Dedem Kurt Seyit Ve Ben Sözsüz Bir Ayinin Ortasında

9,3/10  (8 Oy) · 
23 okunma  · 
11 beğeni  · 
801 gösterim
Canım dedem Kurt Seyit,

Seninle hiç rastlaşmadık!

Ben doğmadan çok önce, sen buralardan göçüp gitmiştin, hayatımın kahramanı olacağını bilmeden, kendi ölümünü kendin seçip isteyerek, geride derin yaralar açıp terk etmiştin her şeyi ve herkesi... Çocukluğumdan beri annemden ve anneannemden dinlediğim bütün masalların kahramanları arasında benim en hayran olduğum sadece sendin. Senin harika bir öykü kahramanı olacağını düşünürdüm, hakkında anlatılan onca şeyi dinlerken... Küçük, camekânlı büfenin üzerinde, çerçeve içinde duran sepya fotoğrafın, başkalarından dinlediklerimin çok ötesinde uzun öyküler anlatırdı bana sessizce.

İskemleyi büfenin önüne çeker, dirseklerimi dayayıp uzun uzun seyrederdim; çarlık üniforman, çizmelerin, kılıcınla çektirdiğin o fotoğrafı. Seni, daha üç yaşındayken ve inan bana o yaşında hiçbir çocuğun dedesini sevemeyeceği kadar çok seviyordum, sadece bana fısıldadıklarından dolayı. Sen benim için, artık ulaşamayacağım, kaybolmuş bir zamanın, sınırları değişmiş, o gün için hiç gidemeyeceğim bir ülkenin, kitabı hiçbir zaman yazılmamış isimsiz bir kahramanıydın. Hem uzak bir masal zamanda kalmış, hem de kendime çok yakın hissettiğim, hüzün veren bir kayıptın...

Erkeklerin kadınlarını baş tâcı ettikleri, kadınların erkeklerinin sevgi dolu yoldaşları oldukları bir aile geçmişimin masalsı kahramanı dedem Kurt Seyit'le beraber yaşadığım ruhsal yolculuğun hikâyesi… Benim Matruşka zamanlarım…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  376
 • ISBN:
  9786054994250
 • Yayınevi:
  Destek Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 63 Alıntı

Metin Özdemir 
10 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Hazırlıklı olmadığımız hüzünler vurur sizi yüreğinizden.

Dedem Kurt Seyit Ve Ben, Nermin Bezmen (Sayfa 23)Dedem Kurt Seyit Ve Ben, Nermin Bezmen (Sayfa 23)
Metin Özdemir 
10 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Hep hüzündür göç ve hep hüzünlüdür göçmen, hele ki gönülsüz bir göçmen...

Dedem Kurt Seyit Ve Ben, Nermin Bezmen (Sayfa 25)Dedem Kurt Seyit Ve Ben, Nermin Bezmen (Sayfa 25)
Metin Özdemir 
09 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Mücadeleden yılmıyorum. Hiç vızıldanmam,şikayet etmem. Hayallerimin sonu yoktur. Hayaller, oturduğum yerde kurgulanan olmazlar değildir benim için. Tam aksine, uğrunda mücadele verilecek, yollar arşınlanacak ve sonunda yakalanacak düşlerdir.

Dedem Kurt Seyit Ve Ben, Nermin Bezmen (Sayfa 22)Dedem Kurt Seyit Ve Ben, Nermin Bezmen (Sayfa 22)
Metin Özdemir 
10 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Hüzün geldiğinde onu da neşem kadar derin ve güçlü yaşamaya, tadını çıkarmaya bakarım. Beni çok besleyen bir duygu olduğunu biliyorum.

Dedem Kurt Seyit Ve Ben, Nermin Bezmen (Sayfa 37)Dedem Kurt Seyit Ve Ben, Nermin Bezmen (Sayfa 37)
Metin Özdemir 
14 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Sevginin birine verilmesiyle diğerinden alındığını zannedenler sevginin kocaman, sınırsız bir duygu seli olduğunun farkında değil. İnsan hem ailesini, hem hayat arkadaşını, hem de çocuklarını ve diğer sevdiklerini aynı anda ayrı ayrı sevebilir. Bunların hepsi sevgidir ve hiçbiri , diğerinin yerini almaz, diğerinin sevgisini çalmaz... Anne ayrı sevilir,baba ayrı... Kaç kardeş ya da kaç çocuk olursa olsun, hepsi ayrı sevilir.
Sizin de birçok sevdiğiniz vardır ama eminim hepsini kendi kimliğinin yarattığı sevgiyle anarsınız. Birini daha az sevmek, diğerinin sevgisine eklemez. Aynen birini daha çok sevmek, diğerinin sevgisinden eksiltmediği gibi. Yetiştirilirken 'sevgi' kavramının zihinlerimize nasıl işlendiği bunun için çok önemli.

Dedem Kurt Seyit Ve Ben, Nermin Bezmen (Sayfa 154)Dedem Kurt Seyit Ve Ben, Nermin Bezmen (Sayfa 154)
Metin Özdemir 
17 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Bana hayran olup sevenlerin de, eleştirenlerin de sebebi aynı. Kendim olmam.

Dedem Kurt Seyit Ve Ben, Nermin Bezmen (Sayfa 352)Dedem Kurt Seyit Ve Ben, Nermin Bezmen (Sayfa 352)
Metin Özdemir 
10 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Kırgınlıkları ortadan kaldırabilmenin en güçlü ve etkili yolu; hesaplaşma ya da haklı çıkma çabası içinde olmadan anlayışla konuşabilmek. Lakin bu herkesin, her zaman gösterebileceği bir tavır değildir maalesef. Bu yüzden de pek çok yürek kırgın ve vedasız ayrılıp gidiyor yeryüzünden.

Dedem Kurt Seyit Ve Ben, Nermin Bezmen (Sayfa 53)Dedem Kurt Seyit Ve Ben, Nermin Bezmen (Sayfa 53)
Metin Özdemir 
10 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

İnsanları, bir diğerini anlamaya, kendini anlatmaya çalışmak veya özür dilemekten alıkoyan en büyük etken; bazen gurur bazen de özgüvensizlik...

Dedem Kurt Seyit Ve Ben, Nermin Bezmen (Sayfa 50)Dedem Kurt Seyit Ve Ben, Nermin Bezmen (Sayfa 50)