Demirin Üstünde Karınca İzi (Pir Sultan Abdal)

5,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
298 gösterim
Hacı Bektaş Veli dergâhından Banaz'a uzanan yolculukta, zihinsel gel-gitlerle Pir Sultan Abdal'ın kendi kültürel köklerine inmesi ve Moğol istilasından kaçarak Anadolu'ya gelen Horasan Türkmenlerinin trajik sonuyla kendi dönemi arasında bağlantı-lar kurması, okuru tarih içinde başka bir tarihin derinliklerine götürüyor.

Sömürüye, talana ve Osmanlı yönetiminin adaletsiz uygulamalarına karşı ortaya çıkan halk hareketleri ustaca verilirken, egemenlerin bu isyanları kanla bastırdığına ve saray içinde dönen entrikalara da tanıklık ediyoruz. Bu çatışmalar, o dönemin en büyük bilge-ozanlarından Pir Sultan Abdal'ın eylemci ve mücadeleci kişiliğini ön plana çıkarıyor. Kendi kültürünü serbestçe yaşamak ve miras olarak gelecek kuşaklara aktarmak isteyen halkın sesi, umudu, ışığı oluyor. Diğer yandan sömürü düzeninin devam edebilmesi için, bu sesin kısılması, bu umut ışığının söndürülmesi gerekmektedir. Fakat Pir Sultan Abdal, azimli, kararlı, insan aşkıyla dopdolu ve coşkulu bir ozandır, "dönen dönsün ben dönmezem yolumdan" diyerek bedel öde-meyi göze alıyor. Ozanın darağacına giden onurlu hayat mücadelesi, akıcı, yalın ve destansı bir dille veriliyor.

"Adanmış Hayatlar" serisi ve "Kerbela" romanıyla tanıdığınız ve severek okuduğunuz Vehbi Bardakçı'nın bu yeni romanını yayınlamaktan ve ülkemiz kültür hayatına böyle bir eser kazandırmış olmaktan kıvanç duyuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9786054723324
 • Yayınevi:
  Ozan Yayınları
 • Kitabın Türü:
AsiMavi 
22 Mar 00:26 · Kitabı okudu · 6 günde · 5/10 puan

Öncelikle yazarın KERBELA adlı kitabını okumuştum ve cok da beğenmiştim içime işlemişti adeta.Sonra AĞLASIN GÖKYÜZÜ romanını okudum Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının hayatını anlatiyordu o romanida çok beğendim.Bu roman için ne begendim ne beğenmedim diyemiyorum.Çünkü bahsi geçen o tarihi olayları tam bilmiyorum.Anlatım ve konunun insanı içine çekmesi güzel sürükleyici merak uyandırıcı.Söylediğim gibi konu hakkında bilgi sahibi olmadığım ve bazı şeylerin bildiğimin zıttı olarak anlatılmış olması beni bu roman da arada bıraktı..
Kisaca:
Hacı Bektaşi Veli den başlayıp Pir sultan abdal dönemi ne kadar geçen olayları ve kişileri en ince detayları ile anlatıyor.Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim in alevi ve Türkmen katliamı yaptığını.Sultan olabilmek için yaptığı oyunları ve öldürttüğü yüzlerce insanı konu alıyor.