Defterimde Kuş Sesleri

8,6/10  (9 Oy) · 
31 okunma  · 
8 beğeni  · 
783 gösterim
12 Mart Askerî Darbesi, '68 Kuşağı' diye anılan bir gençlik kesimini yok etmek amacıyla yapılmış bir baskın hareketiydi. 1971, 1972 yıllarında iki kez tutuklanıp cezaevine girdim. Orada sık sık -gizlice- günlük tuttum. Bunu yaparken, bir yandan da dışarıya durmadan mektuplar yazıyordum. O günlük notlarda, mektuplarda yazamadığım pek çok ayrıntıyı, kafama, yüreğime kazıdım. Tuttuğum gizli günlük notlarımdan kurtarabildiklerimi, dışarıya yazdığım mektuplardan bulabildiklerimi belleğimde kalanlarla buluşturunca ortaya Defterimde Kuş Sesleri çıktı. Bu kitabı, daha önce yazdığım Gülünün Solduğu Akşam'ın devamı gibi de okuyabilirsiniz.
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  399
 • ISBN:
  9789750702228
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
mısra 
22 Haz 00:58 · Kitabı okudu

Defterimde Kuş Sesleri, 12 Mart Darbesi sonrasında tutuklanan Erdal Öz’ün cezaevinde tuttuğu günlüklerden, notlardan, yazdığı mektuplardan ve anılarından oluşuyor.

Erdal Öz ilkinde kitabevinde kullandığı ambalaj kağıdı üzerinde yazan özlü sözlerden ve ikincisinde ise Boğaziçi uçağının kaçırılmasında ilgisinin olduğu gerekçesiyle tutuklanıp cezaevine konur. Tutukluluk süresi içerisinde sessiz, yazı yazmaya elverişli bir ortam olmaması nedeniyle yazabildiklerini kısa notlar halinde yazar, kağıda dökemediklerini de belleğine kazır. Yazarak içinde bulunduğu güç duruma dayanmaya çalışır.

İçerdeki hayatı bize anlatıyor. Cezaevi koşullarını, 60-70 kişinin kaldığı koğuşlarda demokratik düzen ve temiz bir ortam oluşturmak için yaptıklarını, kendisiyle birlikte tutuklu olanlara dair gözlemlerini aktarıyor. İkinci tutuklanmasında bir süre hücrede tutulur ki en zor süreçlerden birisi.

Özellikle Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla ilgili bölümleri okumak, daha önce bilmediğim ayrıntıları öğrenmek okumamı ilginç ve özel hale getiren nedenlerin başında. Yine tanıdık isimlerle ilgili ayrıntılar var Sinan Cemgil, Ömer Ayna, Mustafa Taylan, Doğu Perinçek, Yılmaz Güney. Yazar anlattıklarını sadece cezaevindeki günlerine ait notları ve günlükleriyle sınırlı tutmamış, kendi yaşamından da kesitlere, anılara yer vermiş. Cezaevinde anımsadığı anılarını çocukluğundan başlayarak içtenlikle defterine yazmış. Bu bölümlerde de yakın geçmişe ilişkin kayda değer bilgiler olduğunu söyleyebilirim. Edip Cansever’in Ahmet abisiyle tanışması, Yaşar Kemal’le olan anısı belleğimde iz bırakanlar arasında.

Yine eşine yazdığı mektuplarında ise bahsettiği kitaplar var ki gerek eşinden getirmesini istiyor, gerekse okuduklarıyla ilgili düşüncelerini yazmış ki, ben de meraklanıp bazılarını şimdiden okuma listeme aldım. Oğuz Atay, Tolstoy, Dostoyevski, Kazancakis, Turgut Uyar, Edip Cansever, Kemal Tahir’le ilgili düşüncelerinden bahsetmiş.

Ayrıca yazarın cezaevinde yaptığı çok güzel karakalem çalışmaları var kitabın son kısımlarına serpiştirilmiş. Cezaevindeki tekdüze yaşamın okuduklarını anlamasını engellediğinde zaman geçirmek için orada gözüne çarpan nesnelerin resimlerini defterine çizmiş. Okuduğu kitaplar, şairlerin şiirleri, dizeleri, radyoda çalan müzikler, kendi yazdığı öykülerle, resimleriyle cezaevinin duvarlarını aşmış aslında Erdal Öz.

Tutukluluk günlerinde özlemi, sevgiyi, acıyı, umudu, anıları, hayalleri fısıldayan kuşların olduğu birçok defter biriktiriyor Erdal Öz. Hüzünlü kuş seslerinin…

“ ‘Rüzgâra yazılıdır’ diye çok güzel bir şarkı vardır, ‘Bunun yanıtı rüzgâra yazılıdır’. Orada olanlar, daha sonra başka bir odaya alınıp bana yapılanlar, o rüzgâra o gün esen o hızlı rüzgâra yazılmıştır sanırım.”

Özge Göksu 
19 Nis 11:12 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Gülünün Solduğu Akşam'ı bitirince Defterimde Kuş Sesleri'nin devamı olduğunu biliyordum. Nedense araya en az üç dört kitap koymak, etkisinden kurtulmak istedim Erdal Öz'ün. Sadece bir kitap sonra tekrar geri döndüm kalemine. Erdal Öz yine anılarını roman gibi, kalem kalem, samimi ve doğal bir şekilde işlemiş. Deniz'lerimin canının alındığı dönemden sonra tekrar içeri alınmasını konu alan bu kitapta, şiirler, kitap tavsiyeleri, bir adamın yalnızlığı, eşine yazdığı mektupları kısacası esaret hayatının en iyi anlatımını bulabilirsiniz. Okuyun...

