·
Okunma
·
Beğeni
·
14,1bin
Gösterim
Adı:
Demiryolu Çocukları
Baskı tarihi:
Temmuz 2004
Sayfa sayısı:
307
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756323427
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bordo Siyah Yayınları
Demiryolu Çocukları kara trenlerin ardından heyecan, sevinç ve şaşkınlıkla el sallayan çocukların maceralarını
anlatmasına rağmen, teknolojik çağımızda hâlâ güncelliğini koruyan bir roman. Roberta, Peter ve Phyllis, babalarının yokluğunda, ne evlerinin kirasını, ne de aşçı ve hizmetçilerinin aylıklarını karşılayacak güçleri bulunduğu için, yaşadıkları kasabadan ayrılıp uzaklara, yakınından bir demiryolu geçen kırsal bir bölgeye taşınmak zorunda kalırlar. Yeni taşındıkları ev bakımsız ve soğuktur, kilerleri boştur, hastalandıklarında
ilaca ayıracak paraları yoktur... Ne var ki kalpleri sıcak, sevgileri bol, umutları diridir…
206 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Bana ve kardeşime kitap okuma aşkını

aşılayan ilk kitap . Yeri çok ayrı. Evimizin arka odasında hiç kalkmadan kardeşimle birbirimize okuyarak geçirdiğimiz en güzel anıları kazandığımız kitaptır. Annem kardeşim ve benden oluşan çekirdek ailemizin sürdürdüğü mücadelenin bir yansımasını bulduğumuz için bu kadar sevdik belki.. Güzel kitaptır, özellikle çocukların okuduğunda aile bağları ve sevgi bağlamında çok fazla mesaja ulaşabileceğini düşünüyorum.
128 syf.
·1 günde·8/10 puan
Demiryolu çocukları keşke o zamanlarda yaşasaydık, keşke böyle yerler olsa dedirten bir kitaptı benim için. 5-6 ve 7. sınıf için uygun benim okuduğum baskı. Bazı talihsizlikler yaşasalar da KÖTÜLÜK uğramamış bir evrenden bahsedilirken ister istemez günümüzdeki hayatı düşünüp acı acı gülümsüyor insan. Güzel kitaptı.... keyifli okumalar...
224 syf.
·Beğendi·6/10 puan
Aile bağlarının, mutluluğun, yaşamın ve dayanışmanın kaynağı olduğunun örneğini sunan kitap, ilk ve veya orta okul çocuklarına tavsiye edilmelidir.
312 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Yazarın özellikle bir kız üzerinden incelikli davranışları aktarıp hatta kendisininde dile getirdiği gibi "Umarım Roberta ' yı övmemin mahsuru yoktur. Gerçek şu ki içim ona giderek daha çok ısınıyor. Onu gözlemedikçe daha çok seviyor,onunla ilgili beğendiğim şeylerin farkına varıyorum."
"Mesala başkalarını mutlu etmek konusunda garip bir istek duyuyordu.Sır saklayabiliyordu,ki bu oldukça ender rastlanan bir başarıdır.Ayrıca sessizce sempati duyma gücüne sahipti. BU BİR İNSANIN MUTSUZ OLDUĞUNUZU ANLAYABİLMESI VE SADECE BU NEDENLE SİZİ, NE KADAR ÜZGÜN OLDUĞUNUZU SÖYLEMEDEN DAHA ÇOK SEVMESİ ANLAMINA GELİYOR. Roberta böyle biriydi. Annesinin mutsuz olduğunu biliyordu ve annesi ona nedenini söylememişti.O yüzden annesini daha çok sevdi ve onun ne kadar üzgün olduğunu ne kadar içtenlikle merak ettiğini anlatan tek bir kelime etmemişti. BU pratik gerektiren bir özellik. Düşündüğünüz kadar kolay değil."
Yukarıda yazarın ifade ettiği sessiz sempati , gerçekten büyük bir erdem. Bazen içten içe seni yiyip bitiren bir şey yaşarsın ama bunu en yakının da dahil olsa açamazsın.Ama bunu fark eden yakının( gerçekten yakınınsa) senin üzgün oldugunu fark edilebildiği gibi senin açamama sebebini anlar. Ve sen sırf sıkıntıdasın diye seni daha çok sever. Ve üstune üstelik senin neden üzgün oldugunu ne kadar içtenlikle merak ettigini anlatan tek bir kelime dahi olsa etmez.!
250 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yazarın okuduğum ilk kitabı. Her ne kadar çocuk kitabı kategorisinde olsa da, yetişkinlerin de okuyabileceği türden sıkılmadan kolaylıkla okunabilecek bir kitap. Konusuna gelince; İngiltere'de şehirdeki büyük evlerinde rahat ve mutlu bir yaşam süren üç çocuğun hayatları; bir akşam eve gelen iki adamın babalarını alıp götürmesiyle kökten değişir. Üç kardeş anneleri ile birlikte küçük bir köye yerleşip bakımsız bir evde, sınırlı şartlarda yaşamak zorundadırlar. Aile birliğinin önemi konusunda güzel mesajlar veren, güzel bir kitap.
307 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Her ne kadar çocuk kitabı olarak geçse de kitabın kapağında da yazdığı gibi 7'den 70'e herkesin okuyabileceği türden sıcacık bir hikaye. İlkokul ve ortaokul çocuklarına okutulması bence onların gelişimi açısından çok faydalı olur. Çünkü kitapta ne olursa olsun umudunu kaybetmemeyi, yardımlaşmanın inceliğini, dostluğu, aile ve kardeş kavramının önemini anlatıyor. Yazım dili o kadar akıcıydı ki aslına bakarsanız iki günde bile hemencecik biter. Okurken kendimi çok iyi hissettim diyebilirim. Her yaştan okurun okuyabileceği türden bir kitap ama özellikle çevrenizde okumayı seven çocuklar varsa mutlaka okutun.
206 syf.
·8/10 puan
DEMİRYOLU ÇOCUKLARI

