Değirmenimden Mektuplar

6,6/10  (62 Oy) · 
259 okunma  · 
34 beğeni  · 
1.862 gösterim
Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilköğretim okullarında okutulmak üzere seçtiği 100 Temel Eser'den biri olan Değirmenimden Mektuplar, dünya klasikleri arasında önemli bir yere sahiptir.

Kitap, ünlü Fransız yazar Alphonse Daudet'nin Provence'taki eski bir değirmende yazdığı ve her birinde bir öykünün anlatıldığı mektuplardan oluşur. Değirmenimden Mektuplar'da yer alan bazı bölümler, hâlâ dünya edebiyatının en çok bilinen öyküleri arasında yer alır. Şehrin kalabalığından ve insanlardan kaçan, huzuru sığındığı doğada arayan yazar, gözlemlerini aktardığı öykülerden oluşan eseri için, "Bu kitap, yazdıklarım arasında benim en çok sevdiğimdir" demiştir.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2010
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789750712289
 • Çeviri:
  Volkan Yalçıntoklu
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aykut 
01 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Değirmenimden Mektuplar, bir köye yeni taşınmış ve oradaki eski bir değirmende yaşamaya başlayan bir sığırtmacın çeşitli anılarından oluşuyor. Bölüm bölüm anılardan oluşan bu eserde doğa tasvirleri oldukça iyiydi. Zaten ana karakterimiz de doğayı, hayvanları çok seven bir yapıda olduğundan çevresinden edindiği izlenimleri yer yer masalsı bir anlatımla kendi gözünden bizlere yansıtmış. Örneğin dağların gölgesini ele almış, gölün üzerindeki ateş böceklerini ya da koyunların sessiz bakışlarını. Bu açıdan yeterince doyurucuydu; yaşayan bir doğa tasvirini içinizde yaşatacak kadar. Fakat konu açısından bir dağınıklık vardı. Kitap rastgele anılardan oluşuyor fakat bazen bir anı bazen yarım kalıyor, diğeri tam ortasından başlıyordu. Belki de böylelikle hayatın gerçeklerini sunmaya çalışmış bizlere Daudet. Hayatın kitaplardaki gibi bölüm bölüm olamayacağını, olsa bile kesik kesik anılardan ibaret olduğunu yine bir kitapta anlatmış. Gerçekçiliği bu şekilde sağlamaya çalışmış zannımca. Bu açıdan; hem gerçekçilik hem de doğa tasvirlerindeki masalsılık, ikilem oluşturmadan birleşmiş. Kitabı okurken, etkilenip "keşke bende orada olsaydım" dedim defalarca. Bu eseri edebi olarak çok bir beklentiye girmeden okumanızı öneririm; içinde yaşıyormuşcasına okuyun derim.

Yasin Bektaş 
28 Mar 17:33 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Içerisinde kısa köy hikayelerini çok güzel betimleyerek içten bir şekilde yaklaşık 150 yıl önce anlatmış. Temel eserler arasında bulunuyordu es geçmeyeyim dedim. Okuduğuma değdi.

Senem Düvencioğlu 
 23 Oca 14:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kütüphanede ne okusam acaba diye raflarda dolanırken karşıma çıkan bu kitapta hikayeler hiçte yabancı gelmedi. Günlük köy hayatındaki işler, insanlar arasındaki ilişkiler, büyükler tarafından anlatılan komik, hüzünlü biraz gizemli aile içinde yaşananlar ya da etrafta olan bitenlerle ilgili bir şeyler dinliyormuşum gibi geldi.

Bilge kültür sanattan çıkan kitabı okudum ve en çokta kitabı çeviren Türkolog Sermet Sami Uysal'ı tanıdığıma memnun oldum. Ne yazık ki ismini bu kitapla duydum. Daudet'in, Değirmenimden Mektuplar kitabı onun en sevdiği çeviriymiş. Kitaba kendisinin Daudet'in kitaplarıyla nasıl tanıştığını, Fransızca çeviri yaparken nelere, neden dikkat ettiğini anılarıyla anlatmış yazar. Türkçeye, çevirileriyle, sözlükleriyle, tiyatro oyunlarıyla, kitaplarıyla emek vermiş bir insan. Allah rahmet eylesin.

Bülent Karakuş 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Statik çocuk kitabı o yaşlarda okumuştum derin kültür içerir.Tavsıye ederim hikayeleri birbirinden güzel.Milli eğitimin 100temel eser içinde olması hoş ve güzel.

muhammet ali zenkin 
22 Şub 20:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bana göre biraz sıkıcıydı ama okurken hiç sıkılmadım sizde okurken hiç sıkılmazsınız.Eski anıları anlatan bir kitap tabikide eğlenceli bölümleride vardı .Ben bu kitabı herkese tavsiye ediyorum.

Paris'de yaşayan yazar Provence'de bir değirmen satın alır ve oraya yerleşir. Paris'deki ve Cezayir'deki anılarını ve Provence'da yaşadıklarını/duyduklarını kaleme alır.

