Defterimden Portreler (Tarihten ve Günümüzden)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.899
Gösterim
Adı:
Defterimden Portreler
Alt başlık:
Tarihten ve Günümüzden
Baskı tarihi:
Temmuz 2017
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051144832
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Defterimden Portreler
Defterimden Portreler
“Her zaman portre kaleme almayı sevdim. Portre çizmek başlı başına bir sanattır. Ayrıntılı bilgilerle çizilen büyük tarihi portreler bizde mevcut değil. Sebebi açık, sanatçı değiliz. Bir tarihi kişiliği çizmek için her şeyden evvel edebiyatçı olmak, öyle bir gelenekten gelmek lazım. Bu nedenle benim girişimim bir eskizdir, okuyucunun tepkisini ve ilgisini bekliyorum.”
-İlber Ortaylı-

Tarihçiliğin ve üslup sahipliğinin zirve noktası İlber Ortaylı bu sefer defterini okurlarıyla paylaşıyor. Okuduklarını, tanıdıklarını, hocalarını kendi gözünden okuyucularıyla paylaşıyor. Tarihe yön veren kişiler, günümüzün tanınan, tartışılan, konuşulan isimleri Ortaylı’nın kaleminde yeniden canlanıyor.

Tarihten…
Sezar, İmparator Augustus, Fatih Sultan Mehmed, Yavuz Sultan Selim, Şarlken, Kanuni ve Hürrem, Mimar Sinan, Evliya Çelebi, Kösem Sultan, III. Selim, Çariçe II. Katerina, Kavalalı Mehmet Ali Paşa, II. Abdülhamid, Tolstoy, Puşkin, Beethoven…

Günümüzden…
Latife Hanım, Kazım Karabekir, Osman Ertuğrul Efendi, Neslişah Sultan, Mehmed Akif Ersoy, Bülent Ecevit, Cemil Meriç, Halil İnalcık, İsmail Cem, Recep Yazıcıoğlu, Yahya Kemal, Attilâ İlhan, Hüseyin Hatemi, Yılmaz Öztuna, Reşad Ekrem Koçu, Irene Melıkoff, Oktay Aslanapa, Özdemir İnce, Sureyya Faruki…
256 syf.
·4 günde·9/10
hocamız bu kitabında, hem dünyadan hem ülkemizden pek çok isme yer veriyor. Kitabın başında, yazdıklarının edebi yönden değil tarihi açıdan okunması, incelenmesi gerektiğini belirtmiş. Kitabı okurken ben de aynı şeyleri düşündüm. gerçekte olan neyse onu söylemiş olması ayrı güzel, Anlatılanlar, anekdotlar ilgimi çekti bunu söyleyen hocamız olunca, pekte memnun oldum tarih sever biri olarak hocanın, akıcı ve sıkılmayacak bir eserlerinden biri. #okudumbitti
256 syf.
·Beğendi·8/10
Bu kitabını diğerlerine göre daha çok sevdim sanki Fatih Sultan Mehmet’ten Tolstoy’a kadar bir kişinin portresine yer vermiş kitabında. Güzel bir eser. İyi okumalar var olun
256 syf.
·9 günde·10/10
İlber Ortaylı okumak cesaret ister diye korkuyla başladığım bu kitap, keyifli bir yolculuk oldu. Kendisi okuyucuyla sohbet eder gibi, rahat, akıcı bir dil kullandı.
Arka kapak yazısında tarih portrelerini kaleme almayı sevdiğinden bahsetmiş zaten. Bu kitapta da tarihteki ve Türkiye için önemli işler yapmış geçtiğimiz yüzyıl içindeki gerek yabancı gerek Türk birçok insanın portresini çizer gibi hepsi hakkında kısa kısa bilgiler vermiş. Bir başlangıç yapmış, devamını merak eden araştırıp okuyabilir, öğrenebilir. Tarihte yer yapmış kişilerin aksine, Türkiye için birçok fayda sağlayan ama isimlerinin belli bir kesimden başka kimsenin bilmediği kişileri anlatması benim çok hoşuma gitti. Şu an kitabı bitirdikten sonra çoğunu aklımda tutamadığımı bilsem de yine de okumak zevkliydi.
Kendisinin düşüncelerine ve bilgisine saygı duymamak elde değil. Okuduğum ilk kitabıydı ama kesinlikle son olmayacak.
304 syf.
"Tarihten Portreler" ve "Çağdaş Türkiye'den Portreler" olarak iki ayrı şekilde sınıflandırılmış portreler için İlber hoca kitab'ın önsöz kısmında şu şekilde görüşlerini belirtmiştir: "Birçoklarının yanında uzun süreli öğrencilik yaşadım, kimileriyle zaman zaman dostluğum oldu, kimileriyle de geleneksel terbiye ölçüleri içinde saygı ve bağlılık bildirmek için yaptığım ziyaretlerle seneler geçti. Bazılarını ise basından tanıdım, sonra dost oldum."  Tarihten Portreler kısmı benim için daha ilgi çekici oldu diyebilirim, işte o dünya tarihine iz bırakan isimlerden Bazıları: "Fatih Sultan Mehmed, Julıus Caesar, Mimar Sinan, Ludwıg Van Beethoven, Lev Tolstoy", bir de Çağdaş Türkiye kısmından gözüme çarpan isimler var: " Cemil Meriç, Bülent Ecevit, Mehmet Akif Ersoy, Yahya Kemal, Recep Yazıcıoğlu, Halil İnalcık" gibi pek çok tanıdığımız portrelerin yanında, ismini ilk defa duymuş olduğum çağdaş Türk aydınlarını da tanıma fırsatı bulmuş oldum. Kültür Sanat ve Tarih alanlarıyla ilgilenenler için keyifli bir okuma olacaktır.
304 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
Türkiye’nin önde gelen tarihçilerinden İlber Ortaylı bu eserinde defterini okurlarıyla paylaşıyor. Okuduklarını, tanıdıklarını, hocalarını kendi gözünden anlatıyor. İki bölümden oluşan bu kitap ilk olarak dünya tarihinin büyük şahsiyetlerini ele alıyor. İkinci bölümde ise çağdaş Türkiye’nin simalarını okuruyla buluşturuyor..

