Dede Korkut Kitabı-1

9,1/10  (14 Oy) · 
60 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.272 gösterim
Dede Korkut Kitabı I giriş, metin ve faksimile bölümlerini içine
almaktadır. "Giriş" bölümünde Dede Korkut Kitabı'nı aydınlatacak başlıca konular ele alınmış ve eserle ilgili bilgiler verilmeye çalışılmıştır. "Metin" ortaya konurken, Dresden nüshası esas alınmış, Vatikan nüshası da yardımcı nüsha olarak kullanılmıştır. Kitabın "Faksimile" bölümünde, eserin her iki nüshasının faksimilesi yer almaktadır. İlk baskıda ISBN numarası yoktur.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  209
 • Sayfa Sayısı:
  154
 • ISBN:
  9789751606006
 • Yayınevi:
  Türk Dil Kurumu Yayınları
 • Kitabın Türü:
Münzevi Okur 
26 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde

"Bütün Türk edebiyatını terazinin bir gözüne, Dede Korkutu öbür gözüne koysanız, yine Dede Korkut ağır basar" dedikleri kadar var. Mukaddime kısmı ile başlayıp 12 farklı hikayeden oluşan eserde Türklerin kafirler ve kendi içlerinde gerçekleşen savaşları konu ediniyor. Bizlerin bu kitapdan çıkarmamız gereken dersler olduğuna inanıyorum. Giriş kısmında kadınların dört türlü olduğundan bahsediyor. Buradan o dönemde kadınlara verilen önemi de görebiliriz diye düşünmekteyim. Dili her ne kadar sadeleştirilmiş olsa da bilmediğim çok kelime vardı. Ama keyifle okudum. Çocukken okumuştum. Şimdi ise sınavda sorumlu olduğum için okudum. Keyifli okumalar...

Ender Bıyıklı 
25 Tem 19:33 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Dede Korkut, gerçek Türk kimliğinin araplaşmadan islam inancını taşıyan bilge büyüğü.. Daha önce parça parça hikayelerini, şiirlerini okuduğum türk efsanesini bu sefer baştan sona okuyorum..

"ağaç ağaç dersem sen üzülme ağaç, Mekke ile Medine'nin kapısı ağaç, Musa kelim'in asası ağaç, büyük büyük suların köprüsü ağaç, kara kara denizlerin gemisi ağaç, erlerin şahı Ali'nin Düldülünün eyeri ağaç, Zülfikar'ın kını ve kabzası ağaç, Şah Hasan ile Şah Hüseyin'in beşiği ağaç.."

Kitaptan 2 Alıntı

Onlarda bu dünyaya geldi geçti
Kervan gibi kondu göçtü
Onları da ecel aldı yer gizledi
Fani dünya yine kaldı
Gelimli gidimli dünya
Son ucu ölümlü dünya

Dede Korkut Kitabı-1, Muharrem Ergin (Sayfa 36 - Boğaziçi Yayınları)Dede Korkut Kitabı-1, Muharrem Ergin (Sayfa 36 - Boğaziçi Yayınları)

Kadınlar dört türlüdür.
Birisi solduran soptur.
Birisi dolduran toptur.
Birisi evin dayağıdır.
Birisi ne kadar dersen bayağıdır.

Dede Korkut Kitabı-1, Muharrem Ergin (Sayfa 18 - Boğaziçi Yayınları)Dede Korkut Kitabı-1, Muharrem Ergin (Sayfa 18 - Boğaziçi Yayınları)