oyuncusu Duran'dan özenle hangi büyük sırrını saklıyor?
(Tanıtım Bülteninden)
Upuzun bir inceleme ile karşınızdayım dostlarım :) Ama sıkılmadan okuyacaksınız, biliyorum :)

Dante'nin yaşam yolunun ortasında 1300 yılında (yani otuz beş yaşında) başlayan ve bir hafta süren düşsel gezisi İlahi Komedya'yı duymayan okur sayısı oldukça azdır. Ancak hakkıyla okuyan kaç kişidir diye düşünmeden edemedim yıllar boyu. Sadece bir kitap olarak görüp okuyanların dışında kalanlar ne demek istediğimi zaten anlayacaktır. Her bölümü ilginç olsa da tabi ki tartışmasız en iyi kısım Cehennem'dir. Dokuz kattan oluşan Cehennem'de Dante ve Vergilius arasında geçen konuşmaların okuyucuya verdiği his bambaşkadır.

Dante'nin Cehennem tasviri ile kitaplarda, filmlerde oldukça sık karşılaştım ancak Osman Balcıgil'in eserini birkaç ay önce duydum nedense. Dante ve İlahi Komedya hakkında okunmayan kalmasın düşüncesiyle başladım kitaba. Çok fazla beklentiye girmedim başlarken, ama okudukça İlahi Komedya'dan yapılan alıntıların ne kadar yerli yerinde olduğunu gördüm.

İlahi Komedya'yı seyirciler ve bir jürinin karşısında oynayacak olan Duran, Cehennem'i daha önce defalarca okumuştur. Ancak hissederek, ne dendiğini anlayarak mı okumuştur? Tiyatronun yönetmeni Cebrail, iki kişinin de yardımıyla Duran'a bir ders verecektir. İstanbul'un en 'karanlık' yerlerini tıpkı Cehennem'in 'karanlık ormanı' gibi gezecek olan Duran gördükleri karşısında Dante'nin Cehennem'ini daha iyi anlayacaktır. Dante'ye bu yolculukta Vergilius eşlik ederken; Duran'a da Erdoğan Bey eşlik edecektir.

Çok zekice bir kurgu vardı eserde. Dante'nin gerçekte adının Durante olması ama bunu kısaltarak Dante'yi kullanması ve kitaptaki kahramanımızın adının da Durante olup kısaltarak Duran'ı kullanması bu kurgulardan sadece biri.

Bir de özellikle bahsetmek istediğim kısım şu; İlahi Komedya'yı okuyanlar siyasi ve dini yönünün de farkındadırlar kuşkusuz. Balcıgil de bunu kullanarak, Hz. Muhammed'in miracı ile Dante'nin gezisinin benzerliklerine değiniyor. Kısaca bilmeyenler için bahsedeyim; Hz. Muhammed derin uykudayken yolu kurt ve aslan tarafından kesilir, Dante'nin yolu ise bu hayvanlar ve bir de pars tarafından kesilir. Muhammed'e Cebrail yol gösterirken, Dante'ye Vergilius yardım eder. (Palacios'un Dante ve İslam adlı eserinde uzunca bahsediliyor bu konudan ve gerçekten harika bir eser)
Ardavirafname'ye de değinen Balcıgil bence harikalar yaratmış! Ben de Dante'yi araştırırken okumuştum Ardavirafname'yi. (Arda Viraf isimli bir bilgenin yedi gece yedi gün süren uykusunda Zerdüşti ulularının eşliği ile cennet ve cehennemde yaptığı yolculuk)

Ayrıca; Duran'ın Gizem'e olan hayranlığında Dante-Beatrice ilişkisini akıllara getirmişti Balcıgil, Lucifer'in ve satanizmin İstanbul Cehennemi'ndeki yerini de çok başarılı bir şekilde kurgulamıştı.
Okuyanlar neden beğendiğimi anlayacaktır.. Tavsiyemdir :)
Duran bir tiyatro oyuncusu ve Dante’nin İlahi Komedyası’nı İtalya’dan Türkiye’ye gelecek seçiciler kurulu için sergilemeye hazırlanıyor. İtalya’da gerçekleşecek yarışmaya katılıp katılmamalarına kurul karar veriyor. Olaylar Taksim metrosunda, tiyatro yönetmeni Cebrail’in unuttuğu İlahi Komedya’yı Duran’ın alması ile başlıyor. Önceden okumuş olmasına rağmen eline geçince tekrar okumaya koyuluyor. Her sayfa çok güzel bir el yazısıyla işlenmiş notlar içeriyor. Ve bu notlarda kendine dair bir şeyler buluyor. Onu cehenneme davet eden notlar... Bu bir tesadüf mü? Yoksa, İlahi Komedya Duran’a bilinçli bir şekilde mi ulaştırıldı?

“Günlerden perşembe, aylardan nisan olacak. 1300’de öyleydi çünkü. Kaçı olacağını sen bulacaksın. Sonra karanlık ormana dalacaksın tıpkı adaşın DurANTE gibi. Sen DURANte, Cehennem’i onun gibi tanıyacaksın.”
Duran davet edildiği cehennem yolculuğuna başlama kararı alıyor. Bu süreçte Erdoğan Bey ile tanışıyor ve cehennem yolculuğu boyunca eşlik ediyor. Vergilius’un Dante’ye eşlik ettiği gibi. İstanbul’un gerçekten nasıl bir cehennem olduğuna sizde tanıklık ediyorsunuz.

