Demokles'in Kılıcı Oyunlar 4- İstasyon / İnek / Tartüf- 59

8,7/10  (3 Oy) · 
15 okunma  · 
4 beğeni  · 
502 gösterim
Nazım Hikmet'in çok güç koşullarda korunmuş, elden ele geçmiş, bazıları sağlığında basılamamış, bazıları özen gösterilmeden basılmış olan yapıtları, bu işe gönül vermiş eleştirmenlerin çabalarıyla, içerde ve dışarda, yıllardır derlenip toparlanmaya çalışılmış, ama çeşitli nedenlerden kaynaklanan yanlışların, karışıklıkların, tutarsızlıkların bir türlü önü alınamamıştır.
Şimdi Adam Yayınları size Nazım Hikmet'in yepyeni bir toplu yapıtlar derlemesini sunuyor.
Bu yolda daha önce yapılan bütün olumlu çalışmalar, Nazım Hikmet'in kitaplarının ilk basımları, arkasında bıraktığı müsveddeler - mekanik yaklaşımlara düşmeden, durumlara, türlere göre ayrı değerlendirmelere gidilerek - büyük bir özen ve duyarlıkla yeniden gözden geçirilmiş, konunun uzmanı eleştirmenlerin özverili katkıları ve ortak çabalarıyla, sanatçının özellikleri, kendine özgü kullanımları gölgelenmeden, yanlışların düzeltilmesi, karışıklıkların, tutarsızlıkların giderilmesi sağlanmıştır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 1996
 • Sayfa Sayısı:
  295
 • ISBN:
  9789754180367
 • Yayınevi:
  Adam Yayınları
 • Kitabın Türü:
Irem 
04 Oca 23:12 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Nazım Hikmet'in yazdığı, dört tiyatro oyunundan oluşan bir kitaptır. İlk oyun, telgrafı bozuk bir tren istasyonunda yaşayan insanların yaşamlarını anlatmaktadır. İkinci oyun, maddi kaygılar nedeniyle bir inek satın alan insanların bu inekle olan maceralarını anlatmaktadır. Üçüncü oyun, kitaba ismini vermekle birlikte A.B. adındaki bir gencin kendi ağzından yaşam hikayesini konu almaktadır. Son oyun ise birbirlerinin yerine geçen iki adamın öyküsünü anlatmaktadır.