Deliliğe Övgü

8,6/10  (71 Oy) · 
245 okunma  · 
55 beğeni  · 
5.159 gösterim
Erasmus 1536 yılında Basel kentinde hayata veda ettiğinde, arkasında bıraktığı yığınla eser arasında Deliliğe Övgü kendisine sonsuzluk bahşeden en önemli eseri olur. Çünkü bu eser ölümünden sonra Fransızca, Almanca, İtalyanca başta olmak üzere pek çok dile çevrilir. Zaman zaman Erasmus'un yaptığı şakaları kaldıramayan bazı ilahiyatçılar yasaklatsa da Deliliğe Övgü yüzyıllar boyunca halk tarafından çok okunur ve sevilir.

Çünkü Erasmus'un Deliliği, yani Stultitia'sı bir tanrıçadır, hem de lütfuna ereni dipsiz kuyuların karanlığından güneş ışığına çekip çıkaran ve yaşamı zevklere boğan bir tanrıça, yani bir kadın. Giyinişi, düşüncesi, davranışı ve yaşam şekliyle Minerva'nın, yani Bilgelik tanrıçasının tam zıddıdır.

Erasmus, Stultitia ile Minerva arasında retoriksel sanatların yardımıyla öyle içinden çıkılmaz bir labirent örer ki, okuyucu deliliğin mi bilgelik, yoksa bilgeliğin mi delilik olduğunu bazen karıştırır. Erasmus deliliği önce överek yerer, sonra da yererek över. Çünkü Erasmus'un yerdiği sıradan delilik, yani insana göre deliliktir; övdüğü ise kutlu delilik, yani Tanrı katında kutsal olan deliliktir. Kutlu delilik özünde hakiki bir bilgelik içerir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  275
 • ISBN:
  9786051069159
 • Orijinal Adı:
  Stultitiae Laus
 • Çeviri:
  Çiğdem Dürüşken
 • Yayınevi:
  Alfa Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Büşra ONUR 
15 Şub 00:24 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Çok güzel bir kitap kesinlikle ama okul kütüphanesinden aldığım için vermem gerekiyor tamamlanacak değerli bir yapıt...Kitap ta felsefe ye..siyasete..komediye dalıyor insan adeta..Her cümlesini iki kez okuma isteği doğurdu bende okurken düşündüren beni eğlendiren bir kitap oldu..

Muhammed Y. Altun 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Hümanist bilgin Erasmus, mutlu olmak isteyenlere farklı bir yol gösteriyor: Delilik yolu... Kitap içinde bol bol yergi ve eleştiri barındırıyor ancak bunları anlayabilmek için Yunan mitolojisini bilmek ve dipnotları kaçırmamak gerekiyor. Bu açıdan okurken beni zorlamış olsada bence insanları eylemleri üzerine düşünmeye teşvik eden güzel bir eser.

Ayşe Şangüder Uzunoğlu 
16 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Elimde uzun süre kaldı,okumadığımdan değil,2 kez okudum.1500'lerde yazılmış,hem de bir hafta gibi bir sürede yazıldığı söylenen mükemmel bir kitap.
Mizahın eleştirel gücü en güçlü şekilde kullanılmış kitapta.İnsanın sınırlarının olmadığı,gerçek bilgeliğin deliliği de içinde barındırdığını belirtirken;statükocu hırıstiyanlığı eleştirmiş.Mevcut düzene karşı ince ince alay etmiş.

Dilek Ateş 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Felsefeye ilgi duyuyorsanız , delilikle aranızda samimi bağlar besliyorsanız onu tanımalısınız, tanımanın yolu daa bu kitaptan geçiyor. Çok zevk alarak okudum ben şahsen. Eskilerin görüşlerini öğrenmek bana ayrı bir haz veriyor :)

