Das Kapital

·
Okunma
·
Beğeni
·
7505
Gösterim
Adı:
Das Kapital
Yazar:
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752402669
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Erasmus Yayınları
Baskılar:
Das Kapital
Das Kapital
Das Kapital
400 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
''Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnızca kendi postuna özen göstermen yeterli.''
Bu kitaba inceleme yapmak yada yorum yapmak hadsizlik olur. Bir başyapıt kesinlikle...
Bu incelemem kitabın içeriğinden çok kitabı yayınlayan yayıneviyle alakalı. Çünkü içeriğini kavramamı engelleyen bir hatalar silsilesine sebebiyet vermiş olması burada içeriğiyle ilgili inceleme yapmamı engelliyor.

Yayınevi: Gece Kitaplığı

Kitabın ilk 200 sayfası asıl yazıya bizi hazırlayan makalelerle dolu. Marksizm, Kapitalizm ve bunların başta kendi aralarında olmak üzere din vb. birkaç olguyla ilişkisi incelenmiş. Marksizmin savunusuna rastlamak mümkün, bu yüzden pek tarafsız yazılar olduğunu söylemek yanlış olur. Bu 200 sayfalık çeşitli başlıklarla ayrılmış yazılardan sonra asıl kitaba geçmiş oluyoruz. Bir önsözün ardından birinci cildiyle başlıyor. Kitabı tam da bu birinci cildinde bıraktım, yani aslında en önemli kısmında diyebiliriz. Tabi oraya gelene kadar karşılaştığım hatalar ve hatta kitabın en önemli kısmının bile hatalarla dolu olması artık tahammülsüzleşmeme neden oldu.

Kitapta oldukça fazla bir şekilde yazım hatası var. Bu kitabı tamamlayıp da sinir krizi olmayacak bir insanı hayal edemiyorum şu an. Kelimelerin bitişik yazımından tutun da cümle başlarının ve özel isimlerin küçük harfle yazılmış olmasına kadar çeşitli hatalarla dolu bir kitap. Ayrıca üslupta da değişim var. Yani örneğin Hristiyanlık ve Marksizmin ele alındığı yazıda günümüz Türkçesi kullanılmışken, ki kitabın en az hatalı kısmı burası sanırım, İslamiyet ve Marksizmin ele alındığı yazıda ise bambaşka bir üslup var. Zaten daha başlıktan nasıl bir yazı olabileceğini az çok çıkartabilirsiniz.

Başlık: "Marksizim ve İslamiyet.." aynen bu şekilde. Şahsen iki noktanın ne anlama geldiğini çözemedim, ki başlıkta kullanılması da apayrı bir durum.

Tüm bu engelleri bir şekilde de olsa ve en az sinir kriziyle atlattıktan sonra asıl kısıma geçmiş oluyoruz. En azından kitabın en önemli kısmında bir hata olmasın diye ümit ederken yine hayal kırıklığıyla karşılaşıyorum. Burada da neredeyse her cümlede bir iki kelime bitişik yazılmış, tabi bu da akıcılığı ortadan kaldırıyor, sürekli durmak ve birleşmiş o iki kelimeyi ayırıp anlamlandırmak zorunda kalıyorum. Bu hatalar böyle kitabın sonuna kadar devam ediyor.

Bu sözde yayınevinden kitap alınmasını kesinlikle önermiyorum, alınacaksa da iyice araştırılmalı. Bir işte iyiyseniz o işi yapmalısınız, yok eğer yapamıyorsanız bence hiç karışmamalısınız, yoksa okuyucuların bu gibi durumlarla karşılaşması kaçınılmaz.
400 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Kitap komple yazım hatalarıyla dolu. Asıl konu ise kitabi basan yayın evi kelimeleri birbirinden ayırmaya üşenmiş. Kelimler bitişik yazılmış. Bu yayın evinden asla kitap almayın severek aldığım bir kitaptı. Başka bir yayından tekrar okumam gerelecek.
365 syf.
·Beğendi·10/10
Diğer sosyal bilimciler Marx amcayı hep eleştirmişlerdir. özellikle de Marx'ın yaşamdaki her şeyi ekonomiye bağlama konusunda. Günümüz yaşantısına ve gündelik sosyal ilişkilere baktığımızda Marx amca pek de haksız görülmüyor.... Ayrıca kitabı okuduktan sonra marketten sakız alırken bile bin defa düşünmenize sebep olabilir :)
365 syf.
·6 günde·7/10
Keskin cümlelerle ve net ifadelerle yazılmış. Beklentim daha yüksekti o yüzden çok etkisi altına almadı. Ama genel anlamda iyi bir kitap. Farklı bir bakış açısı, benim de farklı bakmamı sağladı bazı konulara.
Komünizm ve pringles üç aşağı beş yukarı aynı şeydir. Batı tarihinde kimileri bunu anlayacak noktaya birkaç kez gelmiştir ancak doğu kafası zaten bunun farkındadır.
İşte ortalama birey de bunun farkında olmalıdır ve siyasete, marx aptalına, ona buna ayırdığı zaman lüks gibi gelmelidir. Zaman kaybı gibi gelmelidir. Oturup keman çalmayı öğrenebileceğiniz kadar bir süreyi politika tartışarak geçirdiyseniz, tebrikler. hem de sadece son 2 yıl içinde oldu bu. önceki 20 yılı sayarsak, goethe olabilecekken kendinize dönüştünüz. tebrikler. kılıştar izleye izleye beyni krem peynir haline getirdiniz.

Ortalama vatandaşın da siyasi görüşü/ideolojisi tek bir şey olabilir: başta kim varsa ona muhalefet etmek. Bunun dışında yapılan siyaset anlamsızdır. Bunu yapmak için de uğraşmanıza gerek yoktur.
365 syf.
·Beğendi·10/10
Halkça beğenerek okuyoruz. O kadar çok beğendik ki başka halkları işgal edip onlara da bu kitabi okutuyoruz. Onlar da severek okuyorlar. Tabii ki bazi halklar biraz isteksiz oluyorlar, okumak istemiyolar. Neyse ki onlari istekli hale getiriyoruz. Son olarak, bize göre bu kitabi okuyup uygulayan halklar asla batmazlar. Kesinlikle batmalari imkansiz. Mesela biz hiç batmayacağiz.
İnsan pasifleştirilmiştir; çünkü toplumun işleyişine ayak uydurmak zorundadır, onu değiştirmemelidir ya da değiştiremez inancı hâkimdir.
Devlet dinle ilgilenmemelidir; dinsel kurumlar devlete bağlı olmamalıdır. Herkes istediği dini savunmakta ya da dinsiz, yani genelde her sosyalist gibi ateist olduğunu açıklamakta Özgür olmalıdır.
Karl Marx
Sayfa 214 - Lenin, din üzerine, sosyalizm ve din

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Das Kapital
Yazar:
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752402669
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Erasmus Yayınları
Baskılar:
Das Kapital
Das Kapital
Das Kapital

Kitabı okuyanlar 282 okur

  • Enes Şener
  • Ösa

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.5 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0