·
Okunma
·
Beğeni
·
5678
Gösterim
Adı:
Das also ist mein Leben
Baskı tarihi:
26 Eylül 2011
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9783453267510
Orijinal adı:
The Perks Of Being A Wallflower
Dil:
Almanca
Yayınevi:
Heyne Verlag
Baskılar:
Saksı Olmanın Faydaları
The Perks of Being a Wallflower
Das also ist mein Leben
"Charlie ist sechzehn, er ist in seinem ersten Jahr in der Highschool und hat die Probleme, die man in diesem Alter so hat: mit Mädchen, mit der Schule, mit sich selbst. Zumindest scheint es so zu sein. Doch in den Briefen, die er an einen unbekannten »Freund« schreibt, wird deutlich, dass Charlie eine ganz besondere Sicht auf die Welt hat: Er beobachtet die Menschen um sich herum, fragt sich, ob sie ihr Leben so leben, wie sie es möchten, und versucht verzweifelt, seine eigene Rolle in all dem, was wir Leben nennen, zu begreifen.

Wir wissen nicht, an wen Charlie seine Briefe schreibt. Aber wir wissen, warum er sie schreibt. Denn in seinem ersten Jahr an der Highschool wird er von einer geballten Ladung Leben erwischt: Veränderungen in der Familie, die erste Liebe, neue Freunde, Partys und Drogen, Gefühlszustände, wie er sie vorher nicht kannte, Bücher, von denen er noch nie gehört hatte. In Briefen an einen »Freund«, die so berührend wie erhellend, so komisch wie traurig sind, erzählt er von einem Jahr, das sein Leben für immer prägen wird. Und von einem Geheimnis, das ihn zu dem Menschen gemacht hat, der er ist … Ein tief berührendes Buch über Freundschaft, Liebe und die Frage, was das alles eigentlich zu bedeuten hat – mit „Das also ist mein Leben” hat Stephen Chbosky einen der schönsten Jugendromane aller Zeiten geschrieben."
285 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Kitabın adını çok duyup okumak için sırasını bekletmek... yine ön sıralara alınmış bir kitap, iyi ki de almışım...

En başta ah dedim bu kitap okunmaz, ergen kitabı gibi ama sonra devam edip okudukça merak ettim. Ve tabi Charlie' yi de çok sevdim.

Kitap Charlie' nin arkadaşının intiharı vesilesiyle gizli birine yazdığı yaşadığı olayları, sırları ve düşüncelerini anlattığı mektuplardan oluşuyor. Çok sıcak, çok samimi ve gerçekten çok tatlı. Charlie öğretmeni Bill' in dediği gibi çok özel bir çocuk. Benim için de öyle artık. Hayatındaki herkesi seviyor ve değer veriyor. Ki en çok sevdiği ve değer kitapları dostlarına verebilecek kadar... Kimseyi kırmak ve üzmemek adına elinden geleni yapıyor. Helen Teyzesi'nin özel bi yeri var hayatında, onu çok seviyor ve teyzesinin de onu çok sevdiğine inanıyor. Teyzesinin onun yüzünden öldüğü gerekçesiyle bir suçluluk duygusu da hissediyor. Bu yüzden doğum gününü bile sevmiyor. Ve hayatında öyle bir an geliyor ki hastalığının sebebi olan şeyler açıklığa kavuşuyor ve tabi Sam' in yardımıyla.

Yazılacak çok şey var... Okunmaya değer ve Charlie inanacak çok insan lazım :)

Ah diyorum keşke mektuplarını yazmaya devam etsen ve onlar bana gelse...

