Defterimden Portreler Tarihten ve Günümüzden

8,0/10  (26 Oy) · 
87 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.405 gösterim
“Her zaman portre kaleme almayı sevdim. Portre çizmek başlı başına bir sanattır. Ayrıntılı bilgilerle çizilen büyük tarihi portreler bizde mevcut değil. Sebebi açık, sanatçı değiliz. Bir tarihi kişiliği çizmek için her şeyden evvel edebiyatçı olmak, öyle bir gelenekten gelmek lazım. Bu nedenle benim girişimim bir eskizdir, okuyucunun tepkisini ve ilgisini bekliyorum.”
-İlber Ortaylı-

Tarihçiliğin ve üslup sahipliğinin zirve noktası İlber Ortaylı bu sefer defterini okurlarıyla paylaşıyor. Okuduklarını, tanıdıklarını, hocalarını kendi gözünden okuyucularıyla paylaşıyor. Tarihe yön veren kişiler, günümüzün tanınan, tartışılan, konuşulan isimleri Ortaylı’nın kaleminde yeniden canlanıyor.

Tarihten…
Sezar, İmparator Augustus, Fatih Sultan Mehmed, Yavuz Sultan Selim, Şarlken, Kanuni ve Hürrem, Mimar Sinan, Evliya Çelebi, Kösem Sultan, III. Selim, Çariçe II. Katerina, Kavalalı Mehmet Ali Paşa, II. Abdülhamid, Tolstoy, Puşkin, Beethoven…

Günümüzden…
Latife Hanım, Kazım Karabekir, Osman Ertuğrul Efendi, Neslişah Sultan, Mehmed Akif Ersoy, Bülent Ecevit, Cemil Meriç, Halil İnalcık, İsmail Cem, Recep Yazıcıoğlu, Yahya Kemal, Attilâ İlhan, Hüseyin Hatemi, Yılmaz Öztuna, Reşad Ekrem Koçu, Irene Melıkoff, Oktay Aslanapa, Özdemir İnce, Sureyya Faruki…
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2017
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786051144832
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fatoş Çetiner 
13 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 10/10 puan

İlber Ortaylı okumak cesaret ister diye korkuyla başladığım bu kitap, keyifli bir yolculuk oldu. Kendisi okuyucuyla sohbet eder gibi, rahat, akıcı bir dil kullandı.
Arka kapak yazısında tarih portrelerini kaleme almayı sevdiğinden bahsetmiş zaten. Bu kitapta da tarihteki ve Türkiye için önemli işler yapmış geçtiğimiz yüzyıl içindeki gerek yabancı gerek Türk birçok insanın portresini çizer gibi hepsi hakkında kısa kısa bilgiler vermiş. Bir başlangıç yapmış, devamını merak eden araştırıp okuyabilir, öğrenebilir. Tarihte yer yapmış kişilerin aksine, Türkiye için birçok fayda sağlayan ama isimlerinin belli bir kesimden başka kimsenin bilmediği kişileri anlatması benim çok hoşuma gitti. Şu an kitabı bitirdikten sonra çoğunu aklımda tutamadığımı bilsem de yine de okumak zevkliydi.
Kendisinin düşüncelerine ve bilgisine saygı duymamak elde değil. Okuduğum ilk kitabıydı ama kesinlikle son olmayacak.

Muzaffer Akar 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlber Hoca'nın daha yeni okuduğum nefis bir kitap. Tarihe yön veren kişilerden yakın türk aydınlarına birçok kişi portreleniyor. Keyifle okudum devamını bekliyorum.