Kitabın yazarını kitapla birlikte tanıdım. Yazar aynı zamanda gazeteci ve İstanbul Cehennem’i gazetecinin gözünden anlatılınca daha bir etkiliyor insanı. Hani her gün gazetelerde alelade okuyup geçtiğimiz, televizyonlarda haberleri umarsızca zaplarken gördüğümüz görüntüler varya...
Dante ise bunları çok önceden öngörmüş ve eleştirmiş. Aslında Dante’nin İlahi Komedya’sı tazeliğini hala koruyor. İlahi Komedya yaşayan bir metin. Bunu kitabı okuduktan sonra farkına vardım. Dante’ye saygım, hayranlığım bir kat daha arttı bu kitapla.

Kitabın beğenmediğim yanı anlatımıydı. Çok basit, çok sıradan bir anlatımı vardı. İlahi Komedya’nın konu edildiği bir kitaptan daha iyisini bekledim.

Kesinlikle okunmalı diyemem. Ama öğrendiklerimin de hakkını yiyemem. :)
Duran bir tiyatro oyuncusu. İtalya'dan gelecek olan seçiciler kurulunun önünde İlahi Komedya'yı sahneye koymaya hazırlanıyor. İlahi Komedya'yı daha önce birçok kez okumasına rağmen gerçekten hissederek mi okumuştu? Oyunun yönetmeni Cebrail; Gizem, Burak ve Erdoğan Bey'le Duran'a gerçek cehennemi yaşatmayı planlarlar. Böylece Duran oyundaki rolüne daha iyi adapte olabilicektir. Herşey Cebrail'in İlahi Komedya'yı metroda Duran'ın görebiliceği şekilde bırakmasıyla başlar. Kitabı bulan Duran, kitabın içinde ki notlarda kendisine dair izler bulur ve peşinden gider. Olayın bundan sonraki kısmı çorap söküğü gibi gelir. Erdoğan Bey'le tanışmasıyla birlikte gerçek cehennemi yaşamaya başlar.
Horoz dövüşleri, şeytan ayinleri, sokak çocukları, pazarlanan kız çocukları, kendini yakan insanlar... Dante'nin Floransa, Duran'ın İstanbul Cehennemi...

İlahi Komedya'yı okumadan bu kitabı anlayabiliceğim konusunda şüphelerim vardı. Ama yazar İlahi Komedya ile kitaptaki olayları öyle ustaca birbirine bağlamış ki bunun eksikliğini hissetmiyorsunuz.
Yazar İlahi Komedya ile birlikte Hz. Muhammed'in Miraç olayındaki benzerliklerede vurgu yapmış. Hz. Muhammed'in yolculuğunda yolu kurt ve aslan tarafından kesiliyor, Dante'nin ise kurt, aslan ve pars tarafından kesiliyor. Bunun dışında kitaptaki diğer bir kurgu ise; Dante'nin adının Durante olması ama bunu kısaltarak Dante'yi kullanması, kahramanımızın ise Durante olup Duran'ı kullanması vb...

