Dehanın Esrarengiz Yüzü - Korku Vadisi (Sherlock Holmes)

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.365
Gösterim
Adı:
Dehanın Esrarengiz Yüzü - Korku Vadisi
Alt başlık:
Sherlock Holmes
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053482567
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Valley of Fear
Çeviri:
Cumhur Mısırlıoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Zekice tahminleri ve akıl yürütme yeteneğiyle tanınan Dedektif Sherlock Holmes bu kez esrarengiz bir cinayetin gölgesinde gelişen olaylar zincirinin izini sürüyor. Bu zincirin ilk ve en önemli halkasında Holmes'un azılı düşmanı, yeraltı dünyasının önderi, dâhi Profesör Moriarty yer alıyor; aradaysa büyük ve bereketli bir vadiyi yıllardır korkuyla yöneten karanlık güçlerin oluşturduğu sayısız halkalar...

Sırlarla dolu bir ölümün ardındaki gerçeği ortaya çıkararak Korku Vadisi'nin üzerine çöken kara bulutu ortadan kaldırmak kolay olmayacaktır, ancak Sherlock Holmes sarsılmaz çıkarımları ve güçlü teorileri sayesinde bu halkaları birleştirmeye kararlıdır. Birbirinden farklı maceraların yer aldığı dört kitaplık serinin üçüncüsü olan Korku Vadisi'nde Sherlock Holmes hayranları yine heyecanın hiç dinmediği bir hikâyeyle buluşuyor.

Hayatta her şey bir döngünün parçasıdır, Profesör Moriarty gibi biri bile!
-Sherlock Holmes-
Kitap tek kelimeyle mükemmeldi. Okumaktan en zevk aldığım cinayet bu kitaptaydı. Cinayetin öncesi ve sonrası inanılmaz zekiceydi. Kesinlikle okunması gereken kitaplar arasında.
Sherlock ile Dr. Watson yine bir gün Baker Caddesi 221 numaralı mekanlarında otururken Sherlock Holmes şifreli bir mektup alır. Şifre Sherlock okuyanların tahmin edebileceği gibi karmaşık işlemlerden sonra çözülür. Gelen bu şifreli mektuba göre Bay Douglas sahibi olduğu Birlstone köşkünde öldürülmüştür. Bu bilgi mektupla uğraşan Sherlock’un yanına gelen resmi dedektifler mektubu görününce de teyit edilmiştir. Sherlock olaya müdahil olur ve macera başlar. Acaba Birstone köşkündeki cesedi kim neden bu hale getirmiştir. Köşkün sahibi Bay Douglas’ın eşi ve kadının fazla samimi olduğu Cecil Baker bir aşk cinayeti mi işlemişlerdir. Bay Douglas’ın kabusu olmuş Korku Vadisi neresidir ve kimdir bu Vücutların Efendisi. Bay Douglas karanlık geçmişinin kurbanı mı olmuştur.
Daha öncede söylediğim gibi Sherlock Holmes hikayelerinin yorum ve incelemelerinde karşılaştığım en büyük sıkıntısı kitabı hiç okumamış birisine kitap konusu hakkında fikir verememek. Zira hikayeyi anlatsam okurken tadı kaçacak. Yani olayı hem sezdirmeyeceğim hem de fikir sahibi edeceğim derken belki de bu yorumlarımı okuyan birisi ne kadar yüzeysel geçmiş diyecek. Ama kitabı okuyunca bana hak vereceksiniz.

Diğer kitap inceleme ve yorumlarım için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.320 Oy)19.078 beğeni43.426 okunma3.018 alıntı183.137 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.295 Oy)9.260 beğeni25.663 okunma1.832 alıntı118.901 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.728 Oy)13.431 beğeni34.573 okunma3.416 alıntı146.247 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.560 Oy)8.840 beğeni28.741 okunma834 alıntı139.807 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.903 Oy)8.859 beğeni26.358 okunma2.662 alıntı114.916 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.467 Oy)8.044 beğeni22.808 okunma829 alıntı89.910 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.580 Oy)9.089 beğeni25.380 okunma1.545 alıntı126.806 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.026 Oy)6.371 beğeni16.836 okunma2.915 alıntı86.176 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.220 Oy)6.920 beğeni20.196 okunma719 alıntı113.699 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.482 Oy)7.881 beğeni21.400 okunma4.013 alıntı129.555 gösterim
Kurgusuyla baş döndüren bir Sherlock kitabı daha. Dizisini ve filmini izlemiş biri olarak bu güne kadar nasıl olur da okumadım dediğim bir kitap oldu. Hele korku vadisinden gelen Birdy Edwards(Douglas)’ın hikayesi, Sherlock’un çözdüğü davanın daha bir üstünde olunca tadından yenmedi.

Ayrı iki hikaye gibi anatılsa da çok bağlantılı olan bu iki olay (Sherlock’un çözdüğü dava ve Douglas’ın korku vadisindeki hikayesi), kitabın heyecanını ve sürükleyiciğini gitgide artırıyor.