Genel anlamda kitabı beğendim, tavsiye ederim.
Yazar doğayı gayet başarılı biçimde tasvir etmiş.
İnsanları ve durumları bazı hikayelerde doğrudan, bazılarında ise halk arasında 'şakayla karışık' dediğimiz şekilde dolaylı yoldan eleştirmiş.
Bence her biri farklı bir anlam taşıyan 'Mösyö Seguin'in Keçisi', 'Yıldızlar', 'Arlesli Kız', 'Papanın Katırı', 'Kızıl ve Beyaz' başlıklı bölümleri daha fazla beğendim.

Kızıl ve Beyaz'dan:
"Kulübe komşusu oldukları halde bizim korucuyla bu adam birbirleriyle hiç görüşmezler.Bir gün bu soğukluğun nedenini sorduğumda, bana ciddi ciddi ne yanıt verse beğenirsiniz:
_'Siyasal görüşlerimiz ayrı.Herif kızıllardan.Bense beyazlardanım.'
Birbirinden daha saf, daha bilgisiz, yılda ancak bir kez kente inip de, Arles'in yıldızlı ve aynalı kahvehanelerinde, Batlamyusların sarayıymış gibi gözleri kamaşan bu iki yabanıl, Theocrite çağından kalma bu iki sığırtmaç, bu ıssız çölün yalnızlığında birbirlerine sokulacakları yerde, siyasal görüşleri yüzünden birbirlerinden nefret edebilmenin yolunu bulmuşlar demek!"

Kitaptan 19 Alıntı

Ali Yalçın 
13 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Katırların çifteleri her zaman bu kadar sarsıcı olmasa da, bizimki Papa'nın katırıydı, üstelik çiftesini yedi yıldır bugün için hazırlıyordu! Hiçbir şey kilisenin kindarlığını bundan daha anlamlı bir şekilde yansıtamazdı."

Değirmenimden Mektuplar, Alphonse Daudet (Sayfa 60)Değirmenimden Mektuplar, Alphonse Daudet (Sayfa 60)
Fırat Çağlar MANTAŞ 
24 Nis 17:33 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Geceyi açıkta geçirmişseniz bilirsiniz ki, herkesin uyuduğu saatlerde, yalnızlığın ve sessizliğin içinden esrarlı bir alem uyanır.

Değirmenimden Mektuplar, Alphonse Daudet (Sayfa 32)Değirmenimden Mektuplar, Alphonse Daudet (Sayfa 32)
Aykut 
01 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Eğer kırlarda gecelemişseniz, herkesin uyuduğu vakitlerde, ıssızlığın ve sessizliğin arasından gizemli bir dünyanın uyandığını bilirsiniz. Sular iyice duru bir sesle çağıldar, göllerde küçük alevler pırıldar, dağların bütün gölgeleri rahatça gezinmeye başlar; dalların uzadığını, otların yeşerdiğini duyar gibi olursunuz.

Değirmenimden Mektuplar, Alphonse Daudet (Sayfa 27 - Alkım Yayınları)Değirmenimden Mektuplar, Alphonse Daudet (Sayfa 27 - Alkım Yayınları)

Kral şatonun bir ucunda, tek başına bir odaya kapanmıştı...Krallar, ağladıklarını kimseye gòstermek istemezler...

Değirmenimden Mektuplar, Alphonse DaudetDeğirmenimden Mektuplar, Alphonse Daudet
Ahmet Samsa 
16 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Siz şimdi benden, o gürültülü ve havası kirli Parisinizi özlememi nasıl beklersiniz? Değirmenimde o kadar mutluyum ki!

Değirmenimden Mektuplar, Alphonse Daudet (Sayfa 14 - Can Yayınları)Değirmenimden Mektuplar, Alphonse Daudet (Sayfa 14 - Can Yayınları)
Ahmet Samsa 
17 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Aşk ve Doğa
İki âşık, bir iki saat boyunca ormanda nereye gittiklerini bilmeden dolaştılar... Bu sırada neler konuştuklarını çok merak ediyorsan, yosunların altından görünmeden akan boşboğaz kaynak sularının şırıltılarına kulak vermelisin.

Değirmenimden Mektuplar, Alphonse Daudet (Sayfa 34 - Can Yayınları)Değirmenimden Mektuplar, Alphonse Daudet (Sayfa 34 - Can Yayınları)

Burada pusuya "umut" diyorlar. Bu isim pusuya, pusuya yatmış avcının bekleyişine, gündüz ile gece arasında her şeyin beklediği, umduğu, tereddüt ettiği o kararsız saatlere ne kadar da yakışıyor...

Değirmenimden Mektuplar, Alphonse DaudetDeğirmenimden Mektuplar, Alphonse Daudet

Burası olağanüstü bir kütüphane. Her şey yolunda, şairlere gece gündüz açık. Günün her saatinde çalgı çalan küçücük, zilli saatleri bile var. Burada çok tatlı günler geçirdim...

Değirmenimden Mektuplar, Alphonse DaudetDeğirmenimden Mektuplar, Alphonse Daudet
2 /