Yazarın okuduğum beşinci kitabıydı. Balcıgil her zaman olduğu gibi eğlenirken öğrenmeyi amaçlamış. Diğer kitaplarından öğrendiğim pekçok bilgi gibi bu kitabından da Ardavirafname ve Cavidname'yi öğrendim. Ayrıca Salvador Dali'ye de ayrı bir ilgi beslemeye başladığımı farkettim. Ortaya yine muhteşem bir eser çıkmış :) Okuyacak olanlara tavsiyem bu kitaptan sonra İlahi Komedya'yı da okumalarıdır.
"Dünyanın derinliklerini ziyaret et , damıtırken gizli taşı bulacaksın"Cehennem her yerde cehennem.Dante'nin cehennemi de Duran'ın İstanbul cehennemi de.Cehennem burada yaşadığımız dünyada.Işte bunun üzerine kurgulanmış bir kitap.Dante 'nin İlahi Komedya 'sı ;Duran'ın İlahi Komedya performansı.Bu performans nasıl en mükemmel şekilde izleyiciye yansırın peşinde olan bir yönetmen .Her zaman ki Osman Balcıgil sade akıcı anlatımı ile birleşmiş.
Bu gizemli yolculuğu ilahi komedya ile birleştirmek çok zekice bir hareket olmuş. Ve sonunda sınırların dışına cikamamanin yolunu gizemli gerçeklik içinde kalmaktan geçtiğinin yaşayarak öğrenildiğini görüyorsunuz . Bu bir ayrıcalık.
İlahi Komedya'yı okumadan İlahi Komedya temelli bir kitabı okumak ilk başlarda, kurguyu iyi anlayamayacağım konusunda beni şüpheye düşürmüş olsa da bunun eksikliğini hissettirmemiş yazar. Gayet güzel alıntılar mevcuttu ve Dante'nin eserini oluştururken ilham aldığı efsaneler ve mucizelere değinilmesi güzeldi. Belki de en önemlisi, beni, Dante'yi okuyup anlamaya teşvik etmesi oldu. Karakter bazında da eleştirecek pek bir şey aklıma gelmese de, yazarın anlatımını pek sevemedim. Biraz yüzeysel ve detaya girilebilecek yerlerde oldubittiye gelen yerler mevcuttu. Misal bir olay oluyor, ama siz o atmosferi tam olarak hissedemiyorsunuz, kendinizi kaptırmaya başladığınız anda olay bitmiş oluyor. Bazı kitapların gereksiz yere uzatıldığından yakınırız ya bazen, bu kitapta ise yer yer tam tersini hissettim. Ayrıca bölümler de kısa tutulmuştu. Birkaç bölümü tek bölüm halinde gösterilse sırıtmayacak yerler vardı. Böylesi güzel bir fikir ve malzeme ile, ben daha bir mistik ve daha bir heyecan dozu yüksek kitap beklerdim doğrusu. Dan Brown severler için dozajı düşük bir kitap olmuş yani ama yazarı takibe devam etmeyi düşünüyorum.
Eğer biri bir kitabı iyi okumuşsa, yazarına olduğu kadar okuruna da şapka çıkarırım.
Osman Balcıgil
Sayfa 166 - Destek Yayınları
Zaman akmış her şey değişmişti ama “insan” adı verilen umutsuz varlığın insan yönü ne yazık ki hep yerinde saymıştı...
Osman Balcıgil
Sayfa 210 - Destek Yayınları
“Mesela siyasal iktidara yakın duracaklarından emin olunanlar adına bir gün içinde kurulan devasa şirketler ve bu şirketlere devletin imkanları kullandırılarak kazandırılan dudak uçuklatıcı servetler… Ya da işledikleri suçlar ve günahlar nedeniyle sittinsene hapiste yatmaları gerekirken yollarına kırmızı halı serilenler… Veya herkes tarafından suçsuz oldukları hususunda fikir birliğine varıldığı halde sırf ayak altında dolaşmasınlar diye tüm evrensel hukuk kuralları gözardı edilerek zindanlarda çürütülen günahsızlar… Daha saymamı ister misin?”
Osman Balcıgil
Sayfa 63 - Destek Yayınları
Kaderin sana sunduklarını, birer hediye olarak kabul et. Unutma ki iyide kötü de ihtiyaç duyduğumuz için bizimle.
Osman Balcıgil
Sayfa 72 - Destek Yayınları
"Kızmadım ki! Delikanlı. Haklısın. Delilik bu! Ama kime ne? Eğer deliliğimin zararı sadece kendimeyse, bunun üzerinde durmamak lazım. Asıl mesele, çıkar sağlamak için başkalarına zarar verecek delilikler yapmakta ya da yapılanları görmezden gelmekte. Öyle değil mi?"
Osman Balcıgil
Destek Yayınları , E-kitap 2013

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dante'nin İstanbul Cehennemi
Baskı tarihi:
Mart 2013
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054771189
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
"Cehennem'in en sıcak yerine kim gidecek?
Tabii ki ahlaki kriz esnasında tarafsız kalanlar!"

İtalyan kökenli Pisani ailesinin genç oğlu Duran, İlahi Komedya'yı İstanbul dekorunda oynamaya neden karar verdi?
Koyu bir Katolik olan Bayan Pisani ile gizemci Bay Pisani, oğullarının İstanbul Cehennemi'ne doğru çıktığı yolculuktan nasıl etkilenecekler?
Karanlık İstanbul'un esrarengiz kralı Erdoğan Bey ile Fransız düşünür Michel Faucoult ve İspanyol ressam Salvador Dali'yi hangi "hassas çizgi" birleştiriyor?
Nasıl bir "büyülü gerçeklik" onun gibi bir adamı İlahi Komedya'ya bağlayabilir?
Karargâhı Süleymaniye'de bulunan mistik bir tarikatın üyesi olan yönetmen Cebrail'in, akıllara durgunluk veren planı sonuç verecek mi?
Dante'nin büyük aşkı Beatrice'i canlandıran dünyalar güzeli Gizem herkesten neyi gizliyor?
İlahi Komedya'nın en önemli karakterlerden biri olan Charon'u sahneye taşıyacak sürpriz oyuncu kim ve "aklını kontrol altında tutarken iradesini nasıl askıya alabiliyor?"
Charon, "her istediğini yerine getirebilenin emri"yle başlayacak ve yedi gün sürecek İlahi Komedya macerasında, başrol oyuncusu Duran'dan özenle hangi büyük sırrını saklıyor?
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 25 okur

  • Lina
  • Dilek Yıldız
  • Berna Günkızıl
  • Nazgül Aydın
  • Ebru
  • Hacer
  • Özlem Kıralı
  • Buğlem Öner
  • Meriç Ünal
  • Hasan ÖNAL

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.4 (3)
9
%28.6 (4)
8
%14.3 (2)
7
%0
6
%28.6 (4)
5
%7.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0