Demokrasinin Cinsiyeti

10,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
327 gösterim
Liberal olsun, cumhuriyetçi olsun, bu yüzyıla damgasını vuran demokrasi anlayışlarının temeli erkektir. Cinsiyetten arınmış gibi sunulan "insan" ve "birey" kavramları kuramda da, pratikte de erkeğe işaret eder. Feminizm bu aldatmacaya meydan okudu; politikanın alanı sayılan kamusal alanla, politika dışı tutulan özel alan arasındaki sınırları sorguladı. "Özel olan politiktir" savıyla, en azından kuramsal düzeyde demokrasinin alanının genişlemesine çok önemli bir katkıda bulundu.
Ama pratikte nereye varıldı? Demokrasi, toplumsal cinsiyet olarak kadınları da içerecek şekilde dönüştürülebilir mi? Anne Phillips, farklı demokrasi anlayışları ve alternatif politikaların kadınları nasıl konumladığını sergiliyor. Biçimsel eşitlik ile toplumsal eşitlik, temsil ile doğrudan katılım kavramları arasındaki gerilimi tartışıyor. "Heterojenliği ve farklılığı tanıyabilen, ama her birimizi yalnızca bir yönle tanımlayan bir özcülüğe teslim olmayan, yeni bir politik dil bulmak zorundayız," diyor.
Şeyda Samancı 
19 Ağu 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Yorumuma şu bilgiyi ekleyerek başlayayım ; kitabı istemeyerek yarım bıraktım. Aslında çokk bilgilendirici ve düşüncü bir kitap olduğunu düşünüyorum. Belki bu dönemi kapsayan bilgiler değil ama tarih içerisinde o küçük zaman dilimlerinde kadınların nasıl mücadele verdiklerini ve neler kazanıp nelerin eksik kaldığına yönelik (yüzeysel olarak anlatıyorum) çokca hoş bir kitaptı. Ancak dikkatimi veremedim, şu dönem geçsin hemen tekrardan başlayacağım

Kitaptan 2 Alıntı

Ateş Fedya 
24 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Politik düşüncenin ortaya çıkışından beri demokrasi ya bir karabasan yada bir düş olarak var oldu.

Demokrasinin Cinsiyeti, Anne Phillips (Sayfa 13 - Metis)Demokrasinin Cinsiyeti, Anne Phillips (Sayfa 13 - Metis)
Taylan Özkan 
16 Nis 02:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kadınların Temsili
Akademik çevrelerde, "politikadaki kadınlar" (daha doğrusu, politikada olmayan kadınlar) hakkındaki literatür, fena halde can sıkıcı olmanın eşiğine gelmiş dayanmıştı. Kadınların ezildiğini bilenler için, iç karartan istatistikler herhangi bir sürpriz öğesinden yoksundu.

Demokrasinin Cinsiyeti, Anne Phillips (Sayfa 80 - Metis Yayınları)Demokrasinin Cinsiyeti, Anne Phillips (Sayfa 80 - Metis Yayınları)