Dizisiyle karşılaştıracak olursak eğer; dizide Sherlock’un keskin zekası ön plana çıkartılmış fakat senaryo olarak kitapların altında bir performans ortada. Kitaptaki senaryo, on yıllar geçmesine rağmen hala kalitesinden hiçbir şey kaybetmemiş. Conan Doyle muazzam bir iş çıkartmış. Hala bu seviyede polisiye senaryosu ya da kurgusu olduğunu sanmıyorum.

Kitapta öncelikle isminde de olduğu gibi korku vadisi olarak adlandırılan bölgeden kalan bir hesaplaşmanın izi olan bir cinayet davasını kabul etmiştir Sherlock Holmes. Başka dedektiflerle çalışmaya başlar.

Fakat, daha önce de belirttiğim gibi, herkes başka bir şey yaparken o çok alakasız görünen yoldan işleri halletmeye çalışır. “Kesin bir sonuç almadan da yorum yapmayacağım.” diye anlaşmıştır.

Sonuçta davayı çözer. Herkesin ağzı açık kalır. Beklenmedik bir sonuçtur fakat gerçekler de ortadadır.

http://ceyrekasir.com/...-arthur-conan-doyle/
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kitabın hakkı 4 gün. Haddinden fazla kitabı süründürdüğüm gerçeğini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir arkadaşıma da dediğim gibi, "Adam (Arthur Conan Doyle) mezardan kalkıp suratıma tükürürdü 8.gün bitirdiğimi duysa.
Neyse kitaba gelmek istiyorum artık. Yine bir Sherlock klasiğiydi. Yalnız konu o kadar detaylı işlenmiş ki (kötü anlamda söylemiyorum) ben bile zaman zaman olaylar zincirine yetişmekte zorlandım. Yalnız şunu farkettim Sherlock bu sefer çok ön planda tutulmamış. İlk kitabında bahsettiğim o olayın içine başka bir olay koyup sonunu harmanlama gerçeği burda da bizi karşılıyor. Bence bunu gayet başarılı bir şekilde halletmiş üstad. Şunu da belirtmek istiyorum kitaptan fazlasıyla alıntı çıkartabilirdim. Lakin kitabı uzatmama sebep olan neden buna da engel oldu. Velhasıl Sherlock okuyana pek bir şey anlatmaya gerek yok. Okumayana anlatacak şey çok. (Ama anlatmıyoruz gitsin okusunlar ^_^ ) Şiddetle tavsiyemdir. ~
“İki kere ikinin dört ettiğini kanıtlaman istenirse zorluk yaşayabilirsin, hâlbuki sonuçtan sonuna kadar eminsindir.” Amerika’da, Korku Vadisi’nde yaşananlar, Sherlock Holmes’e, onun büyütecinin altına kadar uzanmış, Londra sokaklarında birbirini tetikleyen suçlar dizisinin son halkasından Sherlock Holmes tutmuştur. İpuçları onu hem geçmişin hem de yıllarca alınmak için sabırsızlıkla beklenen bir intikamın peşine düşmek zorunda bırakmıştır. Sherlock Holmes, peşine düştüğü bu ipuçlarında, başka suçların ve suçluların kokusunu çoktan almıştır bile... Sherloch Holmes kitapları okumanızı şiddet ile öneririm.
Sahilde, şezlonga uzanırken okuduğum bir kitap oldu, oldukça keyifliydi ve 3 gün içerisinde bitirdim. Tam plajlık oldu, çok derinlere daldırmayan, zevkli bir okuma.

Klasik bir Sherlock hikayesi gibi başlayıp 149. sayfada size sürpriz yapan, tempoyu düşürüp anlatıyı tümüyle değiştiren, bu yönüyle de diğer Sherlock hikayelerinden ayrılan bir eser.

Arthur Conan Doyle gerçekten çok sade, akıcı bir dil kullanıyor ve okuyucuyu merak içinde bırakan olaylar silsilesini ustaca zincirliyor.

Bahsettiğim gibi, 150. sayfada Sherlock ortadan kayboluyor, başka bir zamanda geçen, başka karakterlerin içinde bulunduğu, başka bir hikayeye yelken açıyorsunuz. Aslına bakarsanız, hikayenin aslı Sherlock ile değil, başka birinin yaşadıklarının size aktarılmasıyla aktarılıyor. Korku Vadisi denen yerde yaşananların, yani geçmişte olan bitenin, bugüne etkisini okuduğunuz son birkaç sayfa sizi şoka uğratıyor ve sonunda ulaştığınız iç burkan son okuyucuyu son derece tatmin ediyor.

