Delilleriyle İslâm İlmihali

·
Okunma
·
Beğeni
·
885
Gösterim
Adı:
Delilleriyle İslâm İlmihali
Baskı tarihi:
1991
Sayfa sayısı:
686
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Erkam Yayınları
Baskılar:
Delilleriyle İslâm İlmihali
Delilleriyle İslâm İlmihali
Delilleriyle İslâm İlmihali
928 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Ömer Nasuhi Bilmenin ilmihal kitabının sadeleştirilmiş halini, öğrencisi Hamdi Döndüren; istifademize sunmuş.Allah hizmetini kabul etsin. Kütüphanem içerisine aldığım, 14 yaşımdan beri 2 senede bir muhakkak okuduğum nadide eserlerden biri. Genelde bana sık sık "hangi ilmihali okumalıyız?" gibi sorular gelir. Senin de aynı sorular kafanı kurcalıyorsa, sade, anlaşılır, güvenilir bi kaynak arıyosan bir haberim var "aradığını buldun" :) Keyifli okumalar diliyorum okuduğuyla hemhal olan güzel insan...
928 syf.
·Beğendi
Kitapta İslam'ın inanç ve ibadete dair meseleleri her seviyeden insanımızın rahat okuyacağı bir üslupla işleniyor. Günlük hayatta sık sık karşılaşılan problemlerin çözüm yolları delilleriyle ve yerinde mukayeselerle izah ediliyor.
Bu kitabı tavsiye edemeyecğim, yazarın kurduğu cümleler yer yer anlaşılması imkansız.

Şu kitabın yukarda yazılmış olan önsözüne bakın, denmiş ki:

"İlmihal, her Müslüman fert ve ailenin el kitabıdır. Onda ortak konular, erginlik çağına ulaşır ulaşmaz başlayan istisnasız sorumluluklar yer alır."::
ortak konular ne demek? Ortak konulardan kasıt ne? Herkesin bilmesi gereken konular var denmek isteniyor galiba.
"İstisnasız sorumluluklar"?? İstisnasız herkesin yapması gereken sorumluluklar demek istiyorsunuz, fakat, böyle yazmak... yanlış değil mi?!


"Bunlar da inanç, ibadet ve günlük hayatta karşılaşılan helal ve haramlar olarak özetlenebilir."::
"bunlar da" denmiş ya, da eki burada fazla bence, da ekini atınca cümle daha anlaşılır oluyor.


"Bütün bunlara "öncelikli bilgiler" diyebiliriz. Çünkü iman ölçüleri bozuk, Allah'a kulluğunu yapamayan kimsenin hayatın diğer alanlarında İslam ölçülerini araması beklenemez."::
yapamayan değil, yapmayan olsa gerek, yapamamak bir mazeretten ötürü olur ya. Allah'a kulluğunu bir mazeretten yapamayanda, diğer sahalarda islam ölçülerini aramasını elbette bekleriz, niye beklemeyelim ki?! Ama, yapmayanda, bilerek kasıtlı Allah'a kulluğunu yapmayanda, yani iman etmeyende, hayatın diğer sahalarında islam ölçüleri aramasını beklermiyiz? islamla yönetilen ülkede yaşayan gayri müslimlerde, bazı konularda beklenir olsa gerek, kısa etekle gezmesini beklemeyiz bir kadının cami de; din alimi değilim, hüküm söyleyecek değilim, sadece anlatım bozuklukları var kitapta, göstermeye çalışıyorum.


Ben, kitapta kullanılan dili, anlatımı, beğenmedim, daha sonra kitaptan birkaç örnek veririm inşaallah, tavsiye etmiyorum aslında almanızı bu kitabı; ancak, yer yer değerli bilgiler, başka ilmihal kitaplarında görmediğim bilgiler var, bunun için alınabilir; ve başka ilmihal kitaplarında anlamadığım konular vardı, bu kitapta anlayabildim; kitaplıkta olması, yine de faydalı olabilir, siz bilirsiniz.

