Davranışlarımızın Kökeni

8,5/10  (4 Oy) · 
7 okunma  · 
2 beğeni  · 
749 gösterim
Davranış Psikolojisi (Tepki Psikolojisi, veya Nesnel Psikoloji) iç gözlemi bir yana bırakarak, insan veya hayvanın belli şartlar altında nasıl davranacağını nesnel olarak inceleyen bir metotur. Bu metot XIX.yüzyılın sonunda Thomdike, Watson ve Becterev'in çalışmaları sonunda ortaya çıktı. Davranışçılık, psikolojide metafizik görüşü ve psikolojinin fizyolojiden ayrılmasını kesinlikle reddeder. İnsan ve hayvan davranışlarını bir ayrım gözetmeden, deneyler yoluyla inceler.

Serol Teber Davranış Psikolojisi'nden hareketle oluşturduğu Davranışlarımızın Kökeni adlı bu kitabında, insan evrim sürecini, insan içgüdülerini, insan ve ayvan arasındaki davranış benzerliklerini vb...konularını incelemektedir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  310
 • ISBN:
  9789754680126
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Şeyda Samancı 
14 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ne kendimizi,ne de başkalarını kandırmaya gerek yok;bu toplumun ürünüyüz. Yıllar boyu bilimden uzak tutulmuş,onu sevimsiz,sıkıcı,pratik yaşamla ilgisiz görmeye şartlandırılmış halk kitlelerinin içinden geliyoruz. Kitap yasağının yadırganmadığı,bilgilenmenin zaman zaman cesaret işi sayıldığı bir ülkenin insanıyız.

Davranışlarımızın Kökeni, Serol Teber (Sayfa 17)Davranışlarımızın Kökeni, Serol Teber (Sayfa 17)