Ceyhun KAHVECİ 
08 Şub 01:52 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Erasmus,kendini delilik olarak tanıtıp kendini (deliliği) anlatmış.Yunan mitolojisine,Hristiyanlık tarihine bolca yer veren Erasmus, hayatımızın her kulvarındaki farketmediğimiz ve katiyen reddettiğimiz deliliğimizi anlatıyor.Bilgeliğin en büyük delilik olduğunu anlatan Erasmus,çoğu zaman düşündürüp, bazen güldüren anlatımıyla biz insanlığı anlatmış

ayse yildiz 
17 Oca 03:17 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Uykusuzluk goze alinip okunuyor :) kitaba baslamadan once yunan mitolojisiyle ilgili bi'seyler karistirmakta fayda var. Yapmazsaniz da dipnotlar fazla merak etmeyin:) felsefesi de fazla, insanin deli olasi geliyor :))
Erasmus bu kitabi yazdigi icin mi oldurulmus? Emin degilim ama tekrar okuyacagim kitaplar arasinda olduguna eminim.
Okudugum kitaplarin iceriklerini unuturum zamanla. Yemek yedigimiz zaman sindirim sistemimizin calismasina ragmen besinlerin kana,vucuda karisip bizi besleyip buyutmesi gibi, kitaplar da ruhumuza,beynimize hatta durusumuza karisiyor. Bu kitabi unutsam bile, dort gundur karisti bile bana.:)
Gecenin ucunde iyi delirmis miyim:))

Şu son dört günde, çılgınca ya da kötü sayılabilecek her ne yaptıysam bu, Erasmus'un, onun kitabının suçudur, diyerek kenara çekilmek istiyorum; fakat affedin, bu yalnızca her şeyi tersinden anlamak olur. (Yine de onu suçluyorum, zira "deliyim".)

Bir kitabı, kesinlikle farkında olmadan, okumam gereken en uygun zamanda okumak gibi Tanrı vergisi bir yeteneğim var. Oturup ona şükür mü etmeli yahut bu yazıyı yazmaya devam mı etmeli? Edelim etmesine ama, üslubuma takılmayın, takdir edersiniz ki tüm neşem bu kitaptan, bu kitabı okumuş olmaktan geliyor, normal şeyler yazamıyorum.

Kitabın hangi kısmına övgüler yağdırayım, bilemedim, ama önce Çiğdem Dürüşken'den başlamak istiyorum. İş Bankası Yayınları'nın birtakım çeviri kitaplarında payı olmasından tanıyorsunuzdur muhtemelen onu. Yapabileceğim en iyi şey, ona "delice" teşekkür etmek olur çünkü bir kitap ancak bu kadar güzel çevrilebilirdi! Ve elbette kitabın sunuşu, hazırlanışı, resimleri... Her şey harika olmuş!

Şimdi dönelim Erasmus'a... Yani şimdi ne denir ki? Birçok yerinde tam bir din kitabı gibi olmasına karşın, her yerinden ayrı bir güzellik çıkan bu kitabı yazarken eğlenmiş olsa gerek. Tabii bu kadar eğlenceden söz ediyor oluşum, Deliliğe Övgü'yü basitçe okunabilecek bir kitap olarak anlaşılır kılmasın. Hiç alakası yok; okudukça, okumaya ara verdiğiniz anlarda, bitirdikten sonra, öyle kaplayacak ki aklınızı, kendinizi durmadan sorgularken ve kitabın yeni bir anlamını keşfederken bulacaksınız. Elbette yüzünüzde hoş bir gülümsemeyle...

Tek sorunum, her zamanki gibi, üslup. Bazı noktalarda yine takılmadan edemedim, ne yazık ki. Ancak engel değil, delice okumalar!

ahmet Karakuzulu 
27 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Erasmus, 1509 yılında yazdığı bu kitabında deliliğe gerçekten övgü düzer. Ancak burada söz konusu olan bildiğimiz delilikten öte bir durumdur. Kendisi uzun süre eğitim gördüğünden olsa gerek, öncelikle döneminin kiliselerini, din adamlarını, yöneticilerini , filozoflarını alaycı bir dille eleştirir. Hollanda doğumlu olan Eresmus, kendini bir yere ait bulmayarak adeta bir dünya insanı olmayı hedeflemiştir. Bu amaçla avrupanın bir çok önemli şehirde kişisel ve düşünsel gelişimi için incelemeler ve çalışmalar yürütmüştür. Bu kitap geride bıraktığı 500 yıllık yolculuğundan güçlenerek çıkmış ve her geçen gün daha bir anlam ifade eder hale gelmiştir. Eresmas, 229. sahifede " BİLGİSİNİ ARTIRAN KEDERİNİ DE ARTIRIR VE ÇOK ŞEY ANLADIKÇA ÇOK SIZLANIR " der:) Bu nedenle en iyisi her durumda deliliğe vurmak en iyisi:)
Dinler tarihi ve düşünce tarihini konu olarak inceleyen okurların bu kitabı da okumalarını öneririm.