Hep mektuplarının sonunda dediğin gibi "daima sevgiler" Charlie. Ben de sana inanıyorum.
285 syf.
·1 günde·7/10
Kitap Charlie'nin mektuplarından oluşuyor. Bu anlatım yöntemi ile gayet akıcı. Konu olarak size, benliğini arayan bir genç ve arkadaşları ile yaşadıklarını konu alan bir kitap olduğunu söyleyebilirim.
Konu ve gidişat olarak orta düzeyde buldum çünkü, kitabın başlarında merakı cezbetmek için bahsedilen intihar olayına pek değinilmemiş. Kahramanın yaşı konusunda mantık hataları olduğunu düşünüyorum. Ve ayrıca yaşından büyük kişilerle arkadaşlık yaptığı için tanık olduğu bazı olaylar ve kötü alışkanlıklar edinmesi sevmediğim kısımlar oldu.
Beğendiğim yönü ise, arkadaşlarının yaşadıklarını anlamak ve çözümlemek isterken kendi sorunlarının nedeni ortaya çıkıyor olması.
Belirttiğim gibi kitabı orta düzeyde buldum ama filmi de çok merak ettim doğrusu. Bakalım fikrim değişecek mi .
285 syf.
·8/10
Muhtemelen #çavdartarlasındaçocuklar 'ı okumuşsunuzdur. #saksıolmanınfaydaları da o hikayenin biraz modern versiyonu diyebiliriz. Tabii bundan sakın aynı oldukları veya #stephenchbosky 'nin Salinger'i kopyaladığı kanısına varmayın; yazım tekniklerinden karakter gelişimine kadar son derece farklılar. Charlie on beş yaşında, liseye yeni başlamış bir delikanlı. Ancak Charlie, yaşıtlarının aksine utangaç, içine kapanık, okumaya ve yazmaya merakı olan #asosyal bir genç. Bu merakı yeni öğretmeni Bill sayesinde iyice körükleniyor. Ayrıca Charlie tam bir gözlemci. Etrafında olanları farklı bir üslupla bize aktarıyor. #kitap Charlie'nin adını bilmediğimiz birine yazdığı mektuplarından oluşuyor. Her mektubunda karşısındakine, dolayısıyla bize yeni bir şey anlatıyor Charlie. İlk aşkını, sevdiği şarkıları, okuduğu kitapları, yaşadığı tuhaflıkları, ilk uyuşturucusunu, ilk seksini anlatıyor. Ve bunları yürek burkucu ama aynı zamanda insanı gülümseten bir dille anlatıyor. Charlie'nin satırları beni öyle içine çekti, bana öyle yakın geldi ki onun yanında olsam ben de ağlayabilirdim sanırım. #theperksofbeingawallflower 'da gençlik ateşi, romantizm, hayal kırıklığı, mutluluk, sevgi, hayaller, şiir, müzik, eşcinsellik her şey var. Bence bu kitabı güzel kılan bir başka sebepte bu..
285 syf.
·Puan vermedi
Kitabı okurken sık sık Charlie'ye sarılıp ona her şeyin iyi olacağını söylemek isterdim ama o bunu hep kendisi yaptı. Yaşamı çözememiş olduğunu düşünmesine rağmen bence çoğu kişiden daha iyi anlamıştı. Gözlemleri öyle merak uyandırıcı ve öyle gerçekti ki. Kitabın bir yerinde alışveriş merkezine gidip insanların oraya neden geldiklerini anlamaya çalışıyordu. Sadece hayranlık duyabildim.

Gerçek sevginin ne demek olduğunu bile öyle net biliyordu ki bazı kısımlarda ona imrenmekten kendimi alamadım. Belki saksı olmak o kadar da kötü bir şey değildir dememe sebep oldu.

Yaşamımın iyi olacağına inandırdı bu kitap beni. Belki şimdi değilse de bir gün... Kesinlikle öneriyorum.
285 syf.
·Puan vermedi
Kitap bence her yaştan insana hitap eden ve insanın içini gerçekten ısıtan bir eser. İnsan hayatında ilklerin belirginliği ve dostlukların ne kadar önemli olduğunu belirten çok iyi kalpli ve masum karakteri ile akıllara kazınan güzel bir kitap, okuyun pişman olmazsınız
285 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Ah Charlie!Değişik ve bir o kadar da sıcak bir kitap.
İlk başlarda ergen kitabı sanki bu deseniz de daha sonra okudukça Charlie bir anda aileden biri, sizin küçük kardeşiniz oluveriyor.Onun çaresizliğiyle üzülüyor sade aşkı, çekingenliği ile de yüzünüz kızarıyor. Dostluklarla perçinlenen,müzikleriyle efsaneleşen bu kitap bir anda başucu kitabınız oluveriyor."Hakettiğimizi düşündüğümüz sevgiye razı oluyoruz." cümlesiyle aşk hayatınız bir anda gözünüzün önünden geçiveriyor.