Kısa kısa kesitlerle tarihin önemli şahsiyetlerine vurgu yapılarak hatırat tadında anlatıldığı, insanı meraka sürükleyerek, araştırma duygusunu perçinleyen bir eser sunuluyor...

Gençlerin tarihe bu kadar uzak olduğu bir çağda kendi defterinden notları paylaşarak samimi bir üslup ile tarih bilgisi sunan İlber Ortaylı’nın bu eserini okumak için geç kalmamak gerekir.
304 syf.
Son dönem münevveri, eski ahlakıyla modern bilimin belki de yaşayan en iyi savunucusu İlber Ortaylı. Hem yaşı hem eğitimi hem de gelişimi itibariyle pek çok alanda birçok aydın tanımış, okumuş ve araştırmıştır. Entelektüel birikimini sadece tarihçiliğine ve akademisyenliğine borçlu olmayan Ortaylı, kişisel merakı, girişkenliği ile çevresini kaliteli bir kalabalıkla doldurmuş. Bu kitap da İlber Ortaylı’nın tabiri caizse Türkiye’nin ve Dünya’nın kurumsal hafızasını oluşturan şahsiyetleri anlattığı bir kitaptır. Bilgi kirliliğinin artık farkedilemeyecek düzeye geldiği günümüz bilgi karmaşasında, aydın kişilikleri tanıyabileceğimiz net bir kaynak olmuş Defterimden Portreler.
256 syf.
·2 günde
Kitap iki bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm Tarihten Portreler ve İkinci Bölüm Çağdaş Türkiye'den Portreler.
İlber hoca renkli bilgi dünyası ile ülkemizde önemli bir şahsiyet fakat ağırlığı gün geçtikçe yayınlandığı ya da ona yayınlatılan eserleri ile maalesef yitirdiğimiz bir değer. Bu kitabın kimin kaleminden çıktığını çok merak ediyorum. Bu eserin İlber hocaya ait olduğunu düşünmek istemiyorum eğer bunu düşünürsem saygımı yitirme yolunda bir adım atmış olacağım. Kaynaksız, atıfsız (tek bir yerde var) ve dipnotsuz bir İlber Ortaylı kitabına daha katlanmak zor. Bilgiler var kaynakları belirsiz daha sonradan açıp bakmak imkanı sıfır. Objektifliğini kaybetmiş bir İlber Hoca, bir konuda yüklendiği kişilere diğer taraf da aklamaya çalışmak, televizyonlarda olumlu konuştuğu konu ve şahısları kitaplarında isim vermeden yermeler. Ve Abdülhamid II.'nin olmayan sözde hatırat defterinden örnekler vermek. Popüler tarihin sonuçları İlber Ortaylı'da tam bir yıkım oldu. Yayıncıların resmen kullandığı ve pazarladığı bir hoca oldu. Önerilecek bir kitap değil.
256 syf.
·43 günde·6/10
İlber Ortaylı Hoca'nın kaleminden dünyaya iz bırakmış insan portreleri...
Popüler kültürün dışında kalmış, kendini yetiştirebilmiş olmanın verdiği ağırlıkla boynunu topraktaki başaklar gibi eğen insanlara bir saygı duruşudur bu kitap.
İnsana neden bir dil daha öğrenmesi gerektiğini, neden daha çok okumak istediğini, sanatı bilimi tarihi insanı hayatı neden öğrenmek zorunda olduğunu anlatan bir kitap.
Sen hep bizimle ol İlber Hocam!
304 syf.
·Beğendi·9/10
Türkiye'nin önde gelen tarihçilerinden İlber Ortayli defterinden portreleri bizimle paylaşıyor. Okuduklarını, tanıdıklarını, hocalarını kendi kalemiysek bize aktarıyor.Tarihe yöne veren kişiler, günümüzün tanınan, tartışılan isimleri hocanın kalemiyle yeniden can buluyor. Dünya tarihinden imparatorlar, alimler, müzisyenler, şairler, mimarlar, padişahlar, askerler yer alıyor kitapta...Türkiyeden paylaştığı portreler ise hocanın bizzat tanıdığı çalışkanlıkları ve başarılarıyla hocanın kalbinde taht kurmuş kişiler...
304 syf.
·3 günde·8/10
İlber Hocamızı anlatarak zamanınızı çalmak istemiyorum. Zira ülkemizde hayattayken değerinin bilindiğini ve yeterince tanındığını düşündüğüm ender güzel insanlardan.

