Delilikten Kurtar Bizi

8,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
455 gösterim
Bu kitap, 1994 yılı Nobel Edebiyat Ödülünü alan Japon yazarı Kenzaburo Oe' nin değişik iki uzunöyküsünü içeriyor. İlk iki öykü Delilikten Kurtar Bizi ' görülmemiş derecede' şişman, deliliğe yakın bir adamın zihinsel özürlü oğlu ile ilişkisini, aralarındaki bedensel bağımlılığı anlamakla başlayıp çocuğun gözlerinin muayene edilmesi, şişkonun içinde ayıların bulunduğu bir havuza atılmasına ramak kalması ve sonunda delirmesi ile ilgili sahneleri olağanüstü bir biçim ve anlatım güzelliği içinde okuyucuya sunuyor. İkinci öykü Bulutlar Canavarı Agu ise, tanınmış bir bestecinin, doğumundan hemen sonra öldürttüğü oğlunun gökyüzünde kanguru büyüklüğünde bir bebek olarak yaşadığına ve arasıra yeryüzüne inerek kendisiyle konuştuğuna inanması sonucunda ortaya çıkan olaylar çerçevesinde gelişiyor ve büyüleyici, şiirsel bir anlatımla okuyucuyu sürüklüyor. Yazar, iki öyküsünde de zihinsel bir röportajla oğluna ilişkin sorulan ''O'nun doğması edebiyat karşısındaki tutumunuzu değiştirdi mi?'' sorusuna şu yanıtı veriyor: ''Tümden değiştirdi... Bilirsiniz normal insanları hiç sevmem, normal olmaya çalışsam da...' Budalalar' gibi, özürlülerin, doğuştan kusurluların yanındayımdır hep.'' Her iki öyküyü tat alarak okuyacağınıza inanıyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9755106162
 • Orijinal Adı:
  Warera no Kyōki wo Ikinobiru Michi wo Oshieyo (Teach Us to Outgrow Our Madness: Four Short Novels)
 • Çeviri:
  Yaşar Avunç
 • Yayınevi:
  Can Sanat Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fırat özbey 
17 Ağu 06:30 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Futbolcular maçtan hemen sonra,adrenalin üst düzeydeyken açıklama yaptıklarında genelde saçmalarlar ve çoğunlukla kabalaşırlar.Bende bu mantıkla kitabı bitirir bitirmez kitap hakkındaki düşüncelerimi (kesinlikle inceleme değil) hemencecik yazmıyorum ,aradan birkaç gün geçtikten sonra dilimin döndüğünce birşeyler karalıyorum.

Kitap iki uzun anlatidan oluşuyor her iki anlatidada iç burkan çocuklar var.Ben ikinci öyküyü daha çok beğendim.Ayrıntıya girip kitabın büyüsünü bozmak istemiyorum.Film başlar başlamaz filmi daha önce izlemeyen arkadaşlara Bruce Willis aslında ölüymüş der gibi olmaktan korkuyorum(6.his,kitapla hiçbir ilgisi yok yanlış anlaşılmasın) Bu yüzden ikinci öyküyü şiirsel bir şizofren hikayesi diyerek geçiştiriyorum.Kitaba adını veren ilk öyküde zihinsel engelli oğluyla delirmemek için kendini çocuğuna bağlayan babanın hikayesini okuyoruz.Uzun cümleleri ama çok akıcı bir dili var yazarın.Annenin ikinci planda kalması hatta daha ileri gideyim baba oğulu acılar içerisinde bırakıp arka planda kalışı kafamı kurcaladı durdu kitap boyunca.Şuan nedenini sanırım anlamış bulunuyorum,adanan kişi anne olsaydı hikaye bu kadar dokunaklı olmazdı heralde ,bilmiyorum nedense öyle bir düşünceye kapıldım.Bebek doğar dogmaz ilk anneye verilirya baba sabırsızlıkla sırasını bekler,baba bebeği kucağına alıp şaşkınca incelerken ,aile bireyleri ağlamaya başlarya onun gibi birşey sanırım.

Kitaptan 2 Alıntı

Fırat özbey 
14 Ağu 10:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsanların yaşamı, karanlıklardan çıkarak bir süre bir mum ışığı çevresinde toplandıktan sonra, herkesin kendi karanlıklarına dönüp yok olmasından ibarettir.

Delilikten Kurtar Bizi, Kenzaburo Oe (Can)Delilikten Kurtar Bizi, Kenzaburo Oe (Can)
Fırat özbey 
10 Ağu 09:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Şişkonun içinde dikkatle dokunulduğunda kesinlikle acımayan yerler vardı, ama dinginleşip de bu yerlere kendisi dokunduğunda dayanılmaz bir acıyla tir tir titriyordu.

Delilikten Kurtar Bizi, Kenzaburo Oe (Can)Delilikten Kurtar Bizi, Kenzaburo Oe (Can)