Deliliğe Övgü

8,2/10  (126 Oy) · 
441 okunma  · 
115 beğeni  · 
6.381 gösterim
Erasmus 1536 yılında Basel kentinde hayata veda ettiğinde, arkasında bıraktığı yığınla eser arasında Deliliğe Övgü kendisine sonsuzluk bahşeden en önemli eseri olur. Çünkü bu eser ölümünden sonra Fransızca, Almanca, İtalyanca başta olmak üzere pek çok dile çevrilir. Zaman zaman Erasmus'un yaptığı şakaları kaldıramayan bazı ilahiyatçılar yasaklatsa da Deliliğe Övgü yüzyıllar boyunca halk tarafından çok okunur ve sevilir.

Çünkü Erasmus'un Deliliği, yani Stultitia'sı bir tanrıçadır, hem de lütfuna ereni dipsiz kuyuların karanlığından güneş ışığına çekip çıkaran ve yaşamı zevklere boğan bir tanrıça, yani bir kadın. Giyinişi, düşüncesi, davranışı ve yaşam şekliyle Minerva'nın, yani Bilgelik tanrıçasının tam zıddıdır.

Erasmus, Stultitia ile Minerva arasında retoriksel sanatların yardımıyla öyle içinden çıkılmaz bir labirent örer ki, okuyucu deliliğin mi bilgelik, yoksa bilgeliğin mi delilik olduğunu bazen karıştırır. Erasmus deliliği önce överek yerer, sonra da yererek över. Çünkü Erasmus'un yerdiği sıradan delilik, yani insana göre deliliktir; övdüğü ise kutlu delilik, yani Tanrı katında kutsal olan deliliktir. Kutlu delilik özünde hakiki bir bilgelik içerir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  275
 • ISBN:
  9786051069159
 • Orijinal Adı:
  Stultitiae Laus
 • Çeviri:
  Çiğdem Dürüşken
 • Yayınevi:
  Alfa Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Meşrebi Kalender 
21 Eyl 08:56 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Kankasını eğlendirmek için adamın biri bir haftada bir kitap yazmış. Adam Erasmus, kankası Thomas More… Sonra sen bizim miskin ergene “ Fatih’in İstanbul’u…”

Hadi canım sende!!!

Kitap önsöz açıklama falan derken otuzuncu sayfada ancak başlayabiliyor. Ve otuzuncu sayfadan itibaren de çok hoş bir sürpriz sizi bekliyor: Pre- İntermediate düzeyinde Latince bilenler simultane çeviri yapsın dermişçesine tüm çift sayı olan sayfalar Latince, tüm tek haneler ise biz “serf” ler için Türkçe.

Sürpriz ama iyi mi kötü mü bilemedim? Sonuçta Latince gizli tarikatların dili. Sakın bu bir İlluminati kriptosu falan olmasın?

Olmasın mı?

Peki olmasın.

O zaman, Latince sayfalarda kesin anamıza bacımıza sövüyorlar! Biz tedbiri elden bırakmayalım.

Önsözde deliliği hem övüyor hem de yeriyor denilse de bence kitap boyunca sadece övüyor.

Tüm dünya karşılarında dursa da davasını için, aşkı için, inandığı için “mecnun” olanları övüyor.

Bir Tanrıçanın ağzından, toplumdaki tüm bozuklukları, cahillikleri, yalanı, ikiyüzlülüğü ve bunları yapan insanları alaya alıp koskoca insanlar bu iğrençlikleri bilerek yapacak değiller ya (!) “kedidir o kedi” diyor anlayana. https://www.youtube.com/watch?v=stbS2LJssWQ

Erasmus kitapta çok fazla atıfta bulunuyor. Özellikle Yunan mitolojisine, Roma uygarlığına, Eski ve yeni Ahit’e.

