Adı:
Davetsiz Sesler
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051860220
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Bir şizofrenin güncesi… On sekiz yaşına bastığı yıl birtakım “sesler” duymaya başlayan Lori korktuğu için bu sesleri kimseye anlatamaz. Üniversite eğitimi için ailesinden ayrılıp başka bir şehre taşınmasıyla birlikte hayat onun için adeta bir işkenceye dönüşür. Lori gitgide çoğalan seslerle birçok kez intiharın eşiğine kadar gelir, artık ölümün kıyısından yeniden hayata tutunma savaşı başlamıştır. Şizofreni hastası olan Lori’nin sarsıcı hikâyesine tanık olmaya hazır mısınız?

(Tanıtım Bülteninden)
352 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Kendini deli sananlar, hayatında bir kez olsun psikolojik bir terim duymamasına rağmen kendini psikopat sıfatı altına sokanlar, şizofren olduğunu zannedenler sizlere kötü bir haberim var. Hiç olmadığınız kadar normalsiniz. Eğer kitabı okursanız kendinizi sokmaya çalıştığınız kalıpların aslını göreceksiniz.

Şimdi kitaba dönelim:
Lori Schiller 18 yaşında hayatına giren seslerle gözde olduğu çevresinde gittikçe soyutlanmaya başlıyor. Kendisinde olan bu farklılığı kabullenemiyor Günden güne içinde kaybolduğu zihnine yenik düşmeye ve seslerin hükmü altına girmeye başlıyor. İşte o an anlıyorsunuz hayatınızın ne kadar önemli olduğunu.
Kitabı okurken Lori ile olayları yaşamak insana başta acı veriyor ama yılların ardından tekrar hayata döndüğünde üzerinizdeki baskı o kadar azalıyor ki, şizofren olmadığınız için kendinizi şanslı insanlar listesine ekliyorsunuz.
Lori Schiller kitabın her sayfasında sorunlar ne kadar büyük olursa olsun açıkça pes edilmemesi gerektiğini gösteriyor. Hem de kendi hikâyesiyle. Yenik düştüğü her an yeniden, bir şekilde, ayağa kalkıyor ve en sonunda hastaneden, kapalı kapılar ardından, sessiz odalardan, elektroşokla hafızasını yitirdiği anlardan elinde büyük bir zaferle ayrılıyor.

