Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek

8,5/10  (37 Oy) · 
112 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.439 gösterim
"Es rüzgâr, dayan rüzgâr, sakın durma! Adını bilmiyorum, Orhan Ata olsaydı söylerdi. Gel benim kardeşim ol! Sakın durma ey rüzgâr, sakın yönünü değiştirme! İstersen bu yönde uzun süre esebilirsin. Yardım et bana ey rüzgâr! Sakın gitme! Adını da öğrenir ve seni adınla çağırırım. İster misin sana Orhan adını, Orhan Ata'nın adını vereyim? Seni hep Orhan rüzgârı diye çağırırım, sen de beni tanırsın..."

Kirisk, uyuyakaldığı için kendini suçluyor ve sonsuz kederler içinde ağlıyordu. Uyumamış olsa babasının ayaklarına elleriyle dişleriyle sarılır, onu asla bırakmazdı. Bu korkunç boşlukta yapayalnız kalmaktansa onunla birlikte açlıktan, susuzluktan ölmesi daha iyiydi. Geceleyin kayığın birdenbire sarsıldığını, ani bir itişle kaydığını hissettiği zaman niçin gözlerini açamamış, niçin fırlayıp kalkmamış ve bağırmamıştı! Kendine kızıyor, sövüp sayıyordu. Ah uyanık olsaydı!.. Babasının denize atlamasına engel olamaz mıydı! Ya da o karanlık uçuruma onunla birlikle kendisi de atlayamaz mıydı!

İnsanın temel meselelerini, aşkını, hasretini, düşüncelerini kısacası insanı anlattı Cengiz Aytmatov. Kökü Manas'tı. Gelenekten geleceğe uzanıyordu düşünceleriyle. Yepyeni ufuklara açılıyordu. Çocukluğunda dinlediği masallar, gençliğinde hasret ve hüzünle eşlik ettiği şarkılar, ozanların yaktığı türküler dünya görüşünün temelini oluşturdu. İnsanların gönlünü kazandı eserleriyle. Dünyanın dört bir tarafında okundu.

O, yazılmamış bir tarihin dilini keşfederek sadece insanları ve tabiatı değil, insanın ve tabiatın hâllerini bu dille anlatıyor eserlerinde. Okuyucuyu çeken de onun bu özgün kurgusu ve üslubu oluyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2011
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9786054138388
 • Yayınevi:
  Elips Kitap
 • Kitabın Türü:
silaes 
28 May 04:19 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Kitabi okumadim, bizzat içinde yaşadım. Kurgusu ve dili o kadar güzel ki... Kendisini gerilim- korku türünde pazarlayan çoğu kitaptan, daha çok gerildim ve korktum. O hissiyat nasıl oluştu bilmiyorum. Sanki dünyanın en aç ve susuz insani bendim. Çok güzel bir deneyim oldu. Zaten bir Cengiz Aytmatov kitabı olduğundan eleştirmeye kalksam, Çarpılırım... Tavsiye ediyorum.

Mine 
17 Ağu 17:58 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Cengiz Aytmatov'dan güzel bir hikaye. Kitapta küçük bir çocuğun köyden uc kişi ile birlikte avlanmak için denize çıktıktan sonra yaşadıkları anlatılıyor. Açlığı ve susuzluğu hissettiren bir kitaptı. Begendim tavsiye ederim.