Hadi yazarı anladık deli. Sanki sadece kankası okuyacak, hem bencil hem deli…

Tamam da, çevirmene ve Kabalcı Yayınlarına ne oluyor. Hadi bizde kitabın adına yaraşır delilik yapalım dercesine neye atıfta bulunsa bir not maddesi koymuşlar. Dipnot da değil kitabın 287. sayfasından 334. Sayfasına kadar 680 madde açıklama var.

Örneğin; cümle içinde “Sisyphos Kayası” denildiğinde buna bir not koymuş, diğerini de açıklayacağım diye bir not koymuş derken olmuş sana 680 madde.
Eğer çok merak ediyorsa, bırak, o meraklı derviş gitsin, Google hazretlerine sorsun. Yaklaşık 204.000 sonuçtan hangisini isterse oradan öğrensin.

Okuyucuya bu kadar “armut pişmiş, ağzıma düş” muamelesi aslında hakaret.
“Tembel! Neyi kendin yaptın ki zaten. Kaldırıp da mabadını bir bakmazsın biliyorum. Aç ağzını, aç hazır bilgi, aç…” dermiş gibi…

Kameraya karşı sosyal mesajımı da vereyim:
Okuma hazzına, hızına karşı “ Nuri Alço” davranışlarına hayır!!!

Çocukluk, yaşlılık, kadınlar, dostluk, evlilik, savaş, bilgelik, doğa vb bir çok konuya iğnesini batırıyor.

Erasmus özetle diyor ki: “Gerçek” delilik bir mertebedir herkes erişemez. Siz gafiller kendi yaptığınız putlara taparken, kendi uydurduğunuz kurallar karşısında saygı duruşuna geçerken, ( Bu saygı örneğine benzer bir şeyi başka bir yerde daha yazmıştım. Faninin biri “ Atatürk’e mi laf atıyon sen!” demişti. ATAM ! ciddiyim, sen kalk da ben yatam… ) mutsuzluğu dibine kadar yaşarken; delilik mertebesine erenler, saçmalıklarınızla hayatı kendinize zindan etmenize gülmeyecekler sadece üzülecekler. Hz. İsa gibi yalvaracaklar göğe doğru: Affet onları, ne yaptıklarını bilmiyorlar…

Tüm “engellemelere rağmen” ismi güzel, kendi daha güzel bu kitabı cebren okutunuz efenim. ( Mitoloji uzmanı falan olmanıza gerek yok ama en azından Homeros’un İlyada ve Odysseia kitaplarından sonra okursanız daha fazla zevk alırsınız. )

https://www.youtube.com/watch?v=EJC-_j3SnXk

Dilek Ateş 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Felsefeye ilgi duyuyorsanız , delilikle aranızda samimi bağlar besliyorsanız onu tanımalısınız, tanımanın yolu daa bu kitaptan geçiyor. Çok zevk alarak okudum ben şahsen. Eskilerin görüşlerini öğrenmek bana ayrı bir haz veriyor :)

Eda 
20 Haz 11:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Felsefe severler için tavsiye edebileceğim bir kitap sadece ağır bir üslupla kaleme alınmış bü yüzde okurken kafanız karışabilir bir sayfayı 2-3 kez okuyabilirsiniz. Ama sadece ilk sayfalarda zorlanıp sonradan kitabın ritmine alışırsınız

Erasmus, eserinde, bir hiciv olmasına rağmen, çok ağır bir dil kullanmış ve bunları yaparken de kendi benliğini değil, ahmaklık benliğini kullanmış. Dönemin önemli isimlerine ve önemli olaylarına ışık tutarak gün yüzüne çıkarmış ve düşüncelerini olduğu gibi eserinde yansıtmış. Bu nedenledir ki eseri bitirdikten kısa süre sonra öldürülmüş. Hiciv yağmuruna tuttuğu kişilerin çoğu güçlü din ve devlet adamları olmasına rağmen bu onu pek durdurmamış. Günümüzde bile olan olayların nedeninin ahmaklık olduğunu öne süren Erasmus, aptallığı bir dahilik olarak görmüş...

