Dedektif Auguste Dupin Öyküleri

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.405
Gösterim
Adı:
Dedektif Auguste Dupin Öyküleri
Baskı tarihi:
Mart 2012
Sayfa sayısı:
125
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754588101
Kitabın türü:
Çeviri:
Deniz Hakyemez
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Edgar Allan Poe (1809-1849): Topu topu kırk yıl süren çalkantılı yaşantısına karşın şiirleri, öyküleri ve denemeleriyle, çığıraçıcı etkisini günümüzde de sürdüren en önemli 19. yüzyıl yazarlarındandır. Elinizdeki kitaptaysa; akıl yürütme ve çözümleme teknikleriyle, Poe'nun dünya edebiyatına armağan ettiği ilk dedektif Auguste Dupin ve onun üç sıradışı macerası yeralmaktadır.

Memet Fuat (1926-2002); Yeni Dergi ve de Yayınevi kadar, denemeleri, derlemeleri ve çevirileriyle de, tartışmasız, edebiyatımızın son büyük antrenör-editörüydü.

Yurdanur Salman (1937); Memet Fuat'ın de Yayınevi'nden aldığa eli, çeviri, dergi yayıncılığı ve öğretmenli gibi tüm etkinlik alanlarında yaratıcı bir titizlikle sürdüren günümüzün en önemli çevirmen-yazarlarındandır.

Demiz hakyemez (1975); Bugüne dek Swift'ten Nadine Gordimer'e yaptığı çevirilerle ustalarından aldığı bayrağı en iyi biçimde taşıyacağını kanıtlamış yeni kuşak çevirmenlerimizdendir.
(Arka Kapak)
125 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Merhaba.

"Polisiye roman" türünün ilk örneği sayılan ve aynı zamanda dünya edebiyatının ilk dedektifi Auguste Dupin ve isimsiz arkadaşının maceralarını anlatan bir Poe eseri.

Kitap, üç öyküden oluşuyor. Bunlar Morgue Sokağı Cinayeti, Marie Roget'in Gizemi ve Çalınan Mektup.

Sherlock Holmes ve Hercule Poirot gibi karakterlerin oluşmasına ilham vermiş, Auguste Dupin'in bu maceralarını okurken bir çok türde eserler vermiş Poe'nun gizem ve gerilim yönünden de ne kadar başarılı bir yazar olduğunu göreceksiniz.