salih 
 09 Ağu 18:11 · Kitabı okudu · 1 günde

Beni fizyolojik olarak etkileyen ikinci roman oldu bu. İlki Knut Hamsun'un Açlık romanı olmuştu. Bir ramazan günü Eyüp'te iftarı beklerken okumuştum ne akla hizmetse, iliklerime kadar açlığı hissetmiştim. Bu kitabı okurken de susuzluğu resmen yaşıyorsunuz.
Öncelikle kitabı Nora Kitap'tan okuyacak arkadaşlar önsözü okumayın yani son söz olarak okuyun çünkü çok fazla spoiler içeren bir inceleme.
Kitap Vladimir Sangi'ye ithaf edilmiş. Sangi sibiryada yaşayan nivih toplumundan bir yazardır. Aytmatov ondan duyduğu bir efsaneyi hikayeleştirerek oluşturmuş bu kitabı. İlk defa avlanmak için babası, amcası ve köyün en yaşlı kişisiyle denize açılan bir çocuğun hikayesi bu, Daha fazla yazarsam spoiler olacak bunla yetinin. Ama kitapta büyük fedakarlıklarla, zorluklarla, susuzlukla ve sonu iyi bitsin lütfen bu sefer kötü bitirme Aytmatov duygusuyla karşılaşacaksınız.

Ayşe Y. 
06 May 13:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek, kanımca, çok az tanınmış ama çok mühim bir Aytmatov eseridir. Büyük Usta bu eserinde, Nivih'li yazar dostu Viladimir'in başından geçen bir anıyı hikayeleştirmiştir. Hikaye, babası ve yakınlarıyla balığa çıkan bir çocuğun yakalandığı fırtına sonrasında yaşadıklarını anlatır. Çocuk, yolculuğun sonunda tüm yakınlarını yitirir, fırtına diner ve evine ulaşır. Ancak bu yolculuk bir adam olma yolculugu gibidir. Kahraman evine aynı insan olarak dönmez. Hikaye öylesine başarılıdır, sizi öylesine basariyla icine alır ki kahramanlar susuzluk çekerken sizin de diliniz damağınız kurur adeta. Mutlaka okunmalı.

Umut Çalışan 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap diğer Elips Kitap yayınlarından çıkan tüm Aytmatov kitaplarındaki aynı uzun yazar hakkındaki güzelleme ile başlıyor. Bunun yerine yukarıda bahsettiğim şeyler hakkında kısacık bir bilgi yazısı ne güzel olurdu halbuki. Güzellemenin ardından sadece 18 sayfa süren Yıldırım Sesli Manasçı hikayesi geliyor. Manasçı, destanı günümüze kadar nesilden nesile aktaragelen sözlü anlatıcılar demekmiş. Bereket onun anlamını bulabildim. Hikaye, Bozoy aşireti lideri Senirbay'ın küçük oğlu Eleman'ın (bu isimden pek emin değilim açıkçası), abisinin karısının kardeşinin cenazesine giden kavminin ardından hasta olan babasının başında kalmasından, ardından Yıldırım Sesli Manasçı olarak anılacağından ve Çungarlar'ın onun başına ödül koyacağından ve hazin sonundan bahsediyor. Ama bir hikayeden çok başka bir hikayenin girişiymiş gibi. Belki başka bir kitapta hikayenin tamamı vardır.

Kitaba adını veren ikinci hikayede ise denizcilikle geçinen Nihiv kabilesi erkeklerinin kabilenin genç üyelerinden Kirisk ile denize açılmalarının nasıl bir faciaya dönüştüğü anlatılıyor. Deniz kıyısında koşan Ala Köpek tepesi ise denize açılanların kendine yön bulmak için esas aldıkları tepenin adı. Arka planda yukarıda bahsettiğim gibi iki ayrı efsane (belki de birbirinin tamamlayıcısıdır bilemiyorum), Nihivlerin yaşam tarzı, gelenek ve görenekleri işleniyor. Yazar yine her zamanki acımasızlığı ile "yahu bunu okuyanın da çoluğu çocuğu vardır, dertlenir, efkarlanır" diye tasalanmadan tuzlu su ile gelen ölümü anlatmış. Ancak şunu anladım ki eğer benim gibi Cengiz Aytmatov kitaplarının hepsini yada bir kaçını okuyacaksanız iki kitabın arasını uzun tutmakta yarar var. Zira yazarın anlatımındaki kendine has özellikler üst üste gelince iki kitap birbirinin aynıymış gibi gelebiliyor. Sanırım tadını almak için biraz özlemekte yarar var.