Hayatınızın her anı zorluklarlarla geçiyor olabilir, kendinizi çıkmazda görüyor olabilirsiniz. Kurtulamayacağınızı düşünüyor ve üzerinizdeki yükün ne kadar ağır olduğunu biliyor olabilirsiniz. Ama unutmayın, yalnızca bir hayatınız var. Peşinizi bırakmayan kötülüklerden kurtulmanızın tek yolu, onlara bu hayatın size ait olduğunu kanıtlamaktır. Çünkü kimsenin hayatı küçümsenemez. Sizin için büyük olan sorunları ancak pes etmeden, asla vazgeçmeden, düşseniz de yeniden kalkarak aşabilirsiniz ve emin olun zaferi elinize aldığınızda çektiğiniz tüm acıları arıyor olacaksınız. Lori Schiller'ın hikâyesi bana bunları öğretti, bu yüzden yaşınız kaç olursa olsun, bu incelemeyi okuyan her bireyin, Davetsiz Sesler'i okumasını tavsiye ediyorum. Kitabı okuyunca hayatınızın değerini çok daha iyi anlayacaksınız.
352 syf.
·7/10 puan
On yargiyla yaklastigim bir kitapti.. bir markette gormus uygun fiyatina almistim. Yazarin kendi hayati olmasi ilgimi cekmis baslamistim... hepimiz biraz sizofreniz, hepimizin dengesizlikleri hat safhada bazen... kac kez konustuk kendi kendimize? Cevaplar aradik hep.... peki dogru soruyu sorduk mu hic?
352 syf.
·15 günde·Puan vermedi
Yıllardır özellikle şizofreni hastaları ile ilgili hikaye ve romanlar oldukça ilgimi çeker, Sana Gül Bahçesi Vaadetmedim den sonra beni en çok etkileyen bir kitaptı,aslında cok bilinçli almamıştım,bir yolculuk oncesi atıştırma alırken rafta görüp yolda oyalanirim diye aldığım ve sonrasında konusunu incelediğimde bitmesini hic istemediğimden sadece ise gelir giderken milim milim okuduğum bir kitap. Yazarı Lori Schiller aynı zamanda kitabın ana karakteri ve aslinda tek karakteri hastalığa yakalanışı, savaşı ve belki de zaferi (!) ni anlatıyor. Konuya ilgi duyanların okuması gerekli diye dusunuyorum.. Sağlıkla..
352 syf.
Tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki, bir insanla kuvveti bir bağ kurmak, ilaçlardan da yararlanılarak oluşturulmuş güçlü bir savunma gücüne destek olabilecek en önemli yollardan birisidir.
Ruhsal bozuklukları bulunan insanlar için ise Lori' nin hikayesi bu ilacın ya da diğer farklı bir tedavi yönteminin yardımıyla Lori' ninki gibi yeni bir hayata başlama şansının mümkün olduğunu anlatan bir umut ışığıdır ve onların da hastalıklarının üstünesinden gelebileceklerini göstermektedir.
Geri kalan herkes için, bu yazılanlar kişisel bir yolculuğun sürükleyici bir hikayesidir. Bu sadece bir hastalığın değil, bir insanın, kişisel azmin, cesaretin ve umudun hikâyesidir.
352 syf.
·12 günde·6/10 puan
bu kitabı okumak biraz yürek istiyor (: yazarın kendi hayatını kaleme alması ve yasadığı şizofreni hastalığıyla nasıl başa çıktığını okuyorsunuz. Beni tam anlamıyla yormuştu. Sonuç güzeldi herseye rağmen hayatın bizim elimizde olduğunu bilmek güzel...
352 syf.
·5 günde·8/10 puan
Lori Schiller kendisi bir şizofreni hastasıdır ve kitabı için de bir şizofrenin güncesi demiştir. Yazarın, ailesinin, arkadaşlarının gözünden hastalığın sürecini dinliyoruz. Hatta zaman zaman hastane raporlarının da kullanıldığı şahane bir kitap. Kesinlikle okunması gerekenlerden..Keyifli okumalar...
352 syf.
·Puan vermedi
Kitabın gerçeklerden oluştuğunu öğrenince daha da etkisine girdim ve üzüldüm.
Okurken asıl sorunun kendimiz de olduğunu ve bu sorunları kendimiz düzeltebileceğimizi üstesinden gelebileceğimizi anladım
352 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10 puan
Ben neyim değil de ne olacağım diye düşün derken öylesine söylememişler bunu. Hayatta yüksek bir konumu olan kişinin bir anda dibe batmasını anlatıyor. Bazen umutsuzluğu,bazen çaresizliği,yalnızlığı derken bir çok duygunun betimlemesinde bize eşlik ediyor. Kitabın sonu ise 'Her zaman bir umut vardır' ile bitiyor. Bu kitabı okurken asıl sorunun kendimizde olduğunu çok daha iyi anladım.Sen kendine her durumda sahip çıkabilmelisin. Bunu öğretiyor. Ve kitapta yaşanılan olayların gerçek olması da insanı başka bir ruh haline büründürüyor. Bu nedenle ben okumanızı öneririm.
352 syf.
Şizofreni hastası Lori'nin gerçek hikayesini kaleme aldığı satırlarda insan normal olmanın ne demek olduğunu anlayıp şükrediyor. Sarsıcı bir hikaye...
352 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Herkesin ön yargıyla ve çekinerek baktığı, ailelerin bile yeri geldiğinde mesafeli davranabildiği, tam olarakta ne olduğu ve nasıl olduğuda bilinmeyen şizofreni hastalığının özellikle bu hastalığı geçiren bir yazarın gözlerinden ve bu hastalık sürecinde kendisiyle temas içinde olan aile, doktor gibi kişilerinde ağzından kaleme alınarak oluşturulmuş roman tadında bir otobiyografi olan bu eseri okumak çok etkileyiciydi. Kitabı okurken bu hastalık ile ilgili neredeyse bilinmesi gereken tüm bilgilere vakıf oluyorsun. Özellikle yakınlarında bu türde rahatsızlıkları olanlar başta olmak üzere herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap.
