Dante'nin İstanbul Cehennemi

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.540
Gösterim
Adı:
Dante'nin İstanbul Cehennemi
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054771189
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
Baskılar:
Dante
Dante
Cehennem'in en sıcak yerine kim gidecek?
Tabii ki ahlaki kriz esnasında tarafsız kalanlar!"

İtalyan kökenli Pisani ailesinin genç oğlu Duran, İlahi Komedya'yı İstanbul dekorunda oynamaya neden karar verdi?

Koyu bir Katolik olan Bayan Pisani ile gizemci Bay Pisani, oğullarının İstanbul Cehennemi'ne doğru çıktığı yolculuktan nasıl etkilenecekler?

Karanlık İstanbul'un esrarengiz kralı Erdoğan Bey ile Fransız düşünür Michel Faucoult ve İspanyol ressam Salvador Dali'yi hangi "hassas çizgi" birleştiriyor?
Nasıl bir "büyülü gerçeklik" onun gibi bir adamı İlahi Komedya'ya bağlayabilir?
Karargâhı Süleymaniye'de bulunan mistik bir tarikatın üyesi olan yönetmen Cebrail'in, akıllara durgunluk veren planı sonuç verecek mi?

Dante'nin büyük aşkı Beatrice'i canlandıran dünyalar güzeli Gizem herkesten neyi gizliyor?

İlahi Komedya'nın en önemli karakterlerden biri olan Charon'u sahneye taşıyacak sürpriz oyuncu kim ve "aklını kontrol altında tutarken iradesini nasıl askıya alabiliyor?"

Charon, "her istediğini yerine getirebilenin emri"yle başlayacak ve yedi gün sürecek İlahi Komedya macerasında, başrol oyuncusu Duran'dan özenle hangi büyük sırrını saklıyor?
296 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Upuzun bir inceleme ile karşınızdayım dostlarım :) Ama sıkılmadan okuyacaksınız, biliyorum :)

Dante'nin yaşam yolunun ortasında 1300 yılında (yani otuz beş yaşında) başlayan ve bir hafta süren düşsel gezisi İlahi Komedya'yı duymayan okur sayısı oldukça azdır. Ancak hakkıyla okuyan kaç kişidir diye düşünmeden edemedim yıllar boyu. Sadece bir kitap olarak görüp okuyanların dışında kalanlar ne demek istediğimi zaten anlayacaktır. Her bölümü ilginç olsa da tabi ki tartışmasız en iyi kısım Cehennem'dir. Dokuz kattan oluşan Cehennem'de Dante ve Vergilius arasında geçen konuşmaların okuyucuya verdiği his bambaşkadır.

Dante'nin Cehennem tasviri ile kitaplarda, filmlerde oldukça sık karşılaştım ancak Osman Balcıgil'in eserini birkaç ay önce duydum nedense. Dante ve İlahi Komedya hakkında okunmayan kalmasın düşüncesiyle başladım kitaba. Çok fazla beklentiye girmedim başlarken, ama okudukça İlahi Komedya'dan yapılan alıntıların ne kadar yerli yerinde olduğunu gördüm.

İlahi Komedya'yı seyirciler ve bir jürinin karşısında oynayacak olan Duran, Cehennem'i daha önce defalarca okumuştur. Ancak hissederek, ne dendiğini anlayarak mı okumuştur? Tiyatronun yönetmeni Cebrail, iki kişinin de yardımıyla Duran'a bir ders verecektir. İstanbul'un en 'karanlık' yerlerini tıpkı Cehennem'in 'karanlık ormanı' gibi gezecek olan Duran gördükleri karşısında Dante'nin Cehennem'ini daha iyi anlayacaktır. Dante'ye bu yolculukta Vergilius eşlik ederken; Duran'a da Erdoğan Bey eşlik edecektir.

Çok zekice bir kurgu vardı eserde. Dante'nin gerçekte adının Durante olması ama bunu kısaltarak Dante'yi kullanması ve kitaptaki kahramanımızın adının da Durante olup kısaltarak Duran'ı kullanması bu kurgulardan sadece biri.