Murat ÇALIK 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Dogmatizm'e Yunan Mitolojisi ışığında bir eleştiri. Fakat eleştirilerin çok sert ve anlatımın akıcı olduğunu söylemek gerek.

İlk çevirisi yapıldığında "deliliğe methiye" olan adı son 15 yıldır "deliliğe övgü" olarak değiştirilmiş.

Piyasada bulunan en iyi çeviri diyebilirim.

Edebi ve felsefi tad almak isteyenler, okumadan önce Yunan Mitolojisi ve Orta Çağ Hristiyanlığı üzerine bilgi edinebilirlerse okurken vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaklardır.

Bununla beraber dipnotların bolca olması fazla bilgisi olmayanlara da yardımcı oluyor.

Bu kitap için Ersamus'un öldürülmesine neden olduğu söyleniyor. Bu da kitabın bir başka ilginç özelliği.

Her ne kadar eser gerçek bilgeliğin delilik olduğunu söylese de okuduktan sonra bende kalan düşünce daha çok...

"Kendinin bilge olduğunu düşünmek deliliktir" fikri kaldı...

Fırat Çağlar MANTAŞ 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Kendisine övgüler dizen "deliliğin" ağzından yazılmış bir kitap. yani kendine övgüler dizen erasmus değil, "deliliğin" kendisidir. hukukçulardan din adamlarına, öğretmenden sanatçıya kadar her kesim eleştirilmiş. haksız diyebileceğim pek bir eleştiri görmedim açıkçası. kitabın taslağı 1509 yılında yazılmış ama yazılanlar bugün için de geçerli desek çok da yanlış olmaz.

2 /

Kitaptan 157 Alıntı

Hayattan iğrendiklerinden dolayı kendilerini öldürmek hevesine kapılan insanlar kimlerdir? Bunlar özelllikle kendilerini bilgeliğe vermiş kimseler değiller midir?

Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 87)Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 87)

Sağ duyusu fazla olan bir ruhta, memnuniyetsizliklere çok sebep vardır.

Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 139 - Deliliğe Övgü)Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 139 - Deliliğe Övgü)

Öyleyse soruyorum, kendisinden nefret eden adam başkasını sevebilir mi? Kendisiyle anlaşamayan kişi başkasıyla anlaşabilir mi? Kendisinden bile bıkmış usanmış kişi başkasına keyif verebilir mi? Bana göre, insan Delilikten daha deli değilse bu sorular karşısında sadece susar.

Deliliğe Övgü, Desiderius ErasmusDeliliğe Övgü, Desiderius Erasmus

Dünyada her şey o kadar karanlık ve değişkendir ki, hiçbir şeyi kesin olarak bilmek mümkün değildir.

Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 134)Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 134)
sezen 
18 Haz 2016 · Kitabı okuyor

Gençlik
Hüznün kara zehriyle bozulunca, gençliğin faydaları ne olabilir?

Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 55 - Kırmızı Yayınevi)Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 55 - Kırmızı Yayınevi)

Kılı kırk yaran kavgalardan alev almayacak kadar soğukkanlı bir insanı var mıdır?

Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 173)Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 173)
Kübra 
28 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Çocukluk saçmalamaktan, hiçbir şey anlamamaktan başka nedir? Bu çağı bu kadar sevimli kılan, her şeyden bihaber olmak değil mi? Hilkat garibesi gibi, yetişkinin bilgisine sahip bir çocuktan kim nefret etmez?

Deliliğe Övgü, Desiderius ErasmusDeliliğe Övgü, Desiderius Erasmus

Zamana ve şartlara uymasını bilmeyen, komedyanın bir komedya olmamasını isteyen bir tedbirlilik, tedbirliliklerin en zararlısıdır.

Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 81)Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 81)
sezen 
18 Haz 2016 · Kitabı okuyor

Delilik
...ihtiyatlı gibi şanlı bir unvana kim daha layıktır: korku ya da utanma yüzünden hiçbir şeye teşebbüs edemeyen bilge mi, yoksa utanması olmadığından tehlikeyi de hiçbir zaman göremediğinden, aklından geçeni pervasızca yapan deli mi?

Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 66 - Kırmızı Yayınevi)Deliliğe Övgü, Desiderius Erasmus (Sayfa 66 - Kırmızı Yayınevi)