Denizler Altında Yirmi Bin Fersah (Kısaltılmış Metin)

·
Okunma
·
Beğeni
·
8.338
Gösterim
Adı:
Denizler Altında Yirmi Bin Fersah
Alt başlık:
Kısaltılmış Metin
Baskı tarihi:
Aralık 2017
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052951422
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Okyanuslarda tuhaf bir karmaşa yaşanıyordu. Ne olduğu bir türlü tahmin edilemeyen devasa bir yaratık, gemilere çarpıyor, imkânsız hızlarla hareket edebiliyor, hatta denize ışık saçıyordu. O dönemin teknolojisi bunun insan yapımı bir araç olması için çok yetersizdi, bu nedenle ortak düşünce bu canavarın aşırı gelişmiş bir deniz gergedanı olduğuydu. Sonunda hayvanın yakalanması için bir gemi hazırlandı ve okyanusa açıldı. Ekipte doğa bilimci Pierre Aronnax ve yardımcısı ile ünlü balina avcısı Ned Land de yer alıyordu. Gemi günlerce denizlerde dolaştı, ancak hayvan ortada yoktu. Umutların tükendiği ve dönüş konuşmalarının yapıldığı noktada, dev deniz canavarı karşılarına çıktı. Ancak hiçbir şey düşündükleri gibi değildi ve asıl macera bu andan sonra başlayacaktı. Eğlenceli, heyecanlı, harika bir macera!..
824 syf.
·Beğendi·7/10
Sanıyorum bu kitabı bilmeyenimiz yoktur. Yıllar evvel okuduğum ve tadı hafızamda yer etmiş kitaplardandır. Yalnız aklıma takılan bir şey var, belki siz de fark etmişsinizdir. Ben okuduğumda aslında bilim kurgu olan kitabın teknolojisi epey gerilerde kalmıştı. Yani deniz altı artık boğazda çekirdek çitlerken bile denk geldiğimiz bir şey. Düşünüyorum da, acaba bu kitabın çağdaşı olan okurlar okurken kim bilir ne denli haz almışlardır. Hala etkili olan bu eser o zaman kim bilir nasıl bir hayali yolculuğun kapılarını aralamıştı okurlara?
50 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Jules Verne'in o inanılmaz hayal gücüyle yine hayaller alemine bi gittim gittim geldim gündüz gözüyle millet Oscar'ın derdinde ben dünya çocuk klasiklerinin derdinde insanın hayattan beklentileri ne kadar farklı ne kadar değişken ötesinde rengarenk olan mizacımın %50'ni hikayecilerden geri kalan %50 sinide soy ağacımdan aldığım kesin. Ziyadesiyle ben pek beğendim yine ey sevgili okur. :))
824 syf.
·Puan vermedi
Ortaokul yıllarımda okumuştum. O dönemde okuduğum ilk bilim kurgu kitabı denilebilir. Uzun süre etkisinden kurtulamamıştım. Çok güzel bir kitap.
286 syf.
·8 günde·Beğendi·7/10
Jules Verne ile tanıştığım kitap. Henüz bir kitabını okumuşken yazarın dili, anlatımı ile ilgili yorum yapamam. Lakin kitap beni etkilemeyi başardı. Kahramanlarla birlikte tüm maceraları yaşadım ve Kaptan'ın zekasına hayran kaldım.
Kitapların filmlerini izlediğim halde kitaplardan -kitabı okumaya başlayna kadar- bi haber olmam ... söyleyecek sözüm yok. Telafi edilecek tabii ki.
Henüz bu güzel kitaplarla tanışmayan varsa en yakın zamanda tanışması dileklerimle..

ve not: Güzel gemi Nautilus;
TARDİS'den sonra hiç bir aracın beni etkileyemeyeceğini düşünürken sen çıktın ortaya. TARDİS bir sen iki..
824 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
bilim kurgunun, hayal gücünün ilk eseri ..
okudukça elinizden bırakamıyorsunuz.. tatile denk geldiği için çok şanslıyım :) okuyun her kitabını da etrafınızda ki çocuklara hediye edin.
384 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Orta okul öğrencileri için güzel bir kitap. Denizler altında geçen, maceralarla dolu Dünya turu, Kaptan Nemo ve Nautilus'un sırları, okyanusların gizemleri...

Kitapta geçen balıklar için kitabın sonunda resimli ufak bir albüm olsa güzel olurdu.
384 syf.
Okuyup unuttuğum ya da okumadığım fark etmeksizin bütün Jules Verne kitaplarını tekrar okuma kararımı son hızda devam ettiriyorum.

