Denizler Altında 20 Bin Fersah

·
Okunma
·
Beğeni
·
31bin
Gösterim
Adı:
Denizler Altında 20 Bin Fersah
Baskı tarihi:
Eylül 2002
Sayfa sayısı:
77
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758602353
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parıltı Yayıncılık 
96 syf.
·Puan vermedi
Maceraperestler icin yazılmış adeta. Tek kelime ile harika bir kitap.Tekrar okumayı da düşünüyorum. Sizin de okumanızı tavsiye ediyorum....................
286 syf.
Jules Verne ile tanıştığım kitap. Henüz bir kitabını okumuşken yazarın dili, anlatımı ile ilgili yorum yapamam. Lakin kitap beni etkilemeyi başardı. Kahramanlarla birlikte tüm maceraları yaşadım ve Kaptan'ın zekasına hayran kaldım.
Kitapların filmlerini izlediğim halde kitaplardan -kitabı okumaya başlayna kadar- bi haber olmam ... söyleyecek sözüm yok. Telafi edilecek tabii ki.
Henüz bu güzel kitaplarla tanışmayan varsa en yakın zamanda tanışması dileklerimle..

ve not: Güzel gemi Nautilus;
TARDİS'den sonra hiç bir aracın beni etkileyemeyeceğini düşünürken sen çıktın ortaya. TARDİS bir sen iki..
532 syf.
·62 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu kitabı ilkokulda herkes bir kere okumuştur.Kaptan Nemo'nun okyanusları fersah fersah aşan efsanevi Nautilus'u...
Kitaba ilk başladığım sıralar uzaktan eğitimin başladığı sıralardı. Gönlüm yarım bırakmaya el vermese de maalesef çalışma masamın altında sürekli bana bakıp durdu. Eğitim maceramın sonuna yaklaştığım bu günlerde Nautilus'un da macerasının sonuna geldim ve bu uzun süreçte bana eşlik ettiği için ilk incelememe onunla başlamaya karar verdim. Kitapla alakalı en sevdiğim şey ise deniz biyolojisi ve su altı canlıları hakkındaki verdiği bilgilerle adeta belgesel izliyormuş gibi bir hissiyat yaratmış olması.Evinizden uzaklaşıp su altının esrarengiz hazinelerini ve olağanüstü güzelliğinin keşfetmek için mükemmel bir kitap olduğunu düşünüyorum. Tavsiye edilir.
384 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Denizlerin altında neler olduğu, hangi canlıların yaşadığı haşa bilinmemektedir. Jules Verne bu kitabında bizleri denizlerin altına ve sıradışı canlıların yaşadığı karanlık yerlere götürüyor. Kitap 500 küsur sayfa ama akıcı ve dili de anlaşılabilir. Bilim-kurgu severlerin mutlaka okuması gereken bir yapıt. Denizler Altında Yirmi Bin Fersah Jules Verne
50 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Jules Verne'in o inanılmaz hayal gücüyle yine hayaller alemine bi gittim gittim geldim gündüz gözüyle millet Oscar'ın derdinde ben dünya çocuk klasiklerinin derdinde insanın hayattan beklentileri ne kadar farklı ne kadar değişken ötesinde rengarenk olan mizacımın %50'ni hikayecilerden geri kalan %50 sinide soy ağacımdan aldığım kesin. Ziyadesiyle ben pek beğendim yine ey sevgili okur. :))
m
m Denizler Altında Yirmi Bin Fersah'ı inceledi.
532 syf.
·Puan vermedi
bir belgesel nasıl okunur, işte böyle!
sanki ben de nautilustaydım ben de kesfettim guney kutbunu. sadece sonu beni çok tatmin etmedi, bu harika maceraların sonunun daha heyecanlı bitmesini isterdim.
532 syf.
·26 günde·Beğendi·8/10 puan
Çocukluğumdan hatırladığım en özel kitaplardan biri. Okurken kendimi yine sürükleyici bir beyin fırtınası içerisinde buldum.
Kitabı anlatmaya çok gerek yok aslında. Edebiyatla ilgisi olan herkes kitap hakkında az çok fikir sahibidir. Deniz yaşamıyla ilgili birçok bilginin aktarılmasının yanında hayal gücünün sınırlarını bu kadar zorlaması da kitabı oldukça çekici kılıyor.
Bu okuyuşumda en çok sorguladığım şey ise teknolojiden bihaber olduğum ilk okuyuşumda mı daha şanslıydım yoksa her imkana sahip olduğum bu okuyuşumda mı şanslıydım ikilemi oldu.
Eskiden bir şeyi araştırırken odalar dolusu ansiklopediyi okumamız gerekirdi, şimdi ise merak ettiğimiz her şey telefonumuzda. Aslında doğru kullanıldığında bu müthiş bir şans ama aynı oranda da her şeyi çok çabuk şekilde somutlaştırdığı işçin hayal gücümüzü de aynı ölçüde kısıtlıyor diye düşünüyorum.
Kitabı okurken insanın aklından bunun gibi bir çok düşünce geçiyor. Tüm bunların özetinde oldukça sürükleyici ve heyecan verici bir kitap. Yazıldığı zamanın çok daha ötesinde bir kitap.
Bu kadar heyecan ve sabırsızlık içerisinde okurken tek üzüldüğüm şey ise kitabın bir bölümünde bizlerden olumsuz bir şekilde bahsedilmesi oldu. Nautilus'un Akdeniz'den geçtiği sırada Girit Adasında yaşananları Türk Despotizmine karşı yapılan bir mücadele olarak göstermesi gereksiz bir detaydı. Tüm dünyada yayınlanan ve bir çok okura ulaşan bir kitapta böyle bir konuya bu kadar yanlı bir şekilde yer verilmesi çok anlamsızdı. Heyecan içinde okuduğum bu kitabın tam anlamıyla içime sinmesine engel olan bu kısım haricinde oldukça heyecan verici bir kitap.
Keyifli okumalar.
690 syf.
·2 günde·7/10 puan
Benim gibi çocukluğu Kaptan Cousteau belgeselleriyle geçmiş çocuklar için okunması olmazsa olmaz kitaplardan birisi daha.
150 yıl önce yazılmış olan bu bilim kurgu klasiğini, neredeyse 40 yıl aranın ardından tekrar okudum. O yaşlarda bir Türk vatandaşı olarak Aziz Nesin’i, Ömer Seyfettin’i ne kadar tanıyorsak bu kitap sayesinde Jules Verne’i de o kadar ve hatta belki daha da yakından tanıyorduk. Üzerine bir de o yaşların merak ve keşif heyecanı eklenince...
İleri yaş bir yetişkin olarak yaptığım okumada doğal olarak çocukluk heyecanını duymadım. Her ne kadar satırlar arasında ilerlerken kendimi Nautilus’te, Kaptan Nemo’nun konuklarından biri gibi hissetsem de bazı sözcüklere takılmaktan kendimi alamadım.
Özellikle, kitabın ana karakterleri olan deniz biyoloğu Pierre Aronnax ve Kaptan Nemo’nun kişiliklerinde yer yer gördüğüm tutarsızlıklara aklım takıldı. Hele de av sözünün ve eyleminin geçtiği tüm kısımlar... İşte oralar hiç olmamalıydı... Diğer bir deyişle, hikayenin bilim kurgu ama düşüncenin ilk çağ olduğu her yerde kafamda bir “burası olmamış” ikaz butonu kırmızı flaşör şeklinde yandı durdu.
120 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Çocuklar ve ben Jules Verne'nin kitabında da bahsettiği, o akyonuslar kadar engin hayal gücünün sınırsızlığıyla tanışmayı hakediyodum zaten :) Sizler niye haketmeyesiniz? Keyifli okumalar diliyorum...
532 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitap hakkında o kadar yorum yapılabilir ama ben hiç birisini yapmamak istiyorum çünkü etkisinden uzun süre çıkacağımı düşünmüyorum. Bilim kurgu üzerine en iyi yazar olan Jules Verne bize denizlerde geçen harika bir anlatı sunuyor.

