Demokles'in Kılıcı (Oyunlar 4)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.462
Gösterim
Adı:
Demokles'in Kılıcı
Alt başlık:
Oyunlar 4
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
291
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750803981
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Demokles
Demokles
Demoklesin Kılıcı
Güçlü bir dramatik yapı, çok kişili doğal bir diyalog akışı, zehir zıkkım politik eleştiriden toplum sorunlarının kökenine inen bir dram anlayışı... Nazım hikmet, şairliğine eş bir oyun yazarı olduğunu da gözler önüne seriyor...

Nazım Hikmet Külliyatı'nda...
291 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Nazım Hikmet'in yazdığı, dört tiyatro oyunundan oluşan bir kitaptır. İlk oyun, telgrafı bozuk bir tren istasyonunda yaşayan insanların yaşamlarını anlatmaktadır. İkinci oyun, maddi kaygılar nedeniyle bir inek satın alan insanların bu inekle olan maceralarını anlatmaktadır. Üçüncü oyun, kitaba ismini vermekle birlikte A.B. adındaki bir gencin kendi ağzından yaşam hikayesini konu almaktadır. Son oyun ise birbirlerinin yerine geçen iki adamın öyküsünü anlatmaktadır.
291 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10 puan
4 oyundan oluşuyor. oyun kitapları arasında en çok beğendiklerimden biri oldu diyebilirim.

1) ISTASYON 3/3
1917 ekim devrimi sırasında, istasyonu olan bir köyde, devrim sonrası köy halkı içinde yaşanan olaylar. istasyonda çeşitli görevliler var. köyde devrimciler (bolşevikler), eski büyük toprak sahipleri (toprakları küçük köylüler tarafından alınmış), gizli karşı-devrimciler, etliye sütlüye karışmayan "nötr" vatandaşlar, soylu malikanesinde çalışan hizmetli grubu (dadı, kahya vs). bu insanlar arasındaki sınıfsal çatışma işleniyor. benim en çok merak ettiğim küçük köylülerin, büyük toprak sahibi soylu ailenin topraklarını "kamulaştırma" sahnesini ise işlememiş. arada mesajlar var, fakat oyunun içine iyi yedirilmiş sırıtmıyor (sonraki bir oyunda sırıttığını göreceksiniz. ki bu nazım'ın maalesef bir handikapı bence). bir adet de türk savaş esiri var hazayin osman :D zevkli, güzel bir oyun. osman'ın karıl marıkıs ile karşılaştığı ilk an eğlenceli baya.

2) İNEK 2/3
cumhuriyet devrimi sonrası taşrada geçtiği muhtemel bir olay. baba ölmüş; anne, abla, çocuk köyde yaşam mücadelesi veriyor. çocuklar yetenekli ve pratik zekalı. kariyerleri parlak. daha iyi eğitim almak için inek satın alıyorlar. sütünü, yoğurdunu satıp eğitim masraflarını karşılama derdindeler. fakat bakımın zorluğu ve maliyetinin altından kalkamayınca hayatları neredeyse ineğin esiri oluyor. bu ekonomik zor şartlar altında ailenin ahlaken çöküntüye girmeye başladığını da görüyorsunuz. pazarda sütün satıldığı sahneye dikkat, ve de oyunun sonunda inekle kurdukları bağa... spoiler vermiyorum.

3) DEMOKLES'İN KILICI 1/3
taşralı, sonradan uçak pilotu olan genç karısı ile yaşadığı olayların intikamını almak için şehirdeki bir mimar karı-kocaya mektup yazıyor. tam saat 8de bir şeyler olmak üzere. ve dediği gibi de oluyor gerçekten. spoiler vermiyorum. kötü bir oyun.