Keyifli okumalar dilerim...
125 syf.
·Beğendi·9/10
Polisiye, gotik edebiyatının fikir babası, bütün dedektiflerin atası olarak kabul edilen Dupin ,
Morgue Sokağı Cinayeti hikayesinde ortaya çıkmış.Iyi ki de çıkmış Poe 'nun Dedektif Dupin karakteri ,Arthur Conan Doyle 'un Sherlock Holmes ve Agatha Christini'nin Hercule Poirot karakterlerine ilham olmuştur. Polisiye sever birinin ya da ilgi duyan birinin mutlaka okuması gereken kitaptır.
.
Bu kitapta yer alan 3 hikaye birbirinden pek ayırmıyorum ama özellikle Morgue Sokağı Cinayeti bir harika . Poe 'nun Dedektif Dupin karakterine yüklediği misyon, çok zeki ,çözümleyici,gözlemci,biraz kibirli ,kendi zekasının ve yeteneğinin oldukça farkında olan bir karakter belki de kendisini anlatmıştır kimbilir.
Matematiğe olan ilgisi eselerlerine de yansımış çözülmesi zor cinayetler, şifreler oldukça fazla .
.
40 yıllık hayatına neler neler sığdırmış Küçük yaşta anne babasını kaybetmiş, bir tüccar tarafından evlatlık alınmış, üniversite yıllarında kumarla tanışmış alkol zaten ohooo...
Okulu bırakmış, nişanlısı başkası ile evlenmiş en sonunda Poe orduya yazılmış asıl yazmaya böyle başlamış. Asker dönüşü koruyucu babasının ölüm haberini almış sonra Kuzeni olan 13 yaşındaki Virginia ile evlenmiş (evet evet bildiğiniz pedofili vakası)ama çok sevmiş kısa zaman sonra karısını da kaybetmiş ve kendini de kaybetmiş. Ona yazdığı düşünülen Annabel Lee şiiri de ancak Ölümü sonrası ortaya çıkmış...
Oldukça garip bir hayat sürmüş kısacık ömründe ama geriye harika eserler bırakmış biz okuyuculara ... . .
125 syf.
·Puan vermedi
~~Kitap, üç öyküden oluşuyor. Bunlar Morgue Sokağı Cinayeti, Marie Roget'in Gizemi ve Çalınan Mektup.
Morgue Sokağı Cinayeti' ni daha önce Poe'nin başka bir öykü kitabından  okumuştum.
~~Sherlock Holmes ve Hercule Poirot gibi karakterlerin oluşmasına ilham vermiş, Auguste Dupin'in bu maceralarını okurken bir çok türde eserler vermiş Poe'nun gizem ve gerilim yönünden de ne kadar başarılı bir yazar olduğunu göreceksiniz.
~~İkinci öykü yani Marie Roget Cinayeti, bir çok eleştirmene göre gerçek bir olayın aydınlatılması için yazılmıştır deniliyor. Bu yüzden yarım kalmış unsurlar var.
~~Öyküler birbirinden güzel olmasına rağmen ben Morgue Sokağı Cinayeti'ni daha çok beğendim. Komiser Dupin'in gözlem yeteneği sizi de büyüleyecektir.
~~Öykülerin öncesinde  yapılan çözümleme tanımını, olaylarda bu çözümleme yönteminin kullanılmasını çok sevdim.
125 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Yazarın okuduğum ilk kitabı. Okuduğum anlatım bakımından en değişik dedektiflik hikayeleriydi. Okurken anlayabilmek için çaba harcamak gerekiyor. Girişte yapılan çözümleme tanımını, olaylarda bu çözümleme yönteminin kullanılmasını çok sevdim. Neden daha önce okumadım bilmiyorum.
125 syf.
·2 günde·7/10