İrem Karataş 
18 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Defterindeki kuş seslerini bize duyurduğu için yazara minnettarım. Erdal Öz'e sonsuz teşekkürler... O günleri yaşamayı yürekten isteyenler için yaşanılmış kadar net anılar bırakmış.

Kitaptan 36 Alıntı

mısra 
16 Haz 18:01 · Kitabı okudu · İnceledi

“Siz bizi yargılayamazsınız. Asıl bizim sizi yargılamamız gerek diyeceğiz mahkemede,” diyor Deniz.

Defterimde Kuş Sesleri, Erdal Öz (Sayfa 70)Defterimde Kuş Sesleri, Erdal Öz (Sayfa 70)
mısra 
16 Haz 18:01 · Kitabı okudu · İnceledi

İçerideyim işte, kapatılmışım. Gereksiz duygulanmaların yeri değil burası. Paul Eluard’ın dizeleri geliyor aklıma:

Kapılar tutulmuş neylersin
Neylersin içerde kalmışız.

Defterimde Kuş Sesleri, Erdal Öz (Sayfa 66)Defterimde Kuş Sesleri, Erdal Öz (Sayfa 66)
Özge Göksu 
19 Nis 10:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Gülünç buluyorum bu yaptıklarımı, ama başka bir uğraş da bulamıyorum. Belki yazı yazmalıyım, ama olmuyor. Dediğim doğru:
'Kurşun yağmuru altında şiir yazılmıyor sevgili.'
Yaşarken güç, ama acılar olmadan yazı da olmuyor. Acılar olmasa bile, hüzünlü günler yoksa, yazılacak şeyler çok yüzeyde kalır sanıyorum.
Edip Cansever, bana yazdığı mektuplarında 'iyi günler' dileyeceğine, 'iyi acılar' dilerdi. Acıların, sıkıntıların, hüzünlerin şairidir Edip.

Defterimde Kuş Sesleri, Erdal Öz (Sayfa 271 - Can Yayınları)Defterimde Kuş Sesleri, Erdal Öz (Sayfa 271 - Can Yayınları)
Özge Göksu 
 12 Nis 10:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Osman Şahin'in Erdal Öz'e mektubundan...
'Üzgünüm, bütün akılları omuzlarında olan bu adamlar, her türlü düşünceyi karşılarında hazır ol durumuna getirmek istiyorlar. Ama bir gün onlar da üzerimizdeki güneşi göreceklerdir.'

Defterimde Kuş Sesleri, Erdal Öz (Can Yayınları)Defterimde Kuş Sesleri, Erdal Öz (Can Yayınları)
mısra 
18 Haz 01:51 · Kitabı okudu · İnceledi

Dün gece, Salinger’in Gönülçelen adlı romanını okuyup bitirdim. Uyuduğumda bugünün ilk saatleriydi. Çok çok güzel bir roman. 16-17 yaşlarında bir çocuğun gözüyle, diliyle anlatılıyor. Nasıl her şeye boş veren, nasıl hayaller içinde, ama nasıl yalnızlık çeken tatlı bir çocuk. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, savaşın bitimiyle birlikte, içine onca kapanmış olan Amerika, biren Avrupa’yla içli dışlı olmak zorunda kalınca, Avrupa’nın değişik düşünce akımları Amerika’yı allk bullak ediyor, McCarty denilen o aşağılık adamın körüklediği korkunç bir baskı dönemi başlıyor Amerika’da. Bir kısmı baskı dönemini elverdiği ölçüde bir şeyler yazmaya çalışıyorlarsa da, yazarların çoğu susuyor. Korkunç bir ‘Cadı Kazanı’ kaynatılıyor. Korkunç bir aydın avı.
Salinger, işte bu dönemde yazmış Gönülçelen’i. O dönemin Amerikan gençliğini çok ustaca anlatmış.

Defterimde Kuş Sesleri, Erdal Öz (Sayfa 383)Defterimde Kuş Sesleri, Erdal Öz (Sayfa 383)
mısra 
24 Haz 17:23 · Kitabı okudu · İnceledi

İnsanı korkutmak, onu korku içinde yaşatmak kadar aşağılık bir başka tavır da düşünemiyorum.

Defterimde Kuş Sesleri, Erdal Öz (Sayfa 210)Defterimde Kuş Sesleri, Erdal Öz (Sayfa 210)
mısra 
17 Haz 01:51 · Kitabı okudu · İnceledi

Gece, 15-16 Haziran olaylarında ölenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunduk. Yehova Şahitleri saygı duruşuna katılmadılar. Budalaca bir şeydi yaptıkları, koğuşun tepkisini aldılar.

Defterimde Kuş Sesleri, Erdal Öz (Sayfa 37)Defterimde Kuş Sesleri, Erdal Öz (Sayfa 37)
mısra 
17 Haz 01:52 · Kitabı okudu · İnceledi

Garip. Hep mektuplaşmak isterdim seninle. Bu sana yazdığım ilk mektup. Düşün ki, söylemek istediğim hiçbirşeyi yazamayacağım. Kuraldışı bir yazışma; sanki birisi omuzumun üzerinden yazdıklarımı okuyor gibi.

Defterimde Kuş Sesleri, Erdal Öz (Sayfa 40)Defterimde Kuş Sesleri, Erdal Öz (Sayfa 40)
Özge Göksu 
19 Nis 09:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Behçet Necatigil'in Şiirinden
'Çorak topraklar gibi ruhumuz
Gelsin kadın, gelsin içki, gelsin dans
Sıkıntıdan boğuluyoruz...'

Defterimde Kuş Sesleri, Erdal Öz (Sayfa 270 - Can Yayınları)Defterimde Kuş Sesleri, Erdal Öz (Sayfa 270 - Can Yayınları)
4 /