Adı:
Decameron
Alt başlık:
Cep Boy
Baskı tarihi:
1 Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
960
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753297226
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Decameron
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Oğlak Yayıncılık
Baskılar:
Decameron
Decameron
Boccaccio’nun 1349-1353 yılları arasında yazdığı başyapıtı Decameron on gün boyunca anlatılan yüz öyküden oluşur. Günde on öykü anlatılır. Her günü bir kral ya da kraliçe yönetir. Yazar Decameron’un önsözünde kitabın özelliklerini açıklar, sevenlerin, özellikle de seven kadınların acılarını hafifletmeyi amaçladığını belirtir. Decameron gelişmekte olan Floransa burjuvazisinin, işleri nedeniyle sık sık uzak ülkelere giden kocalarının dönüşünü beklemekle ömür tüketen kadınları için yazılmıştır. Veba salgınından kaçmak için bir araya gelen yedi genç kadınla üç genç erkek ‘gönüllerince yaşayarak gülüp eğlenmek, aklın sınırları dışına taşmayan zevkler tadabilmek’ amacıyla, önce Fiesole dolaylarında bir evde, sonra da bir şatoda konaklarlar. Her gün (Cumartesi ile Pazar dışında) öğleden sonra, her biri bir öykü anlatır. Öykünün konusunu günün yöneticisi (kral ya da kraliçe) belirler. Birinci ve dokuzuncu günde ise, herkes istediği öyküyü anlatır. Böylece yüz öykü anlatılmış olur.

(Tanıtım Bülteninden)
743 syf.
Çok okuru yokmuş sanılsa da Giovanni Boccaccio'nun ünlü Decameron hikayelerini bilmeyen azdır sanırım.
Kitaplığınızda bulunması gereken , zevkle okuyacağınız bir eser.
743 syf.
·Beğendi·10/10
Boccaccio tarafından 1348-1351 yılları arasında kaleme alınan Decameron, bir çok açıdan önemli bir eserdir. İlkin, o zamana kadar aristokrat kesime hitap eden ve Latince kaleme alınan eserlerle dolu İtalyan yazınında İlahi Komedya ile beraber halk dili olan İtalyanca ile yazılan ilk eserlerdendir. Boccaccio, veba salgını döneminde yazılan eserin amacının "yaşamın unutulan güzelliklerini" hatırlatmak olduğunu söyler. Ayrıca eser dönemsel bir değişimin de işaretidir. Sadece dini konulara, ahlaki değerlere gönderme yapan eserlerin ciddiye alındığı bir dönemde, bireylerin gerçek yaşamlarını ve değerlerini aktarmıştır. Zaten eserde geçen öykülerin bir çoğu İtalyan halk öyküleridir. Bilindiği üzere yıllar sonra gerçekleşecek olan Rönesans'ın sanattaki yansıması da din merkezli evren anlayışından insan merkezli bir anlayışa geçiştir.

Eserde din adamlarının iki yüzlülükleri, kahramanlık hikayelerinin yanı sıra erotik hikayeler de yer alır. Zaten eserin bu kadar eleştirilmesinin sebebi de içerisinde barındırdığı, halkın süzgecinden geçmiş, oldukça gerçekçi ancak yer yer yaralayıcı erotik hikayelerdir. Bu yönde bir gerçekliği kaldıramayan ya da cinsellikten utanan arkadaşların kitaptan uzak durmasını tavsiye ediyorum. Zira edebiyat tarihini kendi ahlaki kıstaslarımızla değerlendirdiğimizde Binbir Gece Masalları'ndan tutun, Tolstoy'un birçok eserine varana değin koca bir külliyatı yok saymamız gerekiyor.

Son olarak eser birçok çevirmen tarafından Türkçe'ye yarım yamalak çevrilmiş, bazıları çevirdikleri eseri aşağılamaktan geri durmamışlar. Neyse ki, Oğlak Yayınları tarafından tam metin, utanılmadan, çevrilmiş. Bu çeviriden okumanızı, okuduktan sonra Pasolini'nin eserdeki 10 öyküyü sinemaya taşıdığı Il Decameron filmine de bakmanızı tavsiye ediyorum.
743 syf.
·Beğendi·10/10
aman Allahim insan oglu nelere qadirmis??? hec din mensublari rahib ve kesisler de onlardan geri qalmir.... bu kitabdaki bir-birinden maraqli ehvalatlar adami dusunmeye vadar edir...
743 syf.
·Puan vermedi
Boccaccio, Orta Çağ'ın sonuna doğru, şiir alanında Dante ve Petrarca kadar etkin olamayacağını anlayınca italyan halk dilinde eser vermeye başlamış. Böylece öykü ile yazınını sürdürmüş. İşte Decameron, bu sebeplerle alanında çığır açmış, özgün yapısıyla birlikte bir ilk olmayı başarmış.
Boccaccio'nun kadınlara -duyarlı, acı çeken kadınlara- adadığı bu öykü-öyküler... din adamlarının yobazlığı, çıkarların, hilelerin, sonu ibretlik mesajların ve ders niteliğinde ifadelerin kullanıldığı öyküler içeriyor.