Kitap üç öyküden oluşmakta. Öyküler gizemli bir havaya sahip. Anlatımı biraz karışık demek doğru olacak çünkü dikkatinizi vermediğiniz zamana olaylar birbirine girmekte. Gerçi bu hikayelere sadece dedektiflik öyküsü diye bakmakta yanlış olacaktır. Bir noktada felsefik sorular, düşünceler de işin içinde demek daha doğru olacak. Ayrıca ikinci öykü tam tamamlanmamış tabi ki bunun bir sebebi var ama yine de tam versiyonu okumak istiyor insan. Ayrıca Poe kendine ait yazım tarzı ile yine de başarılı.
Şahsen üç öykü arasında favorim ilk öykü olan Morgue Sokağı Cinayeti. Ama yine de buraya üç öykünün de isimlerini not düşmekte fayda var:
1- Morgue Sokağı Cinayeti
2-Marie Rogêt'nin Gizemi
3-Çalınan Mektup
Şunu da ayrıca belirtmek gerekir ki ikinci hikaye olan Marie Rogêt'nin Gizemi gerçek bir cinayete dayanıyor. Poe bu hikayeyi yazarken gazetelerden yararlanmış yani olay yerini vb gidip inceleme şansı bulamamış. Ayrıca bu hikayeyi yazma sebebi cinayetin aydınlanmasını sağlamak da denilebilir.
125 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Merhabaaaa kitapsever dostlar ️ @hunharcaokuyanlarkulubu müzün dünya klasiği seçkisiyle geldim. .
Dünyada ilk dedektif Poe tarafından yazılan Dupin'miş. Kitabın arka kapağından bu bilgiyi edindim. Sonra da @satir.arasindaki.kiz 'dan canım Poirot' umun oluşturulmasında bu karakterin etkili olduğunu öğrendim. Ooohh bu iki bilgiyle öyle de güzel başladım ki kitaba
.
İlk birkaç sayfada: "Bunlar nedir böyle?" diyebilirsiniz, Poe birkaç sayfada çözümleme üzerine kendi fikirlerinden bahsediyor. Sonra hikayeye başlıyor. Hiç ummadığım şekilde çözüldü mevzu ve bayıldım İkinci hikaye yine çok iyiydi ama bayıldım diyemem üçüncüsü ise sanırım birinci hikaye ile favori olma konusunda yarışır. 🥇 .
Polisiyesever biri olarak, dedektiflerin atası diyebileceğimiz Dupin ile tanışmaktan büyük onur duydum. Çözümleme kısımları alıştığımızdan fazla uzun olsa da, "Daha çok öykü olsaydı keşke."dedim. Gerçi 40 yıllık kısacık yaşamında Dupin karakterini oluşturması bile şahane.
.
Poe'ya ait başka kitap önerileri varsa çekinmeyin bol bol yazın Pek bi' sevdim
.
Huzurlu geceler ️
.
Açıkcası kitaba büyük bir hevesle bașlamıștım fakat sayfalar ilerledikçe tatmin olduğumu söyleyemem.
Çözümleme yöntemi bana çok sıkıcı geldi. (gazate filan)
125 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Poe, ilk detektif öykü yazarı olarak kabul ediliyor. Bu kitaptaki öyküler de onun Detektif Dupin karakterini anlatan öyküleridir. Bu öyküler aynı zamanda Sherlock Holmes ve Hercule Poirot gibi karakterlere model olmuştur.
Kitapla ilgili incelemem: https://kitapokurum.blogspot.com/...-dupin-oykuleri.html
125 syf.
·9 günde·8/10
Polisiyenin ilk ustası olarak adlandırılan yazar Edgar Allen Poe ile tanışma kitabım oldu. Tarzı da beni şaşırttı doğrusu. Uzun süredir listemdeydi anca yeni bitirebildim.