Bir de özellikle bahsetmek istediğim kısım şu; İlahi Komedya'yı okuyanlar siyasi ve dini yönünün de farkındadırlar kuşkusuz. Balcıgil de bunu kullanarak, Hz. Muhammed'in miracı ile Dante'nin gezisinin benzerliklerine değiniyor. Kısaca bilmeyenler için bahsedeyim; Hz. Muhammed derin uykudayken yolu kurt ve aslan tarafından kesilir, Dante'nin yolu ise bu hayvanlar ve bir de pars tarafından kesilir. Muhammed'e Cebrail yol gösterirken, Dante'ye Vergilius yardım eder. (Palacios'un Dante ve İslam adlı eserinde uzunca bahsediliyor bu konudan ve gerçekten harika bir eser)
Ardavirafname'ye de değinen Balcıgil bence harikalar yaratmış! Ben de Dante'yi araştırırken okumuştum Ardavirafname'yi. (Arda Viraf isimli bir bilgenin yedi gece yedi gün süren uykusunda Zerdüşti ulularının eşliği ile cennet ve cehennemde yaptığı yolculuk)

Ayrıca; Duran'ın Gizem'e olan hayranlığında Dante-Beatrice ilişkisini akıllara getirmişti Balcıgil, Lucifer'in ve satanizmin İstanbul Cehennemi'ndeki yerini de çok başarılı bir şekilde kurgulamıştı.
Okuyanlar neden beğendiğimi anlayacaktır.. Tavsiyemdir :)
296 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Çok akıcı ve kendinizi orada hissettirecek kadar etkili bir anlatım var. Konunun derinliği etkili anlatım ile birleşince bir an bile dikkatinizin dağıtılmasına izin vermeden okumak isteyeceğiniz bir kitap. Harika bir Osman Balcıgil eseri...
632 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Bu kitabı okumadan önce Dante’nin İlahi Komedyasını okusaydım kitabı daha iyi anlayacaktım, bundan eminim. Eğer sizde bu yazıyı kitabı okuyup, okumamaya karar vermek için okuyorsanız önerime kulak verin derim. Çünkü İlahi Komedya’ya atıflarla dolu bir kitap. Diyeceksiniz ki e be kardeşim madem İlahi Komedya’yı okumadan bunu okudun, ve durumu farkettin, önce onu okuyup sonra buna devam etseydin dediğinizi duyar gibiyim ;) Valla haklısınız ne diyim. Ben olsam ben de aynısını derim :) Ben kitabı ön hazırlığım olmadan okuduğumda anlayıp, anlayamayacağımı test ettim. Yani bir bakıma sizin için kendimi feda ettim :D Anlaşılıyor tabi ki. Osman Bey onu hesaba katarak yazmış kitabı, belli. Kitaba geçersek Tarot kültürü ve bu geleceği okuma muhabbetleri zekama hakaret gibi gelse de , nice mantığa uymayan kitap okudun, film izledin dedim kendime. Bunu da eklesen yanlarına ne kaybedersin. Okudum kitabı. İyi ki okumuşum. Farklı bir kitaptı ve kesinlikle okumaya değer bence. Çok akıcı, anlaşılır. Her yaştan ve okuma düzeyinden kişinin okuyabileceği, basit gibi gözüken ama derin anlamlar barındıran bir kitap. Hayvan Çiftliği tadında. Okuyanın kendi derinliği kadar derinleşen, kendi sığlığı kadar sığ bir kitap. Yani herkes okuyabilir. ;)
296 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Duran bir tiyatro oyuncusu. İtalya'dan gelecek olan seçiciler kurulunun önünde İlahi Komedya'yı sahneye koymaya hazırlanıyor. İlahi Komedya'yı daha önce birçok kez okumasına rağmen gerçekten hissederek mi okumuştu? Oyunun yönetmeni Cebrail; Gizem, Burak ve Erdoğan Bey'le Duran'a gerçek cehennemi yaşatmayı planlarlar. Böylece Duran oyundaki rolüne daha iyi adapte olabilicektir. Herşey Cebrail'in İlahi Komedya'yı metroda Duran'ın görebiliceği şekilde bırakmasıyla başlar. Kitabı bulan Duran, kitabın içinde ki notlarda kendisine dair izler bulur ve peşinden gider. Olayın bundan sonraki kısmı çorap söküğü gibi gelir. Erdoğan Bey'le tanışmasıyla birlikte gerçek cehennemi yaşamaya başlar.
Horoz dövüşleri, şeytan ayinleri, sokak çocukları, pazarlanan kız çocukları, kendini yakan insanlar... Dante'nin Floransa, Duran'ın İstanbul Cehennemi...

