Kitap
Demiryolu Serserileri

Demiryolu Serserileri

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.5
493 Kişi
1.872
Okunma
411
Beğeni
20,1bin
Gösterim
206 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 50 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Alfa Yayınları · 18 Ocak 2021 · Karton kapak · 9786051711850
Orijinal adı
The Road
Diğer baskılar
Demiryolu Serserileri, London’ın bir berduş olarak sokaklarda yaşadığı döneme ışık tutan otobiyografik öykülerden oluşuyor. Yük vagonlarında yaşamını sürdüren ve Amerika’yı bir ucundan diğer ucuna dek kateden evsizlerin arasına karışan London, deneyimlerini hikâyeleştirerek çıkıyor okurun karşısına. Arka planında Amerika’daki ekonomik bunalımın da bulunduğu bu öyküler, tren yollarında yaşayan insanların kötü şartlar altında hayatta kalma mücadelesini yazarın karmaşık olmaktan uzak diliyle aktarmakta. “En güzel hikâyeler her zaman bir enkazla başlar.” Jack London
5 mağazanın 47 ürününün ortalama fiyatı: ₺9,72
7.5
10 üzerinden
493 Puan · 78 İnceleme
şule eş
Demiryolu Serserileri'ni inceledi.
206 syf.
·
2 günde
·
5/10 puan
Otobiyografik bir eser olan Demiryolu Serserileri'ndeki kahramanın adı da Jack'tir. Her ne kadar yazarın gerçek adı Jack olmasa da kitaplarında her zaman Jack London ismini kullanmıştır. Bu yüzden bu kitapta geçen kahraman da yazarın bizzat kendisidir. Henüz meşhur bir yazar olmadan önceki hayatından kesitleri bize burada aktarmaktadır. Kitabın sonlarına doğru yazarlığa doğru geçiş yaptığından, sık sık kitap okuduğundan ,kütüphaneye gittiğinden de bahsetmektedir.
Demiryolu Serserileri
7.5/10
· 1.872 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
21
Sena
Doğu Yakası'ı inceledi.
216 syf.
·
8/10 puan
Haftalık bir kaç pen yada centle geçinen insanların olduğu, sokaklarda yaşayıp kuytu köşe bulduğu için şanslı olduğunu sanan insanlar, diğer yandan bir çok kişi ile bir oda adı verilen 3 5 metrekarelik duvarlar arasında yaşayan insanların sokaktakilerden daha şanslı olduğu, kazandıkları centlerin temel yaşam malzemelerine bile yetmediği, sadece çalışıp uğraşırken sonrasında hastalıklarla genç yaşta ölen insanların olduğu ve bunların tümü dünyanın "Güneş Batmayan ülke" lakaplı İngiltere'nin başkentinin doğu yakasında gerçekleşirken romandan çok Londra için yazılmış bir sosyoloji el kitabı desek yanlış olmaz. Duydukları karşısında kayıtsız kalmayıp, kılık değiştirerek doğu yakasına giden London, olanlar karşısında şok olur. Onlarla aç kalıp, yenileyecek yiyecekleri yiyen, aö karnını doyurmak için türlü iş arayan, bazende gördüğü manzaralardan dolayı dayamayıp kıyafetlerine sakladığı centlerle orada bulunan insanlara kahve ve kahvaltı ısmarlayarak daha da detaylı öğrenip kitabına aktaran yazarımız, ülkede olağanüstü ses getirmiş. Herkes bu yaşanılanları yazarın aklından geçirdiği bir tasarlama olduğunu düşünürken, Büyük Britanya' da zor şartlarda yaşayan insanların varlığına ilgi duyulmuştur. Not: Romandan çok araştırmacı bir toplumsal anlatım olan kitapta birçok cinayet, dava, zamanın adaletsizliği, insanların çırpınışlarını da aktarır ayrıca. Keyifli okumalar #alıntı "Efendim!, Gücü yüksekliği ve otoriteyi temsil eden bir kelime, altta olan adamın üsttekinin işlerini biraz kolaylaştırmak ve yükünü hafifletmek için söylediği bir söz ; diğer bir deyişle dilencilik... "
Doğu Yakası
7.5/10
· 1.872 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Sadık Kocak
Demiryolu Serserileri'ni inceledi.
221 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
1800 yıllarının sonuna, 1900’e doğru gelirken gerçekten de yaşanan Amerikan Ekonomik Bunalımı diyebileceğimiz dönemi yansıtan bir eserdir. Tabiri caizse önüne gelen işte çalışan Jack London da bu döneme dair bir şeyler yazarken haliyle etkileyici oluyor, bekliyorsunuz zaten daha başlamadan. Daha çok bir anı tarzında yazıldığını gözlemlediğimiz roman, Amerikan yaşam tarzının en eleştirel örneklerinden birini sunar bizlere. Serseriler, açlar, hırsızlar derken meşhur ‘Çukur’ dizisini bilenler bilir. İdris Koçovalı, “Biz İstanbul’un Serserileriyiz” derken de benzer bir durum söz konusuydu. Etkileyici kitaplarından biriydi diyebilirim. İyi okumalar dilerim..
Demiryolu Serserileri
7.5/10
· 1.872 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Huzursuz Kitap
Açlar Ordusu'yu inceledi.
189 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Jack London, yaşamının gençlik yıllarında bir dönem evsiz, aç, dilenerek, hatta bazı zamanlarda hırsızlık bile yaparak, serserilik ile geçirdiği zamanları anlatılıyor kitabında. O dönemde trenle, kısa bir zamanda da gemiyle kaçak yolculuklar yaparak dolaşmış ve hapiste yatmıştır. Her ne kadar serseriliği çekici bir dille anlatmışsa da zorluklarını da etkileyici cümlelerle ifade etmiştir. Jack London'ın kalemi bana mı bu kadar güzel geliyor bilemiyorum fakat yazdıklarını gözümde canlandırabiliyor ve heyecanını yaşıyorum. Burada da 'hoba' olarak adlandırılan serserilerin hayatını izledim ve normalde tepki vereceğim olaylara başka açılardan bakıp hak verdim. Hocanın ''bizim kıza da yakışıyor'' dediği gibi, Jack London'a da serserilik yakışıyor.
Açlar Ordusu
7.5/10
· 1.872 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
46