SİZE SADECE BİR KAÇ CÜMLE YAZMAK İSTİYORUM, BELKİ ANLARSINIZ BİZDEN BÜYÜK, KÜÇÜCÜK KALPLERİNE DÜNYALARI SIĞDIRABİLEN ÇOCUKLARI !
Sence hepimizin Tanrı'nın yazdığı bir kitabın içinde yaşadığımızı düşünmek daha güzel değil mi? Eğer kitabı ben yazıyor olsaydım hatalar yapabilirdim ama Tanrı, kitabı doğru ve bizim için en iyi şekilde nasıl sonlandıracağını bilir.
.
.
.
.
.
Niyetiniz yaptığımız şeyden daha önemlidir. .
.
.

.
.
.

Dayan! Her şeyin bir sonu vardır eğer devam etmezsen ulaşamazsın. Dünyada kimsenin bir daha sizi asla sevmeyeceğini ve kimseye asla ama asla sevmediğiniz düşündüğünüz sıkıntılı dönemlerde hatırlamasında fayda var.
.
.
.

Böğürtlenler çıktığında parlak kırmızı renktedir ama toplandıktan sonra eve gidene kadar kararıp sizi hayal kırıklığına uğratır.
.
.
. ️
.
.
.
Herkes her şeyi düşünseydik geriye düşünecek bir şey kalmazdı.
104 syf.
İngiliz yazar Edith Nesbit'in hüzün, yoğun derecede samimiyet ve iyilik barındıran çocuk kitabı.