Genelde polisiye yazarlarının bir dedektifi, ajanı vardı. Sharlock, Nevzat Komiser, Hercule Poirot gibi... Seri romanlarda bu dedektif olayları araştırır. Bu eserde de Auguste Dupin'in çözümlemelerini okuyacaksınız.

3 farklı bölüm var bölümde. Her bölümün cinayet çözümlemesi işlenmiş. Farklı bir bakış açısıyla, düşüncelerle irdelenmiş ölümler. Uzun uzadıya anlatılmış cinayetlerin nasıl olabileceği. İlk hikaye gerçekten çok şaşırtıcıydı ve hoşuma gitti derken; 2. hikayede zorlandım. Son bölümde ise yine bir toparladı ama kitap bütünüyle beni pek sarmadı.

En azından yazarı tanımak için, tarzını anlamak için güzel bir deneyim. Şiirlerini de değerlendireceğim en yakın zamanda...
125 syf.
·Puan vermedi
Şairliği ile bilinen Poe'nin nesir denemesi Sherlock 'tan sonra okuyucu da hayal kırıklığı uğratabilir ama kendi içinde tutarlı öyküler.
125 syf.
·6/10
Üç öyküden oluşan kısa bir kitap. Polisiye kitaplar çok ilgi alanıma girmese de yazarından dolayı okudum. Kitap bazı bölümlerinde okuyucuyu yoruyor. Aslında olaylarla ilgili bölümler kolay anlaşılır olmasına rağmen yazarın girdileri hem kitabın konusunun dışında kalmış gibi hem de kitabın anlaşılması daha zor bölümleri (örneğin son öyküdeki matematikçilerle ilgili bölümler). Bununla birlikte karşılaşılan olayların çözümlemesi konusunda yazarın yaratıcılığı okunmaya değer.
125 syf.
·Puan vermedi
Çok güzel uç adet dedektiflik öyküsü okudum.Bu öykülerin Poe nun diğer eserlerinden en büyük farkı gereksiz ayrıntılar betimlemeler ve en önemlisi berbat sonlar bulundurmaması.Her öykü bence ayrı bir güzel.Poe nun sevdiğim sayılı eserlerinden.
Genel olarak herkesçe kabul edilen her fikrin, gelenekselleşmiş her türlü şeyin aptalca bir şey olduğunu söylemek yanlış olmaz, çünkü bunlar çoğunluğa seslenir.
Edgar Allan Poe
Sayfa 117 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Bilgeliğin, aşırı kurnazlıktan daha çok nefret ettiği bir şey yoktur.
Edgar Allan Poe
Sayfa 101 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Matematik, biçim ve nicelik bilimidir; matematiğe özgü uslamlama, mantığın biçim ve nicelik gözlemlerine uygulanmasından başka bir şey değildir.
Edgar Allan Poe
Sayfa 117 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
İnsan bilgisinin tarihi, en çok sayıda ve en değerli keşifleri, ikincil, dıştaki rastlantısal olaylara borçlu olduğumuzu öylesine kesintisiz bir biçimde göstermiştir ki, sonunda gelişmeleri önceden görerek, rastlantıyla ortaya çıkacak icatlara, buluşlara, üstelik sıradan beklentiler yelpazesinin çok dışındaki buluşlara, yalnızca büyük değil, en büyük olasılığı tanımak zorunlu olmuştur.
Edgar Allan Poe
Sayfa 74 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dedektif Auguste Dupin Öyküleri
Baskı tarihi:
Mart 2012
Sayfa sayısı:
125
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754588101
Kitabın türü:
Çeviri:
Deniz Hakyemez
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Edgar Allan Poe (1809-1849): Topu topu kırk yıl süren çalkantılı yaşantısına karşın şiirleri, öyküleri ve denemeleriyle, çığıraçıcı etkisini günümüzde de sürdüren en önemli 19. yüzyıl yazarlarındandır. Elinizdeki kitaptaysa; akıl yürütme ve çözümleme teknikleriyle, Poe'nun dünya edebiyatına armağan ettiği ilk dedektif Auguste Dupin ve onun üç sıradışı macerası yeralmaktadır.

Memet Fuat (1926-2002); Yeni Dergi ve de Yayınevi kadar, denemeleri, derlemeleri ve çevirileriyle de, tartışmasız, edebiyatımızın son büyük antrenör-editörüydü.

Yurdanur Salman (1937); Memet Fuat'ın de Yayınevi'nden aldığa eli, çeviri, dergi yayıncılığı ve öğretmenli gibi tüm etkinlik alanlarında yaratıcı bir titizlikle sürdüren günümüzün en önemli çevirmen-yazarlarındandır.

Demiz hakyemez (1975); Bugüne dek Swift'ten Nadine Gordimer'e yaptığı çevirilerle ustalarından aldığı bayrağı en iyi biçimde taşıyacağını kanıtlamış yeni kuşak çevirmenlerimizdendir.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 182 okur

  • Serkan ÖZHAN
  • Furkan Aktaş
  • Kadir Kılıç
  • Yaren Tuncay
  • Hilal
  • Epizot Portal
  • Cansu Yaman
  • Melis Tamam
  • Zehra yılmaz
  • Azam

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.8
14-17 Yaş
%5.5
18-24 Yaş
%20
25-34 Yaş
%36.4
35-44 Yaş
%29.1
45-54 Yaş
%7.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%43.7
Erkek
%55.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.5 (10)
9
%8.8 (5)
8
%22.8 (13)
7
%24.6 (14)
6
%19.3 (11)
5
%5.3 (3)
4
%1.8 (1)
3
%0
2
%0
1
%0