İlahi Komedya'yı okumadan bu kitabı anlayabiliceğim konusunda şüphelerim vardı. Ama yazar İlahi Komedya ile kitaptaki olayları öyle ustaca birbirine bağlamış ki bunun eksikliğini hissetmiyorsunuz.
Yazar İlahi Komedya ile birlikte Hz. Muhammed'in Miraç olayındaki benzerliklerede vurgu yapmış. Hz. Muhammed'in yolculuğunda yolu kurt ve aslan tarafından kesiliyor, Dante'nin ise kurt, aslan ve pars tarafından kesiliyor. Bunun dışında kitaptaki diğer bir kurgu ise; Dante'nin adının Durante olması ama bunu kısaltarak Dante'yi kullanması, kahramanımızın ise Durante olup Duran'ı kullanması vb...

Yazarın okuduğum beşinci kitabıydı. Balcıgil her zaman olduğu gibi eğlenirken öğrenmeyi amaçlamış. Diğer kitaplarından öğrendiğim pekçok bilgi gibi bu kitabından da Ardavirafname ve Cavidname'yi öğrendim. Ayrıca Salvador Dali'ye de ayrı bir ilgi beslemeye başladığımı farkettim. Ortaya yine muhteşem bir eser çıkmış :) Okuyacak olanlara tavsiyem bu kitaptan sonra İlahi Komedya'yı da okumalarıdır.
296 syf.
·6 günde·8/10 puan
"Dünyanın derinliklerini ziyaret et , damıtırken gizli taşı bulacaksın"Cehennem her yerde cehennem.Dante'nin cehennemi de Duran'ın İstanbul cehennemi de.Cehennem burada yaşadığımız dünyada.Işte bunun üzerine kurgulanmış bir kitap.Dante 'nin İlahi Komedya 'sı ;Duran'ın İlahi Komedya performansı.Bu performans nasıl en mükemmel şekilde izleyiciye yansırın peşinde olan bir yönetmen .Her zaman ki Osman Balcıgil sade akıcı anlatımı ile birleşmiş.
296 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu gizemli yolculuğu ilahi komedya ile birleştirmek çok zekice bir hareket olmuş. Ve sonunda sınırların dışına cikamamanin yolunu gizemli gerçeklik içinde kalmaktan geçtiğinin yaşayarak öğrenildiğini görüyorsunuz . Bu bir ayrıcalık.
296 syf.
·Puan vermedi
Dante’nin ilahi komedyasını okumadan önce (çok zor anlaşıldığı söyleniyor) bu kitabın anlamam konusunda faydasını olacağını düşünüyorum. Osman Balcıgil’in anlatımını hep sevdim. Kitapları her zaman bilgilendirici ayrıntılarla dolu. Dante’nin meşhur kitabı hakkında da güzel bir kurguyla okuyucuların bilgilendirmiş. Örneklemeleri muazzam. Tavsiye ederim
296 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Roman oldukça sürükleyici elinize aldığınızda bırakamıyorsunuz. Yazarın ilahi komedya ile günümüzü bu denli özleştirmesi esere hakim olduğunun açık ifadesi. Genç bir oyuncunun oynayacağı oyunla ilgili başka bir oyuna girmesi okuyucunun merakını kamçılıyor fakat okurken satır aralarından olaya hakim oluyor ve sürprizlerle karşılaşmıyorsunuz. Kitabın sonuna doğru heyecanınızı artırmak için yazar biraz lafı uzatıyor. Kitap sizde eğer okumadıysanız ilahi komedya başta olmak üzere ölü canlar, faust gibi eserleri de okuma merakı uyandırıyor. Araya serpiştirilen bilgilerle kültürleniyorsunuz.
296 syf.
·3 günde·8/10 puan
“Dünyanın derinliklerini ziyaret et, damıtırken gizli taşı bulacaksın!”

