Demiryolu Çocukları

8,6/10  (42 Oy) · 
175 okunma  · 
37 beğeni  · 
2.588 gösterim
Roberta, Peter ve Phyllis, Londra'nın zengin mahallelerinden birinde, güzel bir evde, anne-babalarıyla birlikte yaşarlar. Ancak beklenmedik bir anda babalarının ortadan kaybolması, üç kardeşin hayatını tamamen değiştirir. Londra'daki güzel evlerini terk edip anneleriyle bir köye taşınırlar. Babalarının yokluğunda yeni hayatlarının getirdiği çeşitli güçlüklere göğüs germek zorunda kalan çocuklar, günlerinin büyük kısmını evlerinin yakınındaki istasyonda geçirmeye başlarlar. Demiryolu sayesinde birçok dost edinen, çeşitli serüvenler yaşayan çocuklar, o dostlardan biri sayesinde babalarının izini bulacaklardır.

Demiryolu Çocukları, 60'tan fazla çocuk kitabı olan Edith Nesbit'in klasikleşmiş romanıdır. Defalarca televizyon dizisi olan, filme çekilen, radyoya uyarlanan ve hem duygusal hem de eğlenceli olan bu kitabında Nesbit, merhametli ve adil olmanın, arkadaşlığın, doğa, hayvan ve insan sevgisinin önemini vurguluyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786054927463
 • Orijinal Adı:
  The Railway Children, 1906
 • Çeviri:
  Aylin Kayapalı
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Kesdal 
30 May 21:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Aile bağlarının, mutluluğun, yaşamın ve dayanışmanın kaynağı olduğunun örneğini sunan kitap, ilk ve veya orta okul çocuklarına tavsiye edilmelidir.

Bekir İstanbul 
17 Nis 19:42 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Üç küçük çocuk, pek farkında olmadıkları zenginlik ve refah içinde anne ve babaları ile birlikte yaşamaktadırlar. Bir gün kapıları çalar ve anne hiç beklemediği bir şey öğrenir. Baba artık eve gelemeyecektir. Anne çocuklarından hiç bir şey sormamalarını ister ve çocukları ile şehir dışındaki bir kulübeye taşınırlar. Yeni evlerinde yoksulluk içinde yaşarlarken çocukların yeni bir oyun alanları olmuştur. Anneleri eve yiyecek bir şeyler alabilmek için sürekli odasına kapanır ve satmak için yazılar yazar, çocuklar ise evlerinin yakınındaki tren istasyonuna inerler ve her gün değişik maceralar yaşarlar, geçen yolculardan babalarını sorarlar... Çocuklar eski güzel günlerine kavuşabilecekler midir acaba?

"Railway Children" bir İngiliz çocuk klasiğidir. İlk kez 1906 yılında yayınlanmıştır ve bir çok defa filmi, çizgifilmi çekilmiştir.

selcan akın 
11 Haz 11:38 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

üç kardeşin bababaları birden suçsuzca hapse atılmasından sonra anneleriyle birlikte kötü bir evde yaşamaya başlamışlar.
ev tren yoluna ve istasyona yakın olduğu için üç kardeş trenlere merak duymuşlar.onlara trenden el sallayan baydan ara sıra yardım istemişler adamda onlara seve seve yardım etmiş. bir gün üç kardeş onun torunun hayatını kurtarmış bundan çok memnun kalan adam babalarını hapisten çıkarmayı başarmış
ben kitabı okuduktan sonra aiemle daha iyi anlaşmaya çalıştım çünkü kitapta o kötü evde kalmalarına rağmen birbirleriyle dayanışma içinde kalmayı başarmışlar

Okan Bayram 
01 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bundan 8-9 sene önce ilkokulda okumuştum bu kitabı. Aradan o kadar zaman geçmiş olsa da etkisi geçmemişti üzerimde. O zamanki okurken kafamda canlandırdığım sahneler hala aklımda. Bugünlerde kitabı alıp tekrar okudum. Sıcacık bir hikaye, kalbinizi gülümsetiyor. Kitabı okurken ilkokulda okurkenki hissettiğim şeyleri tekrar hissetttim ve kitabın sonlarına doğru mutluluktan gözlerim sulandı. Niye bu kadar etkiliyor bu kitap beni anlamış değilim. Çok özel ve farklı bir kitap sanırım

instgrmkahvecisi 
02 Eyl 23:16 · Kitabı okudu · 1 günde

Öncelikle ailelerin okuması gerektiğine inandığım bir kitap. Çocuk kitabı asla diyemem ancak bu kategoride değerlendiriliyor. Erdemli ve duyarlı bir çocuk yetiştirmeyi konu alan kitabı büyüklere tavsiye ediyorum.

