8,0/10  (1 Oy) · 
8 okunma  · 
0 beğeni  · 
681 gösterim
Batılılaşma meselesinin günlük hayata etkilerine romanlarında sık sık değinen Hüseyin Rahmi Gürpınar, Deli Filozof'ta, aklıselim sahibi bir bilgenin -gerek sokakta gerekse kendi ailesi nezdinde- düşüncelerini savunurken karşılaştığı zorluklara değiniyor. Roman, Vakit gazetesinde tefrika edilmeden önce, Refik Ahmet Sevengil'e yazdığı 8 Eylül 1980 tarihli mektubunda usta yazar, bu yeni eserinden şu sözlerle bahsediyor:


"Şimdi Deli Filozof namında bir roman yazıyorum. Filozof, her şeye karşı muhaliftir, her yerde doğruyu söyler, ya kovulur, ya dayak yer; fakat fikirleri eksantriktir, romanda pek şık sahifeler vardır... Ah, insanların gözlerini karartan hırs ve tamah... Deli Filozof tam zamanında yazılan bir eserdir. Ona hemen hepsini söyleteceğim."

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  370
 • ISBN:
  9786051416588
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

Batılılaşma meselesini günlük hayata etkileriyle ele almış Hüseyin Rahmi Gürpınar. Deli Filozof'un hayata dair tespitleriyle beraber zaman zaman 'yok artık' dedirten bir eser. Keyifle okunası bir kitap.

Kitaptan 5 Alıntı

Çelebi,
Bu ismi tespih çeker gibi günde kaç kere tekrarladığımı bilsen... Fakat dünya geniş,hava sonsuz,kendi nefesim yine kendi kulaklarıma çarparak eriyip gidiyor. Sen bir şey duymuyorsun değil mi ? Çığlıklarım sana varacak bir radyo olsa. Aramızda gönüllerimizin bir telepatisinden başka bir konuşma aracımız yok. Sen ne düşünüyorsan,bu bilinmez kuyuda ben de onu düşünüyorum. Ben ne düşünüyorsam,sen de onu düşünüyorsun,bundan kuşkum yok. Birbirimizden ne kadar uzaklaşırsak bu gönül birliğimizi hiçbir şey bozamaz.

Deli Filozof, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 161 - Atlas Kitabevi)Deli Filozof, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 161 - Atlas Kitabevi)

Bütün insanların içleri dışlarına çevrilse dünya allak bullak olur. İçlerimizin çirkinliklerini göstermekle değil, yüzlerimizin yalancılığına aldanmakla birbirimizle geçinebiliriz.

Deli Filozof, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 183 - Atlas Kitabevi)Deli Filozof, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 183 - Atlas Kitabevi)

İnsanlığın başını döndüren üç büyük cinayet faktörü: Aşk,can hırsı,para... Yalnız bunlardan mutluluk aramaya uğraşanların çoklukla bahtsız olduklarını görüyoruz.
Bu gerçekten ibret almak için hayat acı örneklerle doludur,ama insanoğlu fırsat düşkünü bir kördür.

Deli Filozof, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 312 - Atlas Kitabevi)Deli Filozof, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 312 - Atlas Kitabevi)

Zavallı insanlar siz her şeye kolayca inanmak ahmaklığını göstermeseydiniz,masalcıların cesaretleri kırılarak kafalarınıza bu kadar saçmalıklar tıkıştıramazlardı. Siz de çelik gibi dürüst bir pratik hayat adamı olurdunuz.

Deli Filozof, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 31 - Atlas Kitabevi)Deli Filozof, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 31 - Atlas Kitabevi)

Sen de benim gözlerimin içine eski sevginin ateşiyle bak. Aşkının büyüsü yüreğimin ta derinliklerine akarak beni canlandırsın. Kanıma yaşamak ateşi,vücuduma hayat kudreti ancak böyle dolabilir.

Deli Filozof, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 306 - Atlas Kitabevi)Deli Filozof, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 306 - Atlas Kitabevi)