BekMamyt 
25 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın Türkçesini okumadım. Ancak bu eseri orginal metninden okuduğumda suyun kiymetini daha çok anlamıştım. Teknedeki o adamlar susuzluktan ve açlıktan ölürlerken, bizim ne kadar israf ettiğimizin farkına varmıştım... Cengiz Aytmatov'un bu eserini daha çocukken okuduğum için ben ancak bu kadar ders alabilmişimdir...

Muhammet Çelik 
05 Şub 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Buralardan çok uzaklarda taa büyük bir denizin kıyısında bizim gibi insanlar yaşarmış. Bu insanlar denizden avladıkları balık ve fokları yağından etinden derisinden geçinirlermiş.

Ne var ki deniz bazen acımasız olur bu insanların canına kast edermiş.

Hikaye bu ya böyle bir kayığın son dakikaları var bu kitapta.

Hüsna Teker 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitaplarda ön yargı yapmamak gerektiğini bu kitapta anladım.Başta biraz sıkıcıydı ama sonlara doğru nefesim kesildi hele Kirisk'in koskoca okyanusta tek başına kaldığı kısımda...

Kitaptan 36 Alıntı

silaes 
28 May 03:31 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Yarınları ne olacaktı bu çocukların? Bunların ve bütün halkın yarını ne olacaktı?

Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek, Cengiz Aytmatov (Sayfa 114 - Elips)Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek, Cengiz Aytmatov (Sayfa 114 - Elips)
silaes 
28 May 03:44 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ne oldu? Hiç haber yok! Savaş alanından tek haberci gelmedi. Ufuklara baka baka gözleriniz karardı, üzüntüden kalplerimiz yoruldu. Neler oluyor orada? Yarınımız ne olacak? Onları koru ey Tengri, savaşa gidenleri koru. Evlatlarımızı eyerlerinin üzerinde oturur görelim, onları bize develerin üzerine yatırılmış olarak gösterme!

Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek, Cengiz Aytmatov (Sayfa 116 - Elips)Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek, Cengiz Aytmatov (Sayfa 116 - Elips)
silaes 
28 May 03:22 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Herkes bilsin ki savaş kapımızı çalmış olsa bile, biz insan olarak var oldukça, ölülerimizi gömmekten ve onlara ağlamaktan asla geri kalmayız.

Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek, Cengiz Aytmatov (Sayfa 112 - Elips)Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek, Cengiz Aytmatov (Sayfa 112 - Elips)
Mine 
16 Ağu 17:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Neden böyle oluyordu? Neden insan sevdiklerine düşlerinde bile kavuşamıyordu?

Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek, Cengiz Aytmatov (Sayfa 45)Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek, Cengiz Aytmatov (Sayfa 45)
Mehmet Ferit 
19 May 11:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bizi affedin göçmen kuşlar! Yaptıklarımız için bizi affedin! Yapacaklarımız için de affedin bizi. İnsanların niçin böyle yaratıldıklarını ben size anlatamam ve siz de anlayamazsınız. Yeryüzünde nice nice insanların niçin öldürüldüğünü, daha nicelerinin niçin öldürüleceğini anlayamazsınız.

Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek, Cengiz AytmatovDeniz Kıyısında Koşan Ala Köpek, Cengiz Aytmatov
silaes 
28 May 03:19 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Her şeyden önce sen sağlığın için dua et, uzaklarda, o kanlı savaşta bulunan oğullarımızı düşün. Kendine iyi bak.

Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek, Cengiz Aytmatov (Sayfa 112 - Elips)Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek, Cengiz Aytmatov (Sayfa 112 - Elips)
salih 
09 Ağu 17:35 · Kitabı okudu · İnceledi

Ölümden kimse kurtulamayacağına göre, ona bir an önce koşarsan başkalarına zaman kazandırabilirsin.

Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek, Cengiz Aytmatov (Sayfa 90 - Nora Kitap 1. Baskı 2017)Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek, Cengiz Aytmatov (Sayfa 90 - Nora Kitap 1. Baskı 2017)
4 /