Unutmadan ekleyelim; bu kitap Logan Lerman, Emma Watson, Ezra Miller 'ın oyunculuğuyla muhteşem bir filme dönüşüyor bir anda.Okumadan ve izlemeden geçmemeniz önemle rica olunur.
231 syf.
·3 günde
Bir yandan kitap hızla bitsin istiyorsunuz ki fragmanı süper görünen o filmi izleyebilesiniz.Bir yandan da kitap bitmesin istiyorsunuz çünkü o tatlı havası ile charlie nin yazdıklarını sürekli okumak istiyorsunuz.Belkide charlie'nin konuştuğu kişi sizsiniz ve bir gün size yazmayı kesecekmiş gibi hissediyorsunuz. Charlie'nin yaptığı gözlemlerin ve düşündüğü bazı düşüncelerin yaşının çok ötesinde olduğunu düşünüyorum.Ginede daha önce düşünmediğiniz bazı düşünceler ve fark etmediğiniz bazı küçük şeyleri fark ettiriyor sizlere. Charlie nin arkadaşlığından zevk alıp, keşke çevremde daha çok Charlie gibi insan olsa diyorsunuz. Oldukça keyif alarak okuduğum bir kitap.Herkesin okumasını tavsiye ediyorum.En azından farklı bir bakış açısıyla karşılaşmak için. İngilizceside çok komplex değil.Arada bilmediğim kelimeler çıksa da genel anlamı anlamamı engellemedi. İngilizcesini geliştirmek isteyenler direk ingilizcesini okumalı diye düşünüyorum.
285 syf.
·5 günde·10/10
Çok güzel bir kitap verilen mesajlar çok güzel ana karakter çok güzel inanılmaz sevdim. Sonu tahmin edilebilir değildi en çok bunu sevdim hatta düşündürücü bir kitaptı bazı yerlerde arkadaşıma 'Sence ne olacak?' diye sorduğum bile oldu. İyi ki böyle bir kitabı keşfetmişim hiç haberim olmayan bir yerlerde olması beni çok üzerdi belli bir anlatılacak konu yok.
Ana karakter Charlie'nin yakın arkadaşı intihar ediyor ve Charlie okuldan rastgele birine (iyi biri olarak tahmin ettiği) isimsiz mektuplar yazıyor mektuplarda hayatındaki gelişmeleri, sorunları, mutlulukları gibi başından geçenleri anlatıyor.
285 syf.
·5 günde·8/10
Kitap Charlie'nin tanımadığı birine yazdığı mektuplardan oluşuyor, bir nevi günlüğünü okuyoruz gibi oluyor hayatına dair her şeyi mektuplarla anlatıyor. Kime yazdığını bilmediğiniz için o kişinin kendiniz olduğunu düşünüyorsunuz ve Charlie'nin her özel anını bilip de ona yardım edememek gerçekten sinir bozucu oluyor. Keşke arkadaşın olsam da hayat belki biraz daha kolay olur diyebilmek istiyor insan. Kitabın basit anlatımından olsa gerek sayfalar akıp gidiyor, Charlie'nin mektuplarında bahsettiği kitapları tanıyor olmak da onla aranızdaki samimi duyguyu arttırıyor. Birçok şarkı ismi geçiyor kitapta, kimini bilmeme rağmen birçoğunu duymamışım, onları ara ara açıp o satırları yaşamak güzeldi.
Kitapla ilgili aklıma takılan bir nokta şuydu, kitaptaki anlatım bozuklukları. Anlayamadığım çevirmenin yetersizliği mi yoksa Charlie'nin kendisinin yaptığı hatalar mıydı, çünkü kitabın bir yerinde öğretmeni dilbilgisine dikkat etmesi gerektiğini söyledi, orijinal metni görmeden buna karar vermek zor sanırım.
Kısacası ben sevdim, tavsiye ederim.
285 syf.
·5 günde·8/10
Hayatımda ilk kez bir kitap beni bu kadar şaşırttı. Dışından bakınca açıkçası boşa alacağımı çok saçma bir kitap çıkacağını düşünmüştüm ama okumaya başlayınca gördüm ki gayet derin bir konuyu çok ince bir şekilde işlemiş yazar. Bu kitapta en çok da psikologların neden sürekli çocuklukla ilgilendiklerini anladım. Charlie çok tatlı, sempatik, düşünceli ve anlayışlı bir karakterdi. Bu karakterle ve onun hayatıyla tanıştığıma gerçekten sevindim. Kitabın içinde güzel kitap ve müzik isimleri de geçiyordu bu da ayrı bir artıydı elbette. Açıkçası emin olamıyorsanız bile kütüphaneden ödünç alıp bir göz atmanızı öneririm. Ben gerçekten okurken keyif aldım.