Pasifik’ten Hint’e, Kızıldeniz’den Süveyş’e, Akdeniz’den Atlantik’e, Kayıp Kıta Atlantis’ten Güney kutbuna Gulf Stream’e kadar 20 bin fersah yolculukta adeta Nautilus’un içinde gibi geziyor, yaşıyor ve heyecanlanıyorsunuz.

Camgöz Köpekbalıklarından devasa ahtapotlara, milyonlarca türden balıklardan yine bir o kadar türden deniz bitkilerine, balinalardan, incilere ve penguenlere kadar tüm canlı yaratıklarla iç içe yaşıyorsunuz.

Ve yazar tüm bunları bize anlatırken Fransa’nın dışına hiç çıkmadığını da eklemek isterim belki o zaman çok daha değerli olur.

Profesör Arronax, Conseil, Ned Land, Nautilus’un adamları ve büyük kaptanı Nemo’nun bu maceraları benim için eşsiz bir deneyim ve hayran bıraktıracak bir serüvendi.
Kaptan Nemo’nun girdaptan kurtulup, içindeki nefret duygularını da o girdapta bırakmış olmasını ümit ettim. Çünkü onun kadar bilgili bir adam ancak bu şekilde dünyaya faydalı olabilird
"Şu okyanusa bakın profesör, " dedi, "sanki ayrı bir yaşamı var. Öfkelenir, durulur, gece uyur, gündüz uyanır. Buharlaşıp, yeniden suya dönüşür. İçinde canlılar kaynaşır. Sürekli hareket halindedir."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Denizler Altında 20 Bin Fersah
Baskı tarihi:
Eylül 2002
Sayfa sayısı:
77
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758602353
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parıltı Yayıncılık 

Kitabı okuyanlar 7,1bin okur

  • elzem
  • Alp Karaca
  • N.cldr
  • Cansu Eren
  • Mithat Can ÖZDEN
  • Matİlda
  • ikizler
  • Halil Ercan
  • irem korkmaz
  • Şəbnəm Qəmbərova

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.3 (4)
9
%0.1 (1)
8
%0.3 (5)
7
%0.1 (1)
6
%0.1 (1)
5
%0.1 (1)
4
%0
3
%0.1 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları