Dante'nin İstanbul Cehennemi

8,3/10  (4 Oy) · 
4 okunma  · 
4 beğeni  · 
380 gösterim
"Cehennem'in en sıcak yerine kim gidecek?
Tabii ki ahlaki kriz esnasında tarafsız kalanlar!"

İtalyan kökenli Pisani ailesinin genç oğlu Duran, İlahi Komedya'yı İstanbul dekorunda oynamaya neden karar verdi?
Koyu bir Katolik olan Bayan Pisani ile gizemci Bay Pisani, oğullarının İstanbul Cehennemi'ne doğru çıktığı yolculuktan nasıl etkilenecekler?
Karanlık İstanbul'un esrarengiz kralı Erdoğan Bey ile Fransız düşünür Michel Faucoult ve İspanyol ressam Salvador Dali'yi hangi "hassas çizgi" birleştiriyor?
Nasıl bir "büyülü gerçeklik" onun gibi bir adamı İlahi Komedya'ya bağlayabilir?
Karargâhı Süleymaniye'de bulunan mistik bir tarikatın üyesi olan yönetmen Cebrail'in, akıllara durgunluk veren planı sonuç verecek mi?
Dante'nin büyük aşkı Beatrice'i canlandıran dünyalar güzeli Gizem herkesten neyi gizliyor?
İlahi Komedya'nın en önemli karakterlerden biri olan Charon'u sahneye taşıyacak sürpriz oyuncu kim ve "aklını kontrol altında tutarken iradesini nasıl askıya alabiliyor?"
Charon, "her istediğini yerine getirebilenin emri"yle başlayacak ve yedi gün sürecek İlahi Komedya macerasında, başrol oyuncusu Duran'dan özenle hangi büyük sırrını saklıyor?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9786054771189
 • Yayınevi:
  Destek Yayınları
 • Kitabın Türü:
fazi 
 22 Haz 15:55 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Upuzun bir inceleme ile karşınızdayım dostlarım :) Ama sıkılmadan okuyacaksınız, biliyorum :)
Dante'nin yaşam yolunun ortasında 1300 yılında (yani otuz beş yaşında) başlayan ve bir hafta süren düşsel gezisi İlahi Komedya'yı duymayan okur sayısı oldukça azdır. Ancak hakkıyla okuyan kaç kişidir diye düşünmeden edemedim yıllar boyu. Sadece bir kitap olarak görüp okuyanların dışında kalanlar ne demek istediğimi zaten anlayacaktır. Her bölümü ilginç olsa da tabi ki tartışmasız en iyi kısım Cehennem'dir. Dokuz kattan oluşan Cehennem'de Dante ve Vergilius arasında geçen konuşmaların okuyucuya verdiği his bambaşkadır.
Dante'nin Cehennem tasviri ile kitaplarda, filmlerde oldukça sık karşılaştım ancak Osman Balcıgil'in eserini birkaç ay önce duydum nedense. Dante ve İlahi Komedya hakkında okunmayan kalmasın düşüncesiyle başladım kitaba. Çok fazla beklentiye girmedim başlarken, ama okudukça İlahi Komedya'dan yapılan alıntıların ne kadar yerli yerinde olduğunu gördüm.
İlahi Komedya'yı seyirciler ve bir jürinin karşısında oynayacak olan Duran, Cehennem'i daha önce defalarca okumuştur. Ancak hissederek, ne dendiğini anlayarak mı okumuştur? Tiyatronun yönetmeni Cebrail, iki kişinin de yardımıyla Duran'a bir ders verecektir. İstanbul'un en 'karanlık' yerlerini tıpkı Cehennem'in 'karanlık ormanı' gibi gezecek olan Duran gördükleri karşısında Dante'nin Cehennem'ini daha iyi anlayacaktır. Dante'ye bu yolculukta Vergilius eşlik ederken; Duran'a da Erdoğan Bey eşlik edecektir.
Çok zekice bir kurgu vardı eserde. Dante'nin gerçekte adının Durante olması ama bunu kısaltarak Dante'yi kullanması ve kitaptaki kahramanımızın adının da Durante olup kısaltarak Duran'ı kullanması bu kurgulardan sadece biri.
Bir de özellikle bahsetmek istediğim kısım şu; İlahi Komedya'yı okuyanlar siyasi ve dini yönünün de farkındadırlar kuşkusuz. Balcıgil de bunu kullanarak, Hz. Muhammed'in miracı ile Dante'nin gezisinin benzerliklerine değiniyor. Kısaca bilmeyenler için bahsedeyim; Hz. Muhammed derin uykudayken yolu kurt ve aslan tarafından kesilir, Dante'nin yolu ise bu hayvanlar ve bir de pars tarafından kesilir. Muhammed'e Cebrail yol gösterirken, Dante'ye Vergilius yardım eder. (Palacios'un Dante ve İslam adlı eserinde uzunca bahsediliyor bu konudan ve gerçekten harika bir eser)
Ardavirafname'ye de değinen Balcıgil bence harikalar yaratmış! Ben de Dante'yi araştırırken okumuştum Ardavirafname'yi. (Arda Viraf isimli bir bilgenin yedi gece yedi gün süren uykusunda Zerdüşti ulularının eşliği ile cennet ve cehennemde yaptığı yolculuk)
Ayrıca; Duran'ın Gizem'e olan hayranlığında Dante-Beatrice ilişkisini akıllara getirmişti Balcıgil, Lucifer'in ve satanizmin İstanbul Cehennemi'ndeki yerini de çok başarılı bir şekilde kurgulamıştı.
Okuyanlar neden beğendiğimi anlayacaktır.. Tavsiyemdir :)

