Deniz, Unutma Adını!

·
Okunma
·
Beğeni
·
804
Gösterim
Adı:
Deniz, Unutma Adını!
Baskı tarihi:
Ekim 2008
Sayfa sayısı:
85
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752895355
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Oğlum unutma adını

Sana boşuna konulmadı o 

Oğlum unutma adını

Göğe çizilen resimleri hatırla
Oğlum unutma adını
Dağları teyelleyen suları
Oğlum unutma adını
Kardeşliği, cesareti ve yanılgıyı
Oğlum unutma adını
Tarihe karşı yürüyen bedenleri hatırla 
Oğlum unutma adını
Ve tarihi olan sonra
Oğlum unutma adını
Hep ipte olacak boynun
Oğlum unutma adını
Yaralı, acılı bir yurdun 
Oğlum unutma adını
Kanı, çiçeği olarak
Deniz unutma adını...
(Tanıtım Bülteninden)
Sevgili Ahmet Erhan
Sanırım şu ana kadar beni zorlayan tek kitabın oldu. Pek dokunmasa da yer yer teğet geçti. Ödüllü bir kitap ve aynı zamanda klasik Ahmet Erhan kitaplarından farklı olan, değişik ama kendi içinde bütünleşik bir kitap.

Emin olamasam da bu kitap yani en azından bir kısmı ile adanmış bir kitap. İsmine aldanıp oğlu Deniz için yazılmış bir kitap zannetmiştim ama bazı şiirlerde açık açık Deniz Gezmiş'in gezdiğini gördüm. Her iki Deniz için yazılmış sanırım. Ve Çağdaş Yenilgiler Ansiklopedisi kitabındaki bir şiirinde şair; oğluna Deniz Gezmiş'in adını verdiğini söylemişti ve "Deniz unutma adını Sana boşuna konulmadı" diyerek bir düşünceyi miras bırakmak istemiş.

Şiir olarak tabi ki Akşam Güneşi'ni tek geçerim. Sesli okuyup ezberlediğim ilk Ahmet Erhan şiiri olması nedeniyle benim için özeldir. Onca anımız var. Aynı isimde gizli mabedimiz var. Akşam güneşimiz hiç batmaz bizim.

Diğer şiirlerinde ise yok olmak isteyen berbat bir adam profili çizmiş ama bir o kadar da duygusallığını ön plana çıkartmış. Yine kendimmiş gibi bir kişilik sergilemişti. Diyor ki; "Ben iki lafı bir araya getirmeyi bilmem Haklıdırlar her şeyde dostlarım ve düşmanlarım." Burayı defalarca okudum. Ben işte tam da bu sebeple hep karşı tarafın haklı olduğunu söylerim. Ve her daim karşı tarafı haklı görmek, bilerek insanı kendi düşüncelerinde ezilmişliğe, hiçliğe itiyor. Ahmet Erhan'ın hiçlik duygusu tam olarak bu düşüncelerden besleniyordu. Bunları düşünmemek içinse bir yanda tam tersi bir kişilik barındırıyordu. Hani bazen hiç alakasız olur olmaz her şeye kafa tutmak ister insan. İşte Ahmet Erhan'da var olan asilik az önceki alıntıda bahsedilen duygunun zıt yöndeki dışa vurumu oluyor.

Ölüm mü? Ölüm elbette var. Ahmet Erhan varken hiç ölüm olmaz mı ? Devamlı tekrar etmiş ve bizlere kalıt olarak bir sürü şiir bırakmış diyerek bu inceleme olmayan incelemeyi noktalayayım.

Evet Ahmet Erhan "Hayat bizi bir kere sevdi, ölümle evlendirdi."
O zaman iç birani negatifleşsin kanın.
Merhaba canım insanlar
Ahmet Erhan;
“bugün de ölmedim anne” şiiri ile tanıyıp, o olduğunu bilmediğim şair…

Kitaplarına ne yazık ki ulaşamadığım, bu yüzden pdf okumak zorunda kaldığım, ki okuduğum ilk pdf kitaptı,..(pdf için DUA ve https://1000kitap.com/H_ibrahim bin minnet) canım insan,

“sararmış karlı fotoğraf”ından tanıdığım adam

“Acının son şairi”

Devrimci, yalnız, babasının ölümden sonra sarhoş..

Ödüllü kitaplarından biri olan Deniz, Unutma Adını, kitabı ile resmen tanışıp, memnun olduk. Rivayet odur ki, bu kitabı oğlu Deniz için yazmış. Tabi kitapta sadece oğlu Deniz’i değil, Deniz Gezmiş’i de görüyoruz. Babasının ölümden sonra başladığı alkolü, arkadaşını, sitemini, ölümü de okuyoruz.. Sadece bu kitap bağlamında değerlendirecek olursak Ahmet Erhan’ı, “ölüme meyilli” sıfatını onun için kullanabiliriz hatta..