Meşhur kitabımız ''Deniz Altında 20.000 Fersah'' yine mükemmel bilgilerle dolu, denizde yaşama isteği oluşturan (ama fobim var) bir kitap. Belki o zaman keşfedilmemiş birçok şeyi dile getiren, denizden elektrik elde edebilen, muazzam bir denizaltına sahip Kaptan Nemo'yla karşılaşıyoruz. Büyük insan vesselam. İlkokul hocamız kitap okuma saatlerinden birinde okumuştu ama yarım kalmıştı, unutup gittik biz de. Şimdi büyük bir keyifle okudum.
Jules Verne, bu kitapları bilimsel verilere dayandırdıkça hikayelerin sadece hikaye olmayabileceği fikri geliyor insana. ^^
126 syf.
Çok güzel bir şekilde kurgulanmış, okudukça merak uyandıran, hatta "Keşke ben de o denizaltında olsam" dedirten bir eser olmuş. Olmaz, geçilmez denilen yerlerden ustalıkla geçen, dışı sapasağlam hazırlanmış, denizlerin iç dünyasının güzel keşfi olan bir hikayesi var...
384 syf.
·22 günde·Beğendi·Puan vermedi
bu kitap deniz altı canlılarının o dönemlerdeki araştırılma şekillerini nasıl makinelerinin olduğunu ... anlatıyor julesin yazdığı bu kitabı ben çok beğendim
384 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
okuduğum ilk kitap benim için yeri çok büyük .3. sınıftayken ne kadar eğlenceli geliyorsa aynı hisler şu an da geçerli:) ::::))))))Şimdide kardeşimin okumayı en sevdiği kitap en az 5 kez okumuştur.Ama beni asla geçemez Tam 12 kez okumuştum .Ve kitap okumayarak neler kaçırdığımı öğrendiğimde direk kitaplara sarıldım:)
384 syf.
·Beğendi·10/10
Son derece güzel bir bilim kurgu romanı. Araştırmacı Pierre Aronnax, sürekli gelen ihbarlar üzerine denizde bulunan bir canavarı yakalamak isteyen bir gruba katılır. Bu grupta meşhur zıpkın avcısı Ned Land da vardır. Canavarı bulurlar ancak gemileri parçalanır ve rastlantı eseri canavar tarafından kurtarılırlar. Canavar dedikleri şey aslında Nautilus adlı bir denizaltıdır ve Kaptan Nemo adında insanlığı sevmeyen bir adamın esiri olmuşlardır. Bütün dünyayı suyun altında gezen esirler acaba sağ salim bu denizaltından kurtulabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.
824 syf.
Bu güzel eseri geçen ay okumuştum ama inceleme yazısını eklemek bugüne nasip oldu. İki gün boyunca büyük bir keyif alarak okudum. Ve yazarın diğer eserlerini de bir de tam metin olarak okumaya devam edeceğim inşallah. Kitaba gelecek olursak;

1866 yılında dünyanın dikkati, denizde görülen ve özellikle ticaret yollarında seyahat eden gemileri tehdit eden bir canavara yoğunlaşmıştır. Birçok gemi tarafından sıklıkla görülse de ne tür bir canavar olduğu bir türlü anlaşılamamaktadır. Bu esnada Paris Doğabilimleri Müzesi'nde vekil Profesör olarak çalışan Aronnax ise bilimsel araştırmaları için Amerika'dadır . Aronnax'ın tüm dünyada kabul görmüş ve büyük ilgi çeken iki ciltlik "Denizaltı Derinliklerinin Sırları" isimli bir eseri bulunmaktadır ve gelişen bu olayları da yakinen takip etmekte, bu canavarın ne olabileceği yönünde çeşitli bilimsel açıklamalar yapmaktadır. Bu esnada Amerikan hükümeti Abraham Lincoln isimli firkateyni bu canavarın tespit edilip yok edilmesi amacıyla Komutan Farragut'un emrine vermiştir ve tüm hazırlıklar tamamlanmıştır. Komutan firkateynin yola çıkacağı gün profesöre bir davet mektubu gönderir ve Aronnax büyük bir heyecanla bu daveti kabul ederek sadık uşağı Conceil ile bu yolculuğa katılır. Firkateynde zıpkıncıların kralı olarak nam salan Ned Land'de bulunmaktadır.