Yazar, yedi gün sürecek İlahi Komedya macerasında 2000’lerin Türkiye’sini cehenneme benzetiyor. Duran’ın serüvenini İlahi Komedyayla birleştirerek okuyucuya sunuyor.
Olaylar çok hızlı bir şekilde anlatıldığı için kitap sığ kalmış. Bence daha uzun soluklu olabilirdi.
Bunun yanında sade, akıcı, anlaşılması kolay bir eser yani okumaya değer...
296 syf.
İlahi Komedya'yı okumadan İlahi Komedya temelli bir kitabı okumak ilk başlarda, kurguyu iyi anlayamayacağım konusunda beni şüpheye düşürmüş olsa da bunun eksikliğini hissettirmemiş yazar. Gayet güzel alıntılar mevcuttu ve Dante'nin eserini oluştururken ilham aldığı efsaneler ve mucizelere değinilmesi güzeldi. Belki de en önemlisi, beni, Dante'yi okuyup anlamaya teşvik etmesi oldu. Karakter bazında da eleştirecek pek bir şey aklıma gelmese de, yazarın anlatımını pek sevemedim. Biraz yüzeysel ve detaya girilebilecek yerlerde oldubittiye gelen yerler mevcuttu. Misal bir olay oluyor, ama siz o atmosferi tam olarak hissedemiyorsunuz, kendinizi kaptırmaya başladığınız anda olay bitmiş oluyor. Bazı kitapların gereksiz yere uzatıldığından yakınırız ya bazen, bu kitapta ise yer yer tam tersini hissettim. Ayrıca bölümler de kısa tutulmuştu. Birkaç bölümü tek bölüm halinde gösterilse sırıtmayacak yerler vardı. Böylesi güzel bir fikir ve malzeme ile, ben daha bir mistik ve daha bir heyecan dozu yüksek kitap beklerdim doğrusu. Dan Brown severler için dozajı düşük bir kitap olmuş yani ama yazarı takibe devam etmeyi düşünüyorum.
Eğer deliliğimin zararı sadece kendimeyse, bunun üzerinde çok durmamak lazım. Asıl mesele, çıkar sağlamak için başkalarına zarar verecek delilikler yapmakta ya da yapılanları görmezden gelmekte. Öyle değil mi?”
Ulaşmaya çalıştıkları sözde ilahi güçten, cahilce ve aptalca inançları nedeniyle her gün daha fazla uzaklaşan sözde dindarlar...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dante'nin İstanbul Cehennemi
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054771189
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
Baskılar:
Dante
Dante
Cehennem'in en sıcak yerine kim gidecek?
Tabii ki ahlaki kriz esnasında tarafsız kalanlar!"

İtalyan kökenli Pisani ailesinin genç oğlu Duran, İlahi Komedya'yı İstanbul dekorunda oynamaya neden karar verdi?

Koyu bir Katolik olan Bayan Pisani ile gizemci Bay Pisani, oğullarının İstanbul Cehennemi'ne doğru çıktığı yolculuktan nasıl etkilenecekler?

Karanlık İstanbul'un esrarengiz kralı Erdoğan Bey ile Fransız düşünür Michel Faucoult ve İspanyol ressam Salvador Dali'yi hangi "hassas çizgi" birleştiriyor?
Nasıl bir "büyülü gerçeklik" onun gibi bir adamı İlahi Komedya'ya bağlayabilir?
Karargâhı Süleymaniye'de bulunan mistik bir tarikatın üyesi olan yönetmen Cebrail'in, akıllara durgunluk veren planı sonuç verecek mi?

Dante'nin büyük aşkı Beatrice'i canlandıran dünyalar güzeli Gizem herkesten neyi gizliyor?

İlahi Komedya'nın en önemli karakterlerden biri olan Charon'u sahneye taşıyacak sürpriz oyuncu kim ve "aklını kontrol altında tutarken iradesini nasıl askıya alabiliyor?"

Charon, "her istediğini yerine getirebilenin emri"yle başlayacak ve yedi gün sürecek İlahi Komedya macerasında, başrol oyuncusu Duran'dan özenle hangi büyük sırrını saklıyor?

Kitabı okuyanlar 112 okur

  • Betül FIRAT
  • ilker tömek
  • İzzet Durak
  • Vasfiye saygılı
  • Pınar Kantarcı
  • Esra'nın Dünyası
  • DİLEKYLL
  • Funda Yavuz Madenci
  • Zeynep ÖZMERAL
  • Cumhur

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%6.4 (3)
9
%4.3 (2)
8
%4.3 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0