İlk basımı 2011 yılında Timaş Yayınlarından yapılan Ortaylı kitabı.

İki bölümden oluşan eserinde İlber Hoca ilk bölümde tanışıklığının olmadığı; fakat kendi alanlarında değerli gördüğü şahsiyetleri anlatırken ikinci bölümde bir şekilde tanıştığı, aynı ortamda bulunduğu insanları anlatıyor.

Tarihten sanata, edebiyattan siyasete birçok alanda öncü isimlerin portreleri mevcut.

İllaki kimler var diye soracak olursak:
Bir Sezar’ı da görüyorsunuz bir Fatih’i de.
Bir Tolstoy’u da görüyorsunuz bir Enver Paşa’yı da.
Bir Halil İnalcık hocayı da görüyorsunuz bir Cemil Meriç’i de.

Açık konuşmak gerekirse ben naçizane İlber Hocanın sön dönem kitaplarının dilini beğenmiyorum. Televizyon programında konuşur gibi yazmaya başladı sanki. Buna en büyük örnek son eserlerinden olan Atatürk kitabı.

Bilemiyorum belki kendi tercihi bu belki de yaşın belli potansiyeli alması insandan. Onu eleştirmek haddimize değil; fakat biz okuyucularına verdiği değeri sağlam editörlerle çalışarak gösterebilir.

