Değişen Toplumda Değişen Aile Sosyolojik Tartışmalar

0,0/10  (0 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
427 gösterim
Toplumların hızla değişip dönüştüğü günümüzde aile bütün bu dönüşümlerin merkezinde yer almaktadır. Başta ailenin tanımı olmak üzere, yapısı, işlevleri, aşk, cinsellik, aile ve akrabalık ilişkileri, eş seçme gibi süreçler, toplumsal değişimlere paralel olarak dönüşüme uğramaktadır. Artık günümüz toplumlarında birlikte yaşama gibi evliliğe alternatif birlikler ortaya çıkabildiği gibi bazı toplumlarda Gey/Lezbiyen birliktelikleri de kabul görmektedir.

Artan boşanma ve yeniden evlenme oranları da evlilik ve aileye olan sosyolojik ilgiye katkı sağlamaktadır. Aile konusunda son yıllarda çok tartışılan ve gündeme gelen konulardan birisi de
başta kadına yönelik şiddet olmak üzere aile içi şiddettir. Aileye ilişkin bu değişimler doğrultusunda aileyi anlamaya ve açıklamaya çalışan sosyolojik yaklaşımlar ve aileye yönelik politikalar da değişmektedir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9786054627059
 • Yayınevi:
  Siyasal Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 7 Alıntı

Topraklarında yaşayan bir serfin kızı, evlendiği ilk geceyi " efendisi " ile geçirmek zorundadır.

Değişen Toplumda Değişen Aile, Nurşen Adak (Sayfa 27)Değişen Toplumda Değişen Aile, Nurşen Adak (Sayfa 27)

Devlet, egemen sınıfın çıkarlarını belli bir düzen içinde yürütmekle yükümlü olma görevini üstlendiğinden dolayı egemen sınıfın çıkarlarını koruyan düzene yasal bir görünüm kazandırmak için mahkemeler ve çeşitli ceza kurumları oluşturmuştur.

Değişen Toplumda Değişen Aile, Nurşen Adak (Sayfa 24)Değişen Toplumda Değişen Aile, Nurşen Adak (Sayfa 24)

Doğa ile verilen mücadelede, güç ve hareketlilik gerektirecek işlerin gerçekleştirilmesinde erkeklerin daha çok yer alması, evrim süreci içerisinde, onların kadınlara nazaran fiziksel olarak daha güçlü olmalarına yol açmıştır.

Değişen Toplumda Değişen Aile, Nurşen Adak (Sayfa 19)Değişen Toplumda Değişen Aile, Nurşen Adak (Sayfa 19)

Feodal Toplum
Kadınlar fiziksel ve entelektüel güçsüzlükleri yüzünden erkeklere, çocuklar acizliklerinden dolayı büyüklere, hizmetkârlar yoksun ve yoksul oldukları için efendilerine bağımlıdırlar.

Değişen Toplumda Değişen Aile, Nurşen Adak (Sayfa 26)Değişen Toplumda Değişen Aile, Nurşen Adak (Sayfa 26)