İlahi Komedya'yı okumadan İlahi Komedya temelli bir kitabı okumak ilk başlarda, kurguyu iyi anlayamayacağım konusunda beni şüpheye düşürmüş olsa da bunun eksikliğini hissettirmemiş yazar. Gayet güzel alıntılar mevcuttu ve Dante'nin eserini oluştururken ilham aldığı efsaneler ve mucizelere değinilmesi güzeldi. Belki de en önemlisi, beni, Dante'yi okuyup anlamaya teşvik etmesi oldu. Karakter bazında da eleştirecek pek bir şey aklıma gelmese de, yazarın anlatımını pek sevemedim. Biraz yüzeysel ve detaya girilebilecek yerlerde oldubittiye gelen yerler mevcuttu. Misal bir olay oluyor, ama siz o atmosferi tam olarak hissedemiyorsunuz, kendinizi kaptırmaya başladığınız anda olay bitmiş oluyor. Bazı kitapların gereksiz yere uzatıldığından yakınırız ya bazen, bu kitapta ise yer yer tam tersini hissettim. Ayrıca bölümler de kısa tutulmuştu. Birkaç bölümü tek bölüm halinde gösterilse sırıtmayacak yerler vardı. Böylesi güzel bir fikir ve malzeme ile, ben daha bir mistik ve daha bir heyecan dozu yüksek kitap beklerdim doğrusu. Dan Brown severler için dozajı düşük bir kitap olmuş yani ama yazarı takibe devam etmeyi düşünüyorum.

Kitaptan 1 Alıntı

fazi 
22 Haz 12:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Osman Balcıgil - Dante'nin İstanbul Cehennemi
"Kızmadım ki! Delikanlı. Haklısın. Delilik bu! Ama kime ne? Eğer deliliğimin zararı sadece kendimeyse, bunun üzerinde durmamak lazım. Asıl mesele, çıkar sağlamak için başkalarına zarar verecek delilikler yapmakta ya da yapılanları görmezden gelmekte. Öyle değil mi?"

Dante'nin İstanbul Cehennemi, Osman Balcıgil (Destek Yayınları , E-kitap 2013)Dante'nin İstanbul Cehennemi, Osman Balcıgil (Destek Yayınları , E-kitap 2013)