--

Şu yukarıda yazdığım mesele, yani kitapta ki anlatım bozuklukları, diğer birçok islami kaynakta da görüyorum, yeni basılanlarında özellikle. Şimdi ki din alimi yazarlarin, prof. larin kitaplarını, evimde bir sürü kitapları var, hatalardan anlayamıyorum.

Bu çok büyük bir sorun. Türkçe dilini en güzel kullanan kitapları almaya dikkat ediniz tavsiyem, sizin dilinizde bozulmasın diye söylüyorum.
928 syf.
·Beğendi·6/10 puan
Kitap klasik bir ilmihal olmanın yanında -adından da anlaşılacağı gibi- islamî vecibeleri nasslardan delilleriyle birlikte sunuyor. Üstelik delilleri dört mezhepten her birine göre ayrı ayrı sıralıyor.
Bence herkesin istifade edebileceği güzel ve güncel bir kaynak.

Tavsiye ederim.
İnsanın mayası toprak olduğundan, toprağın suyu emip tutması gibi insanda da malı tutma özelliği vardır. Toprağın aldığı rutubetle bitki bitirmesi gibi, insanın başkalarına vermek suretiyle, cimrilik duyguları azalır. Binaenaleyh zekât, en az alan kadar, veren için de yararlıdır.
3)Oruç açılırken dua edilmesi sünnettir: Hadislerden derlenen bir dua örneğini veriyoruz:
اللهم لك صمت وعلى رزقك أفطرت وعليك توكلت فتقبل مني فاغفرلی

إنك أنت السميع العليم

"Allahümme leke sumtü ve alâ rızkıke eftartü ve aleyke tevekkeltü, fe tekabbel minni, fe'ğfirli, inneke ente's-semiu'l-alim (Ey Allah'ım! Ben senin rızan için oruç tuttum, senin verdiğin rizikla iftar ettim ve yalnız sana güvenip dayandım. Benim bu orucumu kabul buyur ve beni bağışla! Şüphe yok ki sen her şeyi işitensin, bilensin.)"
Hamdi Döndüren
bk. Ebu Davud, Savm, 22: İbn Mace, Siyam, 48.
Zekat zenginle yoksulu birbirine yaklaştırır, zengin yardım etmenin sevincini yaşarken, yoksul da zengine karşı sevgi ve saygı duyar. Kıskançlıklar ortadan kalkar. Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur: "Mallarınızı zekât vermek suretiyle koruma altına alın, hastalıklarınızı sadaka vererek tedavi edin, gelecek olan belalara karşı dua ile hazırlıklı olun."5 "Kazayı ancak dua çevirir, ömrü de ancak iyilik uzatır."6
Hamdi Döndüren
5. Bu hadisi Taberáni ve Ebû Nuaym. Hilye'de, Ibn Mesud'dan, Ebu Davud ise mürsel olarak Hasen'den rivayet etmiştir, Hadis zayıftır. 6. Tirmizi, Kader. 6: Ibn Mace, Mukaddime, 10; A. Ibn Hanbel, I, 316, 350, V. 277, 280
"Ümmetim iftarı acele yapıp sahuru geciktirdikleri sürece hayır üzerindedir."
Hamdi Döndüren
Sayfa 545 - Buhari, Savm, 45: Müslim, Sıyam, 48; Tirmizi, Savm, 13
Oruçlunun gül, misk ve esans gibi şeyi koklamasi mekruh değildi. Hanefiler dışındaki üç mezhebe göre, koku sürünmek ve özel olarak koklamak mekruhtur.
Hamdi Döndüren
Sayfa 548 - Şirbini, age, 1, 431, 436; Ibn Kudame. Mugni, III, 106-110, Zühayli, age, II, 638, 639,

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Delilleriyle İslâm İlmihali
Baskı tarihi:
1991
Sayfa sayısı:
686
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Erkam Yayınları
Baskılar:
Delilleriyle İslâm İlmihali
Delilleriyle İslâm İlmihali
Delilleriyle İslâm İlmihali

Kitabı okuyanlar 45 okur

  • Sevgül Çetin
  • Serkan
  • Muhammed Abdülaziz Tüfekçi

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%5.6 (1)
8
%0
7
%5.6 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0