Defne'yi Beklerken

8,9/10  (7 Oy) · 
13 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.282 gösterim
Ödüllü yazar Aslı Der, gençler için yazdığı ilk romanında, yalnızlığı, hüznü, dostluğu ve umudu bir gencin günlüğüne sığdırıyor. Ergenliğin zorlu yollarını ve iletişimsizliğin yol açtığı çözümsüzlükleri, okul, ev, komşular üçgenine yerleştiren roman, akran zorbalığı, yetişkin-genç ilişkisi gibi zor konuları merak uyandırıcı ve temposu yüksek bir kurguyla işliyor. Romanında dostluğun, ilk aşkın, edebiyatın ve müziğin iyileştirici gücünü hissettiren yazar, bir yandan gencin sıkıntılarını ve sığındığı kaleleri onun kelimeleriyle aktarırken, bir yandan da bütün bunlara kör olabilen yetişkinin iç hesaplaşmasını gözler önüne seriyor. Hem gençlerin hem yetişkinlerin kendi duygu dünyalarına ait pek çok ayrıntı bulabileceği roman, hızı giderek artan dünyada bir anlığına da olsa durup dinlemenin ve anlamanın önemine işaret ediyor. İşkolik annesi ve bitmek bilmez kitabını yazmaya çalışan babasının arasında büyüyen Defne, çok yalnızdır. Üstelik, okuldaki Patlak Kız adı ve başına bela olan bir grup yüzünden iyice köşeye sıkışmıştır. Ancak, sınıfa gelen gizemli bir genç ve apartmanda keşfetmeye başladığı yeni yaşamlar, onu dönüştürmeye başlar. Odasında baygın bulunduğu âna dek onun yaşadıklarından habersiz olan annesi, bu dönüşümün izini, hastanenin acil servisinde korkuyla beklerken sığındığı Defne’nin günlüğünde bulabilecek midir?..
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9786054603459
 • Yayınevi:
  Günışığı Kitaplığı
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Berra Nisa GENÇ 
05 Mar 19:28 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yaptığımız tüm hataların aslında kendi hikayemizin bir parçası olduğunu ve o hataların h ayatlarımızı özel kıldığını kızına anlatsaydı, anlar mıydı Defne?

Defne'yi Beklerken, Aslı Der (Sayfa 126)Defne'yi Beklerken, Aslı Der (Sayfa 126)
Berra Nisa GENÇ 
05 Mar 18:21 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsanlar uydurur; hem de gerçeği tamamen unutarak uydurur.

Defne'yi Beklerken, Aslı Der (Sayfa 31)Defne'yi Beklerken, Aslı Der (Sayfa 31)
Berra Nisa GENÇ 
05 Mar 19:10 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Birine yalan söylediğinde -ki, karşındakinin bunu bilip bilmemesi bence hiç önemli değil- o binlerce, milyonlarca ışıktan biri söner. Kalbinin o minicik noktası ışıksız kalır. Yalanların arttıkça, daha çok ışık kaybedersin ve inan bana, sonunda kalbinin kararan noktaları hayatını da karartır. Hiçbir yalan gizli kalmaz... Bence hiçbir kalp de ışıksız kalmamalı."

Defne'yi Beklerken, Aslı Der (Sayfa 113)Defne'yi Beklerken, Aslı Der (Sayfa 113)