Dedektif Auguste Dupin Öyküleri

7,5/10  (15 Oy) · 
53 okunma  · 
15 beğeni  · 
683 gösterim
Edgar Allan Poe (1809-1849): Topu topu kırk yıl süren çalkantılı yaşantısına karşın şiirleri, öyküleri ve denemeleriyle, çığıraçıcı etkisini günümüzde de sürdüren en önemli 19. yüzyıl yazarlarındandır. Elinizdeki kitaptaysa; akıl yürütme ve çözümleme teknikleriyle, Poe'nun dünya edebiyatına armağan ettiği ilk dedektif Auguste Dupin ve onun üç sıradışı macerası yeralmaktadır.

Memet Fuat (1926-2002); Yeni Dergi ve de Yayınevi kadar, denemeleri, derlemeleri ve çevirileriyle de, tartışmasız, edebiyatımızın son büyük antrenör-editörüydü.

Yurdanur Salman (1937); Memet Fuat'ın de Yayınevi'nden aldığa eli, çeviri, dergi yayıncılığı ve öğretmenli gibi tüm etkinlik alanlarında yaratıcı bir titizlikle sürdüren günümüzün en önemli çevirmen-yazarlarındandır.

Demiz hakyemez (1975); Bugüne dek Swift'ten Nadine Gordimer'e yaptığı çevirilerle ustalarından aldığı bayrağı en iyi biçimde taşıyacağını kanıtlamış yeni kuşak çevirmenlerimizdendir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  125
 • ISBN:
  9789754588101
 • Çeviri:
  Deniz Hakyemez
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zagor 
24 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Merhaba.

"Polisiye roman" türünün ilk örneği sayılan ve aynı zamanda dünya edebiyatının ilk dedektifi Auguste Dupin ve isimsiz arkadaşının maceralarını anlatan bir Poe eseri.

Kitap, üç öyküden oluşuyor. Bunlar Morgue Sokağı Cinayeti, Marie Roget'in Gizemi ve Çalınan Mektup.

Sherlock Holmes ve Hercule Poirot gibi karakterlerin oluşmasına ilham vermiş, Auguste Dupin'in bu maceralarını okurken bir çok türde eserler vermiş Poe'nun gizem ve gerilim yönünden de ne kadar başarılı bir yazar olduğunu göreceksiniz.

Keyifli okumalar dilerim...

Dilek Eken 
08 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yazarın okuduğum ilk kitabı. Okuduğum anlatım bakımından en değişik dedektiflik hikayeleriydi. Okurken anlayabilmek için çaba harcamak gerekiyor. Girişte yapılan çözümleme tanımını, olaylarda bu çözümleme yönteminin kullanılmasını çok sevdim. Neden daha önce okumadım bilmiyorum.

Fatih Ötgün 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

hikayelerinde kullandığı soruşturma yürütme ve çözümlemeleri gayet iyi fakat yeterince anlayabilmeniz için çok içine girmeniz gerekiyor. olayın içine gazete manşetlerini de ekleyince beni okurken yorduğunu söylersem daha doğru olur. hikayeleri özgün olmakla beraber sonuca ulaşma yöntemleri ve anlatım şekli bakımından takdiri hak ettiğini düşünüyorum...

vurkan i 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şairliği ile bilinen Poe'nin nesir denemesi Sherlock 'tan sonra okuyucu da hayal kırıklığı uğratabilir ama kendi içinde tutarlı öyküler.

Kitaptan 17 Alıntı

Hatice Çakır 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gerçek, her zaman bir kuyunun dibinde değildir.

Dedektif Auguste Dupin Öyküleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 18 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Dedektif Auguste Dupin Öyküleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 18 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Hatice Çakır 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Genel olarak herkesçe kabul edilen her fikrin, gelenekselleşmiş her türlü şeyin aptalca bir şey olduğunu söylemek yanlış olmaz, çünkü bunlar çoğunluğa seslenir.

Dedektif Auguste Dupin Öyküleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 117 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Dedektif Auguste Dupin Öyküleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 117 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Hatice Çakır 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bilgeliğin, aşırı kurnazlıktan daha çok nefret ettiği bir şey yoktur.

Dedektif Auguste Dupin Öyküleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 101 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Dedektif Auguste Dupin Öyküleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 101 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Hatice Çakır 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsan bilgisinin tarihi, en çok sayıda ve en değerli keşifleri, ikincil, dıştaki rastlantısal olaylara borçlu olduğumuzu öylesine kesintisiz bir biçimde göstermiştir ki, sonunda gelişmeleri önceden görerek, rastlantıyla ortaya çıkacak icatlara, buluşlara, üstelik sıradan beklentiler yelpazesinin çok dışındaki buluşlara, yalnızca büyük değil, en büyük olasılığı tanımak zorunlu olmuştur.

Dedektif Auguste Dupin Öyküleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 74 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Dedektif Auguste Dupin Öyküleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 74 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Hatice Çakır 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Matematik, biçim ve nicelik bilimidir; matematiğe özgü uslamlama, mantığın biçim ve nicelik gözlemlerine uygulanmasından başka bir şey değildir.

Dedektif Auguste Dupin Öyküleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 117 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Dedektif Auguste Dupin Öyküleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 117 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Hatice Çakır 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Çözümleme gücü, bildiğimiz beceriklilikle karıştırılmamalıdır; gerçi çözümleyici ister istemez becerikli bir kimsedir, ama becerikli kimselerin hepsi çözümleme yapamazlar.

Dedektif Auguste Dupin Öyküleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 4 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Dedektif Auguste Dupin Öyküleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 4 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Figen Esen 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Alışılmamış ile anlaşılmazı birbirine karıştırmak gibi kötü , ama sık sık görülen bir hataya düştüler. Oysa düşüncenin gerçeğe doğru gidişine asıl bu alışılmamış şeylerin yardımı dokunur.

Dedektif Auguste Dupin Öyküleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 26)Dedektif Auguste Dupin Öyküleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 26)
Figen Esen 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Akıl gerçek olanı ararken, eğer arıyorsa ,yolunu sıradanlık ovasındaki tümseklere tutuna tutuna bulur.

Dedektif Auguste Dupin Öyküleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 59)Dedektif Auguste Dupin Öyküleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 59)
Hatice Çakır 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

En sakin düşünürler arasında bile, zihnin salt rastlantı olarak kabul edemeyeceği rastlantılar karşısında arada bir irkilip de doğaüstü olana belli belirsiz, gene de heyecan verici bir yarı inanmışlıkla bağlanmayan hemen hemen hiç kimse yoktur.

Dedektif Auguste Dupin Öyküleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 40 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Dedektif Auguste Dupin Öyküleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 40 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Dilek Eken 
08 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Akıl, gerçek olanı ararken, eğer arıyorsa, yolunu sıradanlık ovasındaki tümseklere tutuna tutuna bulur; bu gibi vakalarda sorulması gereken doğru soru 'ne oldu?' değil de, 'daha önce olmayan ne oldu?' sorusudur."

Dedektif Auguste Dupin Öyküleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 56)Dedektif Auguste Dupin Öyküleri, Edgar Allan Poe (Sayfa 56)
2 /