Kitaptan birkaç kesit paylaşmak gerekirse;

“sarhoşluğum 80’ye çıkar
Meyhane taşradan musalla görünür”yazmış, kanserden 55 yaşında ölmüştür...

“sen yürümezsen dünya ölür
Çünkü yürümek her şeydir” dizelerini (Timurlenk şiiri) arkadaşı Timur Danış’a ithafen yazmıştır…

“ben bütün yenilgileri yaşadım/kalmadı sana bir şey” ile yaşadığı zor günlere,

“oğlum unutma adını/ hep ipte kalacak boynun” ile de Deniz Gezmiş’e atıfta bulunduğu, kitaba da adını veren şiiri ile ilk vasiyetini yazmıştır…

Devrimci duruş ile Ahmet Erhan’ı selamlar, bu şarkıyı ruhuna gönderirim
https://www.youtube.com/watch?v=kWEYzJbYw9I

İyi kalın : ))
Deniz, Unutma Adını! Ahmet Erhanla tanışma kitabım oldu. Bu kitaba ulaşmamıza olanak sağladığı için DUA ablaya ve etkinliği oluşturan https://1000kitap.com/H_ibrahim ’e çok teşekkür ederim.

Şiirlerini arada internetten okuduğum bir şairdi Ahmet Erhan. Ulaşmak istediğim bir kitabını çok aramama rağmen bir türlü bulamadım kitapçılarda. Bulamayınca başlamadım hiç Ahmet Erhan okumaya, en azından bu etkinlik vesile olsun, bir yerden başlamalı dedim.

Ahmet Erhan’ı sarı karlı bir fotoğrafla tanıdım ben. Tanıdığım birinin profilinde vardı. Tabi o zamanlar hangi yazar olduğunu bilmiyorum, bilmediğim birini buldum. Merakla bir kaç şiirini okudum. Yüzünü bilmesem de o güzel şiirleri bildiğimi fark ettim.

Kitapta
“Dimdik önündesin bir fotoğraf karesinin
O fotoğrafta hiç sarı kullanılmasın
İyi çocuk ol, acınla büyü... unutulmasın...” satırlarını okuyunca gözümün önünde o fotoğraf canlandı, kar tanelerinin içindeki Ahmet Erhan.

Ahmet Erhan’ı okurken hep yaşamın ucunda olan bir adamın yansımasını görüyorum, kendine 35 yıllık bir ömür biçen 55 inde yaşamı terkeden ama hep var olacak olan...

“365’le 35’in çarpımı neyse ona göre kurdum kendimi
Ondan ötesini ister eksilt ister çoğalt”

Deniz, Unutma Adını! Ahmet Erhanın hem oğlu Deniz’e hem de oğlunun adını aldığı Deniz Gezmiş’e de seslendiği bir şiir kitabı.

“Oğlum unutma adını
Sana boşuna konulmadı o”

Benim tekrar okuyacağım şiir kitaplarının arasında yerini aldı Deniz, Unutma Adını! Umuyorum ki sadece pdf olarak kalmaz, kitabı bulurum da kitaplığıma ekleyebilirim.
"Okuduğum ilk şiir kitabı, bu güzel kitabı okumama vesile olan DUA ve
https://1000kitap.com/H_ibrahim'e çok teşekkür ederim. Ahmet Erhan'nın Deniz, unutma adını! kitabı gerçekten her bir dörtlüğünde duygularını ortaya koymuş. Aşkından, milletinden bahsediyor kitap hiç bitmesin istedim. Neden mi? Yazar o kadar anlaşılır bir kalemle içini dökmüş ki sonunun gelmesini istemedim. Şiirlerinde en çok beğendim bölüm ise yazdığı şiirlerin başlıklarıydı. Her bir başlıklarında ayrı bir hüzün vardı. Kitaptan etkilendim, iyi ki bu yazarla bu kitabıyla tanıştım. Umarım devamı gelir, bence şu an bu incelemeyi okuyanlar durmasın. Gidip Ahmet Erhan'nın bir kitabını okusun. Herkese keyifli okumalar."
Deniz, dilediğine özgürlük vaat eder dilediğine çakır taşları. Ahmet Erhan'ın " Deniz Unutma Adını " bana aslında denize derin bakan bir insanı hatırlatır, bir yandan da oğlu Deniz'e dair arada boşluklar bırakır ve tabii ki de kuşak gereği Deniz'lere selam niteliğindedir demek yanlış olmaz. Akşam Güneşi ile açılan bölüm bizi hemen " önsöz " kısmında ben en güzel fotoğraflarımı ölüme sakladım, bunu da bir sır olarak kayda geçirin " sözleriyle karşılıyor, sadece bu söz değil ama ahmet erhan'ın citlerinde de belirtildiği gibi ölüme karşı pek çok vurgu vardır. ama bu ölüm, kolay bir ölüm değil yaşayarak gün gün ölmek sorunu bunun içinde gibi gelir bana. Belki de ahmet erhan o önsüz de aslında hayati değer taşıyan hayat'a bir karşıtlık duyuruyor sözlerinde. " ben ölürüm, yüzüme günışığı düşer, o zaman belki adam bile olurum" demesi boşuna değildir buralarda. sadece tek şiir de bile bir kitabın manifestosunu elimize verir ahmet erhan. içimize dokunur.