Durumları oldukça iyi olan, güzel bir hayat süren bir ailenin babalarının talihsiz bir şekilde günün birinde aralarından ayrılmasından sonra yoksulluğa evrilen yaşamlarını konu edinmiş roman. Roberta, Peter ve Phyllis 'in yeni yaşamlarını sürdürmek zorunda oldukları demiryoluna yakın bir köydeki özgür yaşamları içimizi ısıtacak türden. Aslında bir çocuk kitabı olarak anılsa bile yediden yetmişe herkesin okuyabileceği, hayatın zorlukları karşısında nasıl mücadele edilebileceğine dair mesajlar barındıran oldukça sıcak bir eser.
140 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Aile yaşamı, kardeşlik bağları, yardımlaşma üzerine yazılmış çok güzel bir eser. Dostluk kavramının önemini bu kitabı okuyunca daha iyi anlıyorsunuz. Kısacası umudun hiç tükenmediği çok sıcacık bir kitaptı. Anlatımı da aşırı güzeldi. Okumak isteyenler her yaştan insan okuyabilir.
224 syf.
·6 günde·8/10 puan
Üç küçük çocuk, pek farkında olmadıkları zenginlik ve refah içinde anne ve babaları ile birlikte yaşamaktadırlar. Bir gün kapıları çalar ve anne hiç beklemediği bir şey öğrenir. Baba artık eve gelemeyecektir. Anne çocuklarından hiç bir şey sormamalarını ister ve çocukları ile şehir dışındaki bir kulübeye taşınırlar. Yeni evlerinde yoksulluk içinde yaşarlarken çocukların yeni bir oyun alanları olmuştur. Anneleri eve yiyecek bir şeyler alabilmek için sürekli odasına kapanır ve satmak için yazılar yazar, çocuklar ise evlerinin yakınındaki tren istasyonuna inerler ve her gün değişik maceralar yaşarlar, geçen yolculardan babalarını sorarlar... Çocuklar eski güzel günlerine kavuşabilecekler midir acaba?

"Railway Children" bir İngiliz çocuk klasiğidir. İlk kez 1906 yılında yayınlanmıştır ve bir çok defa filmi, çizgifilmi çekilmiştir.
104 syf.
·2 günde
Ben hikâyenin kısaltılmış metnini okudum. Bence bu yeterliydi çünkü kısaltılmış metninde de yeterince detaylı anlatılmış. Açıkçsı hikaye beni çok sarmadı. Beni sarsaydı uzun metnini de okuyacaktım. Bence okumak isterseniz kısaltılmış metnini okumanızı tavsiye ederim, baktınız beğendiniz o zaman uzun metnini okuyun. Hikâye şöyle:

Zengin bir aile bir olay sonucu yaşadıkları yerden taşınarak bir kasabaya yerleşirler ama babaları yanların da olmaz. Hikayede ailenin üç çocuğun kasaba da yaşadıkları olaylar anlatılıyor...
Okursanız umarım beğenirsiniz :)
224 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bundan 8-9 sene önce ilkokulda okumuştum bu kitabı. Aradan o kadar zaman geçmiş olsa da etkisi geçmemişti üzerimde. O zamanki okurken kafamda canlandırdığım sahneler hala aklımda. Bugünlerde kitabı alıp tekrar okudum. Sıcacık bir hikaye, kalbinizi gülümsetiyor. Kitabı okurken ilkokulda okurkenki hissettiğim şeyleri tekrar hissetttim ve kitabın sonlarına doğru mutluluktan gözlerim sulandı. Niye bu kadar etkiliyor bu kitap beni anlamış değilim. Çok özel ve farklı bir kitap sanırım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Demiryolu Çocukları
Baskı tarihi:
Temmuz 2004
Sayfa sayısı:
307
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756323427
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bordo Siyah Yayınları
Demiryolu Çocukları kara trenlerin ardından heyecan, sevinç ve şaşkınlıkla el sallayan çocukların maceralarını
anlatmasına rağmen, teknolojik çağımızda hâlâ güncelliğini koruyan bir roman. Roberta, Peter ve Phyllis, babalarının yokluğunda, ne evlerinin kirasını, ne de aşçı ve hizmetçilerinin aylıklarını karşılayacak güçleri bulunduğu için, yaşadıkları kasabadan ayrılıp uzaklara, yakınından bir demiryolu geçen kırsal bir bölgeye taşınmak zorunda kalırlar. Yeni taşındıkları ev bakımsız ve soğuktur, kilerleri boştur, hastalandıklarında
ilaca ayıracak paraları yoktur... Ne var ki kalpleri sıcak, sevgileri bol, umutları diridir…

Kitabı okuyanlar 1.083 okur

  • Hira Naz İnce
  • Azra Naz KARADUMAN
  • özge
  • begüm ordueri
  • Meral Sabitoğlu
  • DAVUT GÜL
  • gece
  • N. Karabal
  • Yaren Yakan
  • nuwanda

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.7 (2)
9
%1.5 (4)
8
%0.4 (1)
7
%0
6
%0.4 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0