Son olarak. 2011 basım yılı olan Portreler su gibi akıp giden bir Ortaylı kitabı.
256 syf.
·10/10
Tarih, “olsaydı, yapsaydı” ile yazılmaz. Bizim millet tarihle söz düellosuna girip yakaya yapışmayı ve dövünmeyi sever.
*
Ortam müsaitse, dahiler birbiri ardına açılır.
*
Tolstoy dili çok güzel kullanır, bugünün insanı böyle bir dil eğitim ve alıştırmasını artık yapmıyor ve asıl önemlisi insanların kendini davaya adama, duygu ve eylemleri galiba daha yüzeysel.
*
Artık insanlar şiir okumuyor. Oysaki şiir okunmalı ve düşünülmeli; ancak o zaman Mehmet Akif gibi şairlerimiz olacak.
*
Mehmet Akif inancın verdiği enerjiyle fakir yaşayan ama zengin bir manevi miras bırakan muhteşem neslin önderidir.
*
Toplumsal bilincin eridiği, insanların televizyon karşısında kurudukları, gençlerin “Nereye olursa olsun” diye kaçtıkları bu ülkede Mehmet Akiflere muhtacız.
*
Iztırap ve özlemi olmayan bir sanatçı düşünmek mümkün değildir.
*
Hayat aslında sandığımızdan daha önemlidir ve sadece büyük adamların ve yöneticilerin değil, yönetilen sıradan insanın hayatı da tarihçi için çok değerli bir kaynaktır.
*
Biz hepimiz bu toprağın insanlarıyız; meziyetlerimiz ve kusurlarımız da müşterektir; işi ehline vermemek de bu kusurların başında gelir.
*
Birine güvenmek için birlikte gülmeye başlamanız lazım.
*
Uzman bizim memleketimizde az rastlanan bir fanidir. Daha çok ezbere konuşmaya ve üfürmeye meraklıyızdır.
*
Bilim yeni sorunların ortaya konması demektir. Bir noktada tıkanıp kalan verimli olamaz.
*
Zarif yaşama için hacıağa veya müsrif olmak gerekmez.
*
Mizah tarafı olan insanla anlaşmak kolaydır.
*
Bizim milletin bizim bilmediğimiz büyük adamları vardır. Bir köşede tunçtan büst gibi sessizce dururlar. Elâlem ise onları çelenklerle kuşatarak hürmet eder.
304 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
"Tarihselleşmek günümüz iktidar sahibi ile iktidarın kıyısında kalan aydını ve sanatçıyı ayni teraziye koyuyor , kimin ağır geldiğine karar vermemiz lazım."
İlber Hocamızın keyifle okuduğum kitaplarından bir tanesi oldu bi kitap . Uzak ve yakın tarihten bildiğimiz bilmediğimiz bir çok aydın hakkında aydınlatıcı ve duyulmayan hoş ayrıntılar var. Her Türk gencinin okuması gereken kitaplardan birisi .
Toplumsal bilincin eridiği, insanların televizyon karşısında kurudukları, gençlerin “Nereye olursa olsun”diyerek kaçtıkları bu ülkede Mehmet Akif’lere muhtacız.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Defterimden Portreler
Alt başlık:
Tarihten ve Günümüzden
Baskı tarihi:
Temmuz 2017
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051144832
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Defterimden Portreler
Defterimden Portreler
“Her zaman portre kaleme almayı sevdim. Portre çizmek başlı başına bir sanattır. Ayrıntılı bilgilerle çizilen büyük tarihi portreler bizde mevcut değil. Sebebi açık, sanatçı değiliz. Bir tarihi kişiliği çizmek için her şeyden evvel edebiyatçı olmak, öyle bir gelenekten gelmek lazım. Bu nedenle benim girişimim bir eskizdir, okuyucunun tepkisini ve ilgisini bekliyorum.”
-İlber Ortaylı-

Tarihçiliğin ve üslup sahipliğinin zirve noktası İlber Ortaylı bu sefer defterini okurlarıyla paylaşıyor. Okuduklarını, tanıdıklarını, hocalarını kendi gözünden okuyucularıyla paylaşıyor. Tarihe yön veren kişiler, günümüzün tanınan, tartışılan, konuşulan isimleri Ortaylı’nın kaleminde yeniden canlanıyor.

Tarihten…
Sezar, İmparator Augustus, Fatih Sultan Mehmed, Yavuz Sultan Selim, Şarlken, Kanuni ve Hürrem, Mimar Sinan, Evliya Çelebi, Kösem Sultan, III. Selim, Çariçe II. Katerina, Kavalalı Mehmet Ali Paşa, II. Abdülhamid, Tolstoy, Puşkin, Beethoven…

Günümüzden…
Latife Hanım, Kazım Karabekir, Osman Ertuğrul Efendi, Neslişah Sultan, Mehmed Akif Ersoy, Bülent Ecevit, Cemil Meriç, Halil İnalcık, İsmail Cem, Recep Yazıcıoğlu, Yahya Kemal, Attilâ İlhan, Hüseyin Hatemi, Yılmaz Öztuna, Reşad Ekrem Koçu, Irene Melıkoff, Oktay Aslanapa, Özdemir İnce, Sureyya Faruki…

Kitabı okuyanlar 694 okur

  • Gökhan Uzundere
  • Sümeyra
  • BG
  • Amaterasu
  • Cem Yavuz
  • Halil Aydin
  • Gönül Korkmaz
  • Uğur özer
  • Esin Aydın
  • Ela Atabay

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.5
14-17 Yaş
%4.5
18-24 Yaş
%30.3
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%18.2
45-54 Yaş
%9.1
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%28.2
Erkek
%71.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%12.6 (24)
9
%5.2 (10)
8
%11.5 (22)
7
%8.4 (16)
6
%3.1 (6)
5
%2.1 (4)
4
%0
3
%0.5 (1)
2
%0.5 (1)
1
%0.5 (1)