Muhammed Y. Altun 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Hümanist bilgin Erasmus, mutlu olmak isteyenlere farklı bir yol gösteriyor: Delilik yolu... Kitap içinde bol bol yergi ve eleştiri barındırıyor ancak bunları anlayabilmek için Yunan mitolojisini bilmek ve dipnotları kaçırmamak gerekiyor. Bu açıdan okurken beni zorlamış olsada bence insanları eylemleri üzerine düşünmeye teşvik eden güzel bir eser.

Büşra ONUR 
15 Şub 00:24 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Çok güzel bir kitap kesinlikle ama okul kütüphanesinden aldığım için vermem gerekiyor tamamlanacak değerli bir yapıt...Kitap ta felsefe ye..siyasete..komediye dalıyor insan adeta..Her cümlesini iki kez okuma isteği doğurdu bende okurken düşündüren beni eğlendiren bir kitap oldu..

Ayşe Şangüder Uzunoğlu 
16 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Elimde uzun süre kaldı,okumadığımdan değil,2 kez okudum.1500'lerde yazılmış,hem de bir hafta gibi bir sürede yazıldığı söylenen mükemmel bir kitap.
Mizahın eleştirel gücü en güçlü şekilde kullanılmış kitapta.İnsanın sınırlarının olmadığı,gerçek bilgeliğin deliliği de içinde barındırdığını belirtirken;statükocu hırıstiyanlığı eleştirmiş.Mevcut düzene karşı ince ince alay etmiş.

ayse yildiz 
17 Oca 03:17 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Uykusuzluk goze alinip okunuyor :) kitaba baslamadan once yunan mitolojisiyle ilgili bi'seyler karistirmakta fayda var. Yapmazsaniz da dipnotlar fazla merak etmeyin:) felsefesi de fazla, insanin deli olasi geliyor :))
Erasmus bu kitabi yazdigi icin mi oldurulmus? Emin degilim ama tekrar okuyacagim kitaplar arasinda olduguna eminim.
Okudugum kitaplarin iceriklerini unuturum zamanla. Yemek yedigimiz zaman sindirim sistemimizin calismasina ragmen besinlerin kana,vucuda karisip bizi besleyip buyutmesi gibi, kitaplar da ruhumuza,beynimize hatta durusumuza karisiyor. Bu kitabi unutsam bile, dort gundur karisti bile bana.:)
Gecenin ucunde iyi delirmis miyim:))

Ceyhun KAHVECİ 
08 Şub 01:52 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Erasmus,kendini delilik olarak tanıtıp kendini (deliliği) anlatmış.Yunan mitolojisine,Hristiyanlık tarihine bolca yer veren Erasmus, hayatımızın her kulvarındaki farketmediğimiz ve katiyen reddettiğimiz deliliğimizi anlatıyor.Bilgeliğin en büyük delilik olduğunu anlatan Erasmus,çoğu zaman düşündürüp, bazen güldüren anlatımıyla biz insanlığı anlatmış