Halil Korkut 
25 May 14:13 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

8 (1 oy)
Eserleri birçok dile çevrilen, çocuk edebiyatının önemli bir temsilcisi olan, İngiliz yazar Edith Nesbit'in yazdığı 'The Railway Children (Demiryolu Çocukları)' ülkemizde de ders müfredatlarında konulan, başarılı bir çocuk romanıdır. Romanda, oldukça rahat bir yaşam süren üç küçük kardeşin babalarının işlerindeki şanssız bir olay yüzünden, anneleriyle birlikte kırsal bir bölgeye taşınmak durumunda kalmaları ve bu üç kardeşin zorlaşan hayat koşulları anlatılmaktadır. Taşındıkları yeni evleri tren yoluna ve tren istasyonuna yakın olunca çocukların en büyük eğlenceleri, her gün 9.15 trenine beyaz mendillerini sallamaları olur, farkında olmadan trenler çocukların hayatlarının bir parçası oluverir, insanların hayatlarını kurtararak kahramanlar dahi olurlar. Bu bol serüvenli , yer yer de hüzünlü hikayeyi en az çocuklar kadar büyüklerin de ilgiyle okuyacağına eminim. 'The Railway Children'ı okumanızı ve okutmanızı tavsiye ediyorum...

Nidanur Yıldız 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitap zenginlikten fakirliğe yolculuk yapan bir aileyi anlatıyor . Bu yolculuk en sonunda demir yoluna düşüyor ve mutlu son ile bitiyor . Umarım beğenirsiniz ben beğendim . :)

Gül Girgin 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çocukken bayılarak okumuştum. Şimdi yeniden okuyacağım ilk fırsatta. Eminim çok daha farklı şeyler hissedeceğim. Çocukların gerçekten okuması gereken bir kitap.

Nuray Kirik 
30 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Birbirinden değerli üç çocuğun hayatı, babalarının yanlış anlaşılması sonucunda hapishaneye girmesiyle tamamen değişir. Anneleri ,babaları hakkında hiç konuşmaz ve onun işinin çıktığını daha sonra geleceğini söyler. Çocuklar zengin şehir hayatından ayrılıp köyde demir yolunun kenarında bir eski evde yaşarlar artık hayatları eskisi gibi değildir. Eskiden durumları iyiyken şimdi durumları çok kötüdür çocuklar annelerini üzmemek için ellerinden geleni yaparlar.

Alperen Özdemir 
03 Oca 21:13 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Kitabı İngilizce olarak okudum güzel bir çocuk kitabı yabancı dil öğrenenlerin okurken sıkılmayacağı türden hızlı bir olay örgüsü ve güzel bir kurgusu var

2 /

Kitaptan 2 Alıntı

Bekir İstanbul 
12 Nis 14:03 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

“You will think that they ought to have been very happy. And so they were, but they did not know HOW happy till the pretty life in the Red Villa was over and done with, and they had to live a very different life indeed”

Demiryolu Çocukları, Edith NesbitDemiryolu Çocukları, Edith Nesbit
Şeyhmus Bera OKUYUCU 
13 Mar 16:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle bu kitabı çok sevdim.Sayın Hüseyin Hocamın düzenlediği saatlerde her zaman okuyorum.Bu incelemede kitapta en üzüldüğüm yerleri ve en sevindiğim yerleri yazacağım.
Üzüntülerim:En çok üzüldüğüm iki olay var birincisi doğal olarak üç çocuğun babasının götürülmesi çok üzülmüştüm ikincisi annelerin hastalanmasıydı çocuklar yinede bu işi başarmıştılar.
Sevindiklerim:Yine benziyor hikayenin sonunda babalarının geri getirilmesi idi ikincisi annelerinin iyileşmesi idi.

Açıkılama:Bu incelemeyi bilerek alıntıya yazdım okuyun diye...

Demiryolu Çocukları, Edith Nesbit (Sayfa 71)Demiryolu Çocukları, Edith Nesbit (Sayfa 71)