Denizin Çağırışı

8,0/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
445 gösterim
Denizin Çağırışı, Türk edebiyatında, psikolojik yabancılaşmanın konu edildiği ilk roman olması açısından önemli bir yapıt. Yazıldığı dönemde yeterince anlaşılamayan Denizin Çağırışı'nda, bir kasaba öğretmeninin ruhsal sorunlarını, çelişkilerini, onun iç dünyasının derinliklerine inerek, büyük bir incelikle anlatıyor Kemal Bilbaşar.
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  140
 • ISBN:
  9789750702792
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hayriye Gül 
 10 Oca 18:36 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Değeri anlaşılmamış bir baş yapıt Denizin Çağrısı. Tek partili sistemin yetersizliğinde cahilliğe, kabalığa, kültürel ve ahlaksal yozlaşmaya kapılıp sürüklenen bir kasaba halkı ve bu buraya tayin istemiş hastalıklı yapıya sahip bir köy öğretmeni. Sıkılıp bunaldığı, etrafını saran sistemin dişlerinden kurtulmak için yeni bir adrese gece başlayan bir yolculuk..

Kemal Bilbaşar halkın diline hakimiyetini bu eserinde çok iyi kullanmış. Dönemin geri kalmış insanların, sözde eğitimli insanların yarattığı hoşnutsuz, tahammülsüz ortam gözlerinizin üzerine serilince sinirden geriliyorsunuz. Kendisinden farklı olana, sözde ahlaksızlığa yer veremeyen kadınlı erkekli ortaçağ batağında yaşayan halk, okuyucuya saç, baş yoldurtacak cinsten.

Öğretmenin yaşadığı, buhran , kabul edilmeme durumu, iç çekişme ve ortaya çıkan kaçınılmaz son....Eserde sevdiğim bir detayda yazarın mitojik öğeleri kullanması oldu. Kitabın yazıldığı dönem düşünülünce psikolojik yalnızlaşma alanında ilk eser gayet başarılı ve de kesinlikle okunmaya değer..

Kitaptan 3 Alıntı

Hayriye Gül 
10 Oca 18:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Anlıyordum ki, her zaman dışımız içimize bağlıydı. Bundan dolayı gökyüzünün maviliği bir sonsuzluk ülkesi olduğu gibi, gamlı ve karanlık bir hiçlik boşluğu da olabilir

Denizin Çağırışı, Kemal Bilbaşar (Sayfa 98 - Can Yayınları)Denizin Çağırışı, Kemal Bilbaşar (Sayfa 98 - Can Yayınları)
Hayriye Gül 
10 Oca 16:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Görülüyor ki, biz henüz eski ile yeninin, Doğu ile Batının, alaturka ile alafranganın kolları arasında yaşayan bir topluluktuk.

Denizin Çağırışı, Kemal Bilbaşar (Sayfa 40 - Can Yayınları (2008))Denizin Çağırışı, Kemal Bilbaşar (Sayfa 40 - Can Yayınları (2008))
MERT ÖZ 
31 Tem 14:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tavus renkli esrar perdesini, sihirli elleriyle açarak, bana gerçek aşkın ölümden kuvvetli olan yüzünü gösterdi.Bütün varlığımla onunum. Beni ölümün cazibesinden kurtaran sevginin kölesiyim...

Denizin Çağırışı, Kemal Bilbaşar (Sayfa 128 - Bilgi yayınevi)Denizin Çağırışı, Kemal Bilbaşar (Sayfa 128 - Bilgi yayınevi)