Ahmet Erhan, çağının gereği farklı bir şair olduğu şüphe getirmez bir gerçekti, arkadaşları tarafından da takdir edilirdi ama kendi iç dünyasında ne fırtınalar kopuyordu kim bilir? " yaşım otuz artık yağmurum yok " dizelerine sahip bir şair hayatla arasında ne kadar güçlü bir bağlantı kurabilirdi? Nihilizm, ahmet erhan'ın damarlarında geziyordu, meyhanede son masada oturan bir ihtiyarı nasıl kimse anlamıyorsa, ahmet erhan da bu kitapta belki de böyleydi. " yaşım otuz artık yağmurum yok, sabahlardan tiksineli çok oldu " cümlelerini yazarken kaç sayısız sabah yaşamıştır, ve kaç bilinmez sabah.

" Akşam Güneşi" dir meselesi belki de bu kitabın. Bu basit bir cümle olarak gözükebilir ama yazdığı sözler, kofti ve yapmacık değildir. " hayatım temsili bir yenilgi gösterisidir " diye başlar ahmet erhan bu şiire ve sonraları arasından çekip çıkaracağımız sözler yerleştirir zihnimiz ve sonraları " sararmış bir devrimci fotoğrafıdır hayatım " diye seslenir ahmet erhan okuyucuya. yasaklara,isyanlara seslenir, bir mesaj aralar her bir sözünde. Altıncı filo'ya gönderme yapmayı unutmaz ahmet erhan ve şöyle der

" Kartpostal görüntüleriyle intihar eder
donar kalır bir aynada eli yüzü çıplak
altıncı filo bir şeydir, isyanlar bastırır
yasaktır elini koynuna sokmak, yasaktır "

çok açık sözler olmasa da mesajını verir yine. sonra devam eder " parası çıkmazsa gider sakal bıyık bırakır. sevgilisi yoktur ve artık sevgisi de yoktur " bu sözler işşizlikle boğuşan bir insan temsilinin yanında içinde derinlik taşır. şair olmakla meselesi de yok değildir, ona da " Ve Türkiye'de şair olmak
her ahval ve şeraitte gülünç bir şeydir
çünkü vatanın bütün kaleleri zapt olunmuş ve bütün tersanelerine girilmiştir " sözleriyle yanıt verir ve içindeki politik durumu da anlatır. Bir yanda altıncı filoya karşı duranlar öbür yanda altıncı filonun bayrağına sahip çıkanlar... Zorluklardan bahseder, kendi yaşamından da elbette. hiçliğin yokuşunu çıkar, nihilizm ile atışır.

" sevgili dünya,altı saat uyku
on iki saat iş, dört saat aile saadeti
yağmurum yok ki sıkılınca yağdırayım
tashihi bilgisayardan çıkmış yazının aslı bu " der, bunu yazanın, bu insanın yağmur yağdırması mümkün müdür? yağmuru kendi sözleriyle fazlasıyla yağdırdığını söylemek de yanlış olmaz. her bir sözünde boşluk ve hiçlik ile yarışan ahmet erhan görüyoruz.