Fatih DOĞANCI 
09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Ilber hoca Julius Cesar'dan Cemil Meriç 'e, Mimar Sinan 'dan Bülent Ecevit 'e, Leo Tolstoy 'dan Kazım Karabekir 'e yakın ve uzak tarihin onlarca büyük ismini kendine has samimi üslubuyla 2-3 sayfalık yazılarla hatırlamış, anmış. Fakat asıl güzel tarafı, bu herkesin çok iyi bildiği isimlerin yanında özellikle yakın dönem üniversite, sanat ve bilim çevrelerinde kendi alanlarında dünyaca bilinen, saygı duyulan ve fakat bizim hiç tanımadığımız, kıymet vermediğiniz birçok değerli ismi de hakkını vererek tanıtıyor. Okurken Ilber hocanın meşhur lafıyla "cehaletimize" çok üzüldüm.

Kitaptan 24 Alıntı

Tarih "olsaydı, yapsaydı" ile yazılmaz. Bizim millet tarihle söz düellosuna girip yakaya yapışmayı ve dövünmeyi sever.

Defterimden Portreler, İlber OrtaylıDefterimden Portreler, İlber Ortaylı

CEMİL MERİÇ - Saygıyla Anıyoruz
Arapçayı çok iyi bilen üstat "Bu memleketin tarihini ve kültürel mirasını anlamak için Arapça öğrenmek lazımdır" diyenlere, "Esas metinlerin her biri Batı dillerine âlâsından çevrilmiştir, siz evvela Arap harfli Türkçe'yi okumayı öğrenin. Osmanlı edebiyatı dediğiniz saha tercümelerden okunamaz" demiştir. Gerçekten dedelerimizin kitaplarını, evrakı, mektupları değerlendirmekten aciziz.

Defterimden Portreler, İlber OrtaylıDefterimden Portreler, İlber Ortaylı

"İnsanların özgür ve samimi bir dostluk kurmaları kadar hoş bir şey yoktur ;birine güvenmek için birlikte gülmeye başlamanız lazım. "

Defterimden Portreler, İlber OrtaylıDefterimden Portreler, İlber Ortaylı

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN - Bir Cihan Padişahı
"Son sağlam kaleyi, Zigetvar'ı fethetmeden bir gün önce ölmüştür. Ölümü askerden gizlendi ve hünkarın tahnit edilen vücudu giydirilerek seferin başındaymış gibi ta İstanbul'a kadar ordunun başında getirildi. İç organları Zigetvar sahrasında gömüldü. Macarlar 1980'lerde o türbeyi Turgut Cansever'e restore ettirdiler ve bizim yapamadığımız bir şey yaptılar, dev bir Kanuni heykelini de Zigetvar sahasının ortasına diktiler. "

Defterimden Portreler, İlber OrtaylıDefterimden Portreler, İlber Ortaylı
Muhammed Y. Altun 
09 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tembel ve işe yaramaz adamımız çok olduğu için Recep Yazıcıoğlu dokunulmazlık kazanmıştı. Vali konuşmaktan ve anlatmaktan yorulmazdı. Yazmaya da hiç üşenmezdi. Dahası var, insanları keskin zekası ve hırçın Karadeniz üslubuyla ikna etmeye de doymazdı. Gittiği vilayetlerde, yerel halkın en ilginç kişiliklerinden oluşan bir çevresi vardı. Vali ulaşılmaz adam değildi; elverir ki saçmalamadan, yalan söylemeden yanına gelin...

Defterimden Portreler, İlber Ortaylı (Sayfa 172)Defterimden Portreler, İlber Ortaylı (Sayfa 172)

FATİH SULTAN MEHMED-İki Kıtanın Hükümdarı
"Zehirlenerek öldürüldüğü zaman sadece 49 yaşındaydı. Hiç şüphesiz ki büyük bir mareşaldi; ne o, ne oğlu, ne torunu, ne de torununun çocuğu Muhteşem Süleyman saraydaki yataklarında ölebildiler."

Defterimden Portreler, İlber OrtaylıDefterimden Portreler, İlber Ortaylı
Özlem Kılıç 
02 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Alışılmamışa karşı kıskanç, tahammülsüz ve hoyrat bir toplumuz..

Defterimden Portreler, İlber OrtaylıDefterimden Portreler, İlber Ortaylı
3 /