Bir kız seni heyecanlandırdığında, el ele yürüyen bir çift görünce onlar için mutlu olacağım gibi. Tüm dileğin onlar için hep mutlu olmalarıdır, çünkü bunun anlamı senin de mutlu olduğundur. Ama aynı çifti başka bir zaman görmek seni deli edebilir.
Bazen dışarı bakıyorum ve birçok insanın karı gördüğünü düşünüyorum. Tıpkı başka birçok insanın daha önce benim okuduğum kitapları okuduğunu düşündüğüm gibi. Ve o şarkıları dinlediklerini.
Odamdaki pencereme gidip camdaki yansımama ve arkadaki ağaçlara bakar şarkıyı saatlerce dinlerdim. Sonra bu şarkı kadar güzel olduğunu düşündüğün biriyle tanışırsam, bunu o kişiye vermem gerektiğine karar verdim. Dış görünüş olarak güzellikten bahsetmiyorum. Her açıdan güzel demek istiyordum.
Şarkıları kaç kişinin sevdiğini düşündüm. Kaç kişinin bu şarkılar yüzünden kötü zamanlar geçirdiğini. Kaç kişinin bu şarkılarla güzel zamanlar geçirdiğini. Bu şarkıların ne kadar çok anlam içerdiğini. Bu şarkılardan birini yazmak harika olurdu. Onlardan birini yazmış olsam çok gururlanırdım. Umarım bu şarkıları yazan insanlar mutludur. Umarım bunun yeterli olduğunu hissediyorlardır. Bunu dinle bunu tüm içtenliğimle istiyorum, çünkü beni mutlu ettiler ki ben yalnızca bir kişiyim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Das also ist mein Leben
Baskı tarihi:
26 Eylül 2011
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9783453267510
Orijinal adı:
The Perks Of Being A Wallflower
Dil:
Almanca
Yayınevi:
Heyne Verlag
Baskılar:
Saksı Olmanın Faydaları
The Perks of Being a Wallflower
Das also ist mein Leben
"Charlie ist sechzehn, er ist in seinem ersten Jahr in der Highschool und hat die Probleme, die man in diesem Alter so hat: mit Mädchen, mit der Schule, mit sich selbst. Zumindest scheint es so zu sein. Doch in den Briefen, die er an einen unbekannten »Freund« schreibt, wird deutlich, dass Charlie eine ganz besondere Sicht auf die Welt hat: Er beobachtet die Menschen um sich herum, fragt sich, ob sie ihr Leben so leben, wie sie es möchten, und versucht verzweifelt, seine eigene Rolle in all dem, was wir Leben nennen, zu begreifen.

Wir wissen nicht, an wen Charlie seine Briefe schreibt. Aber wir wissen, warum er sie schreibt. Denn in seinem ersten Jahr an der Highschool wird er von einer geballten Ladung Leben erwischt: Veränderungen in der Familie, die erste Liebe, neue Freunde, Partys und Drogen, Gefühlszustände, wie er sie vorher nicht kannte, Bücher, von denen er noch nie gehört hatte. In Briefen an einen »Freund«, die so berührend wie erhellend, so komisch wie traurig sind, erzählt er von einem Jahr, das sein Leben für immer prägen wird. Und von einem Geheimnis, das ihn zu dem Menschen gemacht hat, der er ist … Ein tief berührendes Buch über Freundschaft, Liebe und die Frage, was das alles eigentlich zu bedeuten hat – mit „Das also ist mein Leben” hat Stephen Chbosky einen der schönsten Jugendromane aller Zeiten geschrieben."

Kitabı okuyanlar 284 okur

  • Alara

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0