kitapta " bir halk tipi için ağıt " şiiri Neruda'nın " biz halkız, yeniden doğarız ölümlerde " dizesini ekler Ahmet Erhan. bu sözlerinde hem ülkesi için üzülen bireylerin düşünceleri yatar. 68 kuşağının ağırlığı altında mücadele eden arkadaşlarını " alnımda topraktan artakalan yüzlerce kırışık, senin için öldü onca insan... niçin? Niçin arkadaşlarım? niçin niçin niçin... Kahrolsun Emperyalizm! Bağımsız Türkiye " sözleriyle anlatır. Amerika'ya, altıncı filoya söyleyecek sözleri bitmez, bunu da " kokteyl " şiirinde sunar bize. Hem politikliğini yaşatır,hem de içindeki acıyı da anlatır. Mutluluğu da mutsuzluğu da ateşler içindedir Ahmet Erhan'ın. Oğlu Deniz'e " ilk vasiyet " şiiriyle " ben bütün yenilgileri yaşadım " diye başlar. ve sonrasında ona olan sevgisini " seninle büyüyecek bil ki uzaktaki şu baba " diye dile getirir. ve şiirin son dizelerini dile getirirken o vurucu sözü şöyle söyler Ahmet Erhan

" Oğlum unutma adını
sana boşuna konulmadı o "

Oğluna öyle öğütler dağıtıyor ki ahmet erhan, bize kendi yaşamından da kesitler sunuyor. “ geçip gidiyor günler, evim uzak, yol yakın ölüme kedere, acıya
cinnet, cehennem, intihar…” cinnet, cehennem,intihar sözlerini geçiren bir şairin iç hayatı da bu denli karmaşıktır. Bu kitapta da kendi iç dünyasını bir nebze bize anlatıyordu ahmet erhan.


kardeşlik,cesaret kavramlarını tekrardan anlatır bize ve gencecik ölüme giden darağacında sallanan ve kendi sözlerinde söylediği gibi " tarihe karşı yürüyen bedenleri hatırla " der oğluna. Nihilizm yokuşunu öyle çıkıyoruz ki ahmet erhan’la bu kitapta inerken nefes nefese kalıyoruz. Ölümle savaşına bizi de almış oluyor. Gece yalnızlıkları, son otobüsler, insanın kendine yabancılaşması, tek odalı hücreler… bunların hepsi bu kitapta açıkça belli ediyor kendini. Herkesin kabul edeceği cinsten bişey olmasa da kişinin bu dünyaya ait olması gerekir o sözlere ulaşabilmek için. Ölümle yarışıyor, ölümleri yarıştırmıyor. Yalnızlığın o sert kıyılarında ciddi dövüşüyor. Tuborgla çağını beklemek her çağı yaşayanın gereği değil,ama “ böyle insanlar var “ diyor ahmet erhan. Okundukça tıkanan bir bölüm “ Deniz Unutma adını “ ama çok şiir var insanı kendi dünyasına hapseden. “ bu, şu “ diye ayırmak benim lugatımda en azından şimdilik yok. Alkolle karışan kanını belki de ölümle yıkıyor ahmet erhan. Ve kendisinin de dediği gibi “ kazmayı bir de kendine vur artık, alkol fışkıracak bil ki…”

ölümün bekareti ahmet erhan, yazmasaydın bu bölümü, bu kitabı bir şeyler eksik kalabilirdi. Bazı şeyler bu kadar uzun yazılıyorsa, ve yazılan bunca uzun cümleye rağmen eksik bir şey olduğunu bünyemizde taşıyorsak bunu da sana borçluyuz
Rüzgara karşı kalem oynatır hayatım
Damla damla büyür beyninde bir gül
Bir şiirdir ve hiç de kötü değildir.
Dizeleri birbirine iteleyerek geçer.
Bana artık her şey yakışır
Terzim dünya çünkü,
O ki kimlere neleri yakıştırdı
Günlerini ölüme teyelledi
Ölümlerini unutuluşa kopçaladı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Deniz, Unutma Adını!
Baskı tarihi:
Ekim 2008
Sayfa sayısı:
85
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752895355
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Oğlum unutma adını

Sana boşuna konulmadı o 

Oğlum unutma adını

Göğe çizilen resimleri hatırla
Oğlum unutma adını
Dağları teyelleyen suları
Oğlum unutma adını
Kardeşliği, cesareti ve yanılgıyı
Oğlum unutma adını
Tarihe karşı yürüyen bedenleri hatırla 
Oğlum unutma adını
Ve tarihi olan sonra
Oğlum unutma adını
Hep ipte olacak boynun
Oğlum unutma adını
Yaralı, acılı bir yurdun 
Oğlum unutma adını
Kanı, çiçeği olarak
Deniz unutma adını...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 45 okur

  • who is joseph
  • Boraban
  • mehmet canib öksüz
  • Orfales'ten Mitra
  • Kundaktaki ermiş
  • Dilara Civelek
  • Yasemin safiye
  • Muhtesim Yiğit
  • Sessizlik...
  • Mustafa Diyar

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%43.8 (7)
9
%25 (4)
8
%31.3 (5)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0