Demi Monde - Kış

8,8/10  (4 Oy) · 
7 okunma  · 
4 beğeni  · 
306 gösterim
Çürümüş bir hayat tarzını benimsemiş, ahlaki değerlerini yitirmiş bir toplum...

Normal ve uygar davranışların terk edildiği karanlık bir dünya…Müthiş gerçekçi sanal bir ortamda pek çok oyuncunun rol aldığı yüksek çözünürlüklü, dev bir savaş simülasyonu...
Ve cehennem...Demi Monde'a hoş geldiniz!

Sosyopatların ve çılgın fanatiklerin zalim ve kaotik dünyasında dijital bir askeri tatbikat… Burada ölürseniz, gerçek hayatta da ölürsünüz…2018 yılında yaratılmış, kusursuz bir dijital oyun olan Demi Monde, askerler için kâbus gibi bir savaş tatbikatıdır ve bu cehennemi tarihin en zalim karakterleri yönetmektedir: Nazi kasabı Reinhard Heydrich, Stalin'in celladı Lavrentii Beria, işkence holiganı TomÁs de Torquemada, kana susamış terör tutkunu Maximilien Robespierre...

Ancak bir süre sonra programlama hataları yüzünden sanal dünya ile gerçek dünya arasındaki bağ kopar ve eğitim için Demi Monde'a bağlanan askerler deşifre olup yakalanırlar. Bu durumda "fişi çekmek" de söz konusu değildir, çünkü bu, gerçek dünyada da ölmek anlamına gelir. Üstüne üstlük Amerika başkanının kızı Norma da korkunç bir tuzakla bu karanlık dünyaya çekilir ve orada mahsur kalır. Tek umuduysa 18 yaşında bir caz şarkıcısı olan Ella'dır. Ancak Ella bu oyunda Demi Monde ile gerçeklik arasındaki sınırların eridiğini ve gerçek dünyanın sanal olandan çok daha tehlikeli olmaya başladığını fark eder. Ella hem Norma'yı hem de yaşadığı dünyayı kurtarabilecek tek kişidir ve bunun için çok az zamanı vardır.

Destansı, distopik, fantastik ve orijinal...
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  470
 • ISBN:
  9789751032836
 • Çeviri:
  Mehmet Gürsel
 • Yayınevi:
  Sayfa 6
 • Kitabın Türü:
Çağla EKEN 
 18 Oca 15:59 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Kitap başladığı anda kendinizi bir kaçışın ortasında buluyorsunuz. Ama bu durum çok uzun sürmüyor. Kitaba başlarda kendiniz emek vermek zorundasınız. Sonrasında akıcılığı artıyor.

Kitapta distopik bir dünyada geziniyoruz. Bu dünya askerlerin eğitimi için Amerikan ordusu tarafından oluşturulmuş bir similasyon,bilgisayar oyunudur. Fakat orada hiç bir şey kolay değildir. Gerçek dünyadaki Amerikan başkanının kızı bir şekilde simulasyona sokulmuştur. Onu kurtarmak için gerekli niteliklere sahip bir kurtarıcı profili oluşturuluyor bilgisayar tarafından.

Kurtarıcımız sanal dünyaya adım attığı andan itibaren olaylar derinleşiyor ve sizi içine çekiyor. Peki hem başkanın kızını hem kendi dünyasını hem de sanal dünyayı kurtarabilecek mi?

Kitap bir serinin ilk kitabı.2013 yılında basılmış fakat serinin diğer kitapları Türkçeye çevrilmemiş. Çevrildiyse bile satışı olan siteyi ben bulamadım..

Askeri eğitim amaçlı geliştirilmiş bir simülasyon olarak karşımıza çıksa da Demi Monde evreni, bende pek o algıyı oluşturamadı. Onun dışında gayet akıcı, merak uyandırıcı bir yerde de son buldu ilk kitap. Devamını bekliyorum.