Demir Köprü

8,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
263 gösterim
Daha fazla bekletmek istemiyorum annemi. Dudaklarındaki gülümseme solmadan karşısına geçip benden istediği şeyi yapamadığım için bağışlanma dileyeceğim. Sırrımsın Sırdaşımsın ile 2011 Orhan Kemal Roman Armağanı'nı kazanan Kamuran Şipal'in ilk romanı Demir Köprü, doğup büyüdüğü kente yıllar sonra dönen bir adamın uçak yolculuğu süresince çocukluk yıllarını belleğinde canlandırması üzerine kurulu. İç yakan bir ana-oğul ilişkisi tutkuyla, benzersiz bir anlatımla dile gelirken, Demir Köprü de çocukluğa bağlanan kunt bir simgeye dönüşüyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2011
 • Sayfa Sayısı:
  106
 • ISBN:
  9789750820663
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gülşah Şahin 
05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 13 günde · Puan vermedi

Her ne kadar yazım dili ve kelimeleri harika olsa da okurken çok ağır ilerledi ve zor bitirdim. Belki bu sıralar bu kitabı okumanın zamanı değildi bende. Kitap bittikten sonra aklımda pek bişey kalmadı üzüldüm..... Sonrasında tekrar okumak üzere kendime söz verdim.

Kitaptan 6 Alıntı

Metin Özdemir 
03 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

"Gökten bir salıncak inecek aşağı, seninle bineceği içine, salıncak bizi alıp gökyüzüne çıkaracak."

Demir Köprü, Kamuran Şipal (Sayfa 15)Demir Köprü, Kamuran Şipal (Sayfa 15)
Metin Özdemir 
 05 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

"Kardeşim,kardeşim nerede?" Annem,"Kardeşini melekler götürdü, " diye yanıtlıyor. "Meleklerin yanında kalacak artık, kendisi gibi küçük meleklerle oynayacak. Gece oldu mu gökyüzünden bize bakacak,ben buradayım, beni merak etmeyin diyecek. Biz de ona buradan selam yollayacağız."

Demir Köprü, Kamuran Şipal (Sayfa 24)Demir Köprü, Kamuran Şipal (Sayfa 24)
Metin Özdemir 
03 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Nerede siyah çantalı, siyah resmi giysisinin düğmeleri sarı sarı parıldayan birini görse, hemen babasına benzetirdi! Kentte ne çok siyah çantalı, siyah giysili, resmi giysisinin düğmeleri sarı sarı parıldayan adam vardı!

Demir Köprü, Kamuran Şipal (Sayfa 13)Demir Köprü, Kamuran Şipal (Sayfa 13)
Metin Özdemir 
05 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Okuldan getirdiğim karne pekiyilerden geçilmiyor. Ama göğsümü kabartarak karneyi gösterecek kimseyi bulamıyorum evde.

Demir Köprü, Kamuran Şipal (Sayfa 22)Demir Köprü, Kamuran Şipal (Sayfa 22)
Metin Özdemir 
03 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Bazen yiyecek paketini hiç açılmadan geri getirdiğimi görünce kızmış bir yüz takınıyor." Bir şey yemediniz mi öğleyin? Aç mı kaldınız?" diyor. Daha ben ağzımı açıp bir şey söylemeye kalmadan sarılıp öpüyor beni. "Oğlum aç kalmış! Benim güzel oğlum aç kalmış öğleyin!" diye yineliyor ikide bir. Ben, komşu kızının yanında getirdiği yiyecekleri öğleyin birlikte yediğimizi açıklayıcınca içi rahatlıyor. Komşunun kızı varlıklı bir ailenin çocuğu,onun sabahları yanında okula getirdiği yiyecekler, hem daha bol, hem daha lezzetli. Yiyeceklerin çoğunu da bana veriyor."Sen ye!" diyor hep."Sen ye!"

Demir Köprü, Kamuran Şipal (Sayfa 20)Demir Köprü, Kamuran Şipal (Sayfa 20)