4) TARTÜF-59 2/3
17yy, fransasında geçen bir olay. fransız oyun yazarı Moliere'in Le Tartuffe (1664) adlı oyunundan uyarlama. tartüf dinci gözüküp, insanların dini inançlarını suistimal ederek sahtekarlık yapan biridir. tartüf-1959 da onun gelecekteki versiyonudur, gelecekten buraya ışınlanır. evin beyi neredeyse tartüf'lerin esiri olur. ev halkı bundan rahatsızdır. fakat tartüf-59 çeşitli manipülasyonlar yaparak ev halkının desteğini almasını bilir. en son ev halkından biri karşısına çıkar ve tartüfün önlenemez yükselişini sonlandırır. güzel bir oyun. dinin suistimal edilmesi, genel oy hakkı özelinde iktidarın demokrasiyi manipüle ederek kitleleri etkisi altına alması gibi toplumsal olaylar işleniyor. fakat bazı diyalogların eğreti durduğunu söylemeliyim. mesaj vermek için zorlayarak sokuşturulduğu belli oluyor. İstasyon'daki doğallık yok.
ARKADİ : Allaha inanır mısın?
OSMAN : Tövbe, tövbe... Allaha inanmamak olur mu?
ARKADİ : Ben inanmıyorum artık... Yıkıldı benim Allahım...
Bütün Allahlarım yıkıldı...
Nazım Hikmet Ran
Sayfa 20 - Adam Yayınları
Bir aptala akıllı ya da dahi olduğunu söylediniz miydi, daha akıllı olmaz, tam tersine, dört dörtlük bir aptal olarak kalır. Hatta bu yöntemle yeterince akıllı, aklıselim sahibi insanları bile aptala çevirmek, tüm dünyanın maskarası yapmak mümkündür.
Nazım Hikmet Ran
Sayfa 227 - Adam Yayınları
Tanrıya inanmak, her zaman için inanmamaktan daha karlıdır. Eğer Tanrı varsa ve sen ona inanmıyorsan, doğruca cehennemi boylarsın. Ama eğer Tanrı da, cehennem de yoksa, ve sen var diyorsan, bu yüzden başına kötü hiçbir şey gelemez.
Nazım Hikmet Ran
Sayfa 228 - Adam Yayınları
Sizin gibilerin nasıl düşündüğünü iyi bilirim ben. Her laftan sonra "amin" demeyen, yalancı sofulara karşı çıkan herkes size göre suçludur, toplum dışına düşmüştür. Ben bu tür damgalar yemekten korkmam. İkiyüzlülere, sureti haktan görünen sahte dindarlara karşı bütün gücümle savaşacağım.
Nazım Hikmet Ran
Sayfa 238 - Adam Yayınları
TARTÜF-59 : Ne demek sözünüzü dinlemezse? Nasıl cesaret edebilir babasını çiğneyip geçmeye? Tartüf suretindeki bir meleğe varmayı reddederse eğer...
ORGON: Evet?
TARTUF-59: O zaman ona, "Kızım, sen bir nihilistsin!" deyin. Ya da : "Kızıl tehlikenin maşasısın sen! Tüm dünyada komünizmi silah zoruyla yaymak istiyorsun!” deyin,
ORGON : Bütün bunlardan hiçbir şey anlamaz.
TARTUF-59 : Anlaması gerekmez ki... Korkar, bu da ona yeter.
Nazım Hikmet Ran
Sayfa 245 - Adam Yayınları
ORGON : ...Tanrı bana aynen şöyle dedi : "Her kim ki Mösyö Tartüf'e yardım eder... "
TARTÜF-59 : Bana yardım etmiş olur...
ORGON : Demek sen de duydun?
TARTÜF-59 : Yok, benimki tahmin. Çünkü Tanrı bir kez de benimle konuşmuş ve aynen şunları söylemişti : "Her kim ki Mösyö Tartüf'ün çoraplarını yamar, benim çoraplarımı yamamış olur, her kim ki onun sakallarını tıraş eder, benim sakallarımı tıraş etmiş olur." Anlıyorsunuz, değil mi ?
Nazım Hikmet Ran
Sayfa 227 - Adam Yayınları
Ben dünyanın en akıllı insanı falan değilim. Ama kör de değilim. Benim için kutsal olan kavramları, kişisel çıkarlarının aracı olarak kullananları gayet iyi görebiliyorum. Bu kişiler, ayıplarını, suçlarını ve günahlarını kutsallık maskesi ardında gizlemeye çalışıyorlar. Herkesin benimsediği, saygı duyduğu birtakım yüce düşüncelerin ve inançların ardına gizlenerek, açgözlerini doyurmak, mevkilerini korumak istiyorlar. Kutsal bildiğimiz her şey, hırslarını ve arzularını gerçekleştirmelerine yardımcı olan bir kılıç onların elinde. Böylesi yalancı sofulardan insan nasıl nefret etmez. Gerçek dindarlara bir sözüm yok benim. Onların özü sözü birdir. Hayatları bizim için örnektir. Onlar, günah işleyenlere kızıp kinlenmez, onları bağışlarlar; kimseyi cehennem azaplarıyla, Tanrının vereceği cezalarla korkutmazlar.
Nazım Hikmet Ran
Sayfa 239 - Adam Yayınları
Elbisenin arasından görünen çıplaklık, tam çıplaklıktan daha çekicidir. Müslüman kadınların uzun çarşaflarının etek ucundan birazcık görünen ayakları ya da tramvayda oturan bir kadının hafifçe sıyrılmış eteği, İsveç'in "Çıplaklar Kampı"ndaki kadınlardan daha çok uyarır beni. Bu bakımdan kurnaz politikacılar daima bir şeyler vaadederler, kurnaz sanatçılarsa hep belirsiz, dumanlı laflar ederler.
Nazım Hikmet Ran
Sayfa 282 - Adam Yayınları
İvan ivanoviç - Petrof, Lüsya'ya tutkun, kızı seviyor deli gibi...

Kasketli - Sevtikten sonra elbette deli gibi sevecek, akıllı gibi sevmek te sevda mı sayılır ?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Demokles'in Kılıcı
Alt başlık:
Oyunlar 4
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
291
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750803981
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Demokles
Demokles
Demoklesin Kılıcı
Güçlü bir dramatik yapı, çok kişili doğal bir diyalog akışı, zehir zıkkım politik eleştiriden toplum sorunlarının kökenine inen bir dram anlayışı... Nazım hikmet, şairliğine eş bir oyun yazarı olduğunu da gözler önüne seriyor...

Nazım Hikmet Külliyatı'nda...

Kitabı okuyanlar 87 okur

  • DILGEŞ ÇETİNKAYA
  • MEHMET ALİ AŞKAR
  • Ulvi Denizer
  • Batuhan
  • Emir
  • Dünya Drms
  • H. Tarık
  • Aida Asker
  • Günkut Güven
  • Nuggar

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.7 (10)
9
%20.8 (5)
8
%8.3 (2)
7
%16.7 (4)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%4.2 (1)
2
%0
1
%0