Şimdi kitap hakkında bilgi verecek olursak;
Veba salgınında ölümler çoğalırken, yedi soylu kadın bir araya gelip göz göre göre ölümü bekleyeceklerine diğer bazı insanlar gibi son günlerini eğlenerek geçirmeye karar veriyorlar. Yanlarına onlara eşlik etmeleri için de üç genç erkek alıp bir şatoya yerleşip ne yapacaklarını konuşuyorlar. En sonunda da her gün bir kral seçip onun aracılığıyla sırasıyla öyküler anlatmaya başlıyorlar. Her gün on öykü anlatılacak şekilde vakit geçiriyorlar. On günün sonunda, yüz öykünün anlatıldığı kitap ayrılıp eve dönmeleriyle sona eriyor...
960 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Ba-yıl-dım! Tek kelimeyle harikaydı. Daha iyi açıklayabilmek adına; Binbir Gece Masalları ile La Fontaine'in Masallar'ını karıştırın, bazı öykülere biraz da müstehcenlik ekleyin. Muhteşem karışımınız 100 güne 100 öykü şeklinde ellerinizde. (Bu arada bir yanlış anlaşılmaya mahal vermemek adına, Boccaccio'nun La Fontaine'den değil La Fontaine'in bu öykülerden etkilendiğini belirtmek isterim.) Birbirinden güzel, didaktik ve eğlenceli öykülerden oluşan bu iki ciltlik kitabı tahminimden çok daha hızlı ve keyifle okudum. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri olduğuna da can-ı yürekten inanıyorum. İyi ki #dünyaedebiyatıokuyoruz etkinliğimize İtalyan Edebiyatı'nı dahil etmişiz. Yıldızlı tavsiyemdir. =)
743 syf.
·4 günde
Yunan filolojisine düşkünlüğüyle bilinen Boccaccio, eserine verdiği "Decameron" adını da bu dilden devşirmişti: Yunanca, déka ("on") ile hēméra ("gün") sözcüklerinin birleşmesiyle oluşturulmuş olan "Decameron", "on günlük bir olay" anlamına gelmektedir. 100 öyküden oluşan eserde de günde 10 öykü anlatılır ve öyküler 10 günde sona erer.
"Giovanni Boccaccio, İtalyan dilinde düzyazının temelini atan adamdır. Yazı dili olarak Latince'nin kullanıldığı on dördüncü yüzyıl İtalya'sında, Boccaccio başyapıtı
Decameron'u, halk ağzıyla (İtalyanca) yazmış, bu kitabında hem bir çağın günlük yaşama biçiminden gerçekçi gözlemler atarmış, hem de İtalyan dilinin daha sonraki gelişme aşamalarına kaynak oluşturacak bir düzyazı düzeni kurmuştur.
10 gün boyunca anlatılan 100 öyküden oluşur. Her günü bir kral ya da kraliçe yönetir. Bunlar, veba salgınından kaçmak için toplanan yedi genç kadınla (Pampinea, Filomena, Lauretta, Emilia, Ellisa, Fieametta ve Neifile) üç erkektir (Panfilo, Filostrato, Dioneo).
Yason yayinciliktan degil oğlak yayinlarindan okuyorum. Sansürsüz bir anlatim var. Henuz kitabin baslarindayim ama anlatimdaki sürüklerlik beni fazlasiyla etkiledi. Zaten yazarindan da yapitin kalitesi anlaşılıyor. Ilerleyen gunlerde tekrar yazacağım. --1--
Şunu kesin bir dille söylüyorum; kesinlikle okuyun. Dünya edebiyatındaki ilk öykü kitabını, Boccaccio'nun başyapıtını, Orta Çağ Italyasini görün.
960 syf.
·Beğendi·9/10
Bir yazar bu kadar mı samimi olur? Hikâyeleri bu kadar mı kendisini sevdirir? Bitmesini istemediğim bir okuma oldu. On kişinin toplam 10 günde anlattığı 100 hikâyeden oluşuyor kitap. Zaten "Decameron" da "on günlük kitap" demekmiş. İtalyan edebiyatı açısından çok önemli olan kitap, 1350 yılında, kadınlar için yazılmış. Kitabın kapaklarının (iki ciltlik basımını okudum ve ciltlerin kapakları farklıydı) içeriği abartılı bir biçimde yansıttığını düşünüyorum. Çünkü bazı hikâyeler müstehcen olsa da bunlar aleni bir açıklıkla değil de tatlı bir benzetme diliyle anlatılmış. İçindekiler bölümü kitabın sonuna saklanmış (ikinci cilt) ve oldukça ayrıntılı bir içindekiler olmuş bu. İlgili gün kim kral ya da kraliçe, kim hangi hikâyeyi anlatmış hatta hikâyelerin özetine de yer verilmiş burada. Eğer bir kitapçıya giderseniz ve orada bu kitabı görürseniz mutlaka önsöz ve girişi okuyun. Giovanni Boccaccio'nun samimi dili sizi hemen çekecektir. "Decameron adlı kitabın onuncu ve sonuncu günü burada bitiyor."
743 syf.
·Beğendi·9/10
"Lamporecchio'lu Masetto, kendisini dilsiz gösterip, kadınlar manastırına bahçıvan olunca , kadınlar onunla yatmak için birbirleriyle yarışırlar."