Ali Osman Sarı 
12 Mar 02:09 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Özgürlük mü? yanılıyorsun oğlum insan asla özgür olamaz ama herşeyi bırakıp gidebilir misin,. terkedebilir misin bütün alışkanlıklarını ? genelde ‘hayır’ olduğu için bu sorunun cevabı, yapacak bir şey yok. Belki vardır ama sen bulamıyorsundur. Sıkıcı değil mi? İşine gücüne bakmak, rutine bağlamak sıkıcı… ya da her yaptığında ulvi bir gaye aramak… Sıkıcı, gerçekten çok sıkıcı. Çok şey istemediğini söylüyorsun Allah’tan fakat sende biliyorsun aslında ne istediğini bilmediğini. Kim bilebilir ki? Bildiğini iddia eden de farkında değildir nasıl bir cehalet içerisinde olduğunun. Fark edilmek mi istiyorsun? Ne duruyorsun o zaman sende herkes gibi birilerine yalakalık et. Çok çabuk sonuç alacağına eminim. Bence somut olarak fark edilme mevzusunu çok kafana taktın. Yeterince fark edilir bir fizik-kondisyona sahipsin zaten. Eh aklınla da fark ettirme konusunda da fena sayılmazsın. Eksik bir şeyler var diyorsun. Seni sınırlayan, zorlayan, arkanda olduğunu zannettiğin ama en küçük bir imtihanda seni zayıf bırakacak olan o korkuların neler acaba? Korkularınla yüzleş saçmalığına sen de inanmıyorsun değil mi? Sürekli devamı gelen ve gelecek olan bir şeyle yüzleşilebilir mi? Hayır sen kendine itiraf etmekten korkuyorsun. Şu ilerlemeci anlayış falan da ney yahu? Kaybederken kazandıklarım yeterince ilerlememi sağladı aslında. Mevcut eğitim sisteminin kölesi olmamakla hep öğünç duyardın ya, al sana bir zafer daha. Özgürlük mü ? belki özgür değilsin ama en azından yazı yazarken kimse sana karışmıyor. İstediğin gibi saçmalayabilirsin. Saçmalamak ; aslında pek çok orijinal fikir saçmalarken çıkıyor değil mi? Belki de aradığın cevap budur: Dilediğince saçmala sonrada o saçmaladıkların arasından ayıklayabildiklerini ayıklarsın. Bence güzel fikir.Denemeye değer.

4 /

Kitaptan 237 Alıntı

Hayattan iğrendiklerinden dolayı kendilerini öldürmek hevesine kapılan insanlar kimlerdir? Bunlar özelllikle kendilerini bilgeliğe vermiş kimseler değiller midir?

Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 87)Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 87)

Sağ duyusu fazla olan bir ruhta, memnuniyetsizliklere çok sebep vardır.

Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 139 - Deliliğe Övgü)Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 139 - Deliliğe Övgü)

Öyleyse soruyorum, kendisinden nefret eden adam başkasını sevebilir mi? Kendisiyle anlaşamayan kişi başkasıyla anlaşabilir mi? Kendisinden bile bıkmış usanmış kişi başkasına keyif verebilir mi? Bana göre, insan Delilikten daha deli değilse bu sorular karşısında sadece susar.

Deliliğe Övgü, Desiderius ErasmusDeliliğe Övgü, Desiderius Erasmus
sezen 
18 Haz 2016 · Kitabı okuyor

Gençlik
Hüznün kara zehriyle bozulunca, gençliğin faydaları ne olabilir?

Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 55 - Kırmızı Yayınevi)Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 55 - Kırmızı Yayınevi)

Dünyada her şey o kadar karanlık ve değişkendir ki, hiçbir şeyi kesin olarak bilmek mümkün değildir.

Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 134)Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 134)
Maya 
13 Nis 22:56 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hiçbir canlının doğal sınırlarla bir sorunu yokken, insan kendi varlığına zincir vurduğunu düşündüğü her şeyi kırmak eğilimindedir.

Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 46)Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 46)
Recep Keten 
11 Eyl 01:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Evet, İnsanlar ne kadar bilgeyse, mutluluktan o kadar uzaktırlar.

Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 100)Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 100)
Kübra 
28 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Çocukluk saçmalamaktan, hiçbir şey anlamamaktan başka nedir? Bu çağı bu kadar sevimli kılan, her şeyden bihaber olmak değil mi? Hilkat garibesi gibi, yetişkinin bilgisine sahip bir çocuktan kim nefret etmez?

Deliliğe Övgü, Desiderius ErasmusDeliliğe Övgü, Desiderius Erasmus

Kılı kırk yaran kavgalardan alev almayacak kadar soğukkanlı bir insanı var mıdır?

Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 173)Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 173)