Uzun süren aramalar sonucu canavara bir türlü ulaşılamaz. O kadar ki tayfalar isyan etme noktasına gelir. Tam ümitlerin bittiği noktada canavarla karşılaşılır ve onun saldırısı sonucu gemi büyük bir hasar alır. Çarpışma esnasında Aronnax, Counseil ve Ned denize düşer ve ağır yara almış olan gemiden bir hayli uzaklaşırlar. Sonrasında canavar sandıkları şeyin aslında döneminde eşi benzeri olmayan bir denizaltı olduğu anlaşılır. Kaptan Nemo onları Nautilus adlı denizaltısına alır ve onların canını bağışlar. Artık onlar da tüm ekiple beraber bu sırra ortak olmuşlardır ve denizaltının mecburi misafiri olarak yaşamlarına devam edecekleri Kaptan Nemo tarafından kendilerine bildirilmiştir. Ned bu durumdan son derece rahatsız olup ilk fırsatta kaçış planları hazırlamak istese de bu o kadar kolay bir iş değildir. Profesör içinse bu yolculuk tam bir keşif gezisi niteliğindedir ve değişik kıtalar arası gözlemlerini sürekli kayıt altına almaktadır.

Sonrasında ise bizi okyanuslar arası uzunn bir yolculuk bekliyor. Kaptan Nemo ve Profesör Aronnax geçtikleri her güzergahta o bölgelere ait tarihi ve bilimsel pek çok sırları bize düşsel bir yolculuk tadında sunarak eşsiz bir ziyafet sunmaktadır.Fakat bu uzun yolculuk ne zamana kadar bu şekilde sürecektir. Profesör ve arkadaşları denizaltıdan kaçma fırsatı bulabilecek midir? Bu macera nasıl bir sonla bitecektir. Ayrıntılar kitapta :)

Bazı canlılar için yapılan uzun bilimsel sınıflandırmalar bazen can sıkıcı olabilir ama okumaya kesinlikle engel oluşturmuyor. Kitabı okurken bir harita açıp, onun üzerinden rotayı takip etmek ayrı bir keyif oluyor. Size de tavsiye ederim. Ayrıca Nautilus'un üç boyutlu sunum videoları da mevcut. Onları gördükten sonra okumak daha da ilgi çekici bir hal alıyor.

Yazarın yüzyıllar öncesinden sahip olduğu bu dehaya ve hayal gücüne hayran olmamak elde değil. Özellikle yazarın hiçbir eseri ile tanışmış olmayan okuyuculara ısrarla tavsiye ederim.

Herkese keyifli okumalar :)
"Sayın profesör. dedi Kaptan. Sahibi olduğum ormanlar güneşten ne ısı; ne de ışık alır. Orada aslanlar, kaplanlar yoktur. Hiçbir dört ayaklı orada barınamaz. Bu ormanları bilen tek kişi benim. Şimdilik yalnızca benim için yeşerirler. Size kara ormanlarından değil; deniz ormanlarından bahsediyorum."
Jules Verne
Sayfa 80 - kuşak yayınları
çünkü doğanın yaratma gücünün insanın yok etme içgüdüsünden daha fazla olduğunu anladım.
... Altı bin yıl önce yaşamış bir bilginin "Uçurumun derinliklerine kim inebilmiştir ki?" sorusuna yanıtım tek ve net: Kaptan Nemo. Bir de onun sayesinde ben, arkadaşlarım ve Nautilus personeli.
Jules Verne
Sayfa 126 - Arkadaş Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Denizler Altında Yirmi Bin Fersah
Alt başlık:
Kısaltılmış Metin
Baskı tarihi:
Aralık 2017
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052951422
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Okyanuslarda tuhaf bir karmaşa yaşanıyordu. Ne olduğu bir türlü tahmin edilemeyen devasa bir yaratık, gemilere çarpıyor, imkânsız hızlarla hareket edebiliyor, hatta denize ışık saçıyordu. O dönemin teknolojisi bunun insan yapımı bir araç olması için çok yetersizdi, bu nedenle ortak düşünce bu canavarın aşırı gelişmiş bir deniz gergedanı olduğuydu. Sonunda hayvanın yakalanması için bir gemi hazırlandı ve okyanusa açıldı. Ekipte doğa bilimci Pierre Aronnax ve yardımcısı ile ünlü balina avcısı Ned Land de yer alıyordu. Gemi günlerce denizlerde dolaştı, ancak hayvan ortada yoktu. Umutların tükendiği ve dönüş konuşmalarının yapıldığı noktada, dev deniz canavarı karşılarına çıktı. Ancak hiçbir şey düşündükleri gibi değildi ve asıl macera bu andan sonra başlayacaktı. Eğlenceli, heyecanlı, harika bir macera!..

Kitabı okuyanlar 2.566 okur

  • Sevgi Kervancı
  • ceyda
  • Defne Gülbek
  • Murat Ozyasar
  • büyük yolların haydudu
  • Hezârfen
  • Betül T
  • Neşe Palamudu
  • Gonca
  • Sercan Erol

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.6 (3)
9
%0.2 (1)
8
%0.2 (1)
7
%0.2 (1)
6
%0.2 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları