Demokratik Hukuk Devleti

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
318 gösterim
Abant Platformu emin adımlarla bir kurumlaşmaya doğru yol alıyor. Amacı belli: Ülkenin karşı karşıya bulunduğu problemlerden bir kısmını sivil bir zeminde, ilmî ve fikrî bir çerçevede konuşmak, tartışmak, çözüm önerileri sunmak.

Abant Toplantısında bir Abant ruhu oluştu ve sergilendi. Bu ruh cesurdu. Türkiye'de yapılan toplantıların pek çoğunda hakim bir ses vardır. O toplantılarda, 'muhtelif ses'in varlığı genel dekorun bir parçası olmanın ötesinde fazla bir güce sahip değildir. Oysa Abant Toplantısı'nda bir ses öteki ses kadar önemliydi, ilim ve fikir ölçüsü içinde kaldığı sürece de saygıya layıktı.

Abant ruhu demokrattı. Katılımcılar, kafalarından ve gönüllerinden geçirdiklerini rahatça dile getirdiler, konuştular, tartıştılar. Zaman oldu, ikna yoluyla fikirler değişikliğe uğradı; zaman oldu fikirler inatla, azimle sonuna kadar savunuldu. Bütün bunlar demokrasinin en önemli yordamı olan açık konuşma, açık tartışma usûlüne göre oldu.

Abant Toplantısı, birlikte yaşamanın temel şartı olan 'ortak payda'nın yakalanabilmesinin zor, fakat imkânsız olmadığının mütevazi bir örneğini ortaya koydu. -Prof. Dr. Mehmet S. Aydın (Arka kapaktan)
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  349
 • ISBN:
  9789759432668
 • Yayınevi:
  Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Yayınları
 • Kitabın Türü: