Dengbejlerim

9,2/10  (11 Oy) · 
38 okunma  · 
11 beğeni  · 
741 gösterim
"Kadim bir gelenekti seslerin izini sürmek. Ellerinde asaları, sırtlarında abalarıyla hiç bilmedikleri, görmedikleri yerlere doğru yöneldiler. Uzun kış gecelerini mekan bilip, onları ayazdan koruyan arabalarına sarındılar. Yollardaki bütün zorluklara katlanmayı göze alıyorladı. Biliyorlardı ki gidecekleri yerlerde onlara kıymet verilecek. Bitmek bilmez soğuk kış geceleri onların sesleriyle ısınacak ve sabaha varılacaktı. İnce, derinden ve duygu yüklü bir mırıltıyla başlanan hikayeler gecenin bütün yükünü sırtlayacak güçteydi."
Abidin Parıltı / Radikal Kitap

"Özgün bir yazarlık, edebiyat dünyasında özgün bir pencere."
Tabias Regnell

Dengbejlerin sesini duymak isteyenlere..
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  123
 • ISBN:
  9752732520
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Macide Tiğiz 
30 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Doğu da yaşanana kürt mücadelesini savaşı barışı hüznü sevinci aşkı en önemlisi sürgünlerin dengbejler aracılığıyla nesilden nesile aktarılan öyküler masallar aşk acıya dair ne varsa dile gelen sözcükler ve bu sözcüklere nefes veren yaşam veren dengbejler ve onların kısa öyküleri.. Apé Qado, Evdalé Zeyniké, Rıfaté Daré, Ehmede Fermané Kiki

Kitaptan 1 Alıntı

Macide Tiğiz 
30 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

1960'ların o kasvetli, sessiz, askeri cunta zamanıydı..Yine Kürt olmak, Kürtçe konuşmak, Kürt kimliğiyle hareket etmek çok zor, çok tehlikeli hale gelmişti. Yine caddeler sokaklar eğlence merkezleri boşalmış, evlerde gözden uzak, her zamankinden daha fazla, küçük meclisler kurulmuş, dengbéjler o yanık sesleriyle her zamankinden daha fazla söylemeye, öfkeyi, acıyı,hüznü,ayrılığı,gurbeti, çaresizliği, ezikliği anlatmaya başlamıştı.

Dengbejlerim, Mehmed Uzun (Sayfa 34)Dengbejlerim, Mehmed Uzun (Sayfa 34)