352 syf.
·19 günde·Beğendi·8/10 puan
Davetsiz Sesler, kitabını bir markette de alış veriş yaparken dikkatimi çekmişti ve 4,90 liralık fiyatı olan bu kitabın arka yüzünü öncelikle hemen okudum. Kitap yaşanmış bir olaya dayanıyordu, kitabın yazarı bizatihi şizofrenik bir hastalık geçirmiş ve bu hastalığın kendi yaşamı ve çevresine olan etkilerini hastalığı atlattıktan sonra kaleme almıştı. Psikolojik hastaları hep duymuşuzdur, bu insanlar neler çeker aileleri neler yaşar çoğu zaman biraz üzülür ve unutur gideriz. Aslında toplumlarda hiç de azımsanmayacak oranda bu dertlerle yaşayan insanlar vardır. Hastaneler ve orada tedavi olanlar belki de ölüme kadar orada kalmaya devam eden ve edecek insanlar. Bu kitapta bir şizofren insanın çektiği acılara, ölümle yaşam arasında gel gitlere, umutla umutsuzluk hallerine tanıklık ediyor, olaylara empati kurarak çok da üzülüyorsunuz. Şizofren insanların ne acılar çektiğini merak ediyorsanız bu kitabı muhakkak okuyun diyorum. Roman kahramanı Lori bu mücadeleyi sonunda kazandı ama bu mücadeleyi kaybeden de bir çok şizofren olduğunu da biliyoruz. Şizofrenler için farkındalık yaratan bir kitap. Allah bu hastalığı çeken herkese şifalar vermesini canı gönülden diliyorum vesselam...
352 syf.
·7 günde
Çok güzel bir okuma kitabı.Arkasında gerçek bir hikaye.Kitabı aldığımda yazarın kendi hikayesini anlattığının farkında değildim.Kitabı okurken anladım. O kadar akıcı bir şekilde yazılmış bir kitap ki elinizden düşüremiyorsunuz. Lori sanki bir arkadaşınızmış gibi hissediyorsunuz ve hayatı anlatışı bir noktaya kadar size çok yakın geliyor. Küçüklüğe dair aile yaşantısı, lise - üniversite yılları bana daha çok tanıdık gelen kısımlar. Karşınızda yaşamdan zevk alan bir insan görüyorsunuz. Ve sonrasında ise o hastalık başlıyor...Şizofreni... Bu hastalıkla ilgili bir çok yazı okumuşumdur.Hatta Tedx te izlediğim bir kadının konuşmasını hala hatırlarım. Fakat gerçekten şizofrenili olmak nasıl hiç bir zaman anlayamadım.Taki bu kitabı okuyana kadar. Hatta bu kitap sayesinde akıl hastanelerindeki hastalar ile ilgilide bir fikriniz oluyor. Oradaki hastalar tamamen iyiyle kötüyü ayırma yetisini mi kaybetmiş ? Kafayı mı yemişler ? bunları görüyorsunuz.Yazarın kendisi yıllarını oralarda geçirmiş. Tabi okurken sayfalar bir anda çevriliyor fakat tarihleri takip ettiğinizde bir bakmışsınız 5 6 yıl geçmiş. Kitap ile ilgili gördüğüm tek eksiklik/ yapmalık lorinin bazı bölümleri başkalarının ağzından kalem alması... Bu bölümlerdeki bazı kısımlar bana gerçekçi gelmedi. Olduki bütün herkes bir anda bütün düşüncelerini loriye yöneltmiş ve dünya onlar için loriden ibaretmiş gibi hissetmenize sebep oluyor. Tamamen kendi gözünden yazsaydı, daha az ilgi çekici olmak ile birlikte daha gerçekçide bir kitap olurdu. Sonuç olarak okumaktan çok mutlu olduğum bir kitap. Psikolojiye ilgili yada psikolojik hastalıkları merak edenlere tavsiye ederim.
Ölmemi istiyorsan öleceğim.
Sadece beni cehenneme yollama.
Çünkü zaten tam ortasındayım.
Lori Schiller
Sayfa 262 - Tanrım Lütfen... ~Lori~
Ama biz iç dünyamızda zaten kendimize yeterince işkence ettiğimizden buna bir başkasının daha dahil olmasını istemiyorduk.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Davetsiz Sesler
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051860220
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Bir şizofrenin güncesi… On sekiz yaşına bastığı yıl birtakım “sesler” duymaya başlayan Lori korktuğu için bu sesleri kimseye anlatamaz. Üniversite eğitimi için ailesinden ayrılıp başka bir şehre taşınmasıyla birlikte hayat onun için adeta bir işkenceye dönüşür. Lori gitgide çoğalan seslerle birçok kez intiharın eşiğine kadar gelir, artık ölümün kıyısından yeniden hayata tutunma savaşı başlamıştır. Şizofreni hastası olan Lori’nin sarsıcı hikâyesine tanık olmaya hazır mısınız?

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 56 okur

  • Melike ⚕︎
  • Halil İbrahim Yıldız
  • Tuğba
  • Celil Çelik
  • bulut
  • Zeynep
  • Nisan
  • yasin
  • Balca
  • MEHMET AY

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20 (6)
9
%26.7 (8)
8
%20 (6)
7
%23.3 (7)
6
%3.3 (1)
5
%3.3 (1)
4
%3.3 (1)
3
%0
2
%0
1
%0