Deniz - Fırtınalı Yıllar

9,7/10  (3 Oy) · 
25 okunma  · 
5 beğeni  · 
693 gösterim
1968 yılı, dünya gençlik hareketleri ve dolayısıyla halk hareketleri için önemli bir dönüm noktasıdır. Bir kuşağın adını aldığı bu yıl, Fransa'da başlayan ve dalga dalga tüm dünyayı saran toplumsal fırtınanın miladı olarak kabul edilmektedir. İki büyük paylaşım savaşının, yıkıntıların, açlığın, yoksulluğun, işsizliğin ve sürmekte olan emperyalist saldırıların karşısında bir çığa dönüşen küresel tepkime, 68'in en belirleyici özelliği olmuştur. Türkiye'nin payına düşen toplumsal tepkimede ise; Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, Hüseyin İnan, Sinan Cemgil ve birlikte yol aldıkları yoldaşları, bağımsızlık ve eşitlik mücadelelerini sembolü hâline gelecektir. Onlar topluma tehlikeli teröristler olarak lanse edilse de günümüzde hâlâ sokaklardaki afişlerden evlerimizdeki fotoğraflara dek anıları tüm toplumun belleğinde yaşamaktadır. Özellikle de gencecik yaşını darağacında noktalamaktan bir an bile korku duymayan Deniz Gezmiş, bu dönemin belki de en ateşli ve tanınmış liderlerinden biridir. Bu kitap; Deniz Gezmiş'in ve beraber yol aldığı 68 kuşağı devrimcilerinin neden ve nasıl ortaya çıktığını, eylemlerini ve dünya genelinde yaşanmakta olan tarihsel süreç içerisindeki yerini göstermek amacıyla hazırlanmıştır.

"Hafıza-i beşer nisyan ile malûldür" (İnsan hafızası, unutkanlıkla sakatlanmıştır) lafına inat, hafızamızı daima dinç tutabilmek için bu insanları her zaman hatırlamak zorundayız. Gezmiş, İnan ve Aslan darağacına giderken, elbette bu halkın onları kalbine gömeceğini ve asla unutmayacağını bilerek, ölümden korkmadan attılar adımlarını..
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  196
 • ISBN:
  9789944174022
 • Yayınevi:
  NoktaKitap
 • Kitabın Türü:

68 kuşağını merak edenler için okunabilir bir kitap. Fazla detaya girmese de en azından dönem hakkında fikir sahibi oluyorsunuz. Kitabı beğendim ama bunu söylemeden edemeyeceğim çevirisi çok kötüydü. Bu dönem hakkında bence en kapsamlı ve en iyi kitap Bizim 68, okumanızı tavsiye ederim. İyi okumalar :)

Serdar Poirot 
22 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Oldukça güzel bir araştırma eseri. İkinci dünya savaşından sonra ABD ve SSCB arasındaki gerginlik, Soğuk Savaş dönemi, Fransa 68 Mayıs hareketinin detayları ile başlayan kitap, devamında Türkiye'de sol hareketin başlaması, NATO'ya giriş, TİP'in kurulması ve gelişimi ile devam ediyor. Son bölümde de öğrenci liderlerinden Deniz Gezmiş hakkında bilgi vererek sonlanıyor. Mahkemedeki ifadesinin de yer aldığı kitap, bu dönem hakkında merakı olanların mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.

zümrüdüAnkA 
01 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

deniz gezmişi merak edenlere önerebileceğim bir kitap tamamen tarafsız ve o günleri yaşatıyor.