Dante'nin İstanbul Cehennemi

8,0/10  (3 Oy) · 
3 okunma  · 
3 beğeni  · 
333 gösterim
"Cehennem'in en sıcak yerine kim gidecek?
Tabii ki ahlaki kriz esnasında tarafsız kalanlar!"

İtalyan kökenli Pisani ailesinin genç oğlu Duran, İlahi Komedya'yı İstanbul dekorunda oynamaya neden karar verdi?
Koyu bir Katolik olan Bayan Pisani ile gizemci Bay Pisani, oğullarının İstanbul Cehennemi'ne doğru çıktığı yolculuktan nasıl etkilenecekler?
Karanlık İstanbul'un esrarengiz kralı Erdoğan Bey ile Fransız düşünür Michel Faucoult ve İspanyol ressam Salvador Dali'yi hangi "hassas çizgi" birleştiriyor?
Nasıl bir "büyülü gerçeklik" onun gibi bir adamı İlahi Komedya'ya bağlayabilir?
Karargâhı Süleymaniye'de bulunan mistik bir tarikatın üyesi olan yönetmen Cebrail'in, akıllara durgunluk veren planı sonuç verecek mi?
Dante'nin büyük aşkı Beatrice'i canlandıran dünyalar güzeli Gizem herkesten neyi gizliyor?
İlahi Komedya'nın en önemli karakterlerden biri olan Charon'u sahneye taşıyacak sürpriz oyuncu kim ve "aklını kontrol altında tutarken iradesini nasıl askıya alabiliyor?"
Charon, "her istediğini yerine getirebilenin emri"yle başlayacak ve yedi gün sürecek İlahi Komedya macerasında, başrol oyuncusu Duran'dan özenle hangi büyük sırrını saklıyor?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9786054771189
 • Yayınevi:
  Destek Yayınları
 • Kitabın Türü:

İlahi Komedya'yı okumadan İlahi Komedya temelli bir kitabı okumak ilk başlarda, kurguyu iyi anlayamayacağım konusunda beni şüpheye düşürmüş olsa da bunun eksikliğini hissettirmemiş yazar. Gayet güzel alıntılar mevcuttu ve Dante'nin eserini oluştururken ilham aldığı efsaneler ve mucizelere değinilmesi güzeldi. Belki de en önemlisi, beni, Dante'yi okuyup anlamaya teşvik etmesi oldu. Karakter bazında da eleştirecek pek bir şey aklıma gelmese de, yazarın anlatımını pek sevemedim. Biraz yüzeysel ve detaya girilebilecek yerlerde oldubittiye gelen yerler mevcuttu. Misal bir olay oluyor, ama siz o atmosferi tam olarak hissedemiyorsunuz, kendinizi kaptırmaya başladığınız anda olay bitmiş oluyor. Bazı kitapların gereksiz yere uzatıldığından yakınırız ya bazen, bu kitapta ise yer yer tam tersini hissettim. Ayrıca bölümler de kısa tutulmuştu. Birkaç bölümü tek bölüm halinde gösterilse sırıtmayacak yerler vardı. Böylesi güzel bir fikir ve malzeme ile, ben daha bir mistik ve daha bir heyecan dozu yüksek kitap beklerdim doğrusu. Dan Brown severler için dozajı düşük bir kitap olmuş yani ama yazarı takibe devam etmeyi düşünüyorum.