Bu kitapta gerçekleşen olayları okuduğumuz zaman, bugün (21 .asırda) Asya ve Afrika kıtasında sıklıkla karşılaştığımız, dini kullanarak hırsızlık ve tecavüz gibi gayri ahlaki olayların, Avrupa kıtasında 1350 yıllarında yaşanıldığını görüyorsunuz.
Konu; veba salgınından kaçmak için bir sayfiye evine giden kızlı erkekli bir gurubun hikayesi.
Daha doğrusu bu gurubun vakit geçirmek için bir birlerine anladıkları hikayeler.
Yedi kadınla üç genç erkeğin on gün boyunca anlattıkları yüz öykü....
Öyküler yukarıda belirttiğim gibi genellikle din adamlarının baş rollerini oynadıkları sahtekarlıklar ve sapıklıklar üzerine kurulmuş..
Kitabın kapağında bunu görmeniz mümkün!
743 syf.
·Beğendi·9/10
Bocaccio'nun 10 günde kadın ve erkeklerce anlatılan öyküleri topladığı bu eser etkileyici bir üslupla yazılmış. Türkçe'de değişik baskıları var. Bir salgından kaçan insanlar nispeten güvenli bir yerde yerleşirler ve zamanı nasıl geçirsek diye düşünürler. Buldukları çözüm öyküler anlatmak olmuş. Erotik edebiyatın şaheserlerinden bu kitap.
960 syf.
·70 günde·Beğendi·9/10
Kadınlar için yazılmış,kadınlara ithaf edilmiştir. 3 erkek 7 kadın 10 gün geçirmek için birbirlerine hikaye anlatıyor. Tekniği önemlidir çünkü batı için yeni teknik olan hikaye içinde hikaye anlatma tekniğiyle yazılmıştır. Decameron'daki 100 hikaye kadın-erkek münaesebeti,kilisenin bozulmuşluğu,din adamları gibi konuları ele almıştır.
"Bana göre iyilikbilirlik erdemlerin en yücesi, iyilikbilmezlik ise kusurların en büyüğü."
Giovanni Boccaccio
Sayfa 20 - Oğlak Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Decameron
Alt başlık:
Cep Boy
Baskı tarihi:
1 Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
960
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753297226
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Decameron
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Oğlak Yayıncılık
Baskılar:
Decameron
Decameron
Boccaccio’nun 1349-1353 yılları arasında yazdığı başyapıtı Decameron on gün boyunca anlatılan yüz öyküden oluşur. Günde on öykü anlatılır. Her günü bir kral ya da kraliçe yönetir. Yazar Decameron’un önsözünde kitabın özelliklerini açıklar, sevenlerin, özellikle de seven kadınların acılarını hafifletmeyi amaçladığını belirtir. Decameron gelişmekte olan Floransa burjuvazisinin, işleri nedeniyle sık sık uzak ülkelere giden kocalarının dönüşünü beklemekle ömür tüketen kadınları için yazılmıştır. Veba salgınından kaçmak için bir araya gelen yedi genç kadınla üç genç erkek ‘gönüllerince yaşayarak gülüp eğlenmek, aklın sınırları dışına taşmayan zevkler tadabilmek’ amacıyla, önce Fiesole dolaylarında bir evde, sonra da bir şatoda konaklarlar. Her gün (Cumartesi ile Pazar dışında) öğleden sonra, her biri bir öykü anlatır. Öykünün konusunu günün yöneticisi (kral ya da kraliçe) belirler. Birinci ve dokuzuncu günde ise, herkes istediği öyküyü anlatır. Böylece yüz öykü anlatılmış olur.

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 107 okur

  • İbrahim Çakmak
  • Mithat İnandım
  • Samime BISI
  • Richard Wagner
  • Emel Çeçen
  • Aycan
  • Ferdi Bişkin
  • Gökhan Gümüşbaş
  • Su
  • Alper Barutçu

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%5.1 (2)
9
%5.1 (2)
8
%2.6 (1)
7
%2.6 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0