Tatil sezonunun ortasında, sahilde okumaktan çok zevk alacağınız bir kitap.
Suç hikayelerinde çığır açan , Sharlock Holmes'un fikir babası olan Sir Artur Conan Doyle bu sefer Korku Vadisi adlı eseriyle yine beni tepetaklak etmiş durumda. Korku Vadisi'nde ki Sherlock'un suç çözme becerisi aynı zamanda bana eleştirel düşüncenin ne kadar müthiş birşey olduğunu gösterdi. Aynı zamanda roman içinde yer alan suç çetesi günümüz toplumlarında ki katı yapıyıda göz önüne sermekte. Farklı bakış açıları kazanmak için okunması gereken bir kitap.
Okuduğum her kitabından sonra yok artık dediğim ender yazarlardandır. Sherlock karakterine ilham veren adam... Yani olay kurgusu cidden muazzam ve sonunda ne olacak acaba düşüncesi ile beyninizi yiyip bitiren br düşünce oluyor her zaman...
Sherlock Holmes.
Bir kitabı okumak için bu ismi duymanız yeterli. Ben çizgi roman değil de romanını okumuştum. Fakat sitede romanı kayıtlı değildi. Bunun da çok farklı olacağını sanmıyorum.
Muhteşem zekası ile olayları çözen Sherlock ve perde arkasında Dr. Watson. Okurken siz de çözmeye çalışacaksınız fakat Sherlock her daim bir adım öndedir. Bir solukta okuduğum muhteşem bir kitap.
Bu roman adıyla da uyumlu tam bir korku vadisiydi. Yazar katili çok büyük bir ustalıkla ve titizlikle gizlemeyi fazlasıyla okuyuculardan gizlemeyi başarmış bana kalırsa. Siz tam katili buldum diye sayfaları hızlı hızlı çevirmeye başlıyorsunuz sonra da bir bakmışsınız katil diye bulduğunuz kişi kitabın en masum karakteriymiş aslında. O an yaşadığınız şaşkınlığınız üzerine durup düşünmeden edemiyorsunuz. Yazar okurlarını tam da son sayfalara yaklaştırdığı bir zamanda nasıl ya o masum muymuş dedirtmeyi başarmış. Sherlock Holmes ile katil avına çıkıyorsunuz lakin her zamanki gibi Holmes hızlı ve mantıklı akıl yürütmeleri sayesinde okurlardan bir adım önde olmayı bu kitapta da başarıyor. Siz de katil sanılıp aslında kitabın en masumane karakterini merak ediyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız.
Böyle bir son bekleyemezdim gerçekten. Beni çok şaşırtan bi kitaptı. Bi yandan da olayı kendimce çözmeye çalışmam da kitabın okuyucuyu içine aldığını gösterir.
Serlock Holmes polisiyenin babası...
Döneminin çok ilerisinde bir kurgu ile efsane diyebiliriz. 7'den 70'e herkesin tanıdığı bir karakter.
İnce ayrıntılardan cinayeti çözmesiyle tanıdık biz onu. Ne denilebilir ki...
"Ne kadar az şey bilirsen vicdanın o kadar rahat olur ve başını yastığa koyduğunda o kadar rahat uyursun."
"Nota neden adınızı yazmadınız ?"
"İnsan dikkatli olmalı bayım. İnsan böyle zamanlarda başına neler gelebileceğini bilemez.Kime güvenip kime güvenemeyeceğini de asla bilemez."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dehanın Esrarengiz Yüzü - Korku Vadisi
Alt başlık:
Sherlock Holmes
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053482567
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Valley of Fear
Çeviri:
Cumhur Mısırlıoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Zekice tahminleri ve akıl yürütme yeteneğiyle tanınan Dedektif Sherlock Holmes bu kez esrarengiz bir cinayetin gölgesinde gelişen olaylar zincirinin izini sürüyor. Bu zincirin ilk ve en önemli halkasında Holmes'un azılı düşmanı, yeraltı dünyasının önderi, dâhi Profesör Moriarty yer alıyor; aradaysa büyük ve bereketli bir vadiyi yıllardır korkuyla yöneten karanlık güçlerin oluşturduğu sayısız halkalar...

Sırlarla dolu bir ölümün ardındaki gerçeği ortaya çıkararak Korku Vadisi'nin üzerine çöken kara bulutu ortadan kaldırmak kolay olmayacaktır, ancak Sherlock Holmes sarsılmaz çıkarımları ve güçlü teorileri sayesinde bu halkaları birleştirmeye kararlıdır. Birbirinden farklı maceraların yer aldığı dört kitaplık serinin üçüncüsü olan Korku Vadisi'nde Sherlock Holmes hayranları yine heyecanın hiç dinmediği bir hikâyeyle buluşuyor.

Hayatta her şey bir döngünün parçasıdır, Profesör Moriarty gibi biri bile!
-Sherlock Holmes-

Kitabı okuyanlar 738 okur

 • Tuba
 • Sezin Topuz
 • Tuba Kaya
 • Ahmet Uygut
 • Tuba Eroğlu
 • Arzu
 • Aliya Jafargizi
 • Feronia
 • Alptuğ SÜLÜN
 • Ferin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.3
14-17 Yaş
%17.3
18-24 Yaş
%34.7
25-34 Yaş
%16
35-44 Yaş
%22.7
45-54 Yaş
%2.7
55-64 Yaş
%4
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%53.6
Erkek
%46.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%10.2 (28)
9
%6.2 (17)
8
%7.7 (21)
7
%3.3 (9